1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Серии - општа дискусија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Chocolate.me, 2 јули 2013.

  1. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Дајте предлог за некоја друга лесна серија како Killing Eve :) нека не е сто сезони, само. Може и филм да е :) Грацијас.
     
  2. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.689
    Пол:
    Женски
    Nikita има шпијунажа
    Beauty and the beast со детективи и убиства е
    Shades of blue исто со детективи и убиства
    Lucifer исто со детективи и убиства
    CSI
    А филм можеш Taken 1 и 2 со киднапирање е, Red Sparrow , Terminal, Berlin Syndrome.Сите се такви драматични.
    Keeping up with the Joneses -комедија и акција
    Ако ми текне уште ке ти кажам
     
    На blackpanter, Nausicaa и zhap4e им се допаѓа ова.
  3. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Berlin syndrom, звучи ко добар пат. I'll start there :D фала ти, Феминка. :)
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. niaholly

    niaholly Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    а каде ја гледаше првата?
     
  5. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.726
    Пол:
    Женски
    замунда
     
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.795
    Пол:
    Женски
    Еве Октомври е зад аголот и ми е омилен ради две работи:
    1. Inktober
    2. Серии
    Па да не коментирам тема по тема за сериите и новите сезони, си викам една општа дискусија тука би била одлична. Денес гледав три серии, дел од моите омилени па да ги прокоментирам малку, каков им е стартот на новата сезона.
    • South Park - како не ги видов најавите за серијата не знам, кога ми излезе дека има нова епизода скокав од радост. За некоја причина на Comedy Central ја немаше, колку шо памтам ден ја каснеа, а не недела дена, како и да е, ја пиратував. s22e01 -- типична епизода, 20 минути, и нормално обработва одредена тема. Темата денес беше: school shootings, каде во почетничката сцена, децата учат математика во училница и SWAT тим ја проверва училницата и заминва, ретко некој вознемирен родители, емоционален, ама ... повеќето гледат на ова нормално, како нешто шо се случва и дека не е ништо лошо, секојдневие. Не би да пишам поќе детали, ама во глобала епизодата е доста уба 8/10 можеби, не вау, ама доста добра. Дали можи подобро? Секогаш.
    upload_2018-9-28_13-56-53.png
    • The Goldbergs - исто и новата епизода тука, 20 минути, ист формат и динамика како сите други епизоди претходно. s06e01 -- уште една епизода кај шо Адам си живеј еден од омилените филмови, му го забораваат роденденот и Бери пробва да ја убеди мајка му за да се венча со Лејни. Секогаш константна, секогаш добра серија. 8/10
    upload_2018-9-28_14-21-8.png
    • The Good Place - 40 минутна епизода, динамична, одличен почеток на новата сезона. s03e1+2 -- многу ми се допаѓа кога после пауза меѓу сезони, некоја серија решава да награди со блок епизоди. Голем плус за тоа. Мајкл кажа за the Judge дека само седи в соба и бинџува серии, и онака, мислам дека си најдов нов омилен лик. 9/10
    upload_2018-9-28_17-3-32.png
    Колку е убо чувството ко ќе поќе серии шо ми се високо на листата, вадат нови епизоди. :inlove:
     
