1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Серии кои не ги препорачувате бидејќи....

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Hipster, 28 јануари 2012.

  1. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Се согласувам за оваа,ја почнав дури и 3 сезона,ама не бива,не се поднесува веќе :D
    Happily Divorced,Hot in Cleveland,Always sunny in Philadeplhia-глупи серии кои требало да испаднат комедија,ама не им успеало(само 10% од сериите на ФоксЛајф се за гледање,друго се е ср**е!)
    New Girl-знам дека на многумина им се допаѓа и дадов шанса и јас,ама не ја можам.Почнувајки од Зои Дешанел ме разочара во серијава,па и другите ликови врска немаат.Ми нема поента,се глупираат и се трудат да бидат смешни.
    За идиотизмот во форма на Jersey shore,Kardashians,The real housewifes of Orange County,Princesses: Long Island излишно е да коментирам.
     
    На XstrongerX му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Happily Divorced
    [​IMG]
    Ах туго моја, кој џаол те тераше да ја симнуваш серијава?
    Незнам ја забележав рекламата на Фокс и си реков ај да проверам шо серија е. Мислев дека ќе биди смешна, барем малку посмешна од новиве "комедии" кои што излегуваат, ама јок бре, ич не ја бидува. И така изгледав три епизоди со сила, кои ми се чинеа како една епизода да траеше по два саати.
    Не ја препорачувам серијава ич, ме си трошете време за џабе.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  3. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    True Blood - Ако не ги сметаме малиот милион серии со тинејџери врколаци и вампири и слично, ова е дефинитивно една од најлошите серии кои добиле повеќе од една сезона. Епизодите немаат никаква линија на течење на настаните, се е нафрлано и надреално конфузно. Се гледа дека сакале да одат со David Lynch шмек, особено со атмосферата, ама некаде попат се изгубиле. Останале само голотијата и сексот.
    Никаков шарм, ама буквално ништо да го привлече човек да ја гледа. Освен Александар Скарсгард :lol: И тоа почесто гол отколку облечен :D
    А во САД има толку голема фан база.
    п.с. Можеби со текот на времето се подобрува, ама јас не издржав повеќе од две епизоди.
    п.п.с. Ана Пакин како Суки, главната риба во серијата околу која се вртат сите убер-згодни вампири? Ахм да :shake:



    Овој тип серии ми се американска варијанта на латиноамериканските сапуници. Росалинда и Касандра во американска верзија. После петтата епизода забораваш кој кому, зашто и како...




    Серијава ама апла нема врска со вистинскиот живот. Можеби за жени кои не се military wives е интересна, ама ние останатите ред се смееме на глупостите, ред се нервираме за невистините прикажани за животот во база и воопшто за животот на оние чии партнери се воени лица.
    Хаус беше No.1 затоа што имаше тим доктори кои се грижеа за автентичноста.
    NCIS исто така внимава на автентичноста.
    На овие по се изгледа побитни им се сплетките во стилот на теленовелите.
     

    Прикачени фајлови:

    • True-Blood.jpg
      True-Blood.jpg
      Големина на фајлот:
      428,4 KB
      Прегледи:
      449
    • images.jpg
      images.jpg
      Големина на фајлот:
      11,3 KB
      Прегледи:
      449
    • Army-Wives-Season-3-DVD.jpg
      Army-Wives-Season-3-DVD.jpg
      Големина на фајлот:
      110,9 KB
      Прегледи:
      437
    На elence132 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    ^ NCIS- мене баш и двете ми се суер и Лос Анџелес и другата со Вашингтон.
    Јас не ја препорачувам Шерлок -АХН
     
  5. Kaylie

    Kaylie Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    500
    Допаѓања:
    1.402
    Поглупо нешто амин! :puke:
    [​IMG]
    +сите индински серии!
     
    На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    It's always sunny in Philadelphia
    Girls |(
     
  7. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Rita Rocks
    [​IMG]

    Има две сезони по по 20 епизоди за да биде поголема бељата. А одвај една заслужува и таа им е многу.
    Ја паметам од времето на фокс ја даваа па знаев да ја загледам.
    Не е ужасно лоша, ама не е ни добра за да земеш да ја препорачуваши да ја изгледаш цела ко јас, па ај тоа, цела недела ми се симнуваше, зашто имаше само 4 сидерс во цел свет. Џабе потрошен интернет и време.
    Рита е домаќинка,мајка и вработена жена која за да избега од монотонијата започнува свој рок бенд со комшијата, поштарката и дечкото на ќерката.
    Веројатно самиот опис требаше да ми биде показател дека туку нешто не штима ама јас се залетав.
    Мене не ми беше смешна, нит интересна, напротив многу досадна штом заспивав на многу епизоди.
     
  8. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.119
    Пол:
    Женски

    Морам...
    True Blood е се само нафрлана и конфузна серија не. Има предобро осмислен тек на настани, ништо немаат оставено необјаснето, и секој настан е со причина. Нема глупави празнини во сценариото, дури и да се чини така на моменти, подоцна ќе го објаснат тој дел.
    И друго, секс и голотии има да, ама најмногу во првата сезона, како одат понатаму сезоните не им е акцентот на таквите сцени.
    Ликовите се многу комплексни, а исто така е единствена серија каде главните ликови се тука од прва до последна епизода, не е како во другиве серии каде нон-стоп се менуваат актери и се губи првичната поента.

    Морав да го пишам мислењево, затоа што болдираниот дел ме зачуде, на две изгледани епизоди пишувате во тема серии кои не ги препорачувате. Некој тука со сериозна намера доаѓа да разгледа опции и да елиминира евентуални серии од листа за гледање, и така може да се земат мислења како ова погоре здраво за готово...
    Ако нешто препорачувате или обратно од тоа, барем нека ви биде тоа направено како што треба...
     
