Серум за лице

Дискусија во 'Лице' започната од Waka-waka, 14 септември 2013.

 1. DaftyCrafty

  DaftyCrafty Активен член

  Се зачлени на:
  11 март 2020
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Витамин Ц наутро со хијалурон може, Ниацинамидот навечер исто може со хијалурон, ама ако наутро ставиш, не мора и навечер.

  Него, јас веќе месец сигурно го користам серумот со витамин ц на Оливал, заедно со кремата со витамин ц, ставам и ниацинамид од ревокс, правам хемиски пилинг исто на Оливал и лицето генерално ми е ок, ама едни и исти бубулици цело време си искачаат. Поткожни, црнки исто си се множат. Знам дека е рано, ама кожава ко да не реагира на ништо. Очај ме фаќа, згора на сѐ ми се истури серумот во мијалникот, ќе подумрев, не е баш евтин. На тие пари никаков ефект, ми доаѓа да полудам.
   
  Последна измена од модератор: 21 мај 2020
  На najjacha му/ѝ се допаѓа ова.
 2. злоба

  злоба Активен член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  Ќе може препорака за серум за зарварање на порите?
   
 3. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.221
  Допаѓања:
  69.853
  Пол:
  Женски
  Некоја да го има пробано серумов ?

  [​IMG]
   
 4. DojaCat

  DojaCat Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2020
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  400
  Пол:
  Женски
  Јас го користам во комбинација со хијалуронската киселина од истиот бренд. Наеднаш ставам по 2-3 капки од двете навечер, после нив хидратантна крема. Можеби грешам што така ги лупам но мене ми дејствуваат прекрасно. Ова се првите серуми кои ги купив, можеби доцнам со нив но навистина ми се погодија. Скапички ми беа ко за прв пат но решив да ризикувам и се исплатеше. Со оглед на тоа што ги мешам, ми дозволува помалку да ставам со што траат подолго од претходно, веќе 3 месеци ги имам.
  Витамин ц-то само по себе го користев на почеток исто навечер и стварно помага многу. Јас имам чисто лице но по 2-3 недели се виде веќе разлика. Многу помазно, ми се регулираше пигментацијата, кожата сјае а подочњаците доста намалени. Топло ти го препорачувам!
   
  На Rose96, buba4e89, JoanaS и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.583
  Допаѓања:
  95.035
  Пол:
  Женски
  А за комбинирана со мрсна кожа што серум препорачувате?
   
 6. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.188
  Допаѓања:
  3.391
  Пол:
  Женски
  Доколку не бараш конкретно за некој проблем освен тоа, тогаш Balea aqua serum. Доколку сакаш некоја активна состојка, тогаш ниацинамид или витамин ц.
   
 7. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.583
  Допаѓања:
  95.035
  Пол:
  Женски
  Нема Дм овде. Имам cerave cleanser и има ниацинамид во него. Ми треба нешто за акни и себум.
   
 8. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  4.129
  Допаѓања:
  19.127
  Пол:
  Женски
  Дали ви се прави бело на лицето ако го нанесувате хијалуронскиот серум на влажна кожа? Да не ја оставам многу влажна?

  Инаку, да го пофалам овој серум од Балеа за околу очи и усни со хијалуронска киселина. Некое време го користам и има голема разлика, јас и на усни ставам малку под лабело, измазнети ми се линиите, а околу очи немав многу брчки ама многу убав замазнет ефект ми дава. За над 30 години е.
  20200525_202100.jpg
   
 9. ana-sweet

  ana-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.457
  Допаѓања:
  779
  Која му е цената?
   
 10. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  4.129
  Допаѓања:
  19.127
  Пол:
  Женски
  На ana-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Emilija97mk

  Emilija97mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  215
  Пол:
  Женски
  Сакам да земам ниацинамид, се мислев за тој на ревокс, но гледам 10% е, а јас сум почетник. Во ред ќе биде да почнам да го користам или би требало производ со помала концентрација на ниацинамид (ако да, Ве молам предлог за таков) ?
   
 12. ana-sweet

  ana-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.457
  Допаѓања:
  779
  Можеш да го користиш само не секој ден, како за почеток доволно е 3-4 пати неделно додека да ти се привикне кожата:)
   
 13. Emilija97mk

  Emilija97mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  215
  Пол:
  Женски
  Фала ти :l:колкав период да помине пред да почнам да го користам секој ден?
   
  На ana-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ana-sweet

  ana-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.457
  Допаѓања:
  779
  Отприлика 2-3 недели, прво види како ќе ти реагира кожата на него:clap:
   
  На Emilija97mk му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Lotta

  Lotta Активен член

  Се зачлени на:
  16 април 2020
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Женски, барам низ темата ама неможам да најдам мислење за серумот со витамин Ц на Anew од Авон, се двоумам
   
 16. kostovaivana

  kostovaivana Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Сега ги гледав состојките, и според тоа не би ти го препорачала. Втора состојка е денатуриран алкохол што може да ти предизвика иритација и да ти ја исуши кожата. Има и доста парфем во него што може да иритира. Го немам користено. Ама ако веќе сакаш да почнеш со витамин Ц ти го препорачувам на REVOX серумот. Го има во DM и е околу 319 денари ако го начекаш на попуст и поефтин. Има добри состојки и супер е. Само биди внимателна со витаминот ц, ако го користис наутро обавезно после тоа стави крема со фактор минимум 30, затоа што витаминот ц ќе ти го направи лицето пофотосензитивно и може полесно да изгориш на сонце и да ти се појави црвенило и иритација.
   
  На Lotta му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Lotta

  Lotta Активен член

  Се зачлени на:
  16 април 2020
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  @kostovaivana фала ти на советот, ќе го пробам тој на Revox, па и дупло е поевтин.
   
  На kostovaivana му/ѝ се допаѓа ова.
 18. kostovaivana

  kostovaivana Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Нема проблем. Се надевам дека ќе видиш бенефит, пошто витамин ц е состојка која прави чуда на сите типови на кожа. Само треба да се внимава многу каков серум ќе се купи и дали во тој производ витаминот ц односно аскорбинската киселина ќе има ефект или не. Пошто доста често козметичкиве компании си прават маркетиншки трикови и пишуваат серум или крема со витамин ц а витамин ц има на последно место у состојки, што значи во некои траги, шо уствари нема нишо да ти помогне. Ако го пробаш пиши баш дали ќе имаш бенефит. И биди стрплива, за секој нов производ што ќе се внесе у рутината треба барем еден месец некогаш и два за да се видат резултати :)
   
  На Lotta и DaftyCrafty им се допаѓа ова.
 19. DaftyCrafty

  DaftyCrafty Активен член

  Се зачлени на:
  11 март 2020
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  @Lotta ако не сум грешка, до крајот на месецов сите серуми на Revox во dm се намалени, околу 270 ден. така нешто. Се надевам ќе успееш да најдеш, јас минатата недела во два дуќани барав и немаше витамин Ц. Инаку од Revox Niacinamide користам, јас сум задоволна. Ем цената, ем квалитетот.
  П.с. сега го користам на Olival Ц вит. серумот, околу 950 ден. Малку е скапичок, ама ми се допаѓа, резултати после 2-3 месеци очекувам. Инаку и сега после месец дена, кожата има фина реакција и посвеж изглед.
   
  Последна измена: 28 мај 2020
  На Lotta му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Lotta

  Lotta Активен член

  Се зачлени на:
  16 април 2020
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  @kostovaivana баш затоа и си прашав, ќе се излажев со рекламата на Авон, со skincare сум слаба, немам проблематично лице, ама време е да му посветам повеќе нега.
  @DaftyCrafty се надевам ќе имам среќа, тој ни е еден и единствен ДМ во Битола
   
  На DaftyCrafty и kostovaivana им се допаѓа ова.