1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Серклаж

Дискусија во 'Бременост' започната од Bela-30, 30 септември 2014.

  1. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Тогаш строго мирувај душо и ќе бидете во ред...даа велам уште 7 недели и нека излава :) Господ да е со нас мила и чекам да ме известиш :*
     
    На TeddyGrey и Sparkles27 им се допаѓа ова.
  2. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    Ве молам за мислење докторот ми мереше грлото на матката 22-23 см потоа направи ехо на бебето па пак мереше со вагинално ехо беше 27 см. Со присуство на фунелинг. Препорака е да направам серклаж
     
  3. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    Iskustvo so abdominalen serklaz? Koj doktor preporacuvate za problematika so skrateno grlo,imam praveno konizacija pred 3 meseci pa planiram uste malku da se obidam za bremenost.. iskreno sum isplasena no gledam deka ne sum edinstvena, pozdrav devojki :*
     
  4. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Дали направи серклаж? Ако направи каде го правеше и како пројде?
     
  5. ajaja95

    ajaja95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Др Палчевски од Систина
     
  6. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    Ne, ne napraviv ! Bev na 2,3 mislenje I nemase potreba
     
    На tambelina и anastasijaki им се допаѓа ова.
  7. Lola89

    Lola89 Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2018
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    319
    Пол:
    Женски
    Zdravo dali nekoja pravela Abdominalen serklaz vo sistina i kako e procedurata mislam samata operacija kolku se miruva ,se...jas imam problem nemozam da gi donosam cim stignam do 4-5mesec mi prska vodenjakot i edinstveno ova mi go preporacuvaat..
     
  8. KayaLena

    KayaLena Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    727
    Што се случи?
    Јас правев пред неколку месеци кај др Панчевски и супер поминав. Доколку се прави пред бременост, интервенцијата се прави неколку дена по менструација. Тешко е само неколку дена во смисла на тежина и подуеност на стомакот ( заради гасот со кој се 'надувува' стомакот за време на операцијата), но болка не почувствував. Се поминува за две недели. Сега и заборавам дека го имам, ме потсетуваат само 4 минијатурни реза, кои полека избледуваат:) А во однос на ефикасноста се надевам ке можам да кажам наскоро..Поздрав и со лесно
     
    На podravka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lola89

    Lola89 Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2018
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    319
    Пол:
    Женски
    Ех што се случи... не успеавме и овој пат се беше во ред и со бебињата и со матката и на скрининг се ок и затворена бев и во спиење во 16 недела ми прсна водењакот ...лани истото во 21 недела и заради тоа ми препорачуваат абдомонален серклаж пред бременост и јас се мислам за кај Панчевски ..баш ми е мило што добро си поминала и дај боже да си ја износиш бременоста овој пат до крај со среќа...а за колку време може бремена да останеш и дали лежеше во болница или веднаш те испуштија и колку пари те чинеше? Извини за долгиов пост ама се ме интересира...
     
  10. KayaLena

    KayaLena Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    727
    Многу ми е жал..точно знам како ти е..многу е тешко но мора да продолжиме понатаму и да превземеме се што е во наша мок.
    Во болница се лежи само една вечер, е тоа ми беше најмачно, имав гадење и повракање заради анестезијата, но тоа е индивидуално. Цената е околу 100000 ден. Во однос на забременување советуваат да се чека барем еден месец за да заздрават резовите. Панчевски ми кажа дека сите негови пациентки со ТАС износеле до крај и мене ми влеа голем оптимизам. Би ти го препорачала abbyloopers, американски форум само за абдоменален серклаж, таму има еден куп успешни приказни..Ти посакувам се најдобро и слободно прашувај се што те интересира..:*
     
    На podravka и Lola89 им се допаѓа ова.
  11. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    193
    Dali na klinika ili Cair se pravi serklaz? Cenite sto gi citam vo privatnite mi izgledaat dosta visoki.
     
