1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сертификати

Дискусија во 'Образование' започната од danichap, 18 август 2011.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.800
    Пол:
    Женски
    Наскоро ќе полагам FCE. Ментално ова се спремам веќе две години и сепак како што се ближи времето се` повеќе и повеќе страв ме фаќа ... Вежбаме вежби на курс какви што треба да има на FCE и се трудам се` да повторам до кога и да е ...
     
  2. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    Луѓе дали некоја има информација кои сертификати од областа на т.н „занаети“ (како фризер, козметичар и слично) се признаени во странство? Конкретно ме интересира за во Австралија, се скапав барање по интернетов, не најдов таква информација :/
     
  3. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Луѓе за колку време може да се научи германски,за да се полага С1?
    Ептен ли е тешко,посебно за почетници како мене?
     
  4. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    C1a pocetnik si? Uf, pregolem zalak si zela, skoro nevozmozen. Ne sakam da te obeshrabuvam, no navistina ima premnogu raboti i e pretesko. Zosto prvo ne se obides B1 ili B2 da polagas.. C1 e nivo barano za fakultet i e navistina tesko i obemno. Vo globala germanskiot ne e jazik koj se uci tuku taka. Bi ti preporacala da si zemes profesor i barem 4 pati nedelno da imas casovi za vo rok od mozebi godina da bides podgotvena.
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Не знам колку добро ти оди совладувањето јазици, тоа има најголемо влијание. Иако, сметам дека за месец-два, па и три месеци, нема да биде тоа тоа за да стигнеш до тоа ниво и максимумот би бил Б1-Б2, да речеме.
    Многу е Ц1 и баш знаењето за тој степен треба да ти биде високо - широк вокабулар, дискусија на малку повисоко ниво, одлично познавање граматика и сл .
    А јазикот си е сложен, не е толку едноставна граматиката како кај Англискиот на пример, ама убавата работа е што Германскиот за секое нешто си има логика, па мене лично не ми беше никаков проблем неговото совладување, но до Ц1 стигнав по неколку години учење. :)

    Омилен јазик ми е, штета што немам време да продолжам со курсеви инаку секако би одела до крај.
     
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    Уште еднаш простете за првичните постови од темава. Ги немав сите букви од азбуката на располагање на тој компјутер:(.
    Според мене потребни се барем две години за лицето да има солидни познавања на јазикот и да биде способен да го полага тестов. И тоа со јак интензитет на изучување, во спротивно подолго.

    Секако многу фактори влијаат. Склоноста кон изучување јазици, интензитетот на курсот и колку ќе се посвети од слободното време на доусовршување, каков вид на тест(од тест до тест и те какао се разликува).

    Потребно е повеќегодишно изучување за да се сврзе граматички точна реченица и слободно да се учествува во дискусија.
     
    На eliesaab и Mishela им се допаѓа ова.
  7. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Претпоставував дека е така,ама си реков да прашам...

    А за факултет е работава,Иелтс ќе полагам во Септември,ама лудиве бараат и германски.Два сертификата за една програма,па претеризам.
    Ми отиде сонот јабана,сега да си ја барам среќата на друго место...
     
  8. Sweety55

    Sweety55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Полагал некој SAT и SAT Subject test?

    Догодина планирам да полагам за упис на колеџ во Америка, па некој да сподели искуство во врска со тестовите, начинот на полагање...
    И материјали за подготовка каде би можеле да се набават? (освен онлајн тестови на интернет)

    Ако има некој што веќе студира во Америка и го поминал целиов процес, уште подобро- нека ми пише ЛП :)
     
  9. 4frodit4

    4frodit4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Здраво, ако може некој да ми препорача некоја професорка која држи подготвителни часови по IELTS General. Многу ми е хитно. Ви благодарам многу :)
     
  10. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Колку време се чека за резултатите од IELTS?
     
  11. Majuv4ence13

    Majuv4ence13 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2012
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Да прашам дали некој има искуство со полагање на германски јазик во Гете институтот? Имам познаничка која неколку пати падна во Скопје, ама положи во Германија. Би сакала да знам како одат деловите знам дека се оценува читање со разбирање, слушање, разговор, пишување есеј.
     
