1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Серии - општа дискусија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Chocolate.me, 2 јули 2013.

  1. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Јас ја загледав уште од првиот ден кога излезе на амазон прајм.
    Мој тип на серија е и ја обожавам, но никако да најдам време да ги изгледам последните 3 епизоди заглавена сум на 5та епизода.
    Орландо Блум :inlove:
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Некој дали ги гледа Магионичари?
    9780399576645_p0_v4_s550x406.jpg
    Трите сезони ми се изгледани на HBO, чекам 4та но сеуште не ја пуштиле
     
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    Јас готово ја завршив, ептен е добра, ептен!
     
    На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    И јас ја завршив сношти, многу ми е јака а кратка само 8 епизоди, планирам пак убаво да ја изгледам, некој викенд мора да си направам маратон.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  5. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    Има серии кои мнооогу ми се допаѓаат ама едноставно не можам да ги изгледам во едно седење, онака имам потреба да прам нешто. А, има серии кои ги голтам во минимално време. Една од тие серии е Disenchantment. Знам дека уште прва сезона предложив серијава, сега ја голтнав и втора сезона, во еден ден. Прво ја изгледав пак прва. Не дека не памтам шо се случи туку онака ќеф ми беше. Има очигледен хумор, има иронија, се зборува за модерни проблеми. Предобро е. Навистина предобро. Ако имате вишок слободно време, гледајте. 30тина минути траат епизодите, анимирана е.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Bender Rodriguez, 1209 и Nausicaa им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Unbelievable
    Базирано на вистинска приказна, за девојка која била обвинета за лажно пријавување на силување.
    Многу добар осврт кон правниот систем и гледањето на силувањето како криминал.
    Тажна приказна... многу тажна...
    ххххх.jpg


    Criminal: UK
    Фантастично сработена психолошка драма.
    Снимена е во соба за интервјуа во полициска станица, и следи различни случаи во кои детективите се обидуваат да извлечат признание од осомничените.
    Серијата е франшиза, и има шпанска, француска и германска верзија.

    gggggg.jpg
     
    На scorpias, blackpanter, 1209 и 4 други им се допаѓа ова.
  7. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    https://www.imdb.com/title/tt5753856/

    DARK

    Една од најдобрите серии што некогаш ги имам гледано, а дефинитивно најдобра од продукцијата на Нетфликс. Долго време ме одвраќаше мислата за серијава, пошто е на германски, и мислев дека не можам да гледам ништо што не е на англиски, ама бидна спротивно. Дури и симпатичен почна да ми станува германскиот, ради серијалов. :D
    Многумина ја ставаа серијава на исто рамниште со Стрејнџер Тингс, као слична тематика имале, али СТ во споредба со Дарк е само една лоша пародија, ништо повеќе.
    Предобар состав на глумци, исполнета приказна без дупки во дејството, секоја епизода со додатна мистерија, многу мозгање и поврзување на работи, многу теории и исчекување.
    Tретата сезона би требало да излезе околу Март 2020,изгледа и последна.
     
    На scorpias, Kitten, 1209 и 7 други им се допаѓа ова.
  8. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    кога имам слободно време секогаш си пуштам некоја епизода Young Sheldon комедии ме расположува :inlove:
    иначе all time favorite ми е Greys anatomy едвај чекам да излезе новата сезона
    кој ќе чека епизода по епизода тоа најмногу ме нервира кај сериите кога искачаат нови сезони :D
    ми се допадна и Queen of the Souh ама не ја догледав
    a сега во план ми е да и дадам шанса на La casa de papel ми ја фалеа :) ја гледал некој ?
     
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Mad Men
    Mad Men - Season 7, Pt. 2.jpg

    Серијата го следи животот на главниот лик Дон Дрејпер, и агенцијата за рекламирање во која работи.
    Се одвива во Њу Јорк во 60тите години, и многу детално го опишува сексизмот, притисокот врз жената, притисокот врз мажот, односите во браковите, бизнис климата во тоа време и уште многу други под-теми.
    Многу ме потсеќа на ситуацијата во Македонија денес.. Касниме 60 години..

    Посебно ме нервираа сцените во кои отворено се девалвира жената како човек, па ми идеше да го искршам телевизорот, ама 'заразна' е како сапунска опера и не можев да се запрам да гледам.

    Има седум сезони.. Првата само ја изгледав, засега и' давам оценка 9/10.
     
