1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Серум за лице

Дискусија во 'Лице' започната од Waka-waka, 14 септември 2013.

  1. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.562
    Пол:
    Женски
    А кој го зема?
    Па и понудава со кремата уште попривлечна ми изгледа. Мајка ми не користи ништо за лице ама затоа на тетка ми секогаш и земам по некоја крема, греота би било да се испушти акцијата :D
    Моментално ставам масло од роза она на Алверде, многу е убаво ама сакам и серумов да го пробам. :wasntme:
     
  2. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Го земав тој со А+Е+Ф витамини, тој најмногу ми фати око уште кога ги видов.
    Можеш да бираш меѓу него, тој со матични клетки од растенија и тој со арганово масло. Тие се за 25+.
    Еве ја понудата со крема, ама сега кога читам ми изгледа како да станува збор за две креми + серумот:wasntme:.[​IMG]
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  3. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.562
    Пол:
    Женски
    @sesilija благодарам :) одма отворив и јас на странава, ја најдов понудата и да не бев вратена пред малку од Центар мислам дека одма ќе отидев :D
    И мене ми изгледа ко да се две креми ама ќе те известам деновиве кога ќе го земам сетот, најдоцна понеделник. :lol:
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Дечки бе тоа маслото како го нанесувате :?:. Марама ај земи ти па после да семам и јас ако викате оти е добро.
     
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.029
    Пол:
    Женски
    Вo врскa сo серумите , јaс мoментaлнo гo кoристaм нa Estee Lauder Night repair, гo имaм некaде oд февруaри нo немaм ни негaтивен ни некoј пoзитивен кoментaр дa нaпишaм зa негo , дaли декa сум уште млaдa пa не гледaм некoјa прoменa нa лицевo, незнaм :)
    Истo не гo кoристaм честo сетумoв декa пoнекoгaш зaбoрaвaм :D
     
  6. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Девојки, го има ли некоја од вас користено серумот на Биодерма? Јас сум прилично задоволна од нивната линија па го меркам одамна :?:
    [​IMG]
     
  7. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.988
    @MayDiamonds овој продукт на Биодерма е од линијата за adult acne. Содржи 15% гликолна киселина (АХА киселина) што значи дека има дермоабразивен ефект. Не се препорачува негова употреба во лето, поради (општо) поголемата изложеност на сонце со што се зголемува и веројатноста за создавање флеки на лицето.

    Ако имаш потреба од ваков продукт во овој период, користи крема за лице со висок заштитен фактор и избегнувај долготрајно изложување на сонце (на лицето). Но, ако бараш стандарден серум, ова не е тоа. :D
     
    На MayDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Коритсаки, со редовна употреба видлива промена можеш да забележиш во тенот, исчезнувањето на трагите од умор или недостаток на сон, еластичноста на кожата...
    Она што јас го забележав е тоа, мене ми исчезнаа темните кругови околу очите, серумот за околу очи од истата линија го користам веќе месец ипол, а серумов за лице го користев пред неколку месеци поинтензивно (наутро и навечер), а сега престанав да го ставам преку ден зошто од топлото време некако не си ја чувствувам удобно кожата со серум+крема+пудра и некако ко да ме гуши и да ми избива...
    Кожата ми е некако похидратирана, веќе не ставам керма за сува кожа, ставам за нормална. Немам суви делови, тенот ми е многу убав, нормален, црвенилата ми се минимизирани, а и сувите делови ми се исчезнати. Подочњаците минијатурни. Се чувствувам свежо едноставно, свежа ми е кожата, влажна, жива...
    До пред 2 месеци ја користев кремата на Есте Лаудер
    [​IMG]
    Значи позитивните ефекти може да се и од неа затоа што нуди неверојатна хидратација и ко некое разладувачко чувство ко да ти е навлажнета кожата цел ден, мириса убаво на краставичка. Меѓутоа последниве два месеци па користам од Биотен (од која не сум воопшто задоволна, инстант се упива и ко да не си ставил ништо, никаква хидратација). Што сепак мислам дека е до серумот, јас сум доста задоволна...

    Дали ти објаснија како треба да се нанесува?
    Јас го имам од 50мл и ни до пола не ми е потрошен.
     
  9. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Јас и онака мака мачам со акните, моментално лицето ми е смирено и имам само лузни.. Го користев кремот Себиум Глобал за акните ама веќе не ми е потребен и затоа помислив да се префрлам на серумот за да го одржам лицето во моменталната состојба затоа што ми е страв да не избијат повторно.. Но штом не е препорачлив за летен период, ако си поупатена за продуктите од оваа линија кој сериум би ми го препорачала? :?:
     
  10. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.988
    Извини што доцнам со одговорот. Штом имаш проблематична кожа, веројатно би ти одговарал овој продукт (добар е за намалување на лузните од акни), но би ти препорачала консултација со дерматолог, затоа што сепак се работи за прилично специфичен производ, поради гликолната киселина што ја содржи.

