babylove кашички

Сендвичи

Дискусија во 'Рецепти' започната од OrdinaryGirl, 14 февруари 2011.

 1. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.825
  Пол:
  Женски
  Две парчиња леб, едното намачкано со зденка, другото парче со маргарин во многу тенок слој. Врз парчето со зденка ставам печеница и/или сланина тенко сецкана, на другото кашкавал. Ставам мајонез врз печеницата и врз кашкавалот, наросувам малку вегета и пред да ги спојам (во средина фактички) ставам тркалца патлиџанче...мф мф мф...ептен е вкусно и калорично :lol:
   
  На Wild-GirL и Trendafilka им се допаѓа ова.
 2. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  231
  Правев секакви,најчесто лепче,прса,кашкавал,павлака,краставича,домат и маслинки.Исто така обожавам аргета со сирење и домат,после ајвар со сиренце....имам доста комбинации.
   
 3. Shopaholic77

  Shopaholic77 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2011
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  109
  Kaкви сендвичи правам јасс . едноставно кажано секакви , што и да видам во фрижидерот го ставам во сендвичот :tmi:
  ваков станува :^) [​IMG]
   
 4. WhiteButterFly5

  WhiteButterFly5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  67
  Од сендвичара јадам хот-дог & хамбургер.
  А дома си правам сендвич со салама/чадено месо, кечап, мајонез (обавезно :D ), а некогаш и само кечап и мајонез. :lol:
   
 5. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  634
  две кришки од леб на диме фурна или огромно ќоше и ќе изнапикам се што има
  ја вечно ненаситна :lol:
  ке ставам печеница или шинка,кашкавал и лепчињата ке ги намачкам со маргарин и ка ставам уште нешто и НА ЗДРАВЈЕ ЈАДЕЊЕ :D

  пардон шунка :lol:
   
 6. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.216
  мммммм.... вкусно!
  Обожавам сендвичи, кога сум надвор си купувам од мојата омилена сендвичара печен сендвич со шунка, кашкавал и печурки. А дома си правам како ќе ми текне и зависно од тоа што имам во фрижидерот.
  Парчиња сечен леб од Жито Лукс, го печам, мачкам на нив маргарин, павлака, топено сирење, зденка... едно од овие се разбира :lol: , потоа обавезно кулен, па сирење или кашкавал, кругови од домат, некогаш и варено јајце. сето тоа мора да има сол и кечап. И така крцкаво заради печениот леб и топло... мх мх мх... преубаво! Ова си го дозволувам само кога сум во Битола на стан, дома јадам готвена храна, бидејќи според мајка ми, тоа ми треба за да бидам здрава :)
   
 7. Dulceee

  Dulceee Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  859
  Допаѓања:
  1.849
  Пол:
  Женски
  Мммм :) Кога сум надвор, купувам вегетаријански сендвич (кашкавал, печурки, павлака, помфрит, малку салата и кечап и мајонез (по желба)), или француски сендвич (без салама :D ).
  А кога сум дома, најубаво ми е кога ќе го направам со мајонез, кашкавал, патлиџан и марула. Мх мх.
  [​IMG]
  :)
   
 8. Gioia

  Gioia Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  598
  Највеќе сакам туна сендвич! Кога сум надвор си купувам од Вегера прекрасен е,или пак си павам дома ваков..внатре си ставам се по желба,малсинки,печурки,марула,патлиџан..сакам и клуб сендвичиња со помфрит!
   

  Прикачени фајлови:

  • tuna sendvic.jpg
   tuna sendvic.jpg
   Големина на фајлот:
   37,4 KB
   Прегледи:
   321
 9. sonce777

  sonce777 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  260
  Пол:
  Женски
  Многу сакам сендвичи чизбургер ми е омилениот,секој ден можам да ги јадам и да не ми здосади.Сакам и ми е слаток сендвич со пилешко или свинско сецкано имаме една сендвичара екстра ги прави.
   
 10. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.417
  Допаѓања:
  75.987
  Пол:
  Женски
  Може рецептче за овој туна сендичот ?
  Ми изгледа вкусен. ^_^

  Инаку, јас мојот сендвич најчесто го правам вака:
  едното парче леб го мачкам со мајонез, другото со зденка/павлака или било каков друг намаз (имам пробано и со ајвар и лутеница, превкусно е), на едното редам салама или печеница/чајна/пилешко, па сум правела и со плескавица (значи, се одлучувам за едно од сите овие, да не се сфатиме погрешно), во зависност од тоа што ми е при рака, рендам ептен малку сирење, ставам кари и сушен магдонос,
  кечап и мајонез меѓу сето тоа, склопувам и вуала - гнетам. :D
   
 11. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  Ретко јадам, но многу ми се допаѓаат ладните сендвичи што се продаваат во државна болница. Лебот е прекрасен, се и сешто има на него, превкусен е. Секогаш кога одам на контрола, си купувам, а наредниот пат кога ќе одам, морам да прашам од каде ги земаат, бидејќи не се подготвуваат таму, туку готови ги земат.
   
