1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сестрите Бронте

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од kate-pp, 4 јануари 2013.

  1. kate-pp

    kate-pp Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Мислам дека има потреба од ваква тема, ако има ваква тема или ви е досадна слободно нека оди во корпа. Сестрите Бронте или поточно Шарлот, Ен, Емили имаат важна улога во англиската и светска литература. Досега ги имам прочитано Оркански Височини, Џејн Ејр и Шерли.
    А вие?
    Ви се допаѓа ли стилот на пишување?
     
  2. ChoChang

    ChoChang Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    19
    Јас ги имам прочитано само „Оркански височини“ и „Џејн Ејр“. И двете прилично ми се допаднаа, ама првата малку повеќе. :)
     
    На kate-pp му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kate-pp

    kate-pp Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    И мене! Повеќе ми се допадна раскажаното и како е пренесена големата љубов на двата херои!
     
  4. Camellie

    Camellie Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    107
    Оркански височини ми е една од најомилените книги. Се воодушевувам на приказната за таа опсесивна страсна љубов која ги изгорела сите вклучени во неа. Во секој случај прекрасни книги имаат сестрите Бронте... :inlove:
     
  5. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    4.124
    Пол:
    Женски
    Ја земав Оркански висови и ја имам прочитано само докај 30 страна. Досега ми се допаѓаа описите и начинот на раскажување. :)
     
  6. kate-pp

    kate-pp Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Мислам дека на сите или барем на повеќето тоа не има привлечено кон Оркански височини, прекрасните описи со кои мислиш дека си таму а кога ќе сфатиш дека не е така веднаш посакуваш да си живеел во тој свет, да си ги знаел Кетрин и остантите!
     
  7. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Оркански височини....преубава книга,живописно раскажана буквално како да си таму,и кога ке почнеш да ја читаш не можеш да ја оставиш те влече понатака,јас со часови без престан ја читав.....
    Преполна со емоции
     
  8. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Оркански Височини од Емили е добра, преполна со симболи, ама ми е многу тмурна и со цела генерација на пропаднати карактери, особено Хитклиф, кој живее за да ја покаже тагата и несреќата на неговата генерација.
    А Џејн Ер од Шарлот, која заедно со Гордост и предрасуди ми се омилени книги, ми е мн поразлична, многу поведра во која никогаш надежта не згаснува.
    Прекрасни се книгите, ама оригиналните, англиските. Преведени на македонски се :puke: :puke: :puke:
     
  9. kate-pp

    kate-pp Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Оние кои се на македонски не Ви ги препорачувам! Но сепак вкус!
     
  10. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    дома ги имам од Емили Бронте книгите Шерли и Вилет
    Емили има сестра Шарлот Бронте ја има напишано Органски Висови