    Ако решиш на своја рака да го користиш, нанесувај го само навечер, во рок од 4 седмици и биди внимателна со изложувањето на сонце - избегнувај ги најголемите жештини (кога е и најсилно сонцето), користи дневна крема за лице со висок SPF, а пожелно е носењето на капчиња или шешири (лицето да биде постојано во сенка). Ако се ова ти звучи како too much effort, подобро одложи го корисењето на серумов за есен - зима.

    Друг серум (што можеби би ти одговарал) на Bioderma e од Hydrabio линијата. Хипоалерген и некомедоген, наменет е за дехидрирана (и мрсната кожа може да биде дехидрирана како последица на агресивни продукти со алкохол) и чувствителна кожа. Разгледај, има доста рецензии на интернет, но пак ќе повторам, за кожа како твојата, консултација со дерматолог е препорачлива. Не го земај здраво за готово ниту мојот пост, ниту информаците на нет.
     
    На MayDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  11. rainbowec

    rainbowec Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    5.083
    Пол:
    Женски
    Еве од мене кратка рецензија за серумов од Oriflame:

    Прв пат користам серум за лице и да бидам искрена не знаев што да очекувам.
    На почетокот, првите недела - две не приметив некоја разлика и си викам за што ги дадов парите... и затоа сакав да го испробам подолг период да видам дали ќе приметам некоја промена.
    И да, слободно можам да кажам дека сум задоволна од серумов пошто откако го користам веќе некое време кожата значително помалку ми се мрси и посвежо изгледа.
    Пакувањето е со пумпица и тоа ептен ми се свиѓа, доволно е само еднаш да се стисне и излегува доволна количина за целото лице.

    Rebalancing Face Serum - самото име си кажува за каква намена е и мене лично ми се погоди, ми ја избалансира кожата како никоја крема до сега, а башка и мирисот го обожавам.
    Го препорачувам на сите што имаат комбинирана/мрсна кожа.

    20373_1.png
     
    На Mishela и Giovanna им се допаѓа ова.
  12. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Ти благодарам премногу, инаку немам и баш некое позитивно искуство со дерматолозите.. Многу од продуктите кои тие ми ги препорачале не ми одговарале на мојата кожа и ми направиле контра ефект а многу од продуктите кои ми рекле да ги избегнувам баш позитивно ми се одразиле, затоа додека не пробам неможам да знам.. Секако сум во намера да продолжам со користење на продуктите на Биодерма и ќе ги пробам и двата серуми, еве сега за овој период ќе го пробам Хидрабио а тој на Себиум ќе го оставам за на есен. :) Фала ти уште еднаш :hug:
     
    На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kate89

    kate89 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.562
    Пол:
    Женски
    Девојки, го користам Аква серумот на Балеа може скоро една недела.Го употребувам само навечер, но приметувам дека после саат два, само носот ми светнува и тоа бајаги.Имам во принцип проблем со т зоната,но сеа ептен ми избива мрснотијата и прет поставувам дека е некаква реакција од серумот.Какви искуства имате вие со овој серум?
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Избегнувај да го користиш навечер, можеби не ти прија така.
    Мене овој серум не ми е доволно хранлив и хидратантен за да го нанесувам навечер, па го употребувам единствено како подлога за течна пудра. Ми одговара со сите кои ги имам моментално, подобра подлога да барав немаше да најдам. :)
    Не е типичен серум, многу е водест и баш ме потсеќа на Eucerin Aquaporin Light кремата, со таа разлика што, Eucerin-от е малку похидратантен, затоа очигледно и цената му е доста повисока.

    Јас навечер нанесувам кокосово масло, а на областа околу очите стандард - околуочната крема на Балеа.
    Лицето не ми изгледало подобро ... не памтам од кога! :)

    Муабетот ми беше - пробај да му најдеш друга примена на серумот ако сметаш дека не ти одговара. И јас имам многу мрсна Т-зона и каква крема и да нанесам, наутро пак се будам со мрсно носе.
    Нормално е кожата да си лачи себум и во текот на ноќта, можеби и ќе се навикнеш со тек на време, ако не ти се јавуваат некои посериозни проблеми од него, мрсната Т-зона е мачкина кашлица.
    Баш пробај го како подлога за пудра, мислам дека веројатноста да ти се допадне повеќе е доста голема.
     