  12. peperutka7

    peperutka7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2013
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    91
    Има ли некој полагано во брзо време IELTS или TOEFL? Ако може да споедели искуство, дали земале часови и каде. Уписите започнуваат наскоро па во дилема сум кој тест да го полагам и каде да земам часови.
     
  13. Пале 345

    Пале 345 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    Некој да има нешто материјали за IELTS?
     
  14. HardWork

    HardWork Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво, треба да полагам ТОЕФЛ за скоро време, таргет ми е прва недела од Април, или евентуално до крај на Април најдоцна. Потребен ми е за виза, а воедно ми треба да го положам и со многу поени, пожелно над 100ка.
    Почнав да го подготвувам најпрво IELTS General, па ме предомислија после некое време и се префрлив на ТОЕФЛ.
    На интернетов има премногу страни и туторијали и се тоа ме изгуби буквално, почни на едно место, ќе сфатиш дека нешто не одговара, па префрли се на друго место неколку денови trial и не знам каде да застанам и да го спремам само на едно, две, максимум 3 места.
    Дневно имам од 3-4 часа на располагање, откако ќе се вратам од работа исто и викендите преку цел ден, разбирам прилично, филмови со години гледам без превод, музика исклучиво од Англиско говорно подрачје, но немам многу говорено со луѓе на Англиски, ниту пишувано есеи.
    Може ли да препорачате некоја комплетна страна, или пак туторијали да симнам од торент?
    Во школи не ми одговара да одам на припреми затоа што тешко се вклопувам со термините поради смените на работа.
    https://magoosh.com/toefl/2017/one-month-toefl-study-schedule/
    https://www.notefull.com/content.php?pgID=981
    https://www.ets.org/toefl
    https://www.learn4good.com/languages/toefl/vocabulary_vocab.htm
    https://wiki-toefl.com/
    https://www.testden.com/challenge/free-toefl.asp?refererid=goog10&gclid=CKqGvr_ck7kCFe_LtAodnwoAZw#

    На телефон исто инсталирав и апликации со вокабулар, граматика, совети за секој таск одделно, но се повеќе и повеќе во главата ми е хаос, а времето ме гази и морам да го положам што е можно поскоро.
     
  15. Alena-R

    Alena-R Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Najdobro e da si ja najdes oficjalnata kniga za priprema so CD komplet, jas ucev isklucivo od nea i samo 2 nedeli dobiv rezultat 106 :)
     
    На HardWork му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Тестот ти е четири нивоа: читање, слушање, говорење и пишување. Сконцентрирај се на делот читање, имаш неколку текста од кои има 50, или 56 прашања, не се сеќаввам на точната бројка, и само 100 минути. И делот за пишање есеј, заедно со кратка рецензија за тема или предавање за кое ќе слушаш и ќе прочиташ краток параграф.
    За другите два, концентрацијата е најбитна.

    Не е ништо тешко ако знаеш англиски. Ако воопшто не знаеш ништо, не верувам дека постојат шанси да го поминеш само со вежби на интернет. Подобро е да најдеш некој сајт кој располага со програма за курс со брзо учење на најосновните нивоа А1 и А2 за да се запознаеш со јазикот најпрвин.
    ТОЕФЛ имаат нивна апликација на плеј стор, верувам и на апп стор. Таму имаат симулација каков е тестот. А има и неколку други кои се добри, кога ќе ти излезат пребараните резултати спред рецензии можеш да се ориентираш дали ти треба, или дали ти одговара, и да ја свалиш.

    Времето е клучно тука. Вежбајте дома како побрзо да решавате.
     
    На HardWork му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Дали има некој полагано Булатс во Британски совет?
     
  18. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    дали има некој полагано Булатс во Британски совет?
     
  19. tea20

    tea20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    365
    Дечки да не знаете каде се полага IELTS ??
     
  20. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Во British Council во Скопје.