1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Серум за лице

Дискусија во 'Лице' започната од Waka-waka, 14 септември 2013.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски
    Вo врскa сo цените кaј нaс вo Сефoрa лaни прaшaв зa Есте ми кaжaa декa сo пoпуст е oкoлу 80 еврa ( 35% пoпуст) a зa тoј нa Клиник 30 мл oклу 60 еврa a50мл oкoлу 80 еврa (пaк сo 35 % пoпуст)
    Вo пoследнo време нa 30 -25% ги нaмaлијa пoпустиве aмa вaжнo имa. :lol:
    Ќе рaзмислaм сепaк ќе јa следaм темaвa пa aкo некoј пише нештo oк a и меѓувреме ќе чекaм пoпуст|-)
     
  2. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Blagodaram za postot. Odlicen e. Jas imam ista takva koza kako sto opisa. Me interesira koja BB pudra ja koristis.
    Jas ja koristam BB Maybelline samo ne sum zadovolna so pokrivnosta i za 2 saata ja nema.



    ima. 4 testeri 12 $. nekade gi najdov, dali bese eBay ili Amazon, proveri.



    Модератор: Ве молиме, не испраќајте две мислења едно по друго, доколку сакате да го дополните мислењето, редактирајте.Користете кирилица.
     
    Последна измена од модератор: 28 јануари 2015
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Моментално ги имам овие две ББ креми и ги користам кога како, наизменично.
    Биотерм е многу лесна и ептен мала покривност има, ќе напишам деновиве рецензија во соодветната тема и така мислам дека немам пишано неа или може имам, ама не ми текнува.
    Лореалот е попокривна за разлика од Биотермот и дава мат изглед повторно за разлика од другава.
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  4. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.391
    Кај мене Este od 30мл e 73eu, од 50мл e 110.
    Clinique од 30мл e 70 eu, од 50мл e 100 eu.

    А до 01.02 Имам 10 проценти попуст во парфимеријата во еден трговски како редовен муштерија:sweat:.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски

    Дa и јaс имaм еден купoн oд Сефoрa зa редoвен муштеријa oд 15 прoценти aмa не пoпусти пoгoлеми ќе чекaм :D
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.391
    Клиник го отфрлив поради минималното присуство на Salicylic Acid, кој не е препорачлив во текот на бременост. Останатите производи кои ги користам од клиник секогаш стоеше дека се користат во текот на бременост...ама со овој серум колку и да е минимално присуството на оваа супстанца и што стотици немале никаква мака и проблеми не си земам бељата.
    Барав и некоја официјална информација за Есте. Црно на бело не можев на најдам...и изгубив желба:|.
     
  7. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Прочитај на кутијата кога ќе одиш во парфимерија, на неа го пишува деталниот состав, јас за жал ја фрлив бидејќи немам навика да чувам кутии, а и не ми ја собираше во кутијата каде што си чувам козметика. :) На шишенцето не го пишува составот...
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    А некоја да спомнеше некаква поевтина варијанта?
    Ја разгледував сега страната на Афродита, и баш го здогледав серумот
    [​IMG]
    и ми текна на темата Еве што пишува за него
    DELOVANJE i REZULTAT UPOTREBE:
    Njegov čudesni efekat vlaženja temelji se na delovanju inovativne patentirane 100% prirodne hijaluronske kiseline te bogatstvu prirodnih aktivnih sastojaka kao što su aloe vera i beta glukan, koji pomažu u procesu povećanja hidratacije i regeneracije kože.

    Neka vam vaš Lifting koncentrat bude neodvojivi pratilac, jer sigurno "hrani"sve tipove kože. Za potpunu negu normalne do masne kože dva puta dnevno ga samostalno nanesite kao podlogu za kremu za vlaženje, a pri nezi suve kože uvek ga nanosite kao podlogu za hranjivu kremu.

