1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Серум за лице

Дискусија во 'Лице' започната од Waka-waka, 14 септември 2013.

  1. DaftyCrafty

    DaftyCrafty Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2020
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    Витамин Ц наутро со хијалурон може, Ниацинамидот навечер исто може со хијалурон, ама ако наутро ставиш, не мора и навечер.

    Него, јас веќе месец сигурно го користам серумот со витамин ц на Оливал, заедно со кремата со витамин ц, ставам и ниацинамид од ревокс, правам хемиски пилинг исто на Оливал и лицето генерално ми е ок, ама едни и исти бубулици цело време си искачаат. Поткожни, црнки исто си се множат. Знам дека е рано, ама кожава ко да не реагира на ништо. Очај ме фаќа, згора на сѐ ми се истури серумот во мијалникот, ќе подумрев, не е баш евтин. На тие пари никаков ефект, ми доаѓа да полудам.
     
    Последна измена од модератор: 21 мај 2020
    На najjacha му/ѝ се допаѓа ова.
  2. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Ќе може препорака за серум за зарварање на порите?
     
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски
    Некоја да го има пробано серумов ?

    [​IMG]
     
  4. DojaCat

    DojaCat Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2020
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    870
    Пол:
    Женски
    Јас го користам во комбинација со хијалуронската киселина од истиот бренд. Наеднаш ставам по 2-3 капки од двете навечер, после нив хидратантна крема. Можеби грешам што така ги лупам но мене ми дејствуваат прекрасно. Ова се првите серуми кои ги купив, можеби доцнам со нив но навистина ми се погодија. Скапички ми беа ко за прв пат но решив да ризикувам и се исплатеше. Со оглед на тоа што ги мешам, ми дозволува помалку да ставам со што траат подолго од претходно, веќе 3 месеци ги имам.
    Витамин ц-то само по себе го користев на почеток исто навечер и стварно помага многу. Јас имам чисто лице но по 2-3 недели се виде веќе разлика. Многу помазно, ми се регулираше пигментацијата, кожата сјае а подочњаците доста намалени. Топло ти го препорачувам!
     
    На Rose96, buba4e89, JoanaS и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А за комбинирана со мрсна кожа што серум препорачувате?
     
  6. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Доколку не бараш конкретно за некој проблем освен тоа, тогаш Balea aqua serum. Доколку сакаш некоја активна состојка, тогаш ниацинамид или витамин ц.
     
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Нема Дм овде. Имам cerave cleanser и има ниацинамид во него. Ми треба нешто за акни и себум.
     
  8. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Дали ви се прави бело на лицето ако го нанесувате хијалуронскиот серум на влажна кожа? Да не ја оставам многу влажна?

    Инаку, да го пофалам овој серум од Балеа за околу очи и усни со хијалуронска киселина. Некое време го користам и има голема разлика, јас и на усни ставам малку под лабело, измазнети ми се линиите, а околу очи немав многу брчки ама многу убав замазнет ефект ми дава. За над 30 години е.
    20200525_202100.jpg
     
  9. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Која му е цената?
     
  10. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    На ana-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Emilija97mk

    Emilija97mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    539
    Пол:
    Женски
    Сакам да земам ниацинамид, се мислев за тој на ревокс, но гледам 10% е, а јас сум почетник. Во ред ќе биде да почнам да го користам или би требало производ со помала концентрација на ниацинамид (ако да, Ве молам предлог за таков) ?
     
  12. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Можеш да го користиш само не секој ден, како за почеток доволно е 3-4 пати неделно додека да ти се привикне кожата:)
     
  13. Emilija97mk

    Emilija97mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    539
    Пол:
    Женски
    Фала ти :l:колкав период да помине пред да почнам да го користам секој ден?
     
    На ana-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Отприлика 2-3 недели, прво види како ќе ти реагира кожата на него:clap:
     
    На Emilija97mk му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lotta

    Lotta Активен член

    Се зачлени на:
    16 април 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Женски, барам низ темата ама неможам да најдам мислење за серумот со витамин Ц на Anew од Авон, се двоумам
     
  16. kostovaivana

    kostovaivana Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    2.589
    Допаѓања:
    14.367
    Пол:
    Женски
    Сега ги гледав состојките, и според тоа не би ти го препорачала. Втора состојка е денатуриран алкохол што може да ти предизвика иритација и да ти ја исуши кожата. Има и доста парфем во него што може да иритира. Го немам користено. Ама ако веќе сакаш да почнеш со витамин Ц ти го препорачувам на REVOX серумот. Го има во DM и е околу 319 денари ако го начекаш на попуст и поефтин. Има добри состојки и супер е. Само биди внимателна со витаминот ц, ако го користис наутро обавезно после тоа стави крема со фактор минимум 30, затоа што витаминот ц ќе ти го направи лицето пофотосензитивно и може полесно да изгориш на сонце и да ти се појави црвенило и иритација.
     
    На Lotta му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lotta

    Lotta Активен член

    Се зачлени на:
    16 април 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    @kostovaivana фала ти на советот, ќе го пробам тој на Revox, па и дупло е поевтин.
     
    На kostovaivana му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kostovaivana

    kostovaivana Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    2.589
    Допаѓања:
    14.367
    Пол:
    Женски
    Нема проблем. Се надевам дека ќе видиш бенефит, пошто витамин ц е состојка која прави чуда на сите типови на кожа. Само треба да се внимава многу каков серум ќе се купи и дали во тој производ витаминот ц односно аскорбинската киселина ќе има ефект или не. Пошто доста често козметичкиве компании си прават маркетиншки трикови и пишуваат серум или крема со витамин ц а витамин ц има на последно место у состојки, што значи во некои траги, шо уствари нема нишо да ти помогне. Ако го пробаш пиши баш дали ќе имаш бенефит. И биди стрплива, за секој нов производ што ќе се внесе у рутината треба барем еден месец некогаш и два за да се видат резултати :)
     
    На Lotta и DaftyCrafty им се допаѓа ова.
  19. DaftyCrafty

    DaftyCrafty Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2020
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    @Lotta ако не сум грешка, до крајот на месецов сите серуми на Revox во dm се намалени, околу 270 ден. така нешто. Се надевам ќе успееш да најдеш, јас минатата недела во два дуќани барав и немаше витамин Ц. Инаку од Revox Niacinamide користам, јас сум задоволна. Ем цената, ем квалитетот.
    П.с. сега го користам на Olival Ц вит. серумот, околу 950 ден. Малку е скапичок, ама ми се допаѓа, резултати после 2-3 месеци очекувам. Инаку и сега после месец дена, кожата има фина реакција и посвеж изглед.
     
    Последна измена: 28 мај 2020
    На Lotta му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lotta

    Lotta Активен член

    Се зачлени на:
    16 април 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    @kostovaivana баш затоа и си прашав, ќе се излажев со рекламата на Авон, со skincare сум слаба, немам проблематично лице, ама време е да му посветам повеќе нега.
    @DaftyCrafty се надевам ќе имам среќа, тој ни е еден и единствен ДМ во Битола
     
    На DaftyCrafty и kostovaivana им се допаѓа ова.