1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Серии - општа дискусија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Chocolate.me, 2 јули 2013.

  1. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Септември е луѓе... старт на новите сезони :party: :D
    Sons of Anarchy на 10.09, Bones на 16ти, 2broke girls на 23ти, Downton Abbey на 22.09...
    Имаме и календарче од повеќето :)
    http://pmctvline2.files.wordpress.com/2013/07/fall_tv_premieres_2013_r7.jpg

    Мојот живот почнува да добива смисла :wasntme:
     
    На anuskaNESTLE, Trendafilka, LilBaby и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Ќути, иначе ќе се испука више, чоек да не знае што да гледа, освен Сјутс, другово се некако траљаво.
    Вака се имаме работа, да се собираше стаж од гледање серии, за нкоја година ќе можаме да се пензионираме :D

    Јас Хоумленд ја чекам со цело срце и Скандал, мислам дека одлични сезони не чекаат.
    И се разбира Модерн Фемили, ми фалат будалите да ме помочнуваат :D

    А од новиве нешто не ти фати окце Кравче, што примиерно ќе излезат од септември/октомври-13
     
    На kravce, tigerlady и 1209 им се допаѓа ова.
  3. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Ќе ја проверам Дракула, ради Џонатан Рис Маерс (очекувам да биде екстремно секси :D ) и Оригиналите секако, ради Џозеф Морган иако немам моментално големи очекувања од серијава :^) Некако многу вампирски ќе ми се соберат, тешко дека ќе ги пратам, ако не се ептен добри. Знам дека почнува некоја нова со Мајкл Џ. Фокс и таа обавезно ќе ја гледам, ми недостигаше човеков :)

    Немам погледнато баш што се нуди, кога ќе излезат веројатно поголемиот дел ќе ги ѕирнам (што од љубопитност, што од досада). Воглавно си ги очекувам најмногу Супернатурал и Санс :)
    Ако имаш некој предлог, шут ми :)

    И да... во Аrrow ќе ја гледаме Самер Глау :rock: како негативец. Итс гона би гууууд 8)
    Ќе се редактирам пак :$ ама сеа видов дека и Пол од Орфан Блек ќе го гледаме во Arrow :angel: серијава ќе вришти од сексотија :D
     
    На anuskaNESTLE, Butterfly14, Trendafilka и 2 други им се допаѓа ова.
  4. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Не сум некој голем фрик по серии, а и ретко загледувам некоја серија што е веќе во поодмината сезона. Единствено How I met your mother така ја загледав, откако заврши 7мата сезона. 2 недели на планина и сите епизоди ги изгледав :tmi:
    Обично загледувам серија додека е во првата или втората сезона.
    Моментално ја гледам Suits, Breaking Bad и од Sherlock чекам нови епизоди (до душа, Шерлок епизодите се повеќе како игран филм). Сега планирам Revenge да ја загледам, ми се виде интересна, па ги симнав сезоните. А Friends редовно си ја гледам, иако ја знам на памет.
    Има серии што чат пат ги гледам на FoxLife додека јадам (затоа што само тогаш гледам телевизија), како на пример Grey's anatomy, Sex and the city, Everybody loves Raymond, No ordinary family ... што ќе ми пуштат, тоа гледам. Ама не ги следам настаните, поим немам ни кои сезони и епизоди ги гледам.
     
  5. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Кравче воглавно и јас тие ги планирам, сега за сега уште немам некоја конкретна стратегија за новиве серии, сакам да ѕирнам од сите промото, па одма да им удрам клоца на сите што нема да ме заинтересираат и да не ги гледам понатака ич, така да нема му ја мислат како ќе ги склопат промата зш озбилна публика е у питање ]:) :D

    Ау Arrow од септември ќе биде само сексои, не дека со сега не беше, али па од сега :x ќе си починам од мака со овие глумциве лепотани, не е на арно...
     
    На kravce му/ѝ се допаѓа ова.
  6. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.285
    Пол:
    Женски
    Абе викате оваа Arrow толку е сексиљава :^) :D Јас одамна и се токмам, токму поради Stephen Amell многу е добар :sweat: а како стои со сезони, многу има сега за сега или?
    Оти јас така Декстер го загледав и пошто одамна игра серијава додека да стигнев до 8ма сезона ми припадна, мислам не дека не е добра, ама пошто не сум во исчекување, многу на мака сум, мозок ми останува пред еранот, не можам да престанам да гледам.И затоа претпочитам малку да има сега за сега за после да си чекам така со ќеф.
     
