1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Семејно балансирање - зачнување на дете од одреден пол

Дискусија во 'Бременост' започната од Rozana, 11 март 2021.

  1. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.897
    Абе и јас ја сакам царевата ќерка, ама...:D
     
    На JuLleE, Celltica, SuperGirl24 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Кога има потреба од "вештачки" направени ембриони, верувај ми последна грижа ќе ти биде полот на детето.

    5 ембриони имав. Со три неуспешно ми беше. Во ниеден момент не помислив на полот, пресреќна бев што воопшто имам ембриони.
    Но, еве да речеме сум знаела дека 3 се машки, 2 се женски.
    Сакам машко на пример, па сме пробале со нив прво. Не успеало. Овие двете сега што би биле, можна утешна награда ли?

    Инвитрото не е гаранција дека ќе има бебе, само можност за успех е. За некои и единствена шанса.
    На крај пак природата ќе одлучи.
     
    Последна измена: 11 март 2021
    На MarijaMi90, Guns N` Roses, Izaabella и 16 други им се допаѓа ова.
  3. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Природен баланс- бираш машки пол кој решава да стане жена (кога смее на 18 години на пример го менува полот во женски).
     
    На Ula, MarijaMi90, Bella_Stella и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.012
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Ама може ниеден да не се фати. Како што пиша членката погоре, вонтелесното оплодување не е гаранција дека ќе има бременост. Исто како што и секој ембрион зачнат по природен пат не значи успешна бременост.

    Природата си има начин на селекција. А Криси Тајген како пример наведена, да ми извините, малку повеќе се просерува. Не им ја знам приказната, ама од бес да правиш ин витро и притоа да бираш изглед и пол е без врска.
    Може е злобно од моја страна ако навистина немале друг избор освен ин витро, ама ако имале, тогаш тоа што го направиле, никако не е во ред.

    Оние што реално имаат мака со зачнување, не им е битен полот при ин витро, битно е да е успешно. Во секој друг случај е класична злоупотреба, дефинитивно злоупотреба и манипулација.
    Нема никаква етика тука.
     
    На dunika, Bella_Stella, Lianna Anna и 7 други им се допаѓа ова.
  5. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    @Annath немале избор за првите две бремености, a последниот пат остана природно и го изгуби во 5-6 месец бебето за жал.
     
    На CameliaMiller и Annath им се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.581
    Допаѓања:
    155.740
    Пол:
    Женски
    Јас многу сакам да имам ќерка и честопати велам "женско или абортус" ама сите знајме дека е мајтап и е дај шта даш. Шознам, како шо ќе се роди детето е најмалку важно. Важно е во каква личност ќе порасни.
     
    На RainbowButterfly, Fatalnata и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  7. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    20.942
    Пол:
    Женски
    Истоо.
    Ако имам деца во иднина, толку многу сакам да имам една ќерка шо мислам би одела цело време на наредно додека не добијам. :rofl: Изгорена сум за чупенце.


    Иначе да, се сложувам дека ваквиот метод може да нанесе голема штета на глобално ниво. Знаеме колку се сите "пукнати" за исклучително машки деца и сето тоа ќе доведе до дисбаланс во самата природа.
    Не е океј..
     
    На Fatalnata, CameliaMiller и theowndemon им се допаѓа ова.
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.012
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Навистина не им ја знам приказната, ама некаде ко да прочитав дека бирале пол и боја на очи, или нешто така. Затоа и така напишав.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Ги следам јас на инста, кажува јавно се и за борбата за деца, за ивф, за можноста да одберат пол од замрзнатите ембриони.

    Во врска со темата, во таков случај кога е вонтелесно оплодувањето од други причини и се знае полот на ембрионите, зошто да не. Ама инаку во никој случај не би одбирала пол на дете. И јас сакав женско, ама ко ми кажаа дека е машко бев пресреќна и не би го сменила за ништо. И второ кога би имала ќе сум среќна да е пак машко.
     
    На Fatalnata, abc1234 и Annath им се допаѓа ова.
  10. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    Јасно.
    Ама не можеме да знаеме за секој како се чувствува, и е доста клизаво да претпоставуваме.