    Efekat delovanja: osvojiće vas lagana, brzo delujuća tekstura koncentrata koji omogućava ekstremno vlaženje kože, povećava njenu elastičnost, vitalnost te joj daje mladalački svež ten.

    • intenzivna hidratacija & zaštita od starenja
    • anti-age & anti-wrinkle
    • bez parabena, silikona, parafina
    • dermatološki testirano
    HYALURON* (100% prirodna patentirana hijaluronska kiselina):

    • zbog male molekulske mase deluje u dubljim slojevima kože te smanjuje fiziološke poremećaje kože: opuštene očne kapke, podočnjake, suvu, oštećenu kožu bez čvrstoće i elastičnosti, pocrvenelu kožu, kožu s borama,
    • odlična je zaštita od gubitka vlage, a posebno za vreme izlaganja suncu, vetru i stresu.
    • povećava čvrstoću kože nakon terapija mršavljena te efikasno deluje protiv suve kože bez tonusa.
    GEL ALOE VERA:

    • je prirodni ovlaživač, bogat supstancama kao što su vitamini A, C, E, aminokiseline, minerali i aktivne supstance, koje doprinose povećanoj navlaženosti i regeneraciji kože. Aloe vera pomaže u podmlađivanju i obnavljanju kože, što joj daje lep i zdrav izgled;
    BETA-GLUKAN:

    • je prirodni polisaharid, nalazi se u ćelijskim zidovima kvasaca, zobi, gljiva... Njegov sadržaj pomaže koži da održi optimalnu vlažnost i gipkost, osim toga podstiče aktivnost imunog sistema i sintezu kolagena te štiti od UV-zračenja

    Исто така често го среќавав низ темите за пофалби Аква серумот на Балеа, е сега не знам тој колку би можел да биде ефикасен со оглед на тоа што е 240-250 денари, меѓутоа од љубопитство го купив, да видам каков ефект би дал, ама уште не сум почнала да го користам.

    Тој на Афродита ме привлече (како и се' друго од нив), ама не сум го сретнала, изгледа само кремите ги носат од таа линија, бидејќи мислам дека и тој за околу очи пишавте во соодветната тема дека го нема или тешко се наоѓа.
    Доколку некоја има искуство со него нека сподели.

    Редактирам за да го вметнам и овој
    [​IMG]

    Obogatite kožu s onim što joj je najpotrebnije - vlagom! S Hydra active koncentratom iz NOVE linije Hydra Thermal Kozmetike Afrodita vlažnost je dostupna vašoj koži i u koncentrisanom obliku. Iznad svega delotvoran proizvod predstavlja neiscrpan izvor vlažnosti za sve tipove kože bez obzira na godine, a posebno je nepogrešiv kod dehidrirane i umorne kože.

    S jedinstvenom mineralnom vodom, patentiranim 100% prirodnim Hyaluronom, beta-glukanom, aloe-verom i uljem jojobe, kožu odmah nakon nanošenja ekstremno navlaži te joj osigurava udobnost, opuštenost i lepotu kroz celi dan. Još više - pomaže i kod usporavanja nastanka preranih znakova starenja, dugoročno povećava elastičnost kože te joj poklanja svež i sjajan ten. Laka, brzo upijajuća tekstura ne zatvara pore i ne sadrži parabena, parafina i silikona.

    Pravi izbor za samostalnu negu masnog i mešovitog tipa kože, te odlična podloga za kremu kod suvog do normalnog tipa kože. Ali to već sigurno znate - svaka koža obožava vodu!

    • ekstremna hidratacija svih vrsta kože
    • matt finish effect
    • bez parabena, parafina i silikona
    • dermatološki testirano
    PRIRODNA MINERALNA VODA iz Rogaške Slatine:

    • odlikuje poseban sastav, fizička i hemijska svojstva. Sadrži rastopljene mineralne supstance, kao što su: magnezijum, natrijum, kalcijum, hidrogenkarbonat, sulfat, ugljenik dioksid. Mineralne supstance iz skrivenih zemljinih dubina unose u kožu vitalnu energiju, pomažu joj u održavanju fiziološke ravnoteže te jačaju njen odbrambeni mehanizam.

