Сертификати

Дискусија во 'Образование' започната од danichap, 18 август 2011.

 1. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.839
  Допаѓања:
  112.561
  Наскоро ќе полагам FCE. Ментално ова се спремам веќе две години и сепак како што се ближи времето се` повеќе и повеќе страв ме фаќа ... Вежбаме вежби на курс какви што треба да има на FCE и се трудам се` да повторам до кога и да е ...
   
 2. AhThatFemaleProblems

  AhThatFemaleProblems Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  149
  Луѓе дали некоја има информација кои сертификати од областа на т.н „занаети“ (како фризер, козметичар и слично) се признаени во странство? Конкретно ме интересира за во Австралија, се скапав барање по интернетов, не најдов таква информација :/
   
 3. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  6.865
  Пол:
  Женски
  Луѓе за колку време може да се научи германски,за да се полага С1?
  Ептен ли е тешко,посебно за почетници како мене?
   
 4. kjukli

  kjukli Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 ноември 2014
  Пораки:
  2.522
  Допаѓања:
  28.608
  Пол:
  Женски
  C1a pocetnik si? Uf, pregolem zalak si zela, skoro nevozmozen. Ne sakam da te obeshrabuvam, no navistina ima premnogu raboti i e pretesko. Zosto prvo ne se obides B1 ili B2 da polagas.. C1 e nivo barano za fakultet i e navistina tesko i obemno. Vo globala germanskiot ne e jazik koj se uci tuku taka. Bi ti preporacala da si zemes profesor i barem 4 pati nedelno da imas casovi za vo rok od mozebi godina da bides podgotvena.
   
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.231
  Допаѓања:
  74.826
  Пол:
  Женски
  Не знам колку добро ти оди совладувањето јазици, тоа има најголемо влијание. Иако, сметам дека за месец-два, па и три месеци, нема да биде тоа тоа за да стигнеш до тоа ниво и максимумот би бил Б1-Б2, да речеме.
  Многу е Ц1 и баш знаењето за тој степен треба да ти биде високо - широк вокабулар, дискусија на малку повисоко ниво, одлично познавање граматика и сл .
  А јазикот си е сложен, не е толку едноставна граматиката како кај Англискиот на пример, ама убавата работа е што Германскиот за секое нешто си има логика, па мене лично не ми беше никаков проблем неговото совладување, но до Ц1 стигнав по неколку години учење. :)

  Омилен јазик ми е, штета што немам време да продолжам со курсеви инаку секако би одела до крај.
   
 6. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.626
  Допаѓања:
  232.825
  Уште еднаш простете за првичните постови од темава. Ги немав сите букви од азбуката на располагање на тој компјутер:(.
  Според мене потребни се барем две години за лицето да има солидни познавања на јазикот и да биде способен да го полага тестов. И тоа со јак интензитет на изучување, во спротивно подолго.

  Секако многу фактори влијаат. Склоноста кон изучување јазици, интензитетот на курсот и колку ќе се посвети од слободното време на доусовршување, каков вид на тест(од тест до тест и те какао се разликува).

  Потребно е повеќегодишно изучување за да се сврзе граматички точна реченица и слободно да се учествува во дискусија.
   
  На eliesaab и Mishela им се допаѓа ова.
 7. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  6.865
  Пол:
  Женски
  Претпоставував дека е така,ама си реков да прашам...

  А за факултет е работава,Иелтс ќе полагам во Септември,ама лудиве бараат и германски.Два сертификата за една програма,па претеризам.
  Ми отиде сонот јабана,сега да си ја барам среќата на друго место...
   
 8. Sweety55

  Sweety55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2011
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  413
  Пол:
  Женски
  Полагал некој SAT и SAT Subject test?

  Догодина планирам да полагам за упис на колеџ во Америка, па некој да сподели искуство во врска со тестовите, начинот на полагање...
  И материјали за подготовка каде би можеле да се набават? (освен онлајн тестови на интернет)

  Ако има некој што веќе студира во Америка и го поминал целиов процес, уште подобро- нека ми пише ЛП :)
   
 9. 4frodit4

  4frodit4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Здраво, ако може некој да ми препорача некоја професорка која држи подготвителни часови по IELTS General. Многу ми е хитно. Ви благодарам многу :)
   
 10. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.318
  Колку време се чека за резултатите од IELTS?
   
