1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сенки (Shadows) [2007]

Дискусија во 'Филмови' започната од blueeparadise, 6 декември 2016.

 1. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.276
  Допаѓања:
  5.788
  Последниов период сум ептен заинтересирана за македонската филмографија, почнав да гледам од најстари до најнови македонски филмови (за постарите, некако, имам подобар впечаток) ,но има и некои од поновите кои ми се допаднаа. :)
  Сенки го имам гледано поодамна, но сега ми текна да проверам дали има тема на Фемина за него, видов дека нема, па решив да отворам една. Со ова ја отворам традицијата на македонски филмови овде, секој ден ќе има по нова тема од мене за по некој филм. :P

  Знам дека на многумина, Сенки и не ги воодушеви нешто многу, со мислење дека идејата е добра, но реализацијата лоша или пак дека тематиката е веќе многу пати обработена и овде, и во странските филмови. Мене пак, кога го гледав првиот пат, на крајот ме остави буквално без зборови. Не ми се веруваше дека заврши, и сакав уште, некако не ми беше доволно. Кога малку пораснав го гледав уште еднаш, па неодамна и трет пат. И секој пат кога го гледав, го доживував на поразличен начин од претходниот, и го сфаќав на некој друг начин. Се сложувам дека не е врвно достигнување на македонскиот филм, далеку од тоа, има многу подобри, но мене ме допре на некој посебен начин, глумата ми беше ок, а Менка ми беше на контрадикторен начин - омилена и одбивна во исто време. :D

  Кое е вашето мислење за Сенки, и воопшто за македонските филмови, особено оние што што излегоа во скоро време? Џган, можеби, 2016 излезе? Ама ништо, за тој нова тема ќе ви отворам. :P
   
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.190
  Допаѓања:
  70.241
  Пол:
  Женски
  Сенки го имам на цд и го гледав неколку пати. Интересен е, но изобилува со сцени кои не ми се допаѓаат... :) А темата и идејата се добри, исто и актерската екипа и глумата.
   
  На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  2.079
  Допаѓања:
  29.802
  Пол:
  Женски
  Ми се допадна, неколку пати го имам гледано и секој пат впечатокот е позитивен. Иако тематиката можеби е веќе позната, сепак ми се допаѓа начинот на кој е разработена а и позитивна страна е тоа што крајот и неможе баш да се предвиди пред време. Баш како што рече, можеби не е некое врвно достигнување но и тоа како вреди да се погледне. Актерската екипа е супер а и локациите за снимање се добро одбрани.
   
  На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  204
  Пол:
  Женски

  Najdobar Makedonski film
   
 5. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  4.314
  Допаѓања:
  8.435
  Пол:
  Женски
  Филмот е смешка. :D Ни режисерот не знае кој жанр беше ова. Европски уметнички филм, хорор-лимонатка холивуд ванаби, или владина пропаганда. Неуспешен обид, што и да бил случајот.
   
  На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.