    На 1209, SuperGirl24, Hipster и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Live with boys
    [​IMG]
    Само некој што мисли дека има смисла за хумор ќе си умре од смешки.
     
  10. coralin-e

    coralin-e Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2013
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    98
    [​IMG]

    Арчер. Висока оценка. Добра приказна, добар хумор, ама анимацијата... :x Никакви изрази на лицето, ништо. Не е тоа тоа, воопшто не се доловува ситуацијата, ниту ликовите се доживуваат на прав начин.
     
  11. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    Затоа и напоменав - Можеби со текот на времето се подобрува.

    А серија ако не те привлече со пилот епизодата, пиши пропало. Ако два часа (пилот епизода + втора епизода = веќе поставени основни постулати на storyline) не се доволни за да некоја серија те навлече да ја гледаш, ни 20 сезони нема да ти го променат мислењето.

    И што треба човек да направи, мазохистички да изгледа 5 сезони од серија која му е ултра тапа, за да биде меродавен да каже дека серијата не поседува квалитети вредни трошење на слободното време и ерго не ја препорачува на своите соговорници?

    На крајот на краиштата, станува збор за различни вкусови. Не може секоја хит серија да одговара на сечиј вкус.
    Еве на пример јас по форуми сум сретнала луѓе кои не ја препорачуваат Battlestar Galactica.
    Понатака, овде читам дека не ја препорачуваат Hot in Cleveland. Мене ми е таа серија баш ок, дури и повеќе од ок. Смешна е, хуморот ми се допаѓа, има супер флуид помеѓу актерките, Betty White е царица. Ама ете, некој не се пронашол во серијата.

    Токму поради тоа секоја критика треба да биде образложена, а не само "мене таа и таа серија не ми се допаѓа и не ја препорачувам". Па кој се двоуми дали некоја серија вреди да се погледа или не, ќе си симне 2-3 епизоди и ќе одлучи да или не.
     
  12. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    The Client list

    Се двоумев долго дали да ја почнам, одвај ја завршив, среќа што има само 2 сезони или вкупно 25 епизоди.
    Многу наивна приказна, не шпанска, не индиско-турска, бетер.
    Јас Џенифер Лов Хјут не ја обожавам баш, и сега се потсетив зашто. Ужасно слабо глуми, освен што е ужасно многу згодна, ништо друго не поседува како квалитет.
    Не си го трошете времето за џабе, имало слични серии или барем со навидуам слична тематика со многу поквалитетно сценарио и глумци.
    Битно мажишта има очи да си исплакнеш, ама и тоа не вреди доволно за да ти привлече внимание.
     
  13. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    About a boy(NBC)

    [​IMG]

    Ја читав како новата хит комедија, смешна и забавна, мене не ми е ништо посебно.
    Дури испод просечна ми е, дебилна после 3тата епизода и се врти се на исто.
    Иста е како истоимениот филм со Хју Грант- соседот на кој му доаѓаше детето од комшиите на гости и се здружија како татко и син, ама уште поглупава. Дури и имаше епизоди кои се копија на филмот, на пример таа со натпреварот по таленти(пеење)
    Мини Драјвер не е глумица за потценување, ама тука е сосема вишок.
    Мислам дека пред време ќе и предвидам укнинување, зашто и е доста.
     
  14. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Bad Judge, Merry Me, Black-ish.

    Трите би требало да се комедии, ама не се. Мислам глумаат комедии а всушност се многу патетични.
    Кејт Волш е тотална утка во улогата на лошата судијка, не знам навистина како се нафатила на улогава.
    Омажи се за мене е некоја копија на Happy endings, откако сите актери од таа серија си најдоа место во некоја нова, остана место само за Пени некаде да ја пикнат. Ама за разлика од нејзините колеги- Макс во The Mindy Project и Брад како Коуч во New Girl, нема харизма како и во старата серија, и никако не ми е за leading character. Ужасно досадна и веќе видена серија.
    Black-ish е призна сама за себе, според мене навредлива за сите афро-американци, досадна и воопшто не забавна.
    Во превод, залудно потрошено време. Додуша black-ish не можев да продолжам после 3тата епизода, едноставно и 3три ми беа премногу.
     
    На alekce83 и bittersweet им се допаѓа ова.
  15. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Lie to me, многу интересна серија :)
     
  16. viktorxD

    viktorxD Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Машки
    The walking dead i Breaking bad ...Iako breaking bad e bolja !
     
  17. alekce83

    alekce83 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    903
    Допаѓања:
    1.133
    Пол:
    Женски
    И јас и се чудам на Кејт Волш.Некако од секогаш сум ја сметала за класа на актерка(во серии посебно) и очекував многу повеќе но во Bad Judge е тотална утка.Затоа и е веднаш одкажана исто како и A to Z (иако на почетокот ми имаше интересен концепт, дури и тема и отворив). Најмногу се изненадив дека ја откажаа Manhattan Love Story, супер ми беше.
     
  18. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
  19. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    The vampire diaries :puke: Изгледав 12-13 епизоди, ама толку досадни ми беаа, не знам и јас како ги гледав. Знам дека многумина ја обожаваат оваа серија, ова е мое мислење, не ме напаѓајте :D
     
  20. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Сите серии што ги даваат на Fox и Fox Life(со исклучок тука на Очајни домаќинки :) ) На Фокс гледам серии додека ми почнат The Simpsons.Која од која е поглупа :)