  12. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Јас правев абдоминален серклаж кај Панчевски. Имав два спонтани...еден 18 недела и едно предвремено раѓање во 26 та со прскање на водењак. Потоа повторно останав бремена и тогаш дознав за овој серклаж, прашував и тука на форумов...никој немаше правено. Читав по странски форуми...така и дознав. Од сите гинеколози во приватните клиники во Скопје само Панчевски се нафати да ми го прави серклажот во бременост, во 9 та недела. Плодот издржа, операцијата и бременоста супер поминаа. Пораѓајот после мора да биде царски, но и тоа помина како што треба. Сега љубовта моја ја заспивам (3 години и 6 месеци) и се гушкаме. За мене Панчевски е мојот херој и неизмерно сум му благодарна.
     
    На @Tina, Meckicja, Надја и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Lola89

    Lola89 Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2018
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    319
    Пол:
    Женски
    Многу ми е мило што си успеала и фала ти за искуството што го сподели ме охрабри зошто многу ми е страв ...јас ќе го правам пред бременост ...
     
    На KayaLena, pilenka и podravka им се допаѓа ова.
  14. Wants to be mum

    Wants to be mum Активен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    S.Snezana, vo koja nedela ti beshe cerviksot 22-23mm. I jss sum isto kako tebe so cerviks 22-23 mm so funeling. Mene mi preporachaa serklaz.

    Ve molam za sovet. 18ta nedela sum so skrateno grlo na matka na 22-23mm i so funeling. Preporachano mi e serklaz.
     
    Последна измена од модератор: 15 ноември 2018
  15. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Mila jas bev isto kako tebe so Funeling I 22 mm skrateno grlo, serklazot mi go pravese Mitko Ivanovski od Sistina izdrzav so strogo miruvanje do 32nedela...Da Ne bese serklazot nemase da izdrzam ni edna nedela, moe mislenje obavezno Da si napravis sto pobrzo Pisi mi licna poraka ako te intersira bilo sto..
     
    На Wants to be mum му/ѝ се допаѓа ова.
  16. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    Jas ne go napraviv serklazot so konsultacija so uste 3 ca doktori koi vostanovija deka nema potreba . Vejke se porodiv imam since ete vejke 1 mesec Ima :)

    Jas bev pocetok na 6 ti mesec ama
    Kaj mene maticniot lekar ne vide funneling taka da neznam so da te sovetuvam. Jas otidov na pregled vo plodnost taka dojagnoza ja dobiv , posle toa so konsultacija na uste 3 ca doktori vostanovija deka nema potreba od serklaz I ete imam sin vejke mesec dena , da dodadam deka ne miruvav voopsto
     
    Последна измена од модератор: 4 декември 2018
    На podravka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    одамна темава била активна незнам дали ве има ...

    некоја серклаж во 22 недела да правела со близнаци ? Искуство како поминала постапката, дали е болна , штетна и дали после тоа се задржани бебињата и до која недела.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. KayaLena

    KayaLena Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    727
    Серклаж во таа недела и плус со близнаци никаде во светот не се применува..Мене ми ставија во 21ва, издржа уште 2-3 недели и ги изгубив бебињата..мој совет не! Само со лежење, прогестерон и индометацин сигурно ке дотуркаш многу повеќе..Евентуално размисли за абдоминален серклаж ако се нафати некој да го стави во оваа недела ама вагинален серкаж мислам дека не е добра идеја..
     
  19. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    оффф ;(

    а што би штетел серклажот не свакам ко што читам во подоцни недели не чинело, јас сум уште на средината..па здравје ме припремаат, ми рекоа штета нема, али гарант ни ако не направиш ни ако правиш ке има...а со близнаци логично ми е да мора две бебиња се притискаат , би мора... што ти рекоа причина за губењето дека е ?
     
  20. KayaLena

    KayaLena Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    727
    Еве зошто не се прави..кај мене серклажот предизвика инфекција, а таа контракции и предвремено пораѓање..како што сфатив тебе не ти е ни скратен цервиксот, а во тој случај не ни треба да размислуваш за серклаж, лежи само и немаш гајле..
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.