1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Серии - општа дискусија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Chocolate.me, 2 јули 2013.

  1. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.608
    Луцифер, 9ка. 4 сезони изгледано.

    Behind her eyes, осмица.
     
  2. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    jas si najdov eden sajt so korejski serii taka da sega tamu sum "zaglavena"
     
  3. Sceptical

    Sceptical Активен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2021
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Eight days, фантастична германска серија, само 8 епизоди, музика топ, преквалитетна.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  4. GirlyGirly

    GirlyGirly Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2018
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    697
    Mare of Eastwood
    Одлична семејна драма крими серија.
    10/10

    Cruel summer
    Тин драма интересно измешана во годините во кои се случува.
    8/10
     
    На simoncelicius и Nausicaa им се допаѓа ова.
  5. GirlyGirly

    GirlyGirly Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2018
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    697
    Made for love
    Сајбер реалност на една девојка од која ќе побегне. Интересен, ама не доволно.

    6/10
     
  6. carver91

    carver91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2016
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    207
    Пол:
    Женски
    би ја препорачал ТВ серијата Wir kinder wom Bahnhof ZOO .. ја имате на HBO или гледајте ја на Интернет..soundtrack исто така е добра.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.524
    Пол:
    Женски
    Ја почнав Kevin Can F**k Himself, леле колку ми е морничава.
    Во тек е првата сезона, нова е серијава со Annie Murphy од Schitt's Creek во главна улога. Епизодите траат по 44 мин просек, има седум излезено.
    Во суштина станува збор за животот на жена домаќинка во ситком.
    Explore the secret life of a woman we all grew up watching: the sitcom wife. The series looks to break television convention and ask what the world looks like through her eyes. Alternating between single-camera realism and multi-camera zaniness, the formats will inform one another as we imagine what happens when the sitcom wife escapes her confines, and takes the lead in her own life.
    Овде ја гледам онлајн.

    Гледам и во втората сезона од Russian Doll ќе биде Annie Murphy, баш ме радува што и тргна вака, одлична ми е.
     
    На simoncelicius, 1209, arabella_ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    [​IMG]
    Заглавив со серијава.
    Прва сезона, 8 епизоди по околу 50 минути - изгледани.
    Втора сезона до 7ма епизода сум стасана.

    Вечно прашање како тема на филмов - дали може да се сакаат двајца мажи/две жени ?
    Потпрашање - дали полигамијата е добра или смртоносна ?

    Додека дејствието се одвива во сегашноста, во серијата има изобилство на ,,флеш,, слики кои се повеќе ја заплеткуваат разврската.
     
    На simoncelicius и JuLleE им се допаѓа ова.
  9. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    На simoncelicius, Flower27, pianogirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Ја гледа ли некој Truth be told? Гледам излегла и втора сезона, нова приказна.
     
  11. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.446
    Допаѓања:
    8.469
    Screenshot_20210906_152852.jpg
    Бележникот на професорот Мишковиќ

    Дејствието започнува во 70_те години на минатиот век, со мистериозното исчезнување на еден човек на патот Белград - Суботица. Чудесно се појавува 10 години покасно, непроменет физички и несвесен за неговото долго отсуство. Тогашните социјалистички власти го кријат овој настан од јавноста, и за него знаат малкумина, вклучувајќи го и етнологот - професор Мишковиќ.
    Клопчето почнува да се одмотува во 2003 год, кога во рацете на еден млад новинар доаѓа Бележникот на професорот, кој запишувал и проучувал многу мистериозни, необјасниви, бизарни случки кои се одигрување на територијата на Балканот. Но интерес за белешките покажуваат и одредени езотериски групации, кои по секоја цена сакаат да ги добијат "тајните" во нивни раце.
    Добра, несекојдневна серија. Ќе има и втора сезона како што прочитав.
     
    На simoncelicius и MeowMeow им се допаѓа ова.
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Бидејќи темава е општа дискусија за серии, тука ќе си пишам што гледам моментално. :D Воедно, прашањето е и до вас: Што гледате и по колку епизоди гледате во еден ден?
    После Two and a half men и The Big bang theory, сега ја гледам Friends, до 4 сезона сум. После неа ја планирам That 70's show. Секако дека ги имам серииве гледано на времето кога ги даваа на тв, само сакам да ги гледам пак оти ми се интересни. Сакам комедии. Само ваков тип серии гледам. Слушнав дека е добра и American horror story, ќе и' дадам шанса. Друг жанр, кој исто така ми се допаѓа. Не сакам фантазија и серии од типот Game of thrones и Vikings.
    Најчесто по 2 до 3 епизоди на ден гледам, најмногу 4.
    Од овие на тв што ги даваат, Yaprak dokumu ја гледам. :D
     
    На simoncelicius и AriLangdon им се допаѓа ова.
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Brooklyn 99 и The Office се комедии кои можеби ќе ти се свиѓаат, @Bitter-Sweet, погледни некоја епизода. Ах, исто и Gilmore Girls, ако ти се гледа cozy small town драма.

    Гледам во зависност од тоа колку слободно време имам. За викенд некогаш знам и цел ден да си вртам епизоди ако немам никакви обврски, а обично епизода-две на ден. Најчесто додека јадеме или навечер кога одмарам.

    Јас заглавив со Suits. Првата сезона ми беше одлична, не трепнав додека не стасав до крај. Втората сезона ми ја нема истата магија, многу бавно некако се движат работите и ќе видам до кај ќе стасам. :doh:
     
    На simoncelicius и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  14. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.146
    Пол:
    Женски
    Jaс во недостиг на идеја за нова серија,ја почнав Breaking bad.Знам дека е стара,ама предобра е и морам да ја догледам.Не почнувам друга додека не ја завршам.Обично избегнувам да гледам некоја со триста сезони,ама за оваа направив исклучок и ич не ми е криво.До четврта сезона сум.
     
    На Bitter-Sweet и naturallmess им се допаѓа ова.
  15. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Сите го сакаат Рејмонд ми е врв кљко и овие другиве и Фрајзер,со психијатарот многу е интересна
     
  16. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    Предложете ми добра акциска ?
     
  17. plava.90

    plava.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    дали некој моментално ја следи Девојките Гилмор на МТВ?
    Дали скокнаа во епизодите од петокот до понеделников или мене нешто не ми е јасно
     
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    За еден месец 4 сезони сум поминала, не е лошо. :D Денес ја почнувам осмата сезона.
     
  19. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    Додека чекав да се симнат новите епизоди на Doom Patrol, баш постот за Ted Lasso на @RainBow ме потсети дека одамна немам пишувано за серии (а и воопшто немам пишувано на форумов). Па така си сварив кафенце и решив да шкртнам збор- два за дел од сериите што ги изгледав изминативе месеци.

    His Dark Materials. Кој не ја гледал, обавезно да ја гледа. Серија која не ви раскажува приказна, туку ве води на авантура заедно со ликовите. Со нетрпение ќе ја пуштате наредната епизода за да дознаете што ќе се случи следно. 10 (y)

    Locke And Key. Што знам...Вака океј беше, ама премногу беше тинејџерска. Има потенцијал, да видиме каква насока ќе земе приказната.

    Shadow And Bone. Не ме одушеви нешто премногу ама исто како и Locke And Key, има надеж дека втората сезона ќе ја одведе серијата во поинтересен правец.

    Sweet Tooth. Многу ми се допадна целата замисла, дечињата беа срциња и баш би сакала да покажат повеќе од хибридите во наредната сезона.

    Loki. Огромни очекувања имав, особено после прејаката VandaVision серија. Место тоа, прилично мех приказна и досаден Локи. А чисто информативно, Локи ми е омилен лик од целиот моментален Марвел универзум и всушност, преку него и ги загледав сите останати филмови.

    Midnight Mass. 10ка. Предобра приказна, ликови, дијалози, сцени, крај.

    Harley Quinn анимираната серија. Исто 10ка- забавна, насилна, смешна.

    Brand New Cheery Flavor. Опасно истрипана серија ама мене ми се допадна.

    Only Murders in the Building и Foundation ги гледам ама нека излезат сите епизоди па ќе пишам впечаток, What If...?, Invincible и Squid Game чекаат на ред, а одбројувам до премиерите на Cowboy Bebop, The Wheel of Time и The Book of Boba Fett.
     
    На GirlRose, pianogirl, Mishela и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. kanella

    kanella Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    10.190
    Пол:
    Женски
    Време веќе за серии гледање немам како порано, сега една сезона од 8 епизоди ја гледам 2 недели :D најчесто гледам на Нетфликс, а во текот на денот имам пуштено фокс лајф да си врти и што фатам на тв тоа.
    Со ова сакам да кажам дека полоша глума и поантипатични ликови од серијата Chicago Med јас одамна немам видено. :D уште рекламата кога ќе ја видам за серијава ми се превраќаат цревата.
    Сега моментално ја гледам Squid Game, интересна е ама премногу е хајпната јас мислам, не вреди толку...