    На MissChievous, smooch и Bella* им се допаѓа ова.
  10. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Една од најдобрите серии некогаш направени. Мене баш токму затоа најмногу ми се допаѓа оваа серија, што реалистично покажуваат какво било општеството (во Америка) во тие години.
    Ми се допаѓа како е прикажано низ што се' проаѓа жената дома, како и колку тешко се пробива на професионално место, како се третирани црнците, колку се неприфатени во општеството, како и колку тешко црниците напредуваат на професионално место, каков е односот мајка-дете, татко-дете, односнот помеѓу родителите и соновите, родителите и ќерќите, односот помеѓу сопругот и сопругата, нивните љубовници што е речиси нормална појава и уште многу многу многу други работи. Сето тоа надополнето со историски монументални моменти, убиството на Мартин Лутер Кинг, убиството на Кенеди, слетувањето на Марс, итн. Интересно е како луѓето ги доживувале тие и многу други работи, мислам дека ептен реалистично е прикажано.
    На врв на се', таа прекрасна облека, тие фризури, тој најубав ентериер, парчиња мебел, детали, бои, форми, музика, стилови, домови, автомобили, улици... само естетиката на серијата е на врвно ниво!
    Секако и ликовите. Иако може да се каже дека главен лик е Дон Дрејпер, претежно ги гледаме нештата низ негова перпектива, сепак има уште најмалку две дузини добро обработени ликови со посебна улога и карактер. Поготово ги обожавам Пеги и Џоан. Глумците се повеќе од одлични, кинематографијата врв, приказната болно реалистична. Перфектна серија според мене.
     
    На grungy, RainBow и WildMk им се допаѓа ова.
  11. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    Ист муабет како Disenchantment од погоре, ми е и Big Mouth. Многу лесна за гледање, смешна. Некогаш ќе бидиш како: "шит, вистина". Сега излезе трета сезона и го прати животот на деца кои сега влегуваат во пубертет. Епа влегувањето во пубертет им носи нив hormone monster шо е напалено, ирационално, нападно и шо не натака суштество, симболизирајќи ги промените на телото и ментално кои се случуваат кај секој тинејџер. Па некои откриваат сексуалност, некои се збунети, некои едноставно не знаат да се пуштаат, трети учат шо е клиторис и како да мастурбираат, четврти имаат секс со перници, па дупки во перници, па романса со перници. Често фантазијата на децата е прикажана, пример перниците му зборуваа на детето, си имаа врска. Сезонава имаше дете заразено со телефон, па телефонот му збораше и беа пар. Се има зборано за депресија, маче е шо легнува над тебе и ти вели дека ви е поубо да спиете (дебело, огромно маче шо ти тежи). Па има дете со ADHD и претставено во глата демек како му е. Многу е добро обработена и сите овие работи се во 10 епизоди по 30 минути секоја 3 сезони веќе. А, лесна е за гледање, лесна комедија.
    [​IMG]
     
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Втората и третата сезона, веќе преминаа во сапуница.
    Уште ги има елементите од претходно, ама 'разводента' е приказната.

    6/10
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Tri_Bubacki

    Tri_Bubacki Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Bodyguard првите епизоди ми беа многу интересни, на крај го затупија.
     
  14. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.985
    Ја барав во сериите, ама не ја најдов. Втора омилена (два пати ја гледав) Parks and Recreations. Предобар хумор. Подебно на Рон. Омилен лик.
     
  15. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    Мене ич не ми се бега по посебни теми за коментирање серии, де дружете ме тука. :D

    Имам репетитивни обврски периодов кој ги прам без мислење така да се оболев од серии гледање. И ова е дури understatement. Ама серии кои ги коментирам секоја сезона сакам да ги коментирам во мислењево, другите кај биле - не биле, сеедно.

    Atypical - Не можам да се одлучам дали ми е ова омилена сезона или сите ми се омилени. Серијата од сам старт е толку лесна за гледање ама толку многу работи се случуваат динамична, а во исто време толку реална. Постојано има хумор лесен и не е онака форсиран, едноставно е таму. Серијава ми е како да не пробва да е успешна ама е најуспешна.

    Прво ќе го коментирам ликот на Сем. Дали некој знај дали има вистина аутизам? :| На второ гледање (заборајв да кажам дека два пати успеав да ја изгледам последнава сезона) се концентрирав на промените на лицето на Сем. Значи има толку ситни промени во експресија шо го прат совршен актеров за улогата. Као, ако некој ми речи: "има аутизам" ќе речам: "зНаЕв".

    Во врска со Кејси, океј геј индикации има уште од претходната сезона ама да речиме дека не сум среќна кога некој изневерува и безразлика колку шипувам пар, никогаш не шипувам ако иди од изневерување. А, Еван ми стој за еден од омилени ликови така да Кејзи и Изи - фак ју. Меѓудругото, Изи ја скапа маткање Кејзи пред да се официјално заедно на училиште. Со тоа шо Кејси се нафати да вежба за училиштето во Лос Анџелес, се надевав дека ќе раскинат оти не смеј да има работи кои одвлекуваат внимание и кои предизвикуваат драма.

