1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Серум за лице

Дискусија во 'Лице' започната од Waka-waka, 14 септември 2013.

  1. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Од кои брендови почетнички ретинол во аптеки има кај нас? Или онлајн да се нарача.
     
  2. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.857
    Пол:
    Женски
    Денеска случајно налетав на една рецензија на серуми/крем витамин Ц. Во видеото таа бојаснива дека за да има подобра абсорпција на витамин Ц, ПХ вредноста треба да е помеѓу 2,5-3,5 и дополнително за подобар ефект пожелно е да содржи Витамин Е и ферулик ацид (незнам како да го преведам ова).

    Дали некој има слична информација и како би можеле да ја утврдиме ПХ вредноста (таа во видеото користеше лентички за мерење на ПХ вредноста на серумите/кремите кои ги рецензираше).

    @Biodevojka дали имаш сознанија за ова и што би посоветувала.
     
  3. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво од 2,5 до 3,5 е многу ниска за домашна употреба на кожата. Во продажба обично одат од пХ 4 па нагоре. Ова е делумно точно затоа што зависи од типот на Ц вит. кој се користи. Ниската пХ вредност е добра за Ц вит. во чиста форма кој знаеме дека лесно оксидира и скоро никој не го користи. Стабилните форми имаат различна пХ вредност на пример содиум аскорбил фосфат има многу висока пХ вредност така да производите кои го содржат имаат некаде околу пХ6 (пред да се внесе Ц витаминот се спушта пХ вредноста затоа што растворен во вода пред да се внесе во кремот има пХ8. Пред да се внесе во формулата со помош на лактинска киселина се доведува на пХ6 и затоа и финалниот производ има пХ6). затоа велам дека зависи од форма до форма. Инаку вистина е дека кожата најголеми бенефиции има од чистата форма аскорбил фосфат којдоколку не ве мрзи да го подготвувате секоја вечер е бомба за нашата кожа. Кај мене на блог има и статија за домашен тоник со Ц витамин а имам направено и видео. Поздрав.

    п.с. витаминот Е го подобрува дејството на вит Ц односно подобро кажано е комплементираат. По употребата на Ц вит. најдобро е доколку користите крем или друг производ богат со вит. Е. на тој начин кожата извлекува максимум од антиоксидантното дејство на двата овие витамини кои се вистински антиоксиданси за нашата кожа.
     
    На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.857
    Пол:
    Женски
    Да тоа беа и нејзините коментари. Дека во воден раствор тешко се постигнува ниска пх. Рецензираше неколку производи, кои ге нема кај нас. Од она што нас би ни било достапно со ниска пх е The Ordinary vitanin C Suspension 23% + HA Spheres 2 и евентуално на неутрогена едни како ампули, ама и во нив не е воден раствор витамин Ц.

    Благодарам во секој случај, ме интересираше зошто не го знаев ова.
    Ќе го погледнам и тоникот со витамин Ц дали може би можела да го правам. Малку со време сум во трка па незнам колку би ми било изводливо.
     
  5. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Внимавај само на комплетната формула на овие серуми кои ми ги кажа. пХ вредноста не е најважна работа, многу е поважна меѓусебната комбинација со останатите состојки и присуство на додатни состојки кои не се добри за кожата. Инаку вит. Ц растворен во вода во основната форма дава многу ниска пХ вредност така да наместо да плаќаш многу пари за производ кој во никој случај не ја содржи основната форма (инаку би оксидирал веднаш) направи си сама. Се што е во продажба мора да биде на база на стабилна форма. Затоа ти велам најнапред види за која форма станува збор, кои други состојки ги содржи производот па сама реши што е правилно. Не е само да се задоволи еден аспек при одреден производ, треба да бидат задоволени повеќе фактори со цел истиот да функционира правилно и да биде компатибилен со кожата. Поздрав.
     
    На MNoris и Ano им се допаѓа ова.
  6. inception

    inception Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    720
    Пол:
    Женски
    Оливал Р2 или G&G A-Game 5?
    И за двата читав дека се за добри за почетник.
     