    На sweet-cherry и Nausicaa им се допаѓа ова.
  7. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.795
    Пол:
    Женски
    Сакав да пишам само за први епизоди кои се враќаат со нова сезона, ама ќе пишам сега и за плус серии кои сега сум ги почнала ама не ми оставиле ТОЛКАВ впечаток за да ги предложам некому направо.
    Гледам на 28ми последно сум пишала па си отворам твтајм календарчето ( :D ) и да си напишам мислење. Сепак живеам за Октомври, па барем убо мислење да посветам.
    • God Friended Me - Искрено, ми излезе серијава како нова, ми беше примамлив наслов ама искрено очекував дека ќе е оние серии кои ги гледам ама во исто време појадувам, пред теретана да ме занимаваат. Е сега, подобра е од то, ама полоша од многу други кои инаку би ги предложила. :wasntme: Се работи за човек, Мајлс, кој има стабилна работа и свој подкест, и се стреми тоа да биди негов следен кариерен чекор. Успешен е во тоа што го прави, атест и тоа го искажува онлајн. И еден ден „Бог“ го додава на фејсбук и кога е принуден да го прифати, постојано му предлага пријатели. Кога тој се запознава со луѓето кои „Бог“ му ги предлага, испаѓа како да е пратеник на „универзумот“ и им помага во несреќните животи. Лесна серија за гледање, доста солидна прва епизода, искрено памтев се од епизодата кога ја гледав следната, шо збора многу. Во глобала памтам многу детали од сериите, ама ако некоја серија воопшто не ме заинтересира можи многу лесно да ми „испари“ материјалот (таков беше случајот со Into the Dark, толку бев концентрирана на лошиот акцент на актерот шо сериозно не можев да се концентриран на ништо друго). 7/10
    • The man in the high castle - јас мислев ќе добијам само прва епизода, ама јас добив цела сезона и ја голтнав одма и веќе неколку дена уште разглабочвам. ОДЛИЧНА прва епизода, и секоја наредна. Многу работи се открија, кои беа само гребнати во претходните сезони. Се случија работи кои ме оставија со подотворена уста и кои не ги предвидов, и многу други за кои моето шипинг срце врискаше (спојлер алерт ај гес). Плус многу Хитлер, мноооогу Хитлер. Изгледа оздрави. Упс. :wasntme: 10/10
    • Big Mouth - во ист ден излезе и нова сезона од оваа серија. Оваа секогаш ја чувам за тогаш кога едноставно не ми се мисли, се бинџува во ден. За тие кои не знаат, се работи за деца кои имаат свои хормонални „ѕверови“ и така врват низ пубертет (и зошто не е прва сезона ќе си дам слободата да кажам дека училишниот тренер и наставник по сексуална едукација уште врви низ пубертет зошто сеуште го има својот хормонален „ѕвер“ и е нели, вирџин). Исто така ова сезона е претставен нов лик „срамот“, и нов свет, ама то би било спојлер. :P 8/10
    • Doctor Who - кој гледал серијава, сигурно бил превозбуден за 11 сезона, ако не превозбуден, во најмала рака љубопитен зошто ова е прва епизода со новиот доктор - жена. Искрено, Миси беше полн погодок и ако новиот доктор беше макар пола шарм од Миси ќе беше одлична. Не знам дали не ми се допадна приказната која беше во првата епзиода или самиот факт дека докторот уште се регенерираше и ѝ треба време да стани тоа што уствари е во вистинско светло, ама можеби и би дала поголема оценка ако не беше крајот, едноставно ми беше без врска. Сериозно сакам да се подобри со следната епизода, и секоја после неа, зошто навистина сакам да давам шанси на сите нови доктори иако не стојам добро со промена. 7/10
    • The Flash - оваа ми беше една од посолидните серии од arrowverse низ годините, иако последната сезона ми беше големо разочарување. За првата епизода сезонава, можам да кажам дека ми е слатко, скриено задоволство. Нора е прекрасна. Значи таа ми е еден од омилените ликови. Пробвам цела епизода да занемарам нелогичностите како: „немој ништо да кажваш за иднина зошто тајмлајн-- ама шо ќе се случи со мене, хехех?“ :^) :$ Ќе признаам и дека пуштив и солзички неколку, пак се крева некоја тензија, па малку фамилијарна драма, ама во лош ПМС најмногу на вакви епизоди паѓам, така да 10/10! Ок Мајтап. 7.5/10
    Утре прва епзиода Riverdale. (fingers)

    П.С. Ако негде видите „!“ на сред зборче, заменете го со „ц“. Мислам дека сите ги заменав, ама можно е да испуштив нешто.

    [​IMG]
     
    На sweet-cherry, smooch и Nausicaa им се допаѓа ова.
  8. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    3.887
    Пол:
    Женски
    @theowndemon Doctor Who, дали може да почнам сега да ја гледам новава сезона со женскиот доктор или потребно е прво да се изгледаат претходните сезони со претходните доктори ?