    Елза... До сега ваљда не е чудно да речам дека ич не ја сакам. Маж ѝ е срце, изневерен, атер децата живејат заедно и ова ... Пошто тој не е спремен уште да збора ... Среќна е оти му запали креветот и дур му вика: "да дојдеше можи поинаку ќе беше". Као, calm your tits woman. Ама ми се допадна паралелата со цвеќињата на Пејџ, кои не сакаат многу вода, а та ги скапа од вода турање, па учеше да остава некои работи да се одвиваат сами.

    Road rage Paige. (poolparty) Плачев на нејзиното искуство на факс. П.Л.А.Ч.Е.В. остај шо сум плачка, во ПМС сум. Сега сум дупла плачка.

    Друг момент на кој липав е Сем кога објаснување the essence of a penguin, и после кога професорот го праша дали можи да го гушни уште поќе почнав да липам.

    Криво ми е шо не ојде Сем да живее во студентски дом, малку потивко да беше ама то е ... Сакав да видам како ќе се снајди, или пак не. Ама доволен предизвик е дека сепак се сели следната сезона и не можам да дочекам.

    Серијава неќам никогаш да прекини.

    Оценка:
    15/10
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Друштво, Luther ќе има шеста сезона, така?
     
  17. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    9-1-1 Предобра серија и прекрасна екипа. Топло препорачувам за сите
     
  18. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    Carnival Row
    :|

    Мене не ми легна... Серијата не е лоша, атмосферата и визуелниот момент се преубави ама социјалниот коментар ме утепа. Ја изгледав во некој крш период за мене, со куп лоши вести и искрено вака, очекував интересна и лесна серија за реласирање, а ла Худини и Дојл...Епа, Carnival Row (за мене) далеку беше од приказна за опуштање. Претерано некако се соживеав со аспектот на дискриминација и неправда, и многу ми беше напорна и тешка за гледање. Не помогна ни тоа што на пола серија го погодив виновникот.

    Од истата причина не се нафаќам да ја гледам втората сезона на Терор, мислам дека ќе ме скрши расизмот. Ја обожавам првата сезона, сметам дека е предобра и преквалитетна, ама и таа не беше лесна за гледање. Оваa сега со затворските кампови не се ни осмелувам да ја пуштам.

    Туку, да си прашам.
    Дали некој ја гледал Another Life, да сподели впечаток? Едвај ја догледав првата епизода, а во принцип таков тип на серии „вселенски брод на мисија да истражи нешто чудно“ ми се ептен омилени.
     
    На Elen4e_sonce и theowndemon им се допаѓа ова.
  19. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    @Nausicaa Carnival Row ми стана инстантно една од омилените серии. Ама да, не е лесна серија за гледање и за релаксирање. Исто и The Terror. Мене втората сезона ми е ми се чини уште подобра ама солзи ронев на одредени сцени. Има сега еден како supernatural елемент, ама е сепак многу реална, многу добра, многу знај да предизвика чувства. Ова ти се серии 10/10 шо се, ама треба да си „спремен“ за да ги гледаш нели.
    Another Life е мех. Лоша глума пред се, лоши ситуации, многу површна приказна. Не ја обележав во апликацијата дека ќе ја прекинвам после прва сезона зошто не мислам ни дека ќе е продолжена за втора сезона. Очекував многу, слушав многу, и ме удри в земја од шо е лоша. Дур насловов не ми текнуваше шо серија е и отворив линкот и кога видов постерот очите ги сролав.
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    @theowndemon, викаш Another Life по кратка постапка да оди во рисајкл бин? Епа ќе оди :)

    Седнавме со дечко ми ја гледаме, јас му ја испофалив- научна фантастика, мистерија, вселенски брод дрндрн. Плус, Старбак од Battlestar Galactica (y) На пола епизода, и двајцата: „Wtf, што гледаме ние всушност?“ Многу, многу лошо.
    А јас секогаш давам шанса и никогаш не баталувам серија после само една епизода. Ајде, може на приказната и треба време да се развие, може понатаму ќе стане подинамична, поинтересна. Ама овојпат, ни првата епизода не можев да ја догледам.

    За Carnival Row моја е грешката, требаше подобро да се информирам. Јас очекував лаганица детективска приказна со фантастични елементи. Како си ја имав замислено, уште малку па Хари Потер серијава :D:D:D Признавам, се зае*ав :) Ќе знам подобро за втората сезона.

    Терор верувам дека е предобар. После толку јаката прва сезона, не смее да потфрли!
     
    На theowndemon и KateKane им се допаѓа ова.