  7. srce-too

    srce-too Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    25
    Дали некоја го има пробамо серумот со инулин на True Alchemy, ако може да сподели искуство☺️
     
  8. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.835
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka дали се ок состојките и за која возраст е погоден овој серум?
    Ти благодарам Screenshot_20210327_231845.jpg
     
  9. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Декларацијата е одлична. Има доста хидратантно дејство. Saccharide Isomerate е всушност еден вид на дериват на шеќери и делува на тој начин што се “прикачува или спојува“ со одредени аминокиселини во кожата, и на тој начин помага во оддржувањето на правилната хидратација, односно го спречува прекумерното сушење на кожата. Потоа содржи хијалуронска киселина со дбе молекуларни вредности висока и ниска што е одлично за кожата и го подобрува хидратантниот ефект, содржи кавијар и мног убави екстракти. За возраст би рекла од 30 или 35 па нагоре.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ***delfina***

    ***delfina*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2021
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Искуства од серум со хијалурон од Авон на Anew?
     
  11. Hey Boo

    Hey Boo Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2020
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    29
    Girls!!! Имам прашање дали ги имате пробано новите серуми од REVOX?
    Btw, имам 18 години и се прашувам дали е препорачливо нешто такво за мојата возраст?
     
  12. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    93.784
    Каков проблем имаш или само за нега ти треба?
     
  13. Hey Boo

    Hey Boo Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2020
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    29
    Немам никаков пробел. Имам буквално многу чисто лице без митесери, пори или акни. Само за нега ми треба. До душа некогаш знае да ми биде сува на одредени делови 9или дехидрирано), не правам разлика помеѓу ови две хаха. Ама како што кажав тоа многу ретко.
     
  14. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.835
    Пол:
    Женски
    Јас веќе 7,8 дена го користам серумот на Натура Сиберика, најмногу ми беше за хидратација на кожата и заштита од брчки.
    Кога го ставам на лице се затегнува малце кожата, веднаш потоа ставам крем на Натура Сиберика и овака супер лежи на кожата. Имам нормална до комбинирана кожа, ама нешто промени дека гледам на лицево искрено за овие дена не. Немам проблематично лице ама мислев ќе има некаква промена барем минимално нешто а може и рано е :?:. Прв пат користам серум па искрено и не знам што би имало видлива промена :$
     
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    За кој серум станува збор?
    Мал период е.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  16. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.835
    Пол:
    Женски
    IMG_20210409_172546.jpg
     
    На koritsaki и buba4e89 им се допаѓа ова.
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски



    Зависи какви се твоите очекувања , овој серум е за превенција од брчки , ако веќе ги имаш не може да ги измазни :) а ако кожата е проблематична во однос на акни и сл , друг серум од НС има за таа намена :)
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.835
    Пол:
    Женски
    Немам брчки, а и не верувам да постои серум кој може да ги измазни.
    Ќе видиме после месец користење што ефект ќе има :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MNoris

    MNoris Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2015
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Здраво @Biodevojka како да си го направиме сами серумот од Vit.C, и дали би можеле да ми предложите некој крем за прееемногу дехидрирана кожа , комбинирана кон мрсна , склона на акни (но не премногу) 28 год сум, моментално користам само пена на Афродита за чистење..Цената не ми е важна ..
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга за подготовка на Ц вит. повели статија и видео


    https://biodevojka.blogspot.com/2016/03/blog-post_4.html

    Како крем за лице еден од најдефикасните е на Др. Конопка за комбинирана до масна кожа, затоа што има најдобро хидратантно дејство. Кошта 370 мкд, а верувај вреди многу повеќе. Јас би ти препорачала да ја смениш пената со нешто поприродно и органско како на пример пената на Натура Сиберика за комбинирана до масна кожа која е фантастична и ќе се надополнува со кремот кој ти го препорачав. За било што слободно пиши. Поздрав.
     
    На MNoris и koritsaki им се допаѓа ова.