    За Flash се согласувам. Одлична прва епизода, Нора е супер се надевам ќе остане и ќе биде регуларна сезонава. И Хари сакам да се врати!
    И Riverdale се надевам ќе се вратат на квалитетот од првата сезона, втората беше гооолема утка.
     
    На Scott Weiland и theowndemon им се допаѓа ова.
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.795
    Пол:
    Женски
    Искрено, не знам дали можиш да почниш сега. Доктор Ху има два периоди, „стариот“ доктор од 1900 и некоја, и „новиот“ доктор шо почна од 2005. Сите од 2005 фрлаат компара!ии со стариот доктор, ама можиш комотно да ги гледаш сега овие од 1ва сезона, 2005 кога почнаа, со 9ти доктор и кристално ќе разбираш се шо се случва. Сега да гледаш, како и претходните сезони, има постојани референци за работи кои се случиле, како се случиле, постојано се појавуваат исти ликови (The Master/ Missy пример, ако гледаше 10ти доктор, го гледаше The Master, тој се регенерира во жена покасно Missy, и некој шо би го гледал само 12ти доктор немаше да има идеја дека Мастер и Миси се уствари ист чоек). Во таа смисла мислам дека секогаш е попаметна опција да се гледа од почеток, а почетокот тука е 1ва сезона, 2005та година.

    Не знам колку си запознаена со Доктор Ху, ама има поќе доктори, ама тие се истиот чоек, тој се регенерира и „менва“ лице, ама работите кои се случиле ги памти, ги споредва, дискутира за ликови, некогаш ликови од минатото се појавуваат пак и слично.
     
    На smooch и Scott Weiland им се допаѓа ова.
  10. Пале 345

    Пале 345 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    Дали некој ја гледа The bold type или ако знае некој кај може да ја најдам со превод? :$
     
  11. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.795
    Пол:
    Женски
    • Riverdale - дирек почна новата епизода онаму кај шо заврши претходната сезона. Шерил е кралица, ама мислам дека одамна немаше добра епизода од серијва и ова е доста ... океј. Цела епизода е за судењето на Арчи, за човекот кој го уби Андре, па добива викенд плус пред да е донесена одлука за дали ќе оди в затвор или не. Имаше и други сцени за Serpants & Ghoulies. 8/10
    upload_2018-10-11_10-25-5.png
     
  12. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Ја почнав серијава, но има само 10 епизоди. Имам ли другарче за неа ? Ја прати некој ?
    MV5BMjUyMDE4MzkzN15BMl5BanBnXkFtZTgwMzIwMTYzNjM@._V1_.jpg
     
    На Nausicaa, smooch и theowndemon им се допаѓа ова.
  13. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.795
    Пол:
    Женски
    Да, јас ја изгледав. Мислам дека е мини серија, со една сезона.
    Мене ми беше доста интересна, лесно се бинџова во ден и во целост ми го задржа вниманието до крај.

