babylove кашички

Сендвичи

Дискусија во 'Рецепти' започната од OrdinaryGirl, 14 февруари 2011.

 1. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.978
  Пол:
  Женски
  Во Англија викендов се одбелжува 250-годишнината откако е измислен сендвичот, едно од најраспрстранетите јадења денешницата.
  Заслугата што сендвичи сега се прават и се јадат на сите континенти, му се припишува на Џон Монтегју, четвртиот ерл од Сендвич. Овој морнарички командант, припадник на угледно англиско семејство од областа Кент, прв побарал да му се приготви јадење, на тој начин што парчето говедско месо наместо во чинија, ќе се стави меѓу две парчиња леб. За неговото потекло, таквото барање било необично и мошне храбро во тоа време, но се објаснува со неговата голема страст кон играњето карти. Само ставајќи го месото во сендвич, Монтегју можел во истовреме да јаде и да игра карти со пријателите. Првите податоци за новото јадење или за новиот начин на јадење, датират од 1762 година, а името го добило по човекот што прв нарачал „сендвич“.

  Историчарите забележале дека кога на Монтегју му било понудено одликување и титулата пер, како на човек од морнарицата, му било предложено да избере меѓу титулата ерл од Сендвич или ерл од Портсмут. Тој се одлуцил на титултата ерл од Сендвич, затоа што во тоа време овој град бил главното англиско пристаниште. Носејќи ја таа титула тој го смислил новото јадење не ни сонувајќи дека неговата практичност ќе стане рецепт за едно јадење што ќе остане популарно до денешен ден. Англиските кулинари шеговито забележуваат дека доколку се определел за титулата ерл од Портсмут, можеби денеска сите ке јадеа „портсмути“, а не „сендвичи“.

  Во градот Сендвич во англиската област Кент денеска и утре се одржува специјален фестивал посветен на сендвичите, при што домаќините и гостите од разни страни во светот ќе се натпреваруваат во приготвување сендвичи. Покрај Англичани, на фестивалот учествуваат и готвачи од САД, Канада, Германија, Швајцарија, Франција и Русија. Само во Велика Британија, индустријата на сендвичи вработува 300.000 луѓе и прави годишен промет од преку шест милијарди фунти. Џон Монтегју, сегашниот 11-ти ерл од Сендвич, кој е директен потомок на човекот што ги измислил сендвичите, ќе приреди ручек во градот Сендвич, за да ја одбележи 250-годишнината на ова јадење.

  http://sitel.com.mk/dnevnik/zivot/angli ... sendvichot
   
  На Ane.a и mims-89 им се допаѓа ова.
 2. mariebardot

  mariebardot Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  ОООФФ еден многу добар сендвич што го пробав денес! мх ммх мх .. а немав што да правам и ми се допадна идеава... од еден сајт

  http://hajdpark.mk/francuski-topli-sendvichi/
   
  На ana.8 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ana.8

  ana.8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  52
  Баш сега го јадев мојот омилем сендвиц едностано лепче го намацкав со зденка па потоа шунка домати и краставици прсти да излижеш :rofl: :rofl:
   
 4. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.035
  Интегрален леб, премачкан со мајонез, парче димен лосос, марама, краставичка и копар :smirk:
   
 5. Ladybug26

  Ladybug26 Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  девојки да не знае некој рецепт за sloppy joe сендвич. барам рецепт ама секаде кај што отворив различно го прават а досега не сум праваела. па да не има некој што правел па да ми каже конкретно како го прави :)
   
 6. moonlight-girl.55

  moonlight-girl.55 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  1.456
  Допаѓања:
  2.427
  Како студент - сендвичите ми се скоро секојдневие. :D

  Си експериментирам што најмногу ми се допаѓа и дојдов до заклучок оти комбинацијата кулен-павлака-домат е страшно вкусна.
  Мојот омилен сендвич е ваков - Две лепчиња, едното го мачкам со павлака, така повеќе да има, а другото со мајонез, што и не мора, али мене ми е и тоа убаво. Потоа ставам кулен, неколку парчиња сечени, па врз тоа ставам домат исечен по тркалца. Ако ми текне некад и варено јајце си ставам, исто на тркалца пресечено, а и лист марулка. Некогаш ставам и веѓета, оти јадам солено. Тоа го јадам со 4-5 маслинки и после тоа ми доаѓа душата на место. :D
   
  На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.
 7. naturally

  naturally Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  859
  Допаѓања:
  2.510
  2 лебчиња, неколку парченца кулен и кашкавал и на крај мајонез :inlove:
   
 8. Witchy-style

  Witchy-style Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2012
  Пораки:
  679
  Допаѓања:
  3.782
  Пол:
  Женски
  Сендвичи си правам со врат или шунка, кашкавал, лепчиња од Жито Лукс, домати, краставици или зелка..А да, и понекогаш ставам кечап и мајонез..:D
   
  На london-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Salome

  Salome Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  1.137
  Допаѓања:
  9.832
  Пол:
  Женски
  Интегрален леб Нитри од Жито Лукс со пилешко димено, зденка или кашкавал ајдамер, парчиња краставица и домат.
   
 10. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.018
  Допаѓања:
  5.968
  Обожавам сендвичи во разни варијанти и со разни состојки.
  Највкусен ми е со кулен,кашкавал,домат и зелена салата.
   
  На london-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 11. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.702
  Допаѓања:
  234.414
  Полноќен снек.
   

  Прикачени фајлови:

  На Annath, lunicka, elisabeta и 3 други им се допаѓа ова.
 12. pametna555

  pametna555 Активен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2012
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  0
  Оваа тема мн ми се допадна :) зошто јадам по 2 до 3 пати во неделата и тоа домашен. :).
  Обично користам жито лукс леб на рибанки во нив ставам печеница кашкавал павлака и габички.
  сето тоа го стиснувам на тостер 3 минути и што уште да кажам за мерак кој ке проба нема да се покае :) :D :hai: :rofl: поздравцееееее
   
 13. EleonoraLovato

  EleonoraLovato Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2012
  Пораки:
  683
  Допаѓања:
  675
  јас дома стално си правам обичен со краставици, домати и сирење :inlove:
   
 14. Decapitated.Hanna

  Decapitated.Hanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  799
  Допаѓања:
  569
  Обожавам сендвичи! :inlove:
  Никогаш доста од нив.. во последно си јадам вака:
  Меѓу две парчиња исклучиво интегрално лебче
  џоа внимавам на линија :D
  мачкам мајонез, парче шунка, кашкавал, кисели краставички и оригано му ставам.
  Друг вид на сендвич што си правам е:
  Исто меѓу две парчиња лебче си мачкам пак мајонез, парче шунка, домат исецкан на кругови и сиренце искршено. мх мх Кој ке проба нема да зажали. :inlove:

  Не е тоа тоа без мајонез. :D
   
  На luvS2 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. PinkiePeperutka

  PinkiePeperutka Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2013
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  сендвич со ослич:

  филетите ги валкате во брашно па во јајца и ги пржите во маслинов зејтин
  земате пупале( округло лепче) го сечете на пола го премачкувате со путер и го потпекувате во рерна
  додавате рендана зелка со сол и лимон
   
 16. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  10.154
  Допаѓања:
  125.749
  Јас обожавам сендвичи.
  Обично ми ги прави Тој.
  Едната варијанта со шунка, кашкавал, кечап и мајонез.
  И втората послатка ајвар и сирење меѓу две парчиња леб , стиснато на тостер..ммм
   
 17. leighton23

  leighton23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2013
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  1.681
  Сендвичи мм обожавам. :D Сакам сама да си ги направам по мој вкус. Правам повеќе видови сендвичи зависи од расположението каков сендвич ми се јаде во моментот.
  Прв вид:
  Земам две парчиња лебче на едното мачкам мајонез и ставам шунка врз него, врз шунката кашкавал па кечап и го ставам другото лебче и толку. Овој го правам набрзина кога сум многу гладна или немам многу време најлесен ми е. :)
  Втор вид:
  На едното лебче мачкам павлака, врз павлаката ставам кечап, врч кечапот габички па вратче, на другото лебче мачкам мајонез и го ставам другото лебче.
  Трет вид:
  На едното лебче ставам растопена зденка, врз зденката шунка, врз шунката кечап и кисели краставички, го ставам другото парче леб и готово.
  Четврти вид:
  Го земам едното лебче си ставам кругчиња домат, врз доматот рендено сирење, другото парче леб и готово. :D
   
  На luvS2 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. manja666

  manja666 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  1.062
  Допаѓања:
  17.998
  Сендвич ми е наједноставното и највкусното нешто кое што редовно си го приготвувам. Омилениот ми е со павлака, растителен кашкавал, пропржени печурки и мали парчиња маслинка. Превкусно е.
  Инаку обично ги правам со зеленчук и комбинирам во секакви варијанти. Ги сакам со парче зелена салата или краставица, тоа ми е задолжително.
  Месо не јадам а и порано кога го конзумирав не бев некој обожавател на сендвичи со шунка, кулен или такви некои сувомеснати производи. Се држам до тоа дека сепак сендвичот треба да биде еден здрав оброк полн со протеини а не комбинација на најнездравите состојки.
   
  На hermosa и luvS2 им се допаѓа ова.
 19. luvS2

  luvS2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  42
  Сендвичи - ги обожавам. Повеќе сакам да јадам сендвич од тост, ги сакам оние ладни седндвичи од специјал и сакам да јадам француско лепче со путер, сланина, кашкавал, домат и салата. Омилено :)
   
 20. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.198
  Допаѓања:
  15.504
  Пол:
  Женски
  Не преферирам сендвичи,но најубави ми се оние што сама си ги правам.Леб,по можност домашен интегрален+намаз зденка+домат....мх,мх,мх... :inlove: