1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Серклаж

Дискусија во 'Бременост' започната од Bela-30, 30 септември 2014.

  1. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    скратено ми е внатрешно грлото на матката 1,40 см, и фунелинг има како и да го викаат тоа не се разбирам мн во тие термини.
     
  2. KayaLena

    KayaLena Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    727
    Исто ми беше и мене..скратено со фанелинг и немав добро искуство со серклажот, сепак твоја е одлуката..ти посакувам се да биде во ред
     
  3. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    22+2 pravev I nemav nikakvi problemi. Cimerkata isto taka so bliznaci imase praveno malku pred mene.
    @Софија 88 pisi mi vo lp akoke sakas ke ti objasnam se posto isti slucaj bev I jas.
     
    На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    ух добро е баш ми беше потребна ваква утеха и надеж...ај пиши ми порака исклучена ти е опцијата да ти пишам јас :hug:
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. International

    International Нов член

    Се зачлени на:
    17 септември 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Јас исто имам скратено грло на утерус. Бидејќи живеам во Германија, овде место серклаж, се става прстен сто се вика Arabian pessoar. Откако ми го ставија (притоа нема болка, нема анестезија) останав еден ден во болница и веќе следниот ме пуштија. Незнам дали во Мк ја има оваа метода, ама во секој случај е побезбедна од шиење. Доколку некој има потреба распрашајте се. Лесно се става. Мојата докторка од Македонија знаеше за оваа процедура, меѓутоа за жал не ја имаат сеуште имплементирано.
     
    На dromka, Ajshe@ и Simonss2 им се допаѓа ова.
  6. ivefr

    ivefr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    34
    Ве молам за инфо, оние кои имаа правено серклаж на колку време ви земаа брисеви за микробиологија по процедурата... Дали само редовните или и вонредни ви земаа?
    И дали задолжително моравте да мирувате или ви дозволија повремено движење?
     
  7. kapistec

    kapistec Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, 25 nedela sum, mi preporacaa serklaz poradi skrateno grlo na matka. I vo minatata bremenost mi bese skrateno ama vo 7 mesec i so lezenje izgurav do 9ti...iako i so lezenje mi se kratese ponatamu.. ama ovoj pat e porano i uste pokratko...pa ne rizikuvaat radi toa sto i so lezenje se kratese minatiot pat...me interesira sto e porizicnoto serklaz da se pravi vaka.vo 6 mesec? ako imal nekoj iskustvo ve molam da odgovori..moram da se odlucam vo najbrzo vreme. Fala odnapred
     
  8. eliii89

    eliii89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Kolku ti e grloto ? Ijas sum 23 nedela mi se skratuva mi spomnaa i i mene takvo nesto pa ke vidam na kontrola ,inaku mi vikaat i deka bilo rizik,jas so prvoto isto so skraten od 5 mesec isturkav so lezenje do 9 mesec,sega isto mi e vtora bremenost pa ke vidam na kontrola ,inaku otvorena li si ?
     
  9. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите девојки јас сум бремена 17 недела, со тројка и сега на последната контрола ми беше утврдено краток цервикс со водењак веке спуштен и итно ми беше правен серклаж. Со што малку се исплашив вакво нешто не очекував :( Но што е тука е да помогне да поминме со лесно и јас и децата здравје со Господ напред. И сега строго лежење со подигната карлица само до вц станување со утрогестан 2 по 1 прогестерон еднаш неделно и Дабростон 3 по 1. И Сумамед антибиотик :sweat: Овие антибиотиците ме замислуваат малку односно ме плашат но со Господ напред ќе биде добро. Па сакав да ве прашам за искуства тие што имаат правено. Како поминавте со интервенцијата, користење на антибиотик и како вашите бебиња? И уште нешто каде може да се најде соодветна перница за под задникот за подигната карлица? Ние ставивме од дома но ако може да се најде нешто попрактично ако може да, споделите ваши искуства. Ви благодарам девојки. Поздрав. Убав ден. :hug: :f: :l:
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Мислам @lia22 беше со серклаж, а за перница да бидеш подигната треба потврда. Во болница даваат како гума нешто. Само не е згодно, и боли. Колку можеш подигната перница ама да не те боли оти постојано ќе лежиш.
     
    На positive vibes му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Zuza28

    Zuza28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    472
    Пол:
    Женски
    Срцка, пред некое време памтам се пишувавме за спонтани и сега и тука се наоѓаме во иста ситуација, со тоа што ти носиш три душички :l::l::l:
    Јас сум 20та недела, скратен цервикс најдовме во 18та и ми направија превентивен серклаж. Грлото ми беше околу 26, 27, 28 зависи од мерењето.
    Интервенцијата ми помина одлично, физички ништо не осетив тегоби, психата ме утепа само.
    И јас пиев антибиотици една недела, завршив па ми земаа и брис баш вчера бев на контрола.
    Лежам, ставам утрогестам. Претежно лежам на страна, а за подигната карлица си ставам обична перница некогаш.
    Наредна контрола ми е за 2 недели, се надевам ќе стои ова.
    Инаку бебка си е супер па дај боже да издржиме.
    Колку ти го измерија тебе грлото?
    Ти посакувам мноогу среќа и конечно по неколку месеци да пишеме убаини :hug:
     
    На positive vibes му/ѝ се допаѓа ова.
  12. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
     
    На lovely12 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Само да бидете добри:l::l::l:. Видовте ли какви се бебињата?
     
  15. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    @lovely12 Ти благодарам од срце :l: Сите да бидеме добро :hug: :f::sun: Мислиш ли на полот мила?
     
    На lovely12 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Да
     
  17. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    @lovely12 Да да се знае полот две девојчиња и машко :inlove: :inlove: :inlove: Да ни се живи и здрави и со Господ напред да поминеме со лесно и да им се радуваме секогаш :sun: :l: :sun:
     
    На Meckicja, Zuza28, Anetaoh и 3 други им се допаѓа ова.
  18. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Господ да ве чува, само добра мисла да ве следи:l::l::l:
     
    На positive vibes му/ѝ се допаѓа ова.
  19. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    @lovely12 Ти благодарам милаа. :hug: :f: :sun: Со Господ напред сите да поминеме со убаво со лесно :l: :l: :l: :l:
     
  20. Orhidea1234

    Orhidea1234 Нов член

    Се зачлени на:
    13 април 2020
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, да го споделам со Вас моето искуство со ставање на серклаж. Поради скратено грло на матка, иначе во тој момент бев 19 недела, матичниот ми препорача да ставиме серклаж. Серклажот го ставив во Систина, др.Палчевски ми го ставаше и процедурата супер помина, немав никакви болки, само непријатно е кога ти ги вади газите. Една недела после ставањето на серклаж, матичниот ми рече да отидам кај него на контрола. На контролата не можеше да го мери сервиксот поради тоа што ноџето на бебето му стоеше на местото на фанелингот, а јас веке неколки дена чувствувам удари баш кај сервиксот. Матичниот ми рече дека не било убаво тоа што бебето удира баш на местото кај серклажот и не звучеше добро. После контролата премногу психички лошо се чувствувам и незнам што да превземам. Сега цело време лежам со крената карлица и само се надевам дека се ке биде во најдобар ред. Има ли некоја со слично искуство? Чувајте се мамички