  7. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    ^ 23 епизоди има, само 1ва сезона.
    Ехееее до 9ти октомври дур да почне 2ра, и јас ќе ја изгледам. :D

    Абе не сте нормални. ]:)
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    ^^^
    Arrow има само една сезона досега со 23 епизоди кои траат околу 40тина минути. Јас стасав до 18та и секако ќе планирам да ја догледамс езонава пред да почни новата. Инаку на википедија за втората сезона има информации дадено само за 5 епизоди, па белки нема само толку да има :?:
    Инаку со душа чекам нова сезона од Модерно Семејство, ептен ми се смешни и интересни :lol:
    Од овие новиве кои треба да почнат мене окце ми фати The Crazy Ones со Сара Мишел гелар и Робин Вилијамс, па ќе видам ако е убава секако ќе си ја гледам и таа.
    Инаку летово освен старите серии кои си ги гледав ја загледав и Graceland која ми е ептен интересна, а во план сум и да ја гледам Orange is The New Black ама ако имам време :lol:
     
  9. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    1209 има една сезона и 23 епизоди, лоша не е ич, и јас бев скептична али изненадно ми легна, добра интересно сторииче, според стрип е снимана.
    Еве зашто ти викаме дека е секси....
    [​IMG]
    + малиов, кој има исто потенцијал, кхм, :wasntme:
    [​IMG]

    Не е лоша, ни мало, сега со оној сексон од блек орфан, нема да ми даат мир, тахикардија, срце ќе ме стегне :sweat:

    Meне ме неривра што почнаа да кратата, се по 22, 23 епизоди, стандард си беше 24 едно време у сезона вака ме нервираат, шуќур само Њу Грл што имаше 25 другиве се почнаа да ги намалуваат, ужасно ми идат на живци.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Последниве 2 месеци само Dexter и Suits што ме одржаа во живот, реално ништо нема преку лето. :(
    Започнав со повторно гледање на FRIENDS, а си вежбам на Futurama, ама тие не ги рачунам.

    Џигерот ми помодре за Шерлок 3-та сезона, веќе аман, навистина е претерано ова развлекување.
    Homeland ја чекам со душа, Arrow ми е онака за добра релаксација, а Downton Abbey ќе чекам да излезат сите и да ги изгледам наеднаш.
    Hart of Dixie исто доби пролазна оценка, па и тоа ќе го ставам на неплатен список. :D

    Ја започнав The Fosters и прилично е дебилна за мој вкус, ама ете, ги изгледав 10-те епизоди, зашто се немаше попаметна занимација летово, единствено ми се допаѓа еден лик, Sherri Saum преубава ми е, сакам да ја гледам во филмови и серии.
    [​IMG]
    Инаку серијата е брада, нула импресии имам од неа. Децата се антипатични, а глумата им е благо очајна.

    На Workaholics им дадов шанса со 3 епизоди, ама не е по мој вкус и престанав со гледање, со време.

    Agents of S.H.I.E.L.D. е ова планирам да го загледам, The Originals чисто заради Клаус.
    Ми се намалија сериите, откако Revenge, Glee, Vampire Diaries, 2 broke girls, Awkward и уште некоја ги чкртнав од список.
    :)

    Нема некое посебно освежување во светот на сериите, јас барем не сум начекала нова серија што едвај ќе ја чекам, само Sherlock и Homeland уште ми прават ќејф како што треба.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    И јас и се мислев на оваа вторава, гледав доста висока оцена има на филмскава база. До мене е, или излегоа нешто доста серии со хомосексуалци :?: :D
     
  12. kate-pp

    kate-pp Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Летово се посветив повеќе на серии со истражувања, криминал и ми се допаднаа: Criminal minds, CSI Miami, CSI Las Vegas, ..............
     
  13. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Почна сезона на серииве, ајде едно распоредче на почетокот на новите сезони по серии.
    ТV premiere dates 2013/2014
    [​IMG]

    Или една поголема листа, барем ми изгледа побогата
    http://tvbythenumbers.zap2it.com/2013/0 ... es/195183/

    Има доста и нови(премерно годинава што излегуваат), која ви се фаќа најмногу за око?
    За новиве ќе мора сериозно да се фати годинава работа :lol:
     
    На kravce му/ѝ се допаѓа ова.
  14. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Too many tv shows to watch, too little time :sweat: :lol:

    Покрај тие иљадници :D што ги гледам има уште толку што сакам да ги гледам ама немам време, треба воопшто да не спијам да можам се да изгледам. :lol:

    Од новите само што ја изгледав Sleepy Hollow, за почеток не изгледа лоша, ќе почекам неколку епизоди за да одлучам дали ќе ја гледам или баталам.

