1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Серум за лице

Дискусија во 'Лице' започната од Waka-waka, 14 септември 2013.

  1. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    3.798
    Која конкретно ја користиш ?
     
  2. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Јас првично ја сакав Скинорен меѓутоа во аптеката ја немаа на залиха, па ми ја препорачаа оваа со оглед на тоа што и на двете составот е исти. Единствено текстурата е доста погуста на оваа и прилично тешко се размачкува затоа и ја мешам заедно со хидратантна крема.
    [​IMG]
     
    На sofija014 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    8.091
    Пол:
    Женски
    Да ми препорачате некој добар серум со ретинол?
     
  4. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    На sofija014 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Може ли да се најде кај нас и каде? И која цена е отприлика?
     
  6. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не. Јас од аптека во Солун го земав, а цена ич не ми текнува. Не беше некоја висока посекако.
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sophitas

    Sophitas Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2020
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    1.035
    Дали ќе може мислење за серумов?Задоволна сум од LaRoche,но ме интересира дали некоја може да пише резултат од искуство? Screenshot_20230604_223910_Instagram.jpg
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.681
    Пол:
    Женски
    20230415_092825.jpg

    Апдејт за овие серуми што ги купив од Накоми. Мене воопшто не ми се погодија. Нијацинамидот ми правеше пецкање на образите и престанав да го користам по две недели користење. Од ретинолот имав црвенило, го користев како што е наведено секако, прво не ми се веруваше дека е од него , веќе неколку недели не го користам и црвенилото го снема. Не би земала веќе ништо од Накоми , а се спремав витаминот Ц да го земам, мене не ми одговараат за жал.


    Мислење за овие серум?
    Ми ги препорачаа од coslovemetics , па ако некој ги користел нека пише:)


    https://coslovemetics.mk/product/geekgorgeous-apad-20-azeclair-serum-30ml/

    https://coslovemetics.mk/product/marymay-6-peptide-complex-serum-30ml/
     
    На Flower27 и buba4e89 им се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Пробај го цинкот на q+a и пептидите.
    Пептидите сеуште ги немам почнато,а од цинкот сум презадоволна.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.059
    Пол:
    Женски
    Јас користам азелаична, еден на Коз де Баха и еден на нешто Теори (од гтц го земав, ако решиш ќе ти кажам точно како се вика сега не ми текнува, ама еден е со 15% азелаична), а овој серум на линкот со азелаична е доста послаб, 6% и ќе ти биде корисен во зависност од тоа за што ти треба. Азелаичната е најбезбедна, ама сепак може да се јави пецкање почетно, се препорачува затоа да се користи секој втор ден додека кожата не се навикне, треба внимателно со серумите.
     
    На Bella__ и koritsaki им се допаѓа ова.
  11. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    Јас го користам тој на facetheory со 15% азелаична и е одличен за да ја смири кожата и акните кај мене и почнаа да се повлекуваат. Но ќе го кажам ова од мое искуство, не треба ниеден серум да се форсира секој ден кога се почнува се почнува прво се тестира на врат или на брада од страна и се преспива за да не се исфрлиш цела и да си направиш проблем. После тоа се иде со 2-3 пати неделно зависност од која состојка е внатре во овој случај можеш и 3 пати првата недела дена за да видиш како ќе ти е на кожата и да се навикне . Овој јас што го користам си бара како и секој серум после него хидратантна крема.
    Но ако не сакаш да идеш на волку јак процент бидејќи е најјакиот и докажано најефективен процент. Можеш да почнеш сп помал процент па кога ке го завршиш ако ти се допаѓаше и немаш негативни реакции да идеш на поголем процент :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.059
    Пол:
    Женски
    Е, facetheory беше да, го користам тој, јас искрено само локализирано, едноставно осеќам дека серумиве ми се ептен исфорсирани, засега ми е доволна квалитетна крема и понекој третман на лице (плус си користам и билки од нетрадиционална козметологија), инаку да во право си , може контраефект да има серумот ако се претера.
     
    На Bella__ и koritsaki им се допаѓа ова.
  13. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Oд Nacomi досега само овој го имам земено и онака мех впечаток имам. Структурата му е водеста како на тонер, а не на серум. Поточно не ја има онаа потребна густина како што треба да ја има еден хидратантен серум. Некоја особена хидратација не чувствувам, ама можеби и јас па очекував премногу за серум со пептиди за таа цена.

    [​IMG]

    Како најхидратантно нешто до сега ми се покажал серумот со женшен на I'm from, ама тој и доста поскапичок си е во споредба со другите. Некоја златна средина би ми била хијалуронската од The Ordinary од која се чувствува баш plump ефект веднаш по нанесување.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Welness

    Welness Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2023
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Devojki kazete mi dobar serum za fleki od sonce sega letoto mnogu isfrlam kafeni fleki i pegi iako koristam Spf50sekogas koga izleguvam i sakam da zemam nesto za izbeluvanje?
     
  15. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    Витамин ц ( со поголем процент се додека немаш сензитивна кожа )
    Транехамична киселина
    АХА киселина

    серум со овие состојки најдобро ќе видиш резултати но зависи каков тип на кожа имаш и дали ти е сензитивна :)
     
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Само аха да е еднаш неделно во ист ден и да се избегнуваат други серуми. Таа киселина се измива, ако премногу пече да не се остава туку да се измие веднаш.
     
    На Bella__ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    Точно така фала ти што докажа за мене јас само ги понудив како состојки бидејќи има еден серум аха со пха со најнежната киселина и се користи 2-3 пати за баш онака флеки и дамки го имам дома . :inlove:
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.270
    Допаѓања:
    37.877
    Пол:
    Женски
    Каков серум се користи ако се познаваат порите ко ќе се нанесе пудра?
    Кожата ми е (или ми беше) нормална, мислам дека ми е сува сега зошто многу грдо ми изгледаат сите пудри што ги имам од блиску, како над кожа да е пудрата и точки се гледаат од порите.

    Моментално користам само на Конопка зелениот крем за лице и хијалуронска киселина серум од Натура Сиберика.
     
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.681
    Пол:
    Женски

    За да ги покриеш порите ќе користиш база за шминка, а серум за таа намена не постои. Тој крем на Конопка е за масна кожа да напоменам :)
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.270
    Допаѓања:
    37.877
    Пол:
    Женски
    @koritsaki сега гледав слики на интернет, веројатно од сува кожа ми е така како cakey изгледа. Ќе го сменам кремот најпрво, после бременоста цела кожа ми е сменета и скалпот ми се лупи и лицето суво, а и телото.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.