1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Серум за лице

Дискусија во 'Лице' започната од Waka-waka, 14 септември 2013.

  1. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Се надевам збориме за состојките? Ако е тоа повели: :inlove:
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_3682.png
      IMG_3682.png
      Големина на фајлот:
      367,6 KB
      Прегледи:
      51
    • IMG_3683.png
      IMG_3683.png
      Големина на фајлот:
      185,4 KB
      Прегледи:
      50
  2. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.321
    Допаѓања:
    7.036
    Пол:
    Женски
    Здрво драга да, на составот мислев. Ти благодарам многу.
    Формулата е убаво смислена има разни видови на пептиди кои го комплетираат дејството, не е комплетно природна (не ми се допаѓа еден од конзервансите и уште една друга состојка), меѓутоа не е лош како производ, морам да кажам.
    Поздрав
     
    На koritsaki и Bella2_ им се допаѓа ова.
  3. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.157
    Допаѓања:
    3.330
    Здраво, би сакала препорака за хијалуронска киселина, со оглед на тоа дека доаѓаат поладни денови.
    Ја користев таа на ла рош ама сега барам нешто поефтино, па ако може препорака за добар серум.
     
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.700
    Допаѓања:
    80.851
    Пол:
    Женски
    Мене најубава ми е хијалуронската киселина на The Ordinary. Пристојна е и цената на серумот, нешто под 10е мислам дека беше.
     
    На simoncelicius, Lavender13 и koritsaki им се допаѓа ова.
  5. Exxxxx

    Exxxxx Активен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2021
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Препорака за добар вит.Ц серум, го користев на Nacomi vit.c , ама не можам да го најдам во ДМ..
     
  6. peonya

    peonya Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2022
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    https://elloxy.mk/?product=eyenlip-blemish-vita-c-squeeze-ampoule-30ml

    Предобар, две пакувања потрошив, ептен ми го освежува лицето и тенот, сега си нарачав уште 2, затоа што имаат 25% на цел асортиман :inlove:
     
    На Bella2_ и simoncelicius им се допаѓа ова.
  7. Merten

    Merten Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2020
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    846
    Пол:
    Женски
    Го има ли некој користено овој серум и дали е добар?
     

    Прикачени фајлови:

  8. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.173
    Допаѓања:
    9.872
    Пол:
    Женски
    Баш серумот не сум го користела, ама кремата за хидратација ја користам долго време и сум многу задоволна. Исто мајка ми ги користи за хидратација и сува кожа кремите и гелот за лице и туширање, таа имаше многу проблем со кожата оваа линија многу и помогна.
    Мислам дека нема утка со ништо што и да се проба. Освен површински и длабински го решава проблемот на кожата.
     
    На Bella2_ и Merten им се допаѓа ова.
  9. PandoraJJ

    PandoraJJ Нов член

    Се зачлени на:
    2 декември 2023
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Apsolutno se slozuvam so tebe, jas si nemav druga rabota i bez da istrazam malku sto kako , go naracav , liceto mi go isusi ,partal mi go napravi , sosema naivno od moja strana, aj sto nema procent na vit.c no nema ni web strana za toj Dr.Viton, ne sakam nikogo da ubeduvam dali e nesto dobro ili ne , ova e samo moe licno iskustvo so ovoj serum , inace imam suva koza , no imam i godinki 45 da mi se zdravi :) moze i toa da e ama nikogas ne sum vaka reagirala na serum ,osven koga sum u purging faza so retinol , by the way koristam pretezno korejska kozmetika .. pozdrav

    o
    I mene mi se slucilo ,ne od niacinamid tuku od cerave kremot ,no zabelezav deka koga stavam nekolku serumi prethodno toa se slucuva , koga ja preteruvam rabotata, mozno e nekoi serumi da ne si odgovaraat eden so drug ili serum so krem , inaku bolje sto ne ni se lupi kozata , uste toa ni fali na tolku pazenje, e da isto i koga ne sum pravela piling podolgo vreme znae toa da mi se sluci..poz
     
    Последна измена од модератор: 2 декември 2023
    На Bella2_ и CooperD им се допаѓа ова.
  10. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.983
    Допаѓања:
    10.912
    Пол:
    Машки
    Досега најчесто сум го купувал серумот со хијалуронска киселина од q+a од ДМ. Воопшто не е скап и мене лично најмногу ми се допаѓа.
     
    На Ketchup и Lavender13 им се допаѓа ова.
  11. Макаронкаа

    Макаронкаа Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,
    Имам комбинирана кожа со масна т зона и видливи пори со доста црнки и нерамна текстура на лицето. Користам гел за миење на лице од La roch, Bioderma krema so SPF и на La roch гелот за акни. Купив витамин Ц на Revox и дали да го купам и ниацинамидот и Хијалуронот? Ве молам за искуство со овие серуми и дали овие ќе ми помогнат?
     