    PATENTIRANI 100% PRIRODNI HYALURON

    • s malom molekulskom masom ima sposobnost intenzivnog prodiranja u dublje slojeve kože, gde pospeši optimalno dugotrajno vlaženje te sprečava gubitak vode preko epiderma. S njegovim delovanjem povećavaju se navlaženost i elastičnost kože koja je vidljivo zategnutija, glađa, svežija i podmlađena. A spoljni znakovi starenja ublaženi su i manje primetni;

    GEL ALOE VERA

    • je prirodni ovlaživač, bogat supstancama kao što su vitamini A, C, E, aminokiseline, minerali i aktivne tvari, koje doprinose povećanoj navlaženosti i regeneraciji kože. Aloe vera podmlađuje i obnavlja kožu, što joj daje lep i zdrav izgled.

    BETA-GLUKAN

    • je prirodni polisaharid, nalazi se u ćelijskim zidovima kvasaca, zobi, gljiva... Njegov sadržaj pomaže koži da održi optimalnu vlažnost i gipkost, osim toga podstiče aktivnost imunog sistema i sintezu kolagena te štiti od UV-zračenja

    За тие на Есте или Клиник јас лично прво би пробала да најдам тестер, да знам како ќе ми реагира кожата, па потоа да прежалам 80-100 евра да го купам, штом ќе знам дека ќе го користам многу долго и дека ми одговара.
    Ама вака на непроверено, или што би рекле старите на гладен стомак, нема шанси.
    Можеби за вас што живеете на Запад таа сума не е толку значајна и е пример 1/15 или 1/20тина од плата, ама овде таа дропка е поголема, и затоа мислам дека и ризикот од инвестирање е поголем
     
    Последна измена: 29 јануари 2015
    На senza.parole, Sexybaby86, koritsaki и 6 други им се допаѓа ова.
  9. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    И јас сум за поевтина варијанта затоа што сега имам планирано штедење за други работи па не можам туку така да опрчам 100 евра. Инаку малку да се растеретам би ги дала без размислување, само прво ако најдам некаков тестер.
    Инаку Сесилија тој на Балеа - Аква е добар за хидратација, потхранување, намалување на црвенила и изедначување на тенот, ама дека се бори со првите или поодминатите знаци на стареење не би рекла баш. Можеби го одложува тој момент со тоа што убаво ја негува кожата, ја смирува сувата кожа и ги елиминира лишаите, ја регулира мрснотијата кај мрсната кожа, но дека е нешто спектакуларно и дека може да се очекува израмнување на брчките, веројатно би било премногу да се очекува.
    За малку позрела кожа над 30 или 35 години не сум сигурна точно, има еден друг серум на Балеа - Cell energy во зелено паковање и тој е доста фален, може и на тој да му дадат шанса феминките што се движат околу таа возраст.
    Од Афродита многу работи нема кај нас инаку и јас би сакала да им ги пробам серумите затоа што многу нивни производи ми се погодиле и ги сметам за доста квалитетни, а се со пристапна цена за мој буџет.

    Мило ми е што се активира повеќе темава затоа што дефинитивно овој месец ќе купувам серум па ќе ми помогнете доста со искуства и предлози.
     
    На girl1985, Annath, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Ми текна како да се спаси давање наеднаш 100 евра:D- кој има кредитна го зема преку неа и после си плаќа да речеме 10 месеци по 600 денари и нема да го осети :D.
    Таман ќе го исплати, серумот ќе се потроши и така во круг:drunk:.
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски
    Да , имате право , најубаво е прво тестерче да се проба па после да се одлучи , баш ќе одам ќе ги молам за тестери и од Клиник и од Естее Лаудер да ми дадат па не се малку пари искрено :nod:

    Инаку ти како шминкер @macgirlmakeup гледам дека и ти си го користела серумот на Estee Lauder Night repair па кажи збор два во врска со него или можеби го имаш користено и серумов на Clinique Smart repair serum?
     
    На macgirlmakeup му/ѝ се допаѓа ова.
  12. macgirlmakeup

    macgirlmakeup Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2013
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    492
    Пол:
    Женски
    да од естее лаудер го имам користено и сеуште го користам значи јас уште првата недела од користење приметив разлика во текстурата на кожата. кожата стана помека посвиленкаста и поеластична и јас имам сува кожа а со користење на серумот малку ми се освези кожата и не изгледа суво и безживотно НО сепак сметам дека истите резултати ги добивам со ампули од витамин ц со секојдневно нанесување. го имам серумот и ке го дотрошам но не сум сигурно дека повторно би го купила и повторно би потрошила 100 евра најискрено .Какко што кажав истиот ефект на мојата кожа го дава и вит ц поздрав се надевам колку што можам помогнав
     
    На Annath, rainbowec, Mishela и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    За витамин Ц знам порано Енца69 кога беше активна на форумот имаше кажано многу позитивни критики.
    Тоа и' било совет од доктор (веројатно дерматолог) и во кремата за лице ставала ампула витамин Ц и витамин Е, демек тоа било тајната на скапите креми, додаток на антиоксиданси.

    Јас тоа го пробав еднаш, пред 4 може и 5 години, ама тогаш ставив во крема со лоша текстура, како универзална, и не добив ваш хомогена смеса. Кремата стана течна, а маслото од витаминот Е пливаше и ја фрлив.
    Веројатно не треба да се стави цела ампула на мала количина, или зависи од кремата, не знам.

    Ти @macgirlmakeup како ги нанесуваш?

    Инаку за тие што сакате да пробате, витамин Ц ампули има во секоја аптека и не се воопшто скапи. А витамин Е го нема во ампули, можете да си купите лента од течните капсули и да ги дупнете со медицинска игла па течноста да ја ставите во кремата.
    Тоа е убаво да се стави и во млекото за тело, јас имам ставано во павловичева, заедно со бадемово масло.
     
    На SV1911, senza.parole, Mama25 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Beti82

    Beti82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Ako moze da spodelis kako gi koristis ampulite C vitamin
     
    На macgirlmakeup му/ѝ се допаѓа ова.
  15. macgirlmakeup

    macgirlmakeup Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2013
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    492
    Пол:
    Женски
    Нема некоја тајна само земам ампули вит ц ги ствам во некое шишенце за полесно користење и измиено лице ставам отприлика 5 до 10 капки и го масирам лицето додека не се впие целосно го оставам така 10 мин па после користам крема за лице и готово едноставно а ефикасно :)
     
    На girl1985, rainbowec, senza.parole и 5 други им се допаѓа ова.
  16. Beti82

    Beti82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Dali od sabjle ili pak gi stavas kako nocna nega
     
  17. macgirlmakeup

    macgirlmakeup Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2013
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    492
    Пол:
    Женски
    И насабајле и навечер кога и да ставам крема ставам и од вит ц некогаш мешам со кокосово а некогаш со маслиново како интензивен третман пред спиење
     
    На rainbowec му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Beti82

    Beti82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Каков ефект се постигнува со ова. Колку време ги користиш ампулите и дали има разлика некоја.
     
  19. macgirlmakeup

    macgirlmakeup Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2013
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    492
    Пол:
    Женски
    Ги користам веќе 5-6 месеци интензивно и делува како серум само што нема штетни состојки само витамин . Лицето е помазно посвежо поизедначен тонот е поеластично не е суво и изгледа здраво а и спречува стареење ама треба да се користи секојдневно и подолг периот за да се видат резултати но е евтина варијанта како замена на сите серуми за лице .
     
    На Annath, rainbowec и Beti82 им се допаѓа ова.
  20. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Да се улкучам и јас во муабет како трагач по идеален серум :)
    Го купив лани зимото серумот на Apivita Natural Radiance Serum 15 мл. околу 21 евро беше колку ме држи памтење. Цена сосема нормална во однос на милилитража, 96 % состојки природни и после 3 тестери искористени осетив како ми прија си викам да му дадам шанса.
    Мора да признаам дека некако најповеќе ме привлече тоа што Апивита во составот ја заменила водата со зелен чај и го зголемила антиоксидацијското делување.
    Проблемот е што неможам да го најдам тука, имам неколку на листа ама ги нема и нив па се тешам дека во скоро време ќе се снабдам.
    Од пусто немање време се заборавам са си смучкам нешто што ми го открија летово како добра замена за серум,гледам горе сте дискутирале за витамин ц па ајде да споделам,можеби некој ќе биде по вреден од мене и ќе го направи.
    И кога сме кај правењето,можеби и не сум толку мрзлива колку што сите состојки ги имам само никако да најдам шишенце со пипета. Имам дома исто на апивита масло од јојоба ама не ми е ни до пола а ова бар да знаев да го чувам.
    Значи ако некоја знае каде може да се најде стаклено шушенце нека извести, или капки ки што се во такво пакување, лесна работа јас ќе ги истурам и ќе си го смучкам :D

    Викаат дека Ц витаминот е битна состојка во негата на секоја кожа.без разлика дали е млада или стара.
    Значи да не доје до забуна како куповните,така и овој е склон на оксидација нели поради количината на Ц-то. Затоа кога ќе пожолти и че ја промени бојата одма фрлајте и правете нов.

    Рецепт
    -1 чајна лажичка аскробинска киселина во прав (јас го користам витаминот ц на Дм)
    - 3 чајни лажици дестилирана вода
    -1 чајна лажица глицерин
    -1/4 чајна лажица витамин Е
    -шишенце стаклено со пипета (по можност)

    Глицеринот го има во сите подобро снабдени аптеки, а витаминот Е е најдобро да е на Synergy зошто може да се дупнат со игла и најлесно се дозираат. Други желатински незнам дали има ги барав тие на Диетфарм како поевтини ама ги немаше,барем пред летото сега незнам.

    Значи аскробинската и дестилираната вода се мешаат со лажица скоро 30 мин а може и повеќе со пластична лажица. Таман додека си ја изгледате серијата до крај ќе се стопат ситните кристалчиња а тоа е поентата затоа и толку долго. Дестилираната вода никако не смее да се подгрева како побрзо би се растопил витаминот Ц.
    Потоа се додава глицеринот и витаминот Е. Витаминот Е одличен стабилизатор и е одличен антиоксидант. Кога е готов се пресипува во шишенце. Се чува на темно.
    За тие со помрсна кожа се намалува количината на глицеринот.
    Серумот може да се направи и без глицерин, но тогаш не ставајте витамин Е зошто тој сам по себе не се растопува во вода.
    Серумот мора да биде прозирен или прозирно бел.

    Најдобро е да се користи од сабајле после миење лице, најдобро 20 мин. пред да ставите крема.Може и да го измиете повторно лицето после 20 мин. зошто тој веќе си го направил своето-избор.
    Ако немате толку време посабајле може и навечер да се третира.
    Витаминот ц е активен во кожата 2 дена, па затоа не мора да се малтретирате да го ставате секој ден.
    Остатокот од лицето пренесете си го и на вратот и на рацете, значи и те како.
    И за крај проверувајте го да не оксидира.

    Само да надополнам витаминот ц е јак оксиданс и се бори против слободни радикали кои и штетат на кожата. Ги смалува пигметациските флеки и флеки од акни. Кожата е поотпорна на сонце.Кожата е по чиста,затегната и интензивно ги намалува порите и брчките.

    Глицеринот не е комедоген заборавив да дополнам.
     
    На macalavica, LivingGlam, lovelygirl39 и 14 други им се допаѓа ова.