1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Серии кои прекинувате да ги гледате бидејќи...

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од RainBow, 5 март 2015.

  1. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Јас обично не сакам да прекинам серија, давам, давам шанси, ама со сила нема убавина, така да цтрл + делете и ај чао.

    Прва ја прекинав
    The vampire diaries, оти веќе на нерви фана да ме мава, претинејџерска и сите ликови ги расипаа, а главниот лик Елена би ја сецкала на делчиња цела ноќ во шума оти она ми е икс фактор што ја прекинав, поради нејзиното несразмерно лигавење!

    Pretty little liars.
    Лажливкиве се лепотици невидени со стил и пол! Ама богами и тоа е хајлајтот на серијава. По одолговлечена серија од ова немам видено, а мразам неизвесност, ама ај да беше само тоа неизвесност, не прават со сила глупи, толку многу неразјаснети, комплексни ликови, влечени непотребни сцени, неразјаснување на практично ништо, доста беше, мислам дека 3 сезони цели изгледав и прекинав.

    Revenge. Да сакав да гледам шпанска серија, ќе си симнев шпанска, а и мислам доста ми се - цело детство со нив го поминав, дури и тие подобри беа за разлика од последните две сезони или сезона и пол на Ревенџ, незнам сега до кај е стигната и што се случува, ама па и ич не ме интересира. Серијата ја почнав и одма се навлеков на неа, ја обожавав, ама ја расипаа, ја направија пепел, и многу ми е криво пошто бев опседната со неа. Нолан ми беше срцето на серијата...

    Suits.
    Едноставно досадна стана, затапкаа во место, не ми држеше внимание повеќе и сите почнаа да ме нервираат, а многу ја сакав и оваа серија. Харви ми е непребол, ама прости душо, и ти не си ти више.

    Two and a half men.
    Старите сезони заедно со дечко ми по втор пат си ги гледаме од време навреме, ама новиве не ни ги чепнав, едноставно без Чарли, не сакам да гледам.

    The blacklist.
    Серијава е толку досадна, што едвај со сила издржав две епизоди. Некако веќе преку глава ми се ваквите серии со оваа тематика, еден човек, нај јак и нај паметен и се нај нај, па ЦИА миа, бла бла, отпосле Никита овие сериите сам против светот ми се преку глава и ми ги поткреваат сите нерви во мене.

    Nikita.
    Веќе пишав горе за Блеклист, истото важи и за Никитава, ту мач фантазија, ту мач сила, иф ју ноу уат ај мин. А ја сакам глумицата и ја прекинав баш точно пред да ја замразам.
     
    На Hipster, Marossa, do-re-mi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Уф од кај да почнам. Има некои серии коишто ме разочарале после повеќе изгледани сезони и за тие ми е најкриво за потрошеното време, а има и од оние што никако не можам да продолжам да ги гледам и после милион дадени шанси и залудно изгледани први 1-2 сезони.

    Revenge - Ете после толку изгледани сезони, последнава дефинитивно го достигна дното, не се знае каде тераат и каква нова небулоза ќе им истекне. Немам никаква желба да продолжам да ја гледам и би ги догледала последниве неколку епизоди што не ги пратам повеќе, само доколку ова е последната сезона, па да видам како ќе заврши.

    Scandal - Што да речам за серијава. Исто и и дадов мноогу шанси, само поради тоа што приказната знае да стане доста интересна од време на време (иако на моменти е доста нереална) ама не можам да ја сварам органски главнава глумица и не можам. Нафурано суштество, се движи ко орангутан и мисли дека е најјака на светот. Премногу патетични моменти има и премногу немање осет за реалност и желба за драми кои би се случиле само на филм - типично за Шонда. Ако во другите нејзини серии тоа се појавува повремено, овде е главна одлика. Да не продолжам да зборувам колку ми се па антипатични овие нејзиниве муфљузи-јебовци, особено оној војникот што се спротистави на татко и, тој во која и серија да се појави ми се стемнува денот, е до толку ми е одвратен. Исто и Хак ми е нереален лик, забеган и ни малку симпатија немам за него. Ма сите бе уствари, ужасен кастинг.

    2 broke girls - Многу оптимистички настроена бев кога почна да се снима серијава, делуваше како фино освежување и ок за пасење мозок, ама не да ја затупеа, него веќе не знам. Очајни обиди за хумор, едно те исто, предвидливи теми, проѕирни wanna be шеги, приказната знае често да се изгуби итн. До толку ја заебаа што и тие 20 минути ми изглелдаат ко цела вечност.

    Glee - Многу ми беше онака релаксирачка и забавна на времето, се осеќав на моменти дебилно што ја гледам, ама нејсе...вредеше за предобрите интерпретации и многу добро знаеа да направат аранжман и на некои песни и изведувачи што вака не ги обожавам многу. Како и да е, ептен детинеста ми стана со време, плус од кога се раздвои приказната те во Њујор те во средното, ми стана каша - попара. Многу досадни и нелогични сцени почнаа да преовладуваат, се осетив ко ептен на друга бранова должина и едно време ги премотував само деловите каде што имаше пеење, се додека не ми текна дека за таа намена имам и јутуб :D.

    Hart of Dixie - Првите 2 сезони ми беа онака лабави, дури и премногу лабави за мој вкус, ја гледав пред спиење колку да брчи нешто, ама исто почнав некако да заглавувам и да не можам да догледам епизода без да ја прекинам сто пати, па на крај и ја баталив скроз.