 12. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.331
  Воопшто не се трудам да ги избегнувам ,си ги јадам кога ми душа сака.
  Омилени ми се стандардни хамбургерчиња со плескавица и кечап,може и по некој компир,нема да ми се слоши :lol:

  Најубави ми беа од Стив ,ама пошто Стив го сј*баа ради Комерцијалнана,сега фаворит ми е Стојче и неговите огромни,фамозни и превкусни сендвичи. ;)
   
 13. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.685
  Допаѓања:
  59.146
  Е ова е јадењето кое најмногу ми прави проблеми во диетата. Не сум љубител ни на хамбургери, тостови, ама ладните сендвичи ми се дефинитивно слаба точка. :x

  Прв на листата, сиренце, патлиџанче, маргаринче плус оригано.
  Втор, веднаш по него, е стандардниот, шунка, кашкавал, мајонез и оригано.
  Потоа, краставичка, варено јајце, кашкавал и мајонез. Една печеница не би дошла лошо овде. :lol:

  Многу се нервирам заради овие сендвичи, некогаш за инат, ако изедам некој, се самоказнувам, па во текот на денот јадам само овошје и вода. Сестра ми вика дека правам најдобри сендвичи на цел свет. Ами, од марули снагава не ми е. :rofl:
   
  На lolyta777 и zhap4e им се допаѓа ова.
 14. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.900
  Ај ти доста! Неможам да те замислам како би изгледала да имаш да речеме 45 кг. Сериозно! тоа нема да бидеш ти, и на некои луѓе, во случајов ти, им прилегаат килограмите. Ќе те самоказнам кога ќе те видам jас тебе :fubar:

  Јас обожавам сендвичи, општо сакам брза храна и често ја гнетам :lol: Француски многу сакам, со салата внатре, патлиџанче, зелка, шунка и кашкавал плус помфрит. Мх мх. Некогаш ми се случува да зачестам и одреден период секој ден да гнетам брза храна, тостови, сендвичи итн. Несакам хамбургери со плескавица, и општо плескавица несакам :shake: Не се здебелувам од ништо, чудна работа а често сум на брза храна и тоа особено навечер кога ќе излезам. Добро де, малку целулитче имам :wasntme:

  Инаку не се разбирам многу од готвење и такви работи, незнам ни едно јајце да спржам :tmi: но затоа кога ќе останам сама дома а ми се пријаде, тогаш си правам сендвич од маргарин, патлиџан, сирење плус мелена сол. :mm:
   
 15. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.644
  Е ај да се пофалам, пред саат време гнетев еден сендвич, мејд бај ми :) .
  Си правам еден спој од мајонез, павлака и кари (слично на мајонезот од 7 е), и ова го мачкам на лепчето, две дебелки парчиња печеница и кашкавал...зеленчук не ставам често, само понекогаш кога ќе ми текне ;) .

  Си правам и други сендвичи, слични на ладните...Ставам мајонез/павлака/зденка/маргарин...сеедно, потоа реднан кашкавал и салама, еден лист марулка и малце домат...Прсти да излижеш се сендвичиве :) .

  И за крај моите омилени, од лебот на кришки си правам мали сендвичиња, една кришка на 4 дела=2 сендвича. Си ги мачкам со некој од гореспоменативе продукти, мало парче кашкавалче и мало парче саламче, малце оригано/кари/вегета/сол што ќе ми дојде при рака, една чечкалица на средина и на неа маслинка, за уз филм сендвичиве се :x .

  А од оние куповните, ретко јадам плескавици, некако многу сомнително ми е потеклото на меленото месо, па си нарачувам цели парчиња месо, стек/батак или најчесто комбинирам со салати и многу помфрит ;) .
   
 16. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  623
  Ретко си приготвувам сама сендвич, повеќе љубам кога ми го прави тетката од ,,Корзо,, (сендвичара во Ср)! :rofl:

  Кога веќе правам дома тогаш ставам (кечап, сенф, кашкавал, сувомеснато нешто, салата некоја и тоа) зависно од она што го имам на располагање во фрижидерот! Иначе најчесто си го правам со интегрален леб, демек диетален а он пустиот полн со калории :D
   
 17. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  1.552
  Допаѓања:
  1.548
  обожавам сендвичи, тостови и секаква брза храна
  со оглед на тоа дека многу многу не сум по сувомесни и месни производи омилен домашен сендвич ми е следниот(млечен сендвич): на 2 рибанчиња ржен леб од жито лукс се мачка зденка (президент обичната) потоа се додава сирење, кашкавал, маслинки и краставички доколку го јадам како сендвич, а доколку е тост истите состојки се само без краставичките..
  највкусен е кога некој друг ке ми го потготви (мама, баба, некоја тетка, братучедка итн) :D :D
   
 18. Belisima

  Belisima Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2010
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  26
  и јас сакам сендвичи .Најчесто правам тост сендвичи со шунка кашкавал и маргарин но некогаш правам и со лебче па жито лукс пченкарно мамачкано со крем сирење со печеница кашкавал патлиџан марула и оригано супер е.Исто така многу добар е сендвиц во земичка со парчиња туна малку кромид и маслинки и марула супер е
   
 19. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.514
  Допаѓања:
  7.972
  Пол:
  Женски
  Што ја видов темава, ми се пријаде, па и како листав по страниците мх, мх :P
  Па често си јадам кога сум сама дома, или за вечера.Правам најчесто од оној класичниот, салама, кашкавал, кечап и ако има мајонез, ама дома има многу ретко.
  Ако е сезоната на патлиџани ставам патлиџан наместо кечап.Ако имам дома нешто сувомеснато дома (чајна, свински врат, печеница) ставам тоа наместо салама.
  Некогаш може и краставичка да ставам наместо патлиџан, ама тоа ретко.
  Некогаш знам и да си направам само со кашкавал и патлиџан/кечап уфф колку ми е вкусен овој :mm:
  Воглавно овие состојки се вртат.
  Исто и од сендвичара си купувам некогаш хамбургер, чизбургер, чикенбургер, тост, и тоа не е на одмет :wasntme: .
   
 20. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  2.852
  Пол:
  Женски
  Освен хамбургер другите сендвичи ги сакам.

  Еј има еден унгарски или не знам како се вика, внатре кашкавалот е похован мн е вкусен.