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.102
    Допаѓања:
    104.228
    Пол:
    Женски
    @Макаронкаа за нерамна структура мене лично ништо од горенаведените серуми ми нема помогнато, додуша нерамна структура имам под устата кај брадата не на цело лице, од серумиве азелаичната ептен ми има помогнато за флеките, лицево ептен ми се исчисти. Имам воведено од пред 3 недели ретинол , ама тоа повеќе ми е за против почетни брчки и сл. Витамин Ц ќе ти помогне за да не се појават флеки заедно со спф кремата а хијалуронската мене ми е супер за хидратација а дека нешто др помага, не
     
    На Bella2_ и Макаронкаа им се допаѓа ова.
  13. Макаронкаа

    Макаронкаа Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Фалаа
    Може да ми кажеш каква азелаична и хијалуронска користиш?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.102
    Допаѓања:
    104.228
    Пол:
    Женски

    Screenshot_20231205_120757_Chrome.jpg

    Screenshot_20231205_120851_Chrome.jpg
     
    На Макаронкаа му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Макаронкаа

    Макаронкаа Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски

    Прикачени фајлови:

    Последна измена од модератор: 16 декември 2023
    На Bella2_ и koritsaki им се допаѓа ова.
  16. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    2.030
    Ми го имаа препорачано од Coslove во рутина пред подолго време, тогаш имав страшно многу акни. Мене воопшто не ми помогна, напротив само ми ги довоспали, цела бев црвена и ми се појавија нови ситни фунгални кои страшно чешаа. Но ваква реакција не ми се случи прв пат само од овој серум со салицилна генерално мојава кожа многу лошо реагира на оваа состојка.. Серумов го користев 1 неделно според нивното упатство, во почетокот мислев дека е нормално додека ми се навикне кожата ама ете не испадна така. Ако имаш премногу чувствителна кожа пробај прво тестирај го пред да го ставиш на цело лице за секој случај. Киселините се зафркната работа, hit or miss се за акни и чувствителна кожа, мое предупредување да бидеш внимателна. :)
     
    На Flower27, Макаронкаа и Bella2_ им се допаѓа ова.
  17. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Салицилна не сакам со очи да ја видам еднаш јс пробав на неутрогена тонерот и никад пак не ми текнало…
    Дефинитивно знае дс направи многу лоша реакција за жал ако нема други состојки што ќе даваат хидратација и што ќе стабилизираат на кожата да не прави никаква реакција…. Зависност за што ти треба салицилната па после тоа можеме да ти понудиме нешто подобро :)
     
    На Flower27, Макаронкаа и MayDiamonds им се допаѓа ова.
  18. Макаронкаа

    Макаронкаа Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    За црнки и пори. :)
     
  19. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    2.030
    Ист случај. Вака чиста салицилна киселина серум ако имаш акни и чувствителна кожа, барем јас од лично искуство ич не препорачувам.
    На некои им делува и искрено им завидувам; евентуален случај што мојава кожа толерира е да е во некоја комбинација со ниацинамид и центела во составот, значи овие состојки и така нешто плус смирувачко и хидратантно да не е самата салицилна киселина толку потентна. Или пак за акни подобра алтернатива - гел за чистење лице со салицилна. За акните кај мене гелот покажал подобри резултати бидејќи не стои долго на кожата да предизвика реакција а сепак го пружи тоа што му е намената.

    Ниацинамид дефинитивно во комбинација со салицилна како што реков - барај производи да ги има тие во составот ама да има и плус центела и состојки што смируваат иритација.

    Чиста салицилна киселина ако бираш прво тестирај бидејќи знае да направи беља.

    За црнките и порите исто апсолутно мораш двојно чистење. Кај мене тоа беше клучно.. Еве сеуште не ми се верува дека постоеше време кога со мојава масна т зона си миев лице само со гел или пена и си ги трпев црнките и порите оти сите велеа дека нема спас за нив ако кожата ти е таква. Имало ете - двојно чистење.
    Исто уште една препорака што мене ми се покажа ефикасна, маска за лице 1 неделно со зелена глина. Madara Detox од Белина е супер. :)
     
    На IamSexyAndIKnowIt, Bella2_ и Макаронкаа им се допаѓа ова.
  20. Макаронкаа

    Макаронкаа Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Фала ти за одговорот :inlove:
    Двојно чистење на лицето со кои производи правиш?
     
    На MayDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.