Сендвичи

Дискусија во 'Рецепти' започната од OrdinaryGirl, 14 февруари 2011.

 1. Tanny

  Tanny Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  401
  Јас многу ги сакам сендвичите, многу ги јадам :)
  Си ги правам леб кашкавал,шунка,кечап и мајонес :mm:
   
 2. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.210
  Допаѓања:
  54.256
  Пол:
  Женски
  Еве одлична идеја за благ тост-сендвич, пред некој ден ги направивме и преубава е комбинацијата, вечерва се пак во план. Ако не сакате на тост, може да ги направите во сендвич варијанта, со тоа што наместо рендано чоколадо едното лепче ќе го намачкате со еурокрем - и така се убави.
  Обично сендвичот со путер од кикиритки го правев: едно лепче со путер од кикиритки, другото лепче со еурокрем или мармелад па едноставно слепени, ама ова со бананиве и чоколадо на тостер го однесе на понапредно ниво. :)

  http://www.kafepauza.mk/zivot/chokolade ... -kikiriki/

  [​IMG]
   
  На perlaa, Theodora и ludoto19 им се допаѓа ова.
 3. rozy

  rozy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  274
  Допаѓања:
  120
  баш сега јадам сендвич со салама кисели краставички кашкавал зденка врат домати мајонез и кечап... ммм
   
 4. Argasi

  Argasi Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  278
  ладен или пица сендвич ааааауууу

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 5. Justice

  Justice Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2011
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  90
  Многу ги сакам сендвичите можат да ми заменат ручек.Најчесто си ги правам со краставица,кулен,варено јајце,маргарин... :P
   
 6. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  118
  Сп пршута,марула,мајонес,тенки парчиња домати и прсти да си излижаш :D
   
 7. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.492
  Ммммммммм.. Обожавам сендвичи.. Кога ја видов темава одма ми се пријаде :lol:
  Многу сакам да ги јадам.. Најчесто со кашкавал, салама, кечап, мајонез и краставичка...
  Штета на диета се ставив од денеска..малце да симнам тоа од нова година што качив.. :@
   
 8. Alondra

  Alondra Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.062
  Допаѓања:
  2.318
  Мојот омилен сендвич е: лепче, мајонез, патлиџан, кашкавал или биено сирење и кулен. Особено кога ке се измеша мајонезот и патлиџанот ммммммм :inlove:
   
 9. Lepaaa

  Lepaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2011
  Пораки:
  2.066
  Допаѓања:
  8.081
  Пол:
  Женски
  Ја секогаш и правам сендвич составен од лепче, печеница (ако има дома во моментот, ако не пилешка салама), кашкавал, марулка (еден лист) и краставички. Мх Мх. :P
   
 10. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.203
  Допаѓања:
  1.934
  Пол:
  Женски
  Сендвичи јадам најчесто кога дома нема нешто зготвено.
  Од еден леб, сечам две кришки и меѓу нив ги ставам потребните состојки.
  Најчесто го правам со салама, во комбинација со кашкавал или пак сирење.
  А понекогаш правам со марула, краставица, домати и сирење.
   
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.194
  Допаѓања:
  78.717
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  лелеееееее кај ја видов темава :P ми се пријаде сендвич ааааа ќе одам да си направам :D
   
  На linija и perlaa им се допаѓа ова.
 12. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.971
  Ги сакам, кој не ги сака, затоа и се поправив последните месеци од нив :tmi: .....си правам најчесто тост со шунка, кашкавал, домати, марула, тирокафтери и што имам во моментов
   
 13. s.t.e.f.a.n.j.a

  s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  51
  1-2 неделно а некогаш и повеке некогаш и помалку
  СОСТОЈКИ (за 2 лица)
  • 4 јајца
  • 50 мл млеко
  • 2 лажици масло
  • 8 тенки парчиња леб
  • 50 гр рендан кашкавал
  • 50 гр шунка
  • 50 гр врат
  • 60 гр горгонзола
  за бешамел сос
  • 10 гр путер
  • 10 гр брашно
  • 200 мл млеко
  • сол и бибер
  • малку изрендано мускатно оревче
  ПОДГОТОВКА
  Во мал сад, растопете го путерот. Додадете брашно и постојано мешајте околу 2 минути, додека малку не потемни брашното. Налејте 200 мл ладно млеко и добро измешајте со жица за да се иситнат сите топчиња брашно. Додадете малку сол, бибер и мускатно оревче и полека мешајте додека бешамелот не згусне. Потоа, тргнете го од оган.
  Во пластичен сад, ставете 2 јајца и добро изматете ги. Додадете сол, 50 мл млеко и добро измешајте. Загрејете масло во тефлонски сад и малку пропржете ги лепчињата кои претходно сте ги навлажниле во смесата од јајца и млеко. Лебот пржете го додека не добие златно-жолта боја и потоа ставете го на хартиени салфетки за да се впие вишокот маснотии.
  Намачкајте 4 парчиња леб со бешамел сос, ставете половина од ренданиот кашаквал и прекријте со тенки прачиња шунка и врат, на кои ќе ставите малку бешамел и преклопете со по уште едно парче леб. Потоа, премачкајте од горната страна со бешамел и рендан кашаквал. Наредете во сад за печење и печете на температура од 210℃, 10 минути.
  Додека сендвичите се печат, испржете две јајца, а горгонзолата разделете ја на помали парченца.
  Два од сендвичите посипете ги со горгонзола, додека другите два со јајце на око. Вратете во рерна и печете уште 2 минути. Се сервираат со шери домати.
  еве овој ми е мегу омилените
  јадм и со
  кашкавал
  врат ,шунка филе пилешко (едно од овие )
  павлака
  бувавец ако е со брат или пилешко филе
  мајонез и кечап ако е со шунка
  и други комбинации
   