    Ај дур сум на темава, да прокоментирам шо сум почнала ново, ама не доволно добро за да го предложам во другата тема, или бар за сега.
    • American Vandal - oh, honey ... серивчево е она што се вика ''mockumentary'' или исмева документарци, конкретно од типот на: ''Making a Murder'' & ''Serial''. Има за сега две сезони, треба да е крими, мистерија и најважно нели, комедија. Големиот проблем е шо, јас комедијата ја видов, знам каде некој би се смеел, каде би рекол дека нештото е прејако ама ... не ми изнуди ни насмевка, а ни блиску до то да се насмеам. Ама имаше интересни случки и можеби зато ги изгледав и двете сезони, а не прекинав.
    • Elite - многу ретко одбирам серии за гледање каде не разбирам јазик, ама има тон разгалени деца, една убиена.
      Настанот се случува откако едно училиште ќе се уништи и стипендисти се префрлени во приватно училиште, каде одат елитните деца. Тие не се добро прифатени, исмевани се, едвај се вклопват и ради судир на интереси се случуваат низа настани кои на крај резултираат со смрт на еден од децата. Не е спојлер ова, се кажува на почеток дека некој умира, после епизода- две се кажва и која ама нема да кажам јас. Ама многу ми даваше
      13 reasons why vibes и то воопшто не ми се допадна. Инаку, на шпански е серијата, една епизода за сега. Многу експлицитна.
    • Titans - сеуште нема потенцијал за да ја предложам како нова епизода, ама можеби ќе ме фати на слаба точка како Dc fangirl и eventually ќе ја предложам. Се работи за Дик Грејсон, за тие кои не знаат, тој е првиот Робин, сега со таквиот живот зад него продолжва да работи, а покасно продолжва да биди Nightwing. Покрај него го има Џејсон Тод, кој е вториот Робин, Рејчел Рут како Рејвен, и многу други. Едино не ми се допадна Гарфилд, ама за тоа малку шо го видов и не можам да бидам некој судија. Рејчел ми блескаше цела епизода, пак ќе речам, мислам дека ова е зошто и ми е еден од омилените ликови од Titans, ама сепак по мене, таа е еден од најдобро обработените ликови за ова прва епизода која излезе.

    Туку денес имав и прва епизода од нова сезона - Dynasty. Ајде ... сите си имаме guilty pleasure shows.
    • Dynasty -
      Кристал умре, официјално е. Блејк се оддалечи од дома долг период и за тоа време Фалон ја најде среќата во Колхејн и планираат живот заедно. Карингтон Атлантис е на продажба и Фалон треба пак да глуми брак со Лијам за да го продај КА на вујко му. Од завршеток на претходната сезона, ќерката на Андерс, Кирби, се врати и сега ќе се види дали таа е проблематичното дете, или Фалон нависина го уништи нејзиниот живот. Врз Стивен се врши притисок за да кажи на Сем за бебето кое го очекува и во глобала Бјек мислам дека се „пронајде“ себеси и мислам дека е најдобрата верзија од себе која можи да биди и не ми се верваше дека некогаш на анкета за омилен лик во епизодата, да гласам за него.
    upload_2018-10-14_13-54-49.png
    upload_2018-10-14_13-55-17.png
    Интересна наредна недела. :sweat:
     
  14. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.183
    Допаѓања:
    10.085
    Во потрага сум по нова серија, инаку сум хроничен гледач на серии:D
    Не сакам политички, историски, бајки и научно фантастични.
    До сега сум ги гледала (ќе пробам хронолошки да ги напишам)
    My so called life, Friends, Will and Grace, Lost, Heroes, OC, Gossip Girl, 90210, Switched at birth, Faking it, Awkward, Modern family, New girl, Game of thrones, the Affair, Big little lies, Bold type, Younger, You...
    Препорачајте серија:$
     
  15. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Ја гледал ли некој The Haunting of Hill House :worried: Ми се појави во feed на фб. Страшна ли е многу или може да покушам да ја изгледам, без да се плашам дека ќе спијам со запалено светло пар месеци потоа:D
     
    На ane.bella, 1209, Ginger^ и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Според овие што ги имаш пишано, How i met your mother, не може да се утне, Sex&The city - класика, Desperate housewives, Prison break, Devious maids, 2 broke girls, Pretty little liars, некоја од овие ќе ти се погоди.
     
    На pianogirl и MissDior им се допаѓа ова.
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.795
    Пол:
    Женски
    Ако ти се чека до викендов, ќе имам одговор. :D Јас од кога излезе се токмам да ја гледам ама никако време да најдам за неа.
     
    На Nausicaa и zhap4e им се допаѓа ова.
  18. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Ајде, :D баш ме интересира.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.183
    Допаѓања:
    10.085
    фала @Monna.Monna фи имам гледано и sex &the city, Devious maids, Pll, сум заборавила да ги пишам, а how I met your mother не ми фати око
     
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.795
    Пол:
    Женски
    Би ти рекла да ѝ дајш шанса на Dynasty, ама е релативно нова, сега втора сезона почна.
     
    На MissDior му/ѝ се допаѓа ова.