babylove овошни кашички

Серклаж

Дискусија во 'Бременост' започната од Bela-30, 30 септември 2014.

 1. Bela-30

  Bela-30 Нов член

  Се зачлени на:
  30 септември 2014
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  Здраво, сакам да прашам какво ви е искуството со серклаж? Бев на преглед па докторот ми спомна дека ако има потреба ќе се стави. Во која недела од бременоста се утврдува дали има потреба или не?
   
 2. natemila

  natemila Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.530
  Допаѓања:
  8.429
  Пол:
  Женски
  сирклаж

  Па од прилика некаде до 12 недела треба да се утврд дали треба или не. Кај некој жени може дури и да се стави во 7 месец, ако се увиди дека ма опасност да се породи пред време. Јас на пример при односи во 3 месец прокрваве, и без да си приметам сум заспала, па отидов на лекар сабајлето, фалело само малце да умреме и двете од огромно губење на крв, но за срека кај мене се беше во ред, примив само една инекција, лежев неколку дена и немаше потреба да се става сирлкаж. Но до 9 месец заборавив на односи.
   
 3. nana2112

  nana2112 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  407
  Здраво Бела-30 јас сум бремена со близнаци со ивф и на преглед во 13 недела бев во Ремедика кај Др Петановски и кога ме гледаше на ехото ми рече дека еден канал е отворен.Јас го прашав дали од тоа што сум дебела или што носам близнаци, а тој ми рече дека можеби е од раѓање да сум го имала .И предходната среда правев серклаж во Ремедика и лежев само еден ден и ме оперисаа со целосна анестезија и ме кошташе 16 800 денари.Потоа лежев цела ноќ примав 24 часа инфузија и во четвртокот си појдов дома
  каде што одмарав 3-4 дена и ми рекоа дека понатаму да не се напрегам и тешко да не дигам.
   
 4. Bela-30

  Bela-30 Нов член

  Се зачлени на:
  30 септември 2014
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  mene nesto mi spomna doktorot deka matkata mozebi e kratka i dali ke mzoe da go zadrzi plodot no sega seuste sum mn taze...Koj doktor gonapravi zafatot vo Remedika? Mene nekako toa celosna anastezija me plashi..potoa nemashe nikakvi bolki?

  Natemila mene otkako mi ja utvrdija bremenosta mi e strav da imam odnosi, uste poveke sto ednas se obidov no ne ni uzivav zatoa sto postojano mislam na plodot.. kaj mene verojatno za drug problem stanuva zbor... najvazno e sto sega si dobro... mislime na zdravjeto na deteto no mora da se gledame i sebe :)
   
  Последна измена од модератор: 30 март 2017
 5. nana2112

  nana2112 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  407
  Серклажот го правеше др Петановски и многу сум задоволна и воопшто не беше ништо страшно и потоа немав никакви болки само мали повремени но за 2 дена поминаат .
   
 6. Bela-30

  Bela-30 Нов член

  Се зачлени на:
  30 септември 2014
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  Nana mnogu ti blagodaram nekako mn bev zagrizena ..pozdrav golem
   
 7. dromka

  dromka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2014
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  187
  Пол:
  Женски
  Здраво мамички, гледам дека од лани не е активирана темава, а и само едно искуство со церклаж; Ве молам доколку ве има повеќе да ги споделите вашите искуства за бременост со церклаж, без разлика дали била успешна или не. Планирам бременост, а знам дека ќе мора да ми биде со церклаж, па сакам да прочитам повеќе искуства за да бидам спремна
   
 8. natalija86

  natalija86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  175
  Имал ли некој искуство со абдоменален серклаж ?
   
  Последна измена од модератор: 30 март 2017
 9. ime-prezime

  ime-prezime Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  До која недела најдоцна може да се прави серклаж?
  Дали некоја има правено во приватна клиника и колку чини? Добра ноќ :)
   
 10. SophiaBella

  SophiaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  4.251
  Мешиња помина и мојот скрининг со бебето се е во ред ама не и со мојот цервикс, многу е скратен 2.4цм и докторот ми предложи серклаж. Преразочарана и преплашена сум.
   
