1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сериозна врска со бременост и неверство

Дискусија во 'Канта' започната од Pandora Beatriz, 14 ноември 2019.

?

Dali da go abortiram ili da go rodam deteto?

Анкетата е затворена на 19 ноември 2019.
  1. Abortiraj

    15 глас(а)
    78,9%
  2. Rodi go

    2 глас(а)
    10,5%
  3. Prvo doznaj od kogo e pa razmisli

    3 глас(а)
    15,8%
Дозволен е избор на повеќе опции
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    Уше еден доказ дека едукацијата врска нема со... Едукацијата.
     
    На Feminka22, cresa-jagoda, Sejfullai и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.203
    Допаѓања:
    23.771
    Пол:
    Женски
    Ај да типуваме...
    :tmi:
     
    На Kate Rina 93 и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
  3. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.775
    Пол:
    Женски
    А ти дека многу писмена си па пишуваш на латиница?
    Избришисиги се пишува избриши си ги, најдиси се пишува најди си и после живот не треба да имаш запирка.
    Повели и друг пат.

    @Pandora Beatriz Мораш да споделиш со некој близок, затоа што ваква одлука не се носи сама.
    Зборувај со родителите, раскажи им ја целата ситуација и потоа одлучи што ќе правиш.
    Знаеш и самата дека дете е голема одговорност, а особено затоа што се' уште студираш и си доста млада.
    Но дури и да се одлучиш да го родиш, треба да си сигурна дека ќе имаш поддршка во целиот процес.
    Затоа прво разговор, па потоа одлучувај.

    Воедно многу, многу осудувате. Во право е @WildMk .
     
    На Feminka22, piksooki, dayla и 7 други им се допаѓа ова.
  4. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    Не осудувам. Само искрено се надевам дека е трол..
     
    На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.775
    Пол:
    Женски
    Не толку за твојот коментар Лили колку што е за членката која ја имам цитирано и уште три-четири други.
    Некултура и немање осет.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mama993

    Mama993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Ти девојко не си спремна да бидеш мајка штом дозволуваш некој друг што не те познава да ги решава твоите животни одлуки преку некоја си анкета.
    Штом за некоја работа самата не си сигурна дали да биде или не,тогаш избери го она НЕ. Си и кажала на сестра ти,би ти препорачала да и кажеш и на мајка ти,немаш поверен пријател од неа.
    Во секој случај подобро да абортираш отколку да родиш и “утре” да се покаеш и откажеш од своето дете и да ти расте по домови.
    Ако се одлучиш да абортираш направи го тоа што е можно побргу,не чекај 12-15-20 та недела.
    И ако си во можност абортирај на приватна клиника,најдобро во Систина. Не прифаќај кај секакви гинеколози. На државно ќе те “ѓњави” социјален работник и ќе те премислува,па ќе чекаш,па ќе треба да лежиш ден два и да гледаш секакви случаи(знам од искуство на другарка). Во систина за саат време ќе заврши целата работа и ќе се вратиш дома. Кажи и на мајка ти!
     
  7. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Sega ke dojdam kaj tebe ti da me opismenis ok.
    Ajde veslaj cao...
     
  8. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.775
    Пол:
    Женски
    Не ни очекувам позрел одговор од некој што нема ниту речник на изразување.
    Пријатно. :toivo:
     
    На piksooki, Someonespecial, ElenaOfRivendell и 7 други им се допаѓа ова.
  9. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.863
    Пол:
    Машки
    Она кога за твојот живот решаваат рандом ликови на форум(facepalm) Анкета бе, анкета за ваква сериозна работа:|
     
    На lovestoneddd, Sejfullai и candy.cane им се допаѓа ова.
  10. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.720
    Јас не поаѓам од претпоставка дека е некој трол. Може наивна сум. Сеедно
    @Pandora Beatriz ова е најдобриот совет што би ти го дала и јас. Не губи време, не дреми на форум.
     
    На candy.cane, Pandora Beatriz и S.J.Parker им се допаѓа ова.
  11. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Pandora Beatriz, се надевам дека си тролче што свесно не ремети со ваква приказна.

    Никој тука не може да ти каже дали да абортираш или да го задржиш бебето. Тоа е само твоја одлука. Јас само би те насочила кон неколку прашања.

    Бившиот те силувал и можеби си бремена од него. Запрашај се дали ќе можеш да поднесеш во иднина да сакаш и растеш дете кое ќе те потсеќа на чинот во кое е зачнато? Тоа дете можеби и физички ќе личи на татко му, силувачот.
    Ако ова не ти е пречка, одиме понатаму.

    Запрашај се дали ќе имаш финансии сама да гледаш дете. Многу си млада, само со средно. Бремена сега никој нема да те вработи. Во најдобар случај ќе почнеш да работиш за година и нешто од сега, кога ќе се опоравиш од бременоста и пораѓајот, а и бебето кога ќе пркне. Исто, имај во предвид дека, без едукација и врски, единствените две работи кои ќе можеш да ги најдеш во државава се келнерка или касиерка во маркет, и двете се плаќаат минималец.

