1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сестрите Бронте

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од kate-pp, 4 јануари 2013.

 1. kate-pp

  kate-pp Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Мислам дека има потреба од ваква тема, ако има ваква тема или ви е досадна слободно нека оди во корпа. Сестрите Бронте или поточно Шарлот, Ен, Емили имаат важна улога во англиската и светска литература. Досега ги имам прочитано Оркански Височини, Џејн Ејр и Шерли.
  А вие?
  Ви се допаѓа ли стилот на пишување?
   
 2. ChoChang

  ChoChang Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  19
  Јас ги имам прочитано само „Оркански височини“ и „Џејн Ејр“. И двете прилично ми се допаднаа, ама првата малку повеќе. :)
   
  На kate-pp му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kate-pp

  kate-pp Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  И мене! Повеќе ми се допадна раскажаното и како е пренесена големата љубов на двата херои!
   
 4. Camellie

  Camellie Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  107
  Оркански височини ми е една од најомилените книги. Се воодушевувам на приказната за таа опсесивна страсна љубов која ги изгорела сите вклучени во неа. Во секој случај прекрасни книги имаат сестрите Бронте... :inlove:
   
 5. WarriorAngel

  WarriorAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  1.694
  Допаѓања:
  4.112
  Пол:
  Женски
  Ја земав Оркански висови и ја имам прочитано само докај 30 страна. Досега ми се допаѓаа описите и начинот на раскажување. :)
   
 6. kate-pp

  kate-pp Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Мислам дека на сите или барем на повеќето тоа не има привлечено кон Оркански височини, прекрасните описи со кои мислиш дека си таму а кога ќе сфатиш дека не е така веднаш посакуваш да си живеел во тој свет, да си ги знаел Кетрин и остантите!
   
 7. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.073
  Оркански височини....преубава книга,живописно раскажана буквално како да си таму,и кога ке почнеш да ја читаш не можеш да ја оставиш те влече понатака,јас со часови без престан ја читав.....
  Преполна со емоции
   
 8. Beautiful-Princess

  Beautiful-Princess Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  755
  Допаѓања:
  371
  Пол:
  Женски
  Оркански Височини од Емили е добра, преполна со симболи, ама ми е многу тмурна и со цела генерација на пропаднати карактери, особено Хитклиф, кој живее за да ја покаже тагата и несреќата на неговата генерација.
  А Џејн Ер од Шарлот, која заедно со Гордост и предрасуди ми се омилени книги, ми е мн поразлична, многу поведра во која никогаш надежта не згаснува.
  Прекрасни се книгите, ама оригиналните, англиските. Преведени на македонски се :puke: :puke: :puke:
   
 9. kate-pp

  kate-pp Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Оние кои се на македонски не Ви ги препорачувам! Но сепак вкус!
   
 10. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  дома ги имам од Емили Бронте книгите Шерли и Вилет
  Емили има сестра Шарлот Бронте ја има напишано Органски Висови