 11. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  9.228
  Допаѓања:
  81.382
  @SophiaBella побарај и второ мислење. И мене ми беше 3 и ми рекоа до 2.5 се толерира демек после серклаж но со лежење се средувало. Сега беше 34 мм пред 3,недели. Побарај и второ мислење.
   
  Последна измена од модератор: 16 мај 2017
 12. ada21

  ada21 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  5.334
  Пол:
  Женски
  @SophiaBella ох Софија , баш ми е жал :( Со лежење нели може да се реши ,да не правиш серклаж. Оди и на друго мислење не се разочарувај. :hug:
   
  На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  9.228
  Допаѓања:
  81.382
  И околу мерењето на цервикс, на исти преглед ми измерија 3,6 па 3,9. Мерењето ептен е милиметарски и треба многу внимание. @SophiaBella кај кого правеше скрининг? И да правиш серклаж ништо страшно кога се мора. Секоја трета, четврта прави. Што се мора се мора. Ти дадоа ли терапија? Мене ми рекоа утрогестан до 30 и некоја недела обавезно. И магнезиум.
   
 14. Stara

  Stara Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2016
  Пораки:
  1.234
  Допаѓања:
  3.710
  Пол:
  Женски
  @SophiaBella Серклажот ќе ти помогне многу, не плаши се, штоно сеи мора, мора. Прашај друг доктор. Познавам жено кои родија бебиња, а имаа ставено серклаж.
   
  На Tahitiana, eli25 и Seduction им се допаѓа ова.
 15. Ano

  Ano Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  5.212
  Допаѓања:
  31.529
  Пол:
  Женски
  Мила, немој да се паничиш. Стрес најмалку ни треба и нас и на бебуши. Ќе си побараш и второ мислење и ако мора ќе направиш. Ќе видиш дека се ќе биде во ред. Ве гушкам:hug:
   
  На eli25 и karibian им се допаѓа ова.
 16. manako1

  manako1 Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2016
  Пораки:
  2.713
  Допаѓања:
  51.283
  Пол:
  Женски
  Не се плаши и нервирај за џабе,појди си на второ мислење.Мене со разлика од неколку дена различно ми измерија во Систина и матичната.Ставај утрогестан и повеќе да лежиш и да не креваш тешко.:hug:
   
  На stevemila и Seduction им се допаѓа ова.
 17. SophiaBella

  SophiaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  4.251
  Фала ви на сите, денес ќе одам и кај матичниот на уште едно мислење.
   
  Последна измена од модератор: 16 мај 2017
 18. pile30

  pile30 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2014
  Пораки:
  2.002
  Допаѓања:
  9.303
  Пол:
  Женски
  Мешиња тие што го носите ниско плодот дали во трет триместар ви имаат предложено да се стави цирклаж? И во кој случај го ставаат тој цирклаж? Кога се прокрварива? Кога е подотворено грлото или? Натчув на две другарки колешки нивни едната го носела ниско во 19та недела прокрварела и дале Утрогестан и 3 недели лежела се качил плодот многу малце погоре но со болки го износила..а пак другата таму втор триместар и рекле немс опасност по што кога растел плодот правел компресија по што решиле да и стават цирклаж за да го износи да не се породи пред време...и така страв ми навлезе страшно...Многу сум уплашена на секоја струичка што ми поминува доле или на секоја болка страв осеќам;(
   
  Последна измена од модератор: 7 јули 2017
 19. ada21

  ada21 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  5.334
  Пол:
  Женски
  @pile30 ти која недела беше? Серклаж во 3 триместар не се прави , ризично е. Ти каков пролем имаш? Грлото скратено ли е?
   
 20. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  5.071
  Допаѓања:
  37.764
  Пол:
  Женски
  Serklaz se pravi do 15,16nedela i ne e garancija za uspeh.Kolku ima pozitivnost tolku i negativnost.Mnogu go nosat nisko pa si odatdo termin.Stom ne e skrateno grloto nema nisto strasno.A so se zamaras sega ti so vakvi nepotrebni informacii?Aj uzivaj malku
   
  Последна измена од модератор: 7 јули 2017
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.