    Затоа за себе се божемски зборам, ете три ги родам машки, а пукната за женско, па бар за последново малце инжинеринг :)

    Не сум толку против самата идеја, колку што знам дека не би се користела толку невино, затоа сум против. :)
     
    На MarijaMi90, Lella, Nade-sunrise и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Те разбирам што сакаш да кажеш, но од лично искуство, не секогаш инженерингот оди во прилог на нашите желби. Затоа и споделив еден реален исход на настаните.
    Не е толку едноставно како, сакам женско, ќе си идам на инвитро.

    Јас ако се прашувам, на доктор што би дозволил жена или пар да минува низ инвитро процедура единствено поради бирање на пол или таканареченово семејно балансирање, треба да му се одземе дозволата.
     
    На thelittle17, Bella_Stella, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
  12. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    Индија и Кина имаат непропорционален сооднос мажи наспроти жени не поради стерилизација, туку поради масовно абортирање на женски фетуси. Особено, Индија.

    Нејсе, да се надоврзам на темава. Доколку ваква постапка стане пракса тотално ќе се наруши соодносот мажи-жени на глобално ниво. Да не навлегуваме во детали како во одредени култури повеќе се цени машки потомок.
    За мене лично, само нека е живо и здраво. Полот ми е тотално небитен. Па нека се 3 сина или 3 ќерки. Се дури се здрави и среќни, тоа е најважносто нешто.
     
    На Billy Idol и daylight им се допаѓа ова.
  13. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.384
    Допаѓања:
    8.987
    Пол:
    Женски
    Ne znaev,ne deka ke birav na tie muki edvaj cekas zdrqvo pravo da e
     
    На IRBBB и Nade-sunrise им се допаѓа ова.
  14. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Какви се овие глупости, тоа што ке ти го поради природата е дар, овака се машки ке раѓаат балканците и после нека ке се оретчи цивилизацијата бидејки мажите немаат п за да раѓаат.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Unnatural Selection
    DNA, the very essence of life, can now be altered. Not only by Harvard geneticists and multi-billion dollar corporations, but also by renegade biohackers working out of their garages.

     
  16. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Некаде на интернетов прочитав изјава од познатиот светски модел Emily Ratajkowski дека нејзиното дете после 18 година ќе одлучи каков пол ќе биде дали машко или женско (facepalm). Малце сум оф топик ама чисто сакав да ја споделам оваа информација наспроти темава.
     
    На Ula, thelittle17 и Biljarkata им се допаѓа ова.
  17. Natashka1988

    Natashka1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2020
    Пораки:
    1.060
    Допаѓања:
    4.460
    Пол:
    Женски
    Да, и момченце е, а намерно е сликано со розово капче...ќе имало неутрално име.... каков ли идентитет загрозуваат, за малку популарност...
    Главчето на детето за некоја година хаос....
     
    На Pacient srna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.935
    Пол:
    Женски
    Од една страна звучи интересно. На пример многу сакам девојче и не би ми дошло лошо можноста да добијам право на избор. Проблемот е што би имало големи злоупотреби несомнено. Свесни сме дека огромен процент од мажите посакуваат свој наследник. Како демек само машко да е наследник, ќерката да не е. Многу пати сум била сведок на тоа како одат на трето-четврто дете намерно само за да добијат син. На крајот наместо до баланс, напротив би дошло до голем дисбаланс при што многу веројатно е дека ќе преовладува машкиот пол.
     
  19. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Во УСА е веќе пракса ова.
    Следев неколку блогови на тамошни парови кои се бореа со неплодност,и кај сите беше ист случај,по неколку дена од оплодувањето добиваа повик од болницата да им соопштат број и пол на оплодени ембриони.Сите имаа можност да бираат што ке им се трансферира.


    Ако не се лажам и во Мк е дозволено ако има медицинска индикација,односно наследна генетска болест врзана за пол.

    Јас не би,доволно сурова е целата борба по пат на ИВФ,бирање пол ми е крајно неетички.
     
    На Rozana, mira.mira, Ula и 6 други им се допаѓа ова.