    Други што ми фатија око со слична тематика се Dracula и Grimm а од комедии единствена што ми фати око е Brooklyn 99, а ги заборавив и The Originals ама таа повеќе е ради глумецот него за приказната. :P :*
     
    На sweet-cherry, Trendafilka, Vikica.cuci и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Grimm не е нова, оваа ќе и биде 3та сезона. Мене такви супернечрал не ми фаќаат многу многу за око, освен ако апсолутно нема што да се гледа или пак има некој сексуален да не можам очи да тргнам од него(ова второво е поише да не се лажеме :P ) Дракула ќе ја гледам многу е секси типацот, го знам уште од мишн инпосбл и во Тјудорс мислам дека беше главен лик. Сексуалсност вришти, прекипува :lol:

    Мене од комедиите ми фаќа око Sean Saves the World, не од што серијава вришти од некоја интересна и интригантана приказна, туку заради тоа што е Sean Hayes ака Џек од Вил анд Грејс. Ај хев а софт спот фор гејс ај донт ноу вај.
    The Blacklist ми е сигурна на листата, сакам вакви драма/крими/политички заговори/тероризам анд соу он. Ален Шор не ми беше омилен и никогаш не ми бил, но актеров е добар, навистина добар.

    Али осеќам и годинава дека многу серии ќе ги укинат, прекинат, што нови што стари, ХИМЈМ конечно си оди после сезонава, очекувам некоја бомба ситком да извадат затоа што не се трпат овие квази-смешниве пољи речено патетични обиди за ситкоми.Мокјуметнарис додуша се подобри него ситкомиве и солидна замена за нив.
    Инаку то мени тв шоус анд евен лесс тајм то вач дем, шта чеш тоа е :(
     
    На JuLleE, bittersweet, Vikica.cuci и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Еве ти сексуален, не еден, тројца :rofl:
    [​IMG]
    Или еве вака да ги земеме во предвид (18+) :D
    [​IMG]
    Се си мислам дека ако почнеш да ја гледаш серијава, ќе ти се свиѓа :)
    [​IMG]
     
    На bittersweet, Hipster и Vikica.cuci им се допаѓа ова.
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    И мене не ме бендиса Натприродно. Изгледав неколку епизоди, ама џабе.
    Од новиве серии не загледувам ништо. Се нервирам кога ќе загледам нешто и ајт, ја укинале после прва сезона. Ќе ве чекам да гледате, па да препорачувате тука и да видам која серија ќе успее до втора сезона. :rofl:
     
  18. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Мене па Натприродно ми се допаѓа, си ја загледав и таа :lol:
    Имам многу серии за гледање, многу.
    Мелиса и Џои ме разочараа со третава сезона, не се повеќе тоа што беа. Сега гледам најавена е и четврта сезона која се надевам ќе биде последна.
    И јас се токмам да ја гледам Дракула. Глумецо си го знам од August Rush и ми е пресекси со то устата и очите :inlove: . Така да ја додадов и оваа серија на листата за гледање, прва епизода во Америка на 25-ти Октомври, кај нас да се надеваме ден потоа :lol:
    Исто така со душа си ја чекам и третата сезона од Шерлок која ќе биде составена од три епизоди како и претходните две.
    Друга серија од новиве што ми падна во очи е Agents of S.H.I.E.L.D, па и таа си ја ставив на списокот.
    А да и за малку ќе си ја заборавев Once Upon a Time, сега на 29ти Септември конечно ќе почни третата сезона. Си ја обожавам серијава.
     
    На bittersweet, kravce и Hipster им се допаѓа ова.
  19. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Јас првите две сезони од Supernatural ги гледав со прекини, некако не ми фатија за око, ама после тоа... оди оддели ме од компјутер. Толку ги сакаш ликовите, што како семејство ти се :D башка нема лигави љубовни приказни и триаголници од типот на твд :)

    Иначе се фатив да ја гледам The bridge. Се мислев оригиналот, ама американскава помалку мб беа епизодите па таа ја симнав. Брат ми ме тера во друштво да ја гледаме Under the dome, па и таа сега ја пратам. СОА денес втора епизода, гледам и Боунс има, едвај чекам да ја гледам вечер, а од твин пикс втора сезона одамна ми е во план и никако да стигнам да ја гледам. Некако па и доста серии се фатија :D А штом се нафатам за некоја, заборавам на се, баталувам и пријатели и книги и вежбање :worried: болест е ова :D
     
    На 1209 и Vikica.cuci им се допаѓа ова.
  20. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    Јас дефинитвно ќе убацам повеќе комедии, ќе им дадам шанса на пар серии кои почнуваат допрва, има неверојатен дефицит на добри комедии, последниве пар години се испоремети поимот комедија, се рамни со глупост.

    Еве неколку:

    http://www.imdb.com/title/tt2710104/?ref_=ttrel_rel_tt

    http://www.imdb.com/title/tt2338232/

    http://www.imdb.com/title/tt2709648/

    http://www.imdb.com/title/tt2715776/

    http://www.imdb.com/title/tt2709698/?ref_=sr_2

    Во план ми е да ја гледам Luther, да не ја гледал некој нешто да прокоментира. :?: