Сендвичи

Дискусија во 'Рецепти' започната од OrdinaryGirl, 14 февруари 2011.

 1. Pufkaa236

  Pufkaa236 Активен член

  Се зачлени на:
  30 август 2013
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  4
  јас многу сакам сендвичи хаха. Често си вечерам сендвич.. :) И не ги преферирам оние купечки сендвичи. најубаво ми е домашен сендвич..има и разни комбинации! :inlove:
  Најчесто вака си правам:
  сечам крајче од лебот и вадам средината и ја јадам онака со мајонез за да не ја фрлам..Во празното крајче ставам мајонез, сечкани кругови патлиџан, пилешка шунка од бело месо, малку вегета ..прсти да си изедешш.. :*
  исто друга комбинација..мајонез , краставичка, кулен ама не многу лут..исто така и вегета.
  извинете ако можеби ни се совпаѓаат ова со крајчето од лебот со Марама..но навистина така правам хаха.. :sweat: :doh:
   
  На curious-doll му/ѝ се допаѓа ова.
 2. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.312
  Допаѓања:
  2.468
  Пол:
  Женски
  ufff pred malcee samo sto jadev.. Zimi se, cel den da ne sum jadena, me zasituva :D
  Go napraiv so pogolemo krajce od leb. Staviv majonez, pileska salama, tenki krugovi domat i sirencee :D prsti da izedess :D
  [mod-kirilica:10l591w0][/mod-kirilica:10l591w0]
   
 3. Gioia

  Gioia Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  598
  У последно време кркам туна сендвичи! Ама како со мерак си ги правам,па си ги сечам како клуб на триаголничиња...сеа лигите ќе почнат!!!
   

  Прикачени фајлови:

  • tuna.png
   tuna.png
   Големина на фајлот:
   243,7 KB
   Прегледи:
   586
 4. dejana2

  dejana2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  37
  Често ги јадам, ама оние ладни домашни сама што ќе си ги направам. Оние по сендвичари ги избегнувам.
  Домашниве си ги сакам обилни и правам разни комбинации во зависност што има во фрижидер. Лепчињата ги мачкам со маргарин, намаз, (мајонез избегнувам), а внатре ги полнам со сувомесно (омилени ми се со чајна или кулен, во последно време избегнувам и врат, некако не ми се допаѓа), обавезно краставичка и домат освен ако не е зима, кашкавал или сирење и може да се јаде :)
   
 5. dejana2

  dejana2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  37
  Не можам да реадактирам, ама само што изедов еден :mm:
  Лепчето го намачкав со зденка, а внатре ставив чајна, домат, краставица и кашкавал. :)
   
 6. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.122
  Допаѓања:
  1.422
  Пол:
  Женски
  Јас денес си направив еден сендвич на кришките намачкав маргарин ставив кашкавал па стекче па оригано, го подгрејав во микро кашкавалот се растопи и ставив кечап и мајонес мх мх .
   
 7. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.420
  Допаѓања:
  75.994
  Пол:
  Женски
  Мене во последно време хит ми се пикантните сендвичи.
  Обожавам луто и затоа што ми здосадија лутите сендвичиња со кулен, почнав да си експериментирам со секаков вид сувомеснато и плус додавам едно луто пиперче насечкано на кругчиња и не можете да замислите колку го менува целокупниот шмек. :mm:
  Па овие тост лепчињата на Жито-Лукс - идеални се за вакви експерименти.
  Јас ги сечам парчињата на триаголници, ги редам едно врз друго и добивам клуб-сендвичиња со мнооогу катови. Поинтересна ми е целата таа галама околу спремањето него ли самото јадење, ама тоа е веќе друг муабет. :wasntme:

  П.С. На страната на Жито-Лукс открив преубави рецепти за сендвичи, а оној со пилешко филе ми е ол тајм фејврит дефинитивно.
  Линк од рецептите во споилер.
   
 8. MandyLane

  MandyLane Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  2.649
  Допаѓања:
  11.759
  Пол:
  Женски
  Јас го обожавам туна сендвичот, и тоа најпростата варијанта, ама ептен ми е вкусен.
  Го правам со: мајонез, домат, туна и краставица, ама нелупена, тоа е штосот, инаку не е тоа тоа.

  И, уште еден кој го правев летово, исто е многу вкусен:
  - зденка, биено сирење, домат, пршута и малце сенф.
  Многу е солен, поради биеното сирење и самата пршута, ама има многу убав шмек...
   
 9. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.018
  Допаѓања:
  5.968
  Ги обожавам.
  Често експирементирам со состојките.Правам со тост лебот од Жито Лукс,ги сечам на триаголници,како клуб сендвичи.
  Најчесто ги правам со кулен,кашкавал и маслинки,а исто така омилен ми е туна сендвичот.
   
 10. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.611
  Допаѓања:
  31.111
  Пол:
  Женски
  Не сум љубител на сендвичи.Понекогаш заради заситеност од друга храна,правам промени во менито.
  Тогаш купувам сендвич,најчесто француски, а во домашни услови правам само ладен сендвич во летниот период.
   
 11. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.312
  Допаѓања:
  2.468
  Пол:
  Женски
  ммм јас многу го сакам во лето сендвичот со намачкана зденка и тенки кругови домат и солче :)

  после сендвич со јајце пржено (ставено на око и одма измешано) и младо кромитче исецкано ситно.
   
  На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Decapitated.Hanna

  Decapitated.Hanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  799
  Допаѓања:
  569
  Моментално јадам. :lol:

  Иначе да не ми спомни некој за сендвичи или тостови, прва сум! :D Многу сакам да експериментирам со тоа што имам во фрижидер. :)

  Моментално јадам ваков тост:
  На лепчето мачкам мајонез, па ставам кашкавал, краставички на кругови, мачкам малку млечен намаз, пипер, парче шунка/врат. Превкусно е иако некои би се зачудиле за свежи краставици во тост, комбинирано со намазот и пиперот се врв. :inlove:

  А една од поомилените комбинации за сендвич ми е:
  На лепчето мачкам мајонез, шунка/или нешто друго сувомеснато, домат на кругови исечен, сирење. Може и оригано по желба. :)

  Bon appetite!
   
  На Skyfall му/ѝ се допаѓа ова.
 13. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.806
  Допаѓања:
  15.347
  Пол:
  Женски
  Овој ми е хит во последно време си правам сендвичи за на работа со маргарин и мед,паштета,павлака,сирење,ајвар :)
   

  Прикачени фајлови:

  • download.jpg
   download.jpg
   Големина на фајлот:
   9,7 KB
   Прегледи:
   207
 14. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  277
  Пол:
  Женски
  images (1).jpg images.jpg americas-favorite-grilled-52507-580x250.jpg download.jpg images (1).jpg images.jpg
   
  На Summerlover и joy1 им се допаѓа ова.
 15. Morenaa

  Morenaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2011
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  185
  Пол:
  Женски
  Eve da go pisam mojov izum.. koga si gladen se I sesto bi jadel :lol:
  Kresnik go zasekov I go namackav so pasteta jetrena, a posle: zelka salata, sirenje,krastavica. I kako I obicno dijagonalno go sekov na kraj kresnikot :P
   
 16. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.923
  Јас порано како помал многу сакав да си правам домашни седнвичи.

  Еве како ги правев, поготово во крајшник:

  -аргета, домати и кечап.
  -маргарин, сирење, кечап.
  -мајонез, кечап, сирење.
  -маргарин, виршла, сирење, вегета.

  Но веќе се откажав од оваа мрсна и нездрава храна. :lol::lol:
   
 17. Caci55

  Caci55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2018
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  522
  Пол:
  Женски
  Најубави ми се сендвичите од сендвичара 7ца. Сама не ги погодувам ни сендвичите ниту ниедно друго јадење.
   
 18. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  10.366
  Пол:
  Машки
  да не е сосот тој , ич не се убави:puke: