1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Серум за лице

Дискусија во 'Лице' започната од Waka-waka, 14 септември 2013.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.985
    Пол:
    Женски

    Јaс се мислев дa земaм некoј нa Апивитa дa прoбaм aмa незнaм кoлку ќе врши рaбoтa бaш бидејќи е 96 пoстo прирoден.. Зa плaвиoт имaм читaнo мнoгу негaтивни кoментaри незнaм зaштo..

    [​IMG]
     
  2. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.736
    Допаѓања:
    8.125
    Пол:
    Женски
    Ние што немаме ДМ:worried:,каков витамин Ц можи да употребиме? И од каде да се снабдиме?:)
     
  3. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    @Mama25 ти благодарам што го надополни мојот пост и го сподели рецептот.

    Само како што ме држи сеќавање витаминот Ц, т.е. ампулите беа во течна состојба, ме збуни сега со спомнувањето на кристалите. Или го има и во таква состојба?

    Шишенце со пипета ќе си земеш од некои капки за очи, знам порано ни се маткале низ дома такви шишенца од капки, како што и самата си кажа ќе си земеш такво ќе ја истуриш течноста и готово.
    Витамин Е има и на Галафарм, мислам дека е поевтина варијанта бидејќи го има спакуван и во ленти, јас таков имам користено.
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.667
    Пол:
    Женски
    Едно прашање само, чисто да бидам сигурна ако се решам да го направам серумот.
    Не е стиктно наменет за против брчки, така? Или сум ве изгубила уште во делот кога се спомнува дека помага против флеки и му дава живост на тенот? :lol:

    Се надевам дека нема да ми се скрши филмот, си најдов и шишенце со пипета. ^_^
     
  5. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Девојки баш ми е драго што ви се допадна мучкалицава од домашен серум :)
    И да знаете дека е врхунски со оглед на тоа што е ми е кажан од искусна козметичарка другарка која несебично ми го сподели само јас сум го подзаборавила и вие ме потсетивте да го напрвам конечно.


    sesilija јас имам витамин Ц од Дм Das Gesunde Plus кој е во прав па затоа напоменав кристали,поточно не се баш кристали но нешто помеѓу прав и иситнети кристали (ама објаснив :?: се надевам колку-толку ме свати,ќе го сликнам утре зада го доловам ефектот).
    Проблемот е што нивните суплементи сеуште ги нема кај нас инаку се предобри и цената им е за сечиј џеб. Јас им пишав да створат напор и да ни ги донесат ама не добив повратен одговор.
    Инаку не сум налетала на витамин Ц кај нас во прав ако некој знае слободно нека сподели. Овој е 100 гр одприлика 180 денари со мерица внатре.

    Шишенце со пипета никако да најдам,се некако им се стаклени но со пластична капалка,ама ќе се ставам во потрага :D
    Овој на Галафарм не те разбрав е обичен во форма на апче? И дали има други додатоци освен аскробинка киселина?

    renata77 имам еден витамин Ц на bioextra кој е течен им го давав на клинциве ама кутивче сум фрлила за да видам дали е чиста аскробинска а на шишенцево не пишува. Па како опција можеби може да се заме но да се прочита претходно упатството.

    koritsaki ти пошто си во Грција слободно можеш да си земеш тестери на Апивита и да пробаш јас имам тестер од плавиот ама не му дошло ред да го пробам. Мене ме бендиса тоа што има хијалурон ама некако овој зелениов ме освои поради витаминот Ц. Може ли да кажеш што поточно негативно си открила, ме заинтересира? Некако се спремам и тој да го пробам па да не утнам .

    Mishela серумот не е наменет само против брчки но делува против создавање.Добро си разбрала. Не биди скржава сподели од кај ти е шишенцето :)



     
    На senza.parole, Sexybaby86, Giovanna и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.667
    Пол:
    Женски
    @Mama25, од потрошени капки некои, на кои етикетата им е толку излитена, што навистина не можам да прочитам како им е името. Мало е многу, ама мислам дека ќе ми заврши работа. Има убава стаклена пипета, стаклено е и шишенцето. Ако успеам да го најдам кутивчето, зашто сите кутивчиња од лекови ги чувам, ќе пишам апдејт утре.
    Гледам мајка ми легнала да спие, па да не ја реметам со буричкањето низ фиоките. :lol:
     
    На rainbowec му/ѝ се допаѓа ова.
  7. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.454
    Допаѓања:
    22.758
    Пол:
    Женски
    И сега чиј (фирма) витамин Ц е чиста аскорбинска? Пишувајте, жени! :D
     
  8. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    @Mama25 од Галафарм го спомнав витаминот Е, како поевтина варијанта од тој што го имаш спомнато од Синерџи, бидејќи рече дека си барала од друга фирма, ама не си нашла- не зборував за витамин Ц.

    Мене не ми беше јасно зошто мора да биде во прав, а не би можело да се направи со обична ампула витамин Ц? Нели витамин Ц и аскорбинска киселина е исто. Како што имам среќавано низ статии го пишува Витамин Ц и во заграда стои аскорбинска киселина, што укажува дека се синоними.
    Ете и на самите ампули го пишува тоа скорбин и е чиста киселина, нема други додатоци. Ставив повеќе слики за споредба.
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG]



    Ампулите полесно можат да се најдат, ги има во секоја аптека, и полесно би се добила хомогена смеса и би се избегнало долгото мешање доколку се користи витаминот во прашкаста форма.

    Јас не се сеќавам од која фирма беа тие што ги купував, одамна беше тоа, за Б витамините знам дека беа од Галеника или Алкалоид, ама за Ц витаминот воопшто не можам да се сетам. Само знам дека не беа скапи.