  На K.Mari4ka му/ѝ се допаѓа ова.
 14. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.885
  Bо последно време ваков сендвич правам и преубав ми е,еве сега само што јадев :D
  Kе препечите две парчиња леб уште поубаво ако имате црн леб,онај со семки вантре,ке ги намачкате со путер,ке ставите едно парче кашкавал и една шунка,и ке исечкате неколку тенки краставички и тоа е се.
  Mногу е вкусно,не знам само колку имам изедено неделава :o :tmi:
   
 15. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.035
  Не ми проаѓа денот без сендвич, било да е за доручек, ручек или вечера битно го јадам секој ден. Го парвам во зависнот од тоа што имам во фрижидерот и го сакам обилен и разновиден.
  Еве неколку комбинации:
  1. Интегрално лебче, марула, туна, маслинки и измеѓу прелиено со домашен кечап, наросено со босилек.
  2. Интегрално лебче, путер, марула, пршута.
  3. Интегрално лебче, мајонез, краставички, кашкавал и шунка, наросено со копар.
  4. Интегрално лебче, намаз од маслинки, домат, чадено пилешко филе.
  5. Интегрално лебче, намаз од краставички, марула, кулен.
  6. Интегрално лебче, фета сирење, краставичка, домат, чајна.
  Многу ги сакам и оние мини сендвичиња од француско лебче, и нив ги правам разновидни, малечки и набоцкани со чечкалици се лапни голтни. Да споделам неколку идеи за нив:
  1. Лебче премачкано со путер, кашкавал, чајна, краставичка.
  2. Лебче премачкано со мајонез, шунка, кашкавал, краставичка и кечап.
  3. Лебче премачкано со намаз од паштета и павлака, домат.
  4. Лебче премачкано со фета сирење, свински врат, кисела краставичка.
  5. Лебче премачкано со путер, пршута, маслинка.
  Hope you like it. :)
   
  На linija, ludoto19, thatsmysecret и 2 други им се допаѓа ова.
 16. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.203
  Допаѓања:
  41.200
  Jас сакам клуб сендвич. ладен сендвич со многу марула домати сиренцеее врат кашкавал. :) :)

  и си правам со крем сир, марула, врат и краставици, многу ме освежува
   
 17. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.918
  Допаѓања:
  37.434
  Клуб сендвич - врв, особено ако има наместо намаз, еден преубав дресинг, нешто како крем сир со луто пиперче или што и да е, го јадам во Солун секогаш.

  Домашни сендвичи правам во секакви комбинации. Омилен ми оној со путер, саламка, кашкавалче, малку мајонез, маслинка и толчена (црна) сол. Во летен период менувам, зависно што има во фрижидер, ставам марулка, домат, краставица.
  Си го подготвувам за на работа и туна сендвичот. Две парчиња црн леб, премачкани со мајонез, кисела краставичка, јајце на тенки ленти и малку туна. Наросете бибер и вуала! Имате прекрасен хранлив и свеж ручек за на работа.
   
 18. JustBeYou

  JustBeYou Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  483
  Пол:
  Женски
  Дечко ми има сендвичара, така да многу ретко си правам самата ... Претежноо ми прави тој ама ми го прави феноменален ... Обожавам печурки зато печурки свежи шампињони стоплени во микровална ги редам во лепче со свински врат, пилешка кашкавал и зелка ... секогаш редам и малку буковка а наместо зелка некогаш ми реди и руска салата :)
   
 19. IviA

  IviA Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  24
  Ретко јадам сендвич а кога јадам , сендвичот го правам со коцкасто лепче од Жито Лукс , ги мачкам и двете страни мајонез , ставам ред шунка , кашкавал, лист од марула, сирење и домат .... м м м . превкусно е , бидејќи јадам многу луто си зачинувам со чили или понекогаш си нарежувам свежа лута пипетка внатре :P :P
   
 20. tessi

  tessi Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2012
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  504
  Обожавам сендвичи и последниов период многу почесто ги јадам нив отколку ручекот на мајка ми.Обожавам да си земам крајче,да си го намачкам со павлака,ставам кулен,кашкавал и патлиџанче.За 5 мин превкусен оброк.А кога имам повеќе време си потпржувам во тавче пиперчиња,малку кромид и колбаси исечкани на ситни парчиња и сето тоа го ставам во лепче намачкано со павлака.Ова ми е :inlove: