1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сензорна соба

Дискусија во 'Дете' започната од LegallyBlonde00, 6 март 2019.

 1. LegallyBlonde00

  LegallyBlonde00 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2019
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Поздрав Феминки ,
  Имам прашање за Сензорна соба .
  Дали некој ја посетил, на кој принцип работи? Дознав дека не се наплаќа,се оди од упат од матичен лекар ...само ме интересира дали има место , на кој принцип работи и кои денови се оди ?
   
 2. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.247
  Допаѓања:
  118.772
  За што е тоа?
   
 3. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  9.415
  Пол:
  Женски
  На Снегулк@23 и eli25 им се допаѓа ова.
 4. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  12.626
  Допаѓања:
  39.762
  Пол:
  Женски
  Имам чуено на ТВ, интересно ми се виде.
  Сакам да одам.
  Ја викаат и ,,соба од иднината”
   
  На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.160
  Допаѓања:
  262.254
  Да се надоврзам на тематa за сензорна интеграција, како увед во темата за сензорна соба.

  Она што можам да го споделам од моите скромни познавање, на кратко, би ја опишала како неуролошки процес при кој се сортираат информациите добиени од околината.
  Освен видот, слухот, вкусот, се мисли и на допирот, движење, балансирање....
  Некои деца имаат тешкотии соодветно да реагираат на ситуации и надворешни дразби кои за останатите се подразбираат и успеваат да го прават тоа автоматски, без некои потешкотии.

  Податоците од сите сетила сооветно се складираат и меѓусебно се поврзуваат за да се научи соодветно да се реагира на соодветната ситуација.
  Сензорната интеграција ги поставува темелите на ерго терапија(во чиј склоп и најчесто се обавуваат терапевтски вежби за истата) но и како дел од логопедија и физиотерапија.

  Два примери за тешкотии импроблеми од овој тип би биле:
  Кига детето не се врти на името или не регистрира тоа што му се зборува.
  Метафорички кажано како низ подебела кора да не пробиваат командите иминформациите до него.
  Неговото игнорирање не е намерно, не е од инат, едноставно информациите и командите не допираат до него. Би помогнало да се разговара со детето во висина на очите, да се клекне кога му се обраќаме, да се зборува течно, кратко, со паузи измеѓу.

  Друг вид би било кога едно дете не успева да го задржи вниманието со една играчка. Кога влева во една просторија и буквално оди од една на друга кон друга играчка без воопшто да се позанимава или да ја задржи концентрацијата со било која од нив.
  Во овој случај постојат премногу надворешни дразби, и надоврзувајќи се на предходната метафора, би рекле дека низ таа замислена кора влегуваат премногу информации или ви случајов дразби. Детето не успева сето тоа што го прима преку сетилата соодветно да го сортира и соодветно да реагира.
  Треба да се работи во празна просторија без било што што би предизвикувало одвлекување на вниманието кое во случајов се дразби кои мозочето има тешкотии да ги сортира за да успее соодветно да реагира.

  Ова секако беа само два примери, пореално да ја доловам состојбата.
  Ситуациите на кои се однесува се далеку покомплексни и застапени во многу ситуации од секојдневието.
  Оваа сензорна соба има цел детето да се опушти и успее подобро да се концентрира во околина нез околности кои предизвикуваат дразни на неговите сетила.
  Имам видено една таква соба, беше целосно во бело, со воден кревет, и едни ламби. После посетата на истата децата треба да се чустбуваат поспокојно и поконцентрирано.
  Паралелно со истата најчесто се работат и вежби од ерго/физио терапиите.
   
  На Jas!, LivingGlam, irrelevant и 2 други им се допаѓа ова.
 6. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.160
  Допаѓања:
  262.254
  Еве неколку примери од нет за сензорна соба
  5342BA2A-10EB-4636-9B01-E9EE481F5072.jpeg
  05D7CAB1-E4A2-4C0E-8236-5E0BED674B9D.jpeg
  2190042F-61B9-4152-841F-1C5C6F923567.jpeg
  B4DF535A-D605-44CF-9D45-27744B3A26E3.jpeg

  Еве неколку примери за соби за вежби за социјална интеграција
  827D234A-0232-4236-B023-1EF2A7EC59C9.jpeg
  1D6E5922-BB6A-4F94-9963-8C8944BE6B6E.jpeg

  6C9844D7-218A-4D9B-B6B3-B4357C38BF34.jpeg
  8D542754-2086-40AD-990F-CC7FD3DFA166.jpeg
   
  На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. LegallyBlonde00

  LegallyBlonde00 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2019
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Јас се извинувам еве повеќе ќе
  напишам :
  Станува збор за европски концепт со современи насоки кои се имплементирани во оваа програма за когнитивна, за гестикуларна стимулација, за вежби со говорот на дечињата кои ќе се дијагностицираат во еден мултидисцилпинарен пристап заедно со логопеди и дефектолози од оваа институција и со детски психијатри во рамки на Психијатриската клиника во Скопје.
   
 8. LegallyBlonde00

  LegallyBlonde00 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2019
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Знам дека се оди само со упат од матичен лекар, али за други прашања немав одговор па мислев има некој што веќе го носи детето таму повеќе да ни пише.
   
  На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. JoyJoy

  JoyJoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  4.005
  Допаѓања:
  23.233
  Пол:
  Женски
  Таа во калинка е еден тип на сензорна соба.
  Другиот тип што на членката и треба е во Завод за Рехабилитација на слух и говор и е за деца со проблеми во говор и аутистични деца. Друг тип на соба е: https://www.google.com/search?q=сен...A&cshid=1552307901383166#imgrc=_zSSZvqztawjTM:
   
  На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. LegallyBlonde00

  LegallyBlonde00 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2019
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Мене ме интересираше овој во Завод за рехабилитација.
   
 11. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.247
  Допаѓања:
  118.772
  Епа за таму сигурно ќе ти треба упат тоа е државно нели?
   
 12. LegallyBlonde00

  LegallyBlonde00 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2019
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Да да. Него ме интересираше искуство од некој што веќе бил или го носи своето дете таму.
   
  На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.160
  Допаѓања:
  262.254
  Неодамна прочитав добра книга на оваа тематика. Препорачувам литература од/според
  JEAN AYRES, основоположникот на сензорната терапија.
   
  На LegallyBlonde00 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Снегулк@23

  Снегулк@23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2020
  Пораки:
  1.757
  Допаѓања:
  2.285
  Пол:
  Женски
  Дали некој посетува вакво нешто а да е државно?