    Е сега ме замисли за бојата на серумот, дека мора да биде бел или проѕирно бел, бидејќи нели витаминот Е од меките капсули е жолта боја?

    [​IMG]

    Инаку шишенце и јас немам моментално, имав претходно едно стаклено со стаклена пипета и тоа беше доста големо, ама кај чувам јас празни амбалажи- одамна е фрлено. А како би ми завршило работа сега:headbang:.
     
    На Annath и Mama25 им се допаѓа ова.
  9. Beti82

    Beti82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Me interesira koga ke ja otvoram ampulata kolku vreme moze da stoi. Dali vit C e stabilen koga ke se otvori. Dali e mozda podobro da se stavi vo malo sisence pa da se koristi nekoe vreme .
     
  10. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    sesilija јас сум ги побркала брзините инаку мислев цело време на витамин Е ама криво сум пишала. Дури сега гледам (facepalm)

    Секако дека може да се направи со Ц во течна состојба. Детално добро си опфатила за скорбутот,да не се повторувам. Значи е исто,само кој каков ќе најде. Ако е течен тогаш 1/4 чајна лажичка.

    Витаминот Е баш го боцнав сега овој што го имам дома и искочи дека течноста е бела,најверојатно самата желатинска обвивка е жолта иако мојов е доста поблед од овој твојов на сликава. Најверојатно има различни. Значи треба да се чита декларација.

    Да напоменам обавезно треба да се протресе за се помешаат состојките.
     
    На senza.parole, Annath, renata77 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. blackstyle

    blackstyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2011
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    За сите феминки кои бараат стаклено шишенце со пипета Nystatin капки,само што пипетата е пластична :)
     
    На rainbowec му/ѝ се допаѓа ова.
  12. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Девојки, јас едно време нанесував директно вит ц од ампула, неколку капки на лице, пред крема, ама престанав, ќе си се вратам на таа пракса. А ако го префрлам вит ц од ампулата во сад со капаче, нема толку брзо да ми оксидира??

    п.с. ампула витамин Е пред месец дена барав и за жива глава никаде нема. Какви се тие на галафарм и каде да ги барам? Која цена се? Јас единствено што најдов беше некое масло витамин Е околу 700 и нешто денари, ама масло, јас сакав баш ампула чист вит Е. хмммм
     
  13. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    п.с. како користите серум? самостојно? под крема? над? :!:
     
  14. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Серум се користи пред крема, одкако ќе се исчисти и тонизира лицето.
     
  15. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.535
    Допаѓања:
    2.427
    си обезбедив и јас ампули витамин Ц, па од вечер ке почнам да ги користам. Моите се купени од зегин, 15 денари, 5мл, производство Галеника
     
  16. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Гледам сте ја подзаборавиле темава. А јас таман сакав да прашам искуства (и цени ако знаете) на серумот на нивеа Cellular?

    [​IMG]
     
  17. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Nystatin na jaka radovis e so staklena pipeta i ima merki na nea...
     
  18. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Што мислите за овие? Ги има ли користено некоја од вас?[​IMG]
    Не се сите за 25+, повеќето се за 40+ мислам дека само тој витамините А, Е и Ф е за 25+, тој со арганово масло и тој со матични клетки од растенија.
    Јас планирам да го земам тој со витамините, цената му е 250-260 денари, го има во Космо, само не знам колку би бил ефикасен со таа цена, ама нели се што е ново и релативно евтино ме копка да го пробам, па и да не се погоди нема да ми биде жал за тие пари.

    Кај овие најмногу ме привлекува амбалажата, вака на слики ми делува дека е стаклена, се надевам нема да е пластика. Тие на Балеа имаат ептен никаква амбалажа.
    Знам дека е важна содржината, а не изгледот, ама што да правам, кај мене и амбалажата игра голема улога.:tmi:

    Инаку козметиката е од Полска, еве ја нивната официјална страна ако сака некоја од вас да прочита повеќе.
    http://www.delia.pl/en/products/twarz/ad/kuracje,38/serum-witaminy-a-e-f,138
     
    Последна измена: 23 април 2015
    На xxAngelxx и mims-89 им се допаѓа ова.
  19. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.135
    Допаѓања:
    88.485
    Пол:
    Женски
    @sesilija дали ги проба овие на Delia? Денес ги видов во една маалска аптека беа 270 денари ама не земав, сакав да видам дали си пишала нешто бидејќи прашуваше за нив.
    Ако не да бидам експериментално глувче :D
     
  20. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Секако дека земав, кај можам да додржам:D.
    Во Космо беа 250, плус сега има некакви акции со антиејџ крема заедно чинат 330- можеш така да искомбинираш ако сакаш пример кремата да ја дадеш на твојата мајка.

    На амбалажата пишува демек за повозрасна кожа, ама на веб сајтот си пишуваше убаво кои се за 25+, а кои за 45+.
    За нас мислам беше објаснето пример да се користи еден месец, па потоа да се паузира некој период.

    Јас го земав пред првомајските празници, тука некаде и ставам навечер, ама не се која вечер, туку најчесто преку една ноќ.
    Еве синоќа ставив, па потоа од ноќната крема од Лореал- спиев 5 часа, а станав со многу убава кожа.
    Задоволна сум сега за сега, убаво се осеќам кога го ставам.
    Инаку шишето изгледа многу луксузно, стаклено е, вклучувајќи ја и пипетата.
    Пишува дека се нанесуваат 1-2 капки, ама мене не ми е доволно толку. Најчесто ставам по 3-4.
    Досега ептен малку имам потрошено иако на прв поглед изгледа мало, бидејќи е само 10 милилитри.
     
    Последна измена: 22 мај 2015
    На Annath и marama им се допаѓа ова.