    Ако и финансиите не се проблем, убаво размисли дали ќе можеш да бидеш сингл мама. Не знам дали за време на бременост се одредува татковство, или тоа е откако ќе се роди детето, ама во ваква ситуација, не можеш да знаеш како ќе реагира дечко ти. Дали ќе ти поверува дека си силувана или ќе мисли дека свесно си го изневерила. И да ти поверува, дали ќе сака да расте туѓо дете, дете на татко- силувач. Од друга страна, ако испадне дека е негово, дали ќе сака да официјализирате. Можеби барем ќе плаќа алиментација, ама едноставно не можеш да предвидиш колку ќе биде дел од животот на детето. Затоа, земи ја најлошата варијатна и размисли дали ќе можеш да се носиш со тој предизвик.

    Што и да решиш, со среќа.
     
    На Someonespecial, theowndemon и Purplelilac им се допаѓа ова.
  12. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.923
    Допаѓања:
    165.992
    Пол:
    Женски
    Две работи:
    Прва, за бременост од можни 2 сексуални партнери бараш одговор на форум е крајно неодговорно и незрело. За времето што си го потрошила на составување анкета и дремењето овде, си можела да поразговараш со двајцата потенцијални будуќи татковци, или стручно лице.
    Втора, дури и за трол, поставување ваква анкета е крајно нехумано. Нат најс.

    Гратис трета ствар, вчера во друга тема се сврте скроз истиов муабет и девојката призна дека само се заебавала. Не знам зошто, ама ми мириса дека си истата.
     
    На cresa-jagoda, Kate Rina 93, ЕденЧлен и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. V.odolija

    V.odolija Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    1.169
    Допаѓања:
    20.820
    И јас искрено се надевам дека од вишок време и за внимание прашува , но сепак...Сè се случува.Дури и анкетата е многу детски направена , не може туѓинци да изгласаат што ќе правиш со себе , и со бебе.Многу незрело.
    Ако е вистина ова , ниту со сегашниот ниту со бившиот не ќе останеш , и прашањето е дали си спремна да бидеш самохрана мајка.Нема да е лесно , но...
    Мораш како прво да разговараш со родител.Колку и каква поддршка ќе ти даде.Реално , сама на 19 години да се грижиш за дете не можеш.Мораш да имаш поддршка.
    Па и со дечкото треба да разговараш и да бидеш искрена , да решите што понатаму ама ситуацијата е баш комплицирана.
     
    На Pandora Beatriz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. WorkOnYou

    WorkOnYou Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2019
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Сериозно немаш некоа забавна работа на 19 години, него пишуваш лажги со опашки?
     
    На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Pandora Beatriz

    Pandora Beatriz Нов член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    I jas bi sakala da e od visok vreme napravena, no za zal ne e. Go poslusav sovetot od nekoj pogore i i kazav na majka mi, taa dobro ja prifati cela situacija i zakazavme abortus, fala vi na nekoi od vas za pomosta i ne se cuvstvuvam poradi nekoi sto me osuduvaa, no kako i da e sekoj ima pravo na svoe mislenje i stav.
     
  16. WorkOnYou

    WorkOnYou Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2019
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    ХАХАХАХАХХА ко на филм, одма закажуваат кај семејниот доктор хахахах
     
    На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.311
    Пол:
    Машки
    Па поголем трол од ова,и да сакате нема.Девојче ептен си го утнала форумов за заебанции.Мајка вакво нешто да прифати така лабаво да се сложува на абортус нема шанси.Што ти кажа,па што бе ќере си се онадела,со 2 јца само иди абротирај ај,иди бре бегај.
     
    На buba4e89, Alisa22, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @ЕденЧлен, (на страна веродостојноста на целата ситуација), зошто не ти се верува дека една мајка би ја поддржала ќерка си во одлука за абортус, особено што бременоста можеби е последица на силување? Баш напротив, мајката би била чудовиште ако и сврти грб на ќерка си во вакви моменти.
     
    На theowndemon, piksooki, dayla и 8 други им се допаѓа ова.
  19. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.311
    Пол:
    Машки
    Не дека не би ја подржала ќерката на Абортус,него зборам за оваа ситуација што е,како прво права МАЈКА ке ја фати за уши ќерка си,и двајцата еб*ачи има да ги истресе од гаќи,па после се иде процедура,пријавување на СИЛУВАЊЕ И ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во ПОЛИЦИЈА.А не вака лабаво и кажав на МАЈКАМИ,готово ке абортирам,се согласи,супер се прифати.Еј мамо абе еден ме е*еше и останав трудна,ама ме силуваше,и мајката ке каже аа супер,ајде ке закажеме да абортираш,дајте бре ајде ве молам доста со глупостиве.
     
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Кога веќе биднало, многу аир оти ќе ја фаќа за уши и ќе ја млати баш и нема...ваљда ви е јасно.
    Во таков момент баш на воспитна да се мисли е малку касно. Веројатно си ја научила лекцијата девојкава, ако не е тролот од пред некој ден со истата зафрканција.
     
    На Someonespecial, Purplelilac и Nausicaa им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.