    How to get away with murder - Мислев ќе биде нешто интересно, ама многу ми беше нелогична и глупава приказната, башка и доста ликов ми беа антипатични. Можеби ќе и дадам шанса пак, ама некако засега не ме привлекува да ја догледам.

    Switched at birth - Интересна беше првите неколку сезони, баш ми се допадна тематиката и тоа што обрнале внимание и опишале како функциониа цела таа заедница на глувонемите. Не дека е до толку лоша, ама ја прекинав од иста причина како и за некои серии погоре, ептен детинести ми станаа дејствијата и некако не ме влечеше да ја продолжам. Догледав до некое зимско финале и не ми текна да проверам дали има нови епизоди.

    HIMYM - Изгледав со мерак толку сезони, стигнав до 6-та или 7-ма не ми текнува и за малку не ја догледав, ама не можев, ја унаказија од алчност и мислеа дека ќе им поминат мизерните попусти и очајниот хумор. Од толку што ми станаа антипатични ми се стемни и кога видов дека оскарите 2015 ќе ги води Нил Партик Харис. Знаев дека ќе биде тоа неколку часа тормозење и обиди за очајни смешки и така и би. Ако стварно решат да прават спин оф од ова (HIMYF) треба колективно сите засеганти да идат да се проверат и да се лечат.

    Инаку серии што сум ги прекинала после првите 3-4 епизоди ги има многу, први вака што ми текнуваат сега се The Mindy Project, Lipstick Jungle, Intelligence, Girls итн.
     
    На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.834
    Допаѓања:
    21.510
    Secrets and Lies. Серијава започнав да ја гледам поради Рајан Филипе, искрено. Исто така, се надевав дека ќе биде речиси исто интересна како The Killing, но во никој случај не може да се спореди. Приказната е разводнета, многу просто напишано сценарио, премногу едноставни случки и "заплети". На врв на се, улогата на Рајан е ужасна. Толку ужасна на моменти, што ми доаѓа на сред епизода да ја исклучам и да ја баталам серијата. Кај и да е, ја прекинувам.
     
  4. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.598
    Допаѓања:
    23.105
    Пол:
    Женски
    Revenge ја прекинав. Не дека ми стана којзнае колку досадна, едноставно направив кратка пауза и не мислев да ја откажам бидејќи ми беше една од омилени серии, ама никако не можев да се натерам да седнам и да изгледам се што имав пропуштено, па одложував, ајде утре, ајде задутре, па пројде месец, два, три... и така и заборавив и до која епизода бев стигната, не се сеќавам ни на сценариото веќе, и сега еве не ми ни паѓа на крај памет да ја гледам пак.

    The Big Bang Theory исто, ја прекинав негде на пола сезона, не знам точно која сезона, одамна беше...
    Без некоја причина, едноставно други серии ми станаа приоритет.

    А има и многу други што ги гледам ( The Vampire Diaries, Hart of Dixie, New Girl ) но со огромни паузи, дали поради обврски, дали ете ми станале досадни, но сепак по некое време кога немам попаметна работа се враќам да надоместам и да изгледам се што имам пропуштено.
    Ама Revenge и TBBT дефинитивно ги прекинав.
     
    На Hipster и Elena69221 им се допаѓа ова.
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.499
    Пол:
    Женски
    Јас ја прекинувам Скандал. Не можам веќе со американската глупоќа. Последнава епизода ми беше капак, досадно ми е се истото со татко и, од претседателот, од сите.
    Можеби некогаш кога ќе заврши и кога ќе имам време ќе ја изгледам, ако Шонда не ги убие сите до тогаш.
     
  6. ElenaRbd

    ElenaRbd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    152
    ...бидејќи ете ги убиваат главните ликови како што е со главниот лик во
    Вовед во анатомија
    или отстранување на ПОВТОРНО главните ликови како што е со ликот на
    Елена во Дневниците на вампирот
    ...Значи крај со вакви глупи приказни. Крајно сум разочарана од американскиве серии. Со шпанските барем си знаев дека како и да биде, што и да биде, крајот е со бел фустан в црква и ајт чао пријатно.
     
  7. nati44

    nati44 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    545
    Revenge бидејќи ја затупеа ептен, и HIMYM стварно не знам зошто прекинав после 6 сезона, можеби зошто видов дека се случуваат глупости па не сакам да си го расипам впечатокот од другите сезони.
     
  8. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Prvata serija so prestanav da ja gledam bese Heroes,me otepa od dosada koga ja gledav.Druga sto prestanav da ja gledam bese True Blood ne oti mi bese dosadna tuku me mrzese da cekam epizoda po epizoda da gi gledam.Potoa pocnav drugi serii da gledam i se nemam vrateno da ja dogledam.Da ja dogledam sega Friends (po neznam koj pat ja gledam serijata :) do 9 sezona sum) i ke ja dogledam true blood..uste da se setam samo do koja epizoda stignav hahah :)
     
  9. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    16.751
    Arrow-уште втора сезона знаев дека ќе ја затупат ама ете и дадов шанса. Ја гледав трета сезона до пола и ја прекинав. Како шо напомена некој се се случува нешто а всушност ништо не се случува. Сега кога видов дека и нова сезона ќе снимат ептен се разочарав оти ја уништија.

    The Flash- Ја прекинав заедно со Arrow. Многу нелогични сцени имаше.

    Сега ја гледам Suits. За 4 дена еве ја почнав 4та сезона, ама некако првата и втората ми беа поинтересни. Ќе и дадам шанса, се надевам дека нема да ја затупат.