1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сестрата Кери (Теодор Драјзер)

Дискусија во 'Книги' започната од sesilija, 27 март 2011.

 1. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  [​IMG]

  Типично за делата на овој автор, книга која изобилува со сурова реалност која добира длабоко до читателот и ствара бура од чувства.
  Книга за една жена, за нејзината надеж, за копнежот... и падот

  Ја препорачувам за сите оние кои не сакаат зашеќерена лимонада туку сакаат да вкусат тркалце лимон, горчлив како случките кои ги крои животот
   
  На aNy-to му/ѝ се допаѓа ова.
 2. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.075
  Допаѓања:
  56.307
  Пол:
  Женски
  Сестрата Кери ( Теодор Драјзер)

  Сеси знаеш од кога сакам да го читам Теодор Драјзер? Една другарка ја има целата колекција, па само планирам да и’ ги земам книгите за читање. Оваа ќе биде првата.
  Браво за новите теми, конечно да заживее категоријата литература.
  :up:
   
  На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
 3. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.420
  Сестрата Кери ( Теодор Драјзер)

  Од Теодор Драјзер дома ги имам Финансиер, Титан и Сестрата Кери.
  Ја прочитав Сестрата Кери и за чудо ми се допадна (не сум љубител на американски класици).
  Си мислам и другиве да ги прочитам ако најдам време. :)
   
 4. Belieberka666

  Belieberka666 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  144
  Пол:
  Женски
  Сестрата Кери ( Теодор Драјзер)

  ја има ли книгава на македонски??
   
 5. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  897
  Допаѓања:
  7.317
  ги имам прочитано не само сестрата кери и американска трагедија туку и џери герхарт од драјзер. ова последнава што ви ја кажав е дефинитивно нешто што мора секој љубител на драјзер да го прочита.ВРВ!