1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Серклаж

Дискусија во 'Бременост' започната од Bela-30, 30 септември 2014.

  1. Bibi30

    Bibi30 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2017
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.176
    Пол:
    Женски
    Да, читам и јас, еве барам утре некој на ГАк да ме прими и чекам и од матичниот мислење.. немам памет денес луѓе, вика вчера отворена си, итно во петок серклаж. Што е тоа што може да одмогне?

    Во Ремедика кај Петановски сум..
     
    Последна измена од модератор: 9 мај 2018
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.669
    Пол:
    Женски
    Жени отворени тераат и по месец и више, имам неколку пријателки со лежење и терапија што истерале... Не се плаши сега, види доктори што ке ти кажат. Тоа што може да одмогне подобро и да не знаеш што е... мирна глава, лежи, побарај 2, па и 3 мислења...
     
    На Momichka и Bibi30 им се допаѓа ова.
  3. KayaLena

    KayaLena Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    727
    Ризикот од инфекција (хориоамнионитис), доколку серклаж се прави во оваа гестациска недела е неколкукратно зголемен..секако тука и зголемениот ризик од предвремено пукање на плодовите обвивки(водењакот) и тн...а на страна што успешноста на серклажот кај близначка бременост останува контроверзна.. ова го зборувам и како лекар и за жал како паталец...
     
    На kukla21, danichap, Bibi30 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Не дека докторот не е добар, но секогаш е најдобро да се бараат повеќе мислења. И јас за ехо, скрининзи одев и приватно и државно. Одев кај др Елена во Ремедика, супер е и таа.Оди кај др Трајковски во Њу Борн, побарај и негово мислење, па ако навистина треба серклаж, тој верувам дека ќе те препрати кај некој доктор на Клиника, или сама побарај му мислење ако би одела на ГАК кај кој да одиш. Ние не можеме да ти кажеме што е најдобро за тебе, ниту дали да правиш ниту дали да не правиш. Ризик од инфекција постои и при серклаж но и ако не правиш, бидејќи си отворена. Побарај барем уште едно-две мислења и колку си отворена. Нека ти дадат приоритетен упат за ГАК и ако те препраќа Трајковски, одма го бараш лично докторот и му кажуваш кој те праќа кај него. Некогаш сам треба да се потруди човек, не се сјајни секогаш и врските.
     
    На Bebee1, Momichka и Martka им се допаѓа ова.
  5. Bibi30

    Bibi30 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2017
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.176
    Пол:
    Женски
    Се јавив кај матичниот, утре имам приоритен упат за на Клиника. Сакам и друго мислење, сега веќе не е за пари, туку што е најдобро. И нема да сум раат, пошто вчера ме чепкаа вагинално, утре пак, нели е многу чепкање? и тука ме јаде јанза.. Како и да е, фала Ви девојки, шта би ја без вас :) :hug:
     
    На Martka, KayaLena, Abeja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.639
    Допаѓања:
    152.382
    Мене ми е малце сумљиво ова со серклаж во голема недела
    --Да се распрашаш не еден не два туку 5доктори што ке советуваат дали да или не серклаж во 27-28гн
    Подравка прашај ја она во која недела правеше?
    Ја од 32-33 гн недела бев отворена 2см а имав ризична бременост со строго лежење и јадење у кревет па родив у 42,6гн и тоа со провокација а предходно имав предвремен у 33 и спонтан у 17гн
    У оваа ситуација ја мислам дека е подобро строго мирување прогестерон депо утрогестан и зреење на бебињата очигледно е дека ке стигнат порано само прашањето е како да ги задржиме повеке у мешето ?
     
    Последна измена: 9 мај 2018
    На Momichka, Bibi30 и KayaLena им се допаѓа ова.
  7. Bibi30

    Bibi30 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2017
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.176
    Пол:
    Женски
    Девојчиња, јас денес бев на доктор. Не ми направи серклаж :sweat:. Ме виде пак, тоа funelling или како и да беше се затворило, а пишува PVU постои. Што е тоа??. И кога прашав колку сум била отворена вика внатрешно а не си надворешно. Што е и тоа?
    Од систина и клиника ми препорачаа никако серклаж! Го пратив извештајот по луѓе. И др денес рече пошо тоа се затворило и немам и никаква инфекција, одиме на строго мирување и лежење. Ми олесна малку, ќе ги квачам и ич не ми е гајле. Од терапија ми даде +тие за зреење, и прог депо. Фала ви многу на информациите.:inlove:
     
    На lavica82, mariz, Ano и 6 други им се допаѓа ова.
  8. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Никој не спомна дали лежите или функционирате нормално после серклажот? Како е после него ме интересира.
     
  9. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Jas strogo lezev...
     
  10. Lola89

    Lola89 Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2018
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    319
    Пол:
    Женски
    Најверојатно зависи од како ќе ти каже докторот зошто познавам трудници кои после серклажот оделе и на работа
     
  11. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Во која недела ти беше направен серклажот и што беше причината? Мене сега на преглед докторот ми рече дека имам омекнато еден дел на грлото на матката треба за две недели да одам па ако е иста состојба тоа и мене ме чека :?:
     
  12. Tukituki

    Tukituki Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2017
    Пораки:
    744
    Допаѓања:
    2.426
    Пол:
    Женски
    Колку ти е должина на цервикс? Која недела си?
    Пред да одлучиш направи консултација уште со некој др.
    Еве овде имаш доста мислења околу серклаж.
    Можеби може да де реши само со лежење.
    Ја сум си скратен цервукс и сум на строго мирување,за серлчаж ми рекоа никако.
     
    На Sparkles27 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Vo 20nedela iten serklaz bidejki vodenjakot bese proklambiraral vo vagina, kaj Mene ednostavno morase...
     
    На Sparkles27 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Мила ако само тоа е причината јас со омекнато грло и вложливо за врв од прст сум од 14нед и со повеќе одмор и мирување ставме 30+ недела.. барај и др мислење и многу мирувај
     
  15. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Ми кажаа да мирувам затоа и лежам дома сега но сепак тоа ми го кажа матичниот другата недела идам на специјалист па ќе видиме што ќе каже се надевам без серклаж ќе поминам.
     
  16. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Утрогестан ставаш ли? Магнезиум по колку пиеш? Која недела си?
     
  17. Bibi30

    Bibi30 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2017
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.176
    Пол:
    Женски
    Која недела си?
     
  18. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Да да ставам секако и магнезиум 400 пијам.Јас сум 18та недела сега
     
  19. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Ти кажа ли колку мм е цервикс? Држи ли? Мирувај многу и ќе бидете добри...само ако недајбоже се отвараш нека те прават вака пробај со строго мирување и провери да не имаш некоја бактерија
     
  20. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Не ми текнува колку ми кажа но сега за сега рече држи океј е само дека и плус ниско е но рече би требало да се крене и да се фиксира погоре но затоа треба лежење.Правев микро нема ништо уредно е се ќе видиме другата недела што ќе ми кажат.Фала мила држете се и вие уште малку ви останува :hug:
     
    На baby 5 му/ѝ се допаѓа ова.