Серум за лице

Дискусија во 'Лице' започната од Waka-waka, 14 септември 2013.

  1. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.578
    Допаѓања:
    6.345
    Истово и мене ми се случува особено кога нанесувам повеќе работи под крема (дали киселина или серум, моментално ставам серум со ниацинамид, mandelic acid, betaine salicylate и друго). Пример кога ставам само крема не ми се прават лушпи од кремата, или поретко. Мада си има некои креми што самите прават лушпи, на пример од Алверде една со хијалуронска киселина, партали ми се правеа. Едино да пробаш да го навлажниш лицето прво, па да ставиш ниацинамид, да оставиш комплетно да се исуши и после да ставиш крема во мала количина, зошто се случува и ако ставаш многу да ти се ствараат лушпи од вишок продукт + тој одоздола што го имаш.
     
    На PandoraJJ, IamSexyAndIKnowIt и Adidas888 им се допаѓа ова.
  2. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    3.861
    Допаѓања:
    14.997
    Пол:
    Женски
    Ќе пробам и така, фала :)
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  3. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    2.838
    Пол:
    Женски
    Мене вакви ми се прават обично од крема со СПФ. Да не си го претерала серумот? Напрај малку пауза, ставај хијалуронска киселина серум и по хидратантен крем. И тапкај го кремот не го размачкувај. Презаситеност можда е на самото лице. Постојат мн причини.
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.102
    Допаѓања:
    104.228
    Пол:
    Женски
    @Adidas888 види некое време не го користи, обично од некои спф креми така се прават лушпи...
    Јас немам искуство со ниацинамид, порано почнав да користам на Ординери ама ми правеше акни и го баталив
     
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    3.861
    Допаѓања:
    14.997
    Пол:
    Женски
    Не верувам да е до тоа, оти 1 месец го неам користено ниацинамидот, сега пред два дена ставив од него и така ми се направи лицето. А пред ова, не ми се правеше така, си беше ок.
     
  6. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Проблемот е што го немаш користено 1 месец и кожата ти се навикнала без него . Мене така ми се случи со азелаичната ама сменив кремс ја ставав ссмо навечер и се промени се . Сепак серум кога ќе го отвориш и користиш некој период па после тоа ќе го баталиш некој период ете ко месец дена кожата си се навикнува без него. Може да е до тоа или ако имаш некоја промена во кожата од времево например посува да ти е кожата или нешто. Може да е многу рсботи искрено ова е само мое искуство и мислење
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    3.861
    Допаѓања:
    14.997
    Пол:
    Женски
    Незнам до шо може да е, пред 2 недели почнав да користам сацилинска ( незнам дали така се пише) киселина навечер, а овој ниацинамидот насабјле го ставив. Може од тоа да е, којзнае. Али тоа е тоа, ќе престанам да го користам, ќе си воведам само хијалуронска насабајле пред кремот, мислам дека доста е.
     
    На IamSexyAndIKnowIt и Bella2_ им се допаѓа ова.
  8. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Ете го проблемот сама си го реши. Салицилната навечер ти прави екфсолиација цела вечер и сега ти кога стануваш ти треба убава хидратација добра додека ти му ставаш ниацинамид и затоа такс се праи таа текстура уствари како љупење и се тоа. Имаш решение да го ставаш посебен ден ниацинамидот или да го прекинеш и да си идеш само на хидратсција :)
     
    На IamSexyAndIKnowIt и Adidas888 им се допаѓа ова.
  9. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.006
    Допаѓања:
    22.582
    А уствари за што е ниацинамид? Јас наутро го ставам, само тоа, ништо друго. За летово таман ми беше, да залади ќе почнам и крема.
     
  10. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    3.861
    Допаѓања:
    14.997
    Пол:
    Женски
    За пори, за брчки.... ама не видов резултат од него освен шо ми ја сушеше кожата.
     
    На IamSexyAndIKnowIt и MissChievous им се допаѓа ова.
  11. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.321
    Допаѓања:
    7.036
    Пол:
    Женски
    Здраво драга не знам кој т е буџетот ама најдобар до сега се покажал овој
    [​IMG]
    Го има и во помала варијанта за 1230 мкд
    Доколку сакаш одлична хидратацја според мене најдобар е овој, кој е прогласен за еден од најхидратантните според германскиот ОКО тест. Според декларацијата дава комплетна хидратацја на кожата и помага во задржување на правилната хидратација. Цената е окол 1085 мкд.
    [​IMG]
     
    На IamSexyAndIKnowIt, Bananki023 и Bella2_ им се допаѓа ова.
  12. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    2.838
    Пол:
    Женски

    Дали истото важи и за кремите од Лавера, предлог добра хидратантна крема со церамири, хијалуронска киселина и слично?
     
  13. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.321
    Допаѓања:
    7.036
    Пол:
    Женски
    Здраво од кремите на Лавера ги имам пробано овие две за кои тврдам дека се предобри. Чим бараш креми со тие состојки претпоставувам имаш повозрасна кожа.
    [​IMG]

    Ти оставам и комплетна статија за составот и ефектот врз кожата.

    http://biodevojka.blogspot.com/2020/11/40.html
     
    На IamSexyAndIKnowIt и Bella2_ им се допаѓа ова.
  14. inception

    inception Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    721
    Пол:
    Женски
    Салицилна можеше во бременост?
     
  15. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.321
    Допаѓања:
    7.036
    Пол:
    Женски
    Подобро не...

    За сите оние кои сакаат убав хидратантен серум ви го препорачувам овој кој е многу евтин кошта околу 330 мкд., меѓутоа е прекрасен за кожата. Еден од најдобрите кои ги имам пробано.

    [​IMG]
     
    На IamSexyAndIKnowIt, NoirSerpentine, ana-sweet и 2 други им се допаѓа ова.
  16. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.242
    Допаѓања:
    2.546
    Се согласувам. Неколку шишенца имам потрошено (по твоја препорака го купив), одличен е:inlove:
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dpokahontas

    Dpokahontas Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    upload_2023-11-18_11-22-43.png upload_2023-11-18_11-22-56.png
    Кој од овие два серуми е подобар и дали можи да се користитат додека се дои?
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Подобар е на ординари од причина што има неколку вида на пептиди и многу јаки состојки и затоа е пофален и сите гледаат резултати со него и многу се постигнува. Нема ниедна лоша состојка ниту што би ти пречело.

    Овој на мери не го знам искрено има исто добри состојки помалце ама добар е,не знам за него искуства немам баш слушнато искрено па за тој ако може некој дс ти сподели би било добро бидејќи како што гледам за него се 50% дека е добро и другите 50% дека не е баш најдобар.
    По правило состојкатс пептиди и сите видови нејзини се дозволени за доење и за бремени жени но секогаш треба да се консултира или да се почека тој процес да се заврши па почни си без грижи ,како си сакаш :)

    Најдобро е за двата да си прашаш за сигурно и со дерматолог бидејќи ниеден од нив нема состојка што би ти сметало но секогаш е добро да се праша професионално лице и да се потврди со нив. Ама подобар е на ординери ради состојките :)
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  19. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    2.838
    Пол:
    Женски
    Какви резултати се постигнуваат со овој серум може подетално?
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.321
    Допаѓања:
    7.036
    Пол:
    Женски
    Многу сум љубопитна да ја видам декларацијата. Дали некој од вас може да ја сликне или стави овде?
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.