 11. Majuv4ence13

  Majuv4ence13 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2012
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  500
  Пол:
  Женски
  Да прашам дали некој има искуство со полагање на германски јазик во Гете институтот? Имам познаничка која неколку пати падна во Скопје, ама положи во Германија. Би сакала да знам како одат деловите знам дека се оценува читање со разбирање, слушање, разговор, пишување есеј.
   
 12. peperutka7

  peperutka7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2013
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  41
  Има ли некој полагано во брзо време IELTS или TOEFL? Ако може да споедели искуство, дали земале часови и каде. Уписите започнуваат наскоро па во дилема сум кој тест да го полагам и каде да земам часови.
   
 13. Пале 345

  Пале 345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2017
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  3.424
  Пол:
  Женски
  Некој да има нешто материјали за IELTS?
   
 14. HardWork

  HardWork Активен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2016
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Здраво, треба да полагам ТОЕФЛ за скоро време, таргет ми е прва недела од Април, или евентуално до крај на Април најдоцна. Потребен ми е за виза, а воедно ми треба да го положам и со многу поени, пожелно над 100ка.
  Почнав да го подготвувам најпрво IELTS General, па ме предомислија после некое време и се префрлив на ТОЕФЛ.
  На интернетов има премногу страни и туторијали и се тоа ме изгуби буквално, почни на едно место, ќе сфатиш дека нешто не одговара, па префрли се на друго место неколку денови trial и не знам каде да застанам и да го спремам само на едно, две, максимум 3 места.
  Дневно имам од 3-4 часа на располагање, откако ќе се вратам од работа исто и викендите преку цел ден, разбирам прилично, филмови со години гледам без превод, музика исклучиво од Англиско говорно подрачје, но немам многу говорено со луѓе на Англиски, ниту пишувано есеи.
  Може ли да препорачате некоја комплетна страна, или пак туторијали да симнам од торент?
  Во школи не ми одговара да одам на припреми затоа што тешко се вклопувам со термините поради смените на работа.
  https://magoosh.com/toefl/2017/one-month-toefl-study-schedule/
  https://www.notefull.com/content.php?pgID=981
  https://www.ets.org/toefl
  https://www.learn4good.com/languages/toefl/vocabulary_vocab.htm
  https://wiki-toefl.com/
  https://www.testden.com/challenge/free-toefl.asp?refererid=goog10&gclid=CKqGvr_ck7kCFe_LtAodnwoAZw#

  На телефон исто инсталирав и апликации со вокабулар, граматика, совети за секој таск одделно, но се повеќе и повеќе во главата ми е хаос, а времето ме гази и морам да го положам што е можно поскоро.
   
 15. Alena-R

  Alena-R Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2016
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Najdobro e da si ja najdes oficjalnata kniga za priprema so CD komplet, jas ucev isklucivo od nea i samo 2 nedeli dobiv rezultat 106 :)
   
  На HardWork му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  2.662
  Допаѓања:
  15.388
  Пол:
  Женски
  Тестот ти е четири нивоа: читање, слушање, говорење и пишување. Сконцентрирај се на делот читање, имаш неколку текста од кои има 50, или 56 прашања, не се сеќаввам на точната бројка, и само 100 минути. И делот за пишање есеј, заедно со кратка рецензија за тема или предавање за кое ќе слушаш и ќе прочиташ краток параграф.
  За другите два, концентрацијата е најбитна.

  Не е ништо тешко ако знаеш англиски. Ако воопшто не знаеш ништо, не верувам дека постојат шанси да го поминеш само со вежби на интернет. Подобро е да најдеш некој сајт кој располага со програма за курс со брзо учење на најосновните нивоа А1 и А2 за да се запознаеш со јазикот најпрвин.
  ТОЕФЛ имаат нивна апликација на плеј стор, верувам и на апп стор. Таму имаат симулација каков е тестот. А има и неколку други кои се добри, кога ќе ти излезат пребараните резултати спред рецензии можеш да се ориентираш дали ти треба, или дали ти одговара, и да ја свалиш.

  Времето е клучно тука. Вежбајте дома како побрзо да решавате.
   
  На HardWork му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  480
  Пол:
  Машки
  Дали има некој полагано Булатс во Британски совет?
   
 18. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  480
  Пол:
  Машки
  дали има некој полагано Булатс во Британски совет?
   
 19. tea20

  tea20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2014
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  364
  Дечки да не знаете каде се полага IELTS ??
   
 20. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.374
  Допаѓања:
  24.346
  Во British Council во Скопје.