  15. kate89

    kate89 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.562
    Пол:
    Женски
    Јас дури и се зачудив колку ми се мрси носот, дури и повеќе ако во случај не се намачкам. Си викам ај додека да се навикне кожата, но си прави некоја реакција изгледа.
    Во принцип ми се свиѓа серумов, е сеа не чувстувам некое којзнае какво подобрување, но колку пари толку музика.
    Ќе го пробам и како подлога иако матирачката крема на Алверде одлично си ја врши работата. Ептен сум задоволна од кремава.
    Како и да е фала ти многу Мишела :D
     
  16. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Здрaвo.

    Имaм ,,мимички брчки/линии,, нa челoтo и пoкрaј устaтa нa oбрaзите.
    Дaли имa шaнси некoј oд серумиве дa пoмoгне зa 20-23гoдишни прoтив oние ,,рaни брчки,,?
     
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.029
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka пaк јaс :) би сaкaлa дa ми кaжеш дaли oвoј серум спoред сoстaвoт мoжaм дa гo кoристaм јaс сo мoиве 25 гoд. Читaм декa пoмaгa при пoчетни брчки инaку зa oвoј серум се рaбoти

    [​IMG]



    Aqua**, Glycerin, Olus Oil, Dodecane, Ascorbyl Glucoside, Olea Europaea Fruit Oil*, Cetearyl Alcohol, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Ceteth-20 Phosphate, Solanum Lycopersicum Fruit/Leaf/Stem Extract, Ascorbyl Tetraisopalmitate, Punica Granatum Seed Oil*, Propolis Extract, Vaccinium Myrtillus Fruit/Leaf Extract, Olea Europaea Leaf* Extract, Rosa Moschata Seed Oil, Ubiquinone, Acer Saccharum Extract, Citrus Aurantium Dulcis Fruit Extract, Citrus Medica Limonum Fruit Extract, Sodium Hyaluronate Oligosaccharides, Arachis Hypogaea Oil, Cetyl Palmitate, Camellia Sinensis Leaf*, Saccharum Officinarum Extract, Aqua, Citrus Medica Limonum Peel Oil*, Citrus Aurantium Dulcis Peel Oil*, Citrus Aurantium Amara Flower Oil*, Rosa Damascena Flower Oil*, Potassium Hydroxide, Phenoxyethanol, Panthenol, Dicetyl Phosphate, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sclerotium Gum, Caprylyl Glycol, Squalane, Sodium Citrate, Ethylhexylglycerin, Sodium Acrylates Copolymer, Alcohol, Bisabolol, Sodium Gluconate, Lecithin, Retinyl Palmitate, Sorbitan Palmitate, Sorbitan Olivate, Caprylic/Capric Triglyceride, Citric Acid, Pyridoxine HCL, Tocopheryl Acetate, Tocopherol, Diisopropyl Adipate, Hydroxypropyl Cyclodextrin, Parfum, Limonene, Geraniol, Citral, Citronellol, Linalool
     
  18. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга Кортисаки, еве ти мое мислење за производот според декларацијата која ми ја постираше. Сакале да направат убав производ и во тоа ќе успееле да не го ставеле DODECANE на четврта позиција кој е нафтен дериват и може да предизвика доста проблеми со оглед на тоа што се става на лицето. Можеле слободно да го заменат со DECENE кој претставува замена за нафтените деривати и иако е од синтетичко потекло барем е покомпатибилно со кожата. Други две состојки кои не ми се допаѓаат се: Ceteth-20 Phosphate и PEG-40 кои се на повисоко место. Инаку имаат навистина прекрасни екстракти и масла па дури и Rosa Damascena Flower Oil која е навистина многу ценета како анти ејџ состојка и доста скапа особено ако е од органско потекло. Инаку како производ не би требало да масти со оглед на глицеринот на второ место, и брзо се впива во кожата. Содржи и Q10 во декларацијата ќе го најдеш како Ubiquinone и тоа го има во добар процент на средината на декларацијата, а ти си млада не знам дали уште од сега да го користиш. Ова беше моето мислење, оставам на тебе да одлучиш дали да го земеш. Поздрав
     
    На Mama25 и koritsaki им се допаѓа ова.
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.361
    2015-10-24 14.15.55.jpg
    Биодевојка, читав позитивни работи за гелов од полжави. Би ценела доколку ги погледнеш останатите состојки.
    Зедов 3 паковања, двете планирав да ги поклонам за 40 и 60 год. особи. Се мислам за која кожа би било наједекватно, бидејќи сакав да задржам едно паковање.
     
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.029
    Пол:
    Женски

    Мнoгу ти блaгoдaрaм :hug: