1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Се плашам од породување

Дискусија во 'Бременост' започната од XstrongerX, 10 јули 2010.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Па скоро секогаш има потреба од шиење, зашто ткивото и да не распука самото, болниците имаат практика да сецнат за да избегнат неправилно распукување.

    Ако сѐ помине во ред, раната зараснува за 2-3 недели, а вагината се враќа во првобитна состојба (ова не се гледа надворешно) за 2-3 месеци.
     
    На zuto, Sexybaby86 и Lana088 им се допаѓа ова.
  2. yana147

    yana147 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    jas se prvoto se porodov prirodno secena sum i po dva saati koga otidov da se istusiram se iznenadiv kako se izgleda kako da nemam rodeno nemase nisto opadnato duri si rekov vie i nevina da ne me napravile :D se zavisi do muskulaturata na zenata ima nekoj nemat rodeno a imaat opadnata nezz kako da kazam jas se mislev otkako ke rodaam ke mi visnat tie usnici kako sto se kaj nekoj zene ali ne bilo toa tocno se zavisi do muskulaturata i ne trebase 3 nedeli tuka za 2 saati se bese vo normala kako nova se nadevam i vtoriot poragaj taka ke bide
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @yana147 погрешни очекувања си имала :) јас не ни мислев дека ќе се смени на изглед, но внатрешно мускулите бидејќи биле растегнати, не се враќаат веднаш во нормала, мора да помине време. Мојот прв секс после два и пол месеци беше многу болен, но не поради раната (таа беше зарасната) туку поради вагиналниот канал. После пораѓај цела недела имав и болка во уретрата (одма кај отворот од каде што уринираме) но претпоставувавм и тоа е поради тегнењето додека го ваделе бебето.
    Сѐ на сѐ не е страшно, и после пократко или подолго време сѐ се враќа на место :)
     
    На forumce, wannaBeMomma, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    И мене ми беше болен, а на царски родив, не ми е јасна логиката. Не ме болеше раната од царскиот, ништо тоа, ама затоа доле, болки ко прв пат да влегува.
     
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Поради неактивност долго време. Сме се "запекле" :D
     
    На didisi, Lolo5, Skorpija25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Ne bre, sum bila i podolgo neaktivna, po 3 meseci pa ne mi bilo taka, mnogu bese bolno, ne samo prviot pat, prvite 2-3 pati posle i strav me fana da ne bide stalno taka hahaha :D
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Тогаш навистина незнам која е поврзаноста кај тие со царски.
    Но како што викаш, и моето искуство беше не баш лагоден секс некаде до шестиот месец по породување.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    @Kitten @Offspring i jas sum so carski.
    Prviot seks posle poroduvanje ni bese otrilika posle 2,5,-3 meseci.
    Majko mila :worried::sweat:
    Mislam deka maz mi pobrzo ke probiese vo nafteno pole otkolku kaj mene :whew:
    Pa i bolka mislis prv pat mi bese.
    Posle sekoj nareden pat se pomalku bolese:nod:
     
    На karibian и Kitten им се допаѓа ова.
  9. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.564
    Пол:
    Женски
    Јас скоро 4 м како сум породена и уште не сме имале односи. И во бременоста немаме. Значи јас 1 год не сум имала односи. А сега и не ми се сака. Дали поради хормони или стравот од болка, не знам. Јас секако имав болен однос па и сега како што викате дека болело, мислам уште повеќе ми е страв.
     
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.734
    Допаѓања:
    72.641
    Пол:
    Женски
    Од самиот страв е тоа, недоволно сте отпуштени и стегнати и влегува на суво, што нормално ке боли :lol:
    Мене не ме болеше ни по природен пораѓај, ни по царскиов.. но бев спремна и опуштена :D и со двата пораѓаја почнавме со односи по 2+ месеци.

    А да напоменам во оваа бременост ич не ми се сакаше (хормони лудило и фала богу не остана така хахаха) и често поради тоа ме болеше..
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    @mariz ne deka ne bev opustena.Aj da bev prirodno ke recev strav da ne me boli epizotomijata ili nezz sto.
    Ne ja biduvase rabotata nesto :bandit:
    Ama poleka so tek na vreme se stabilizira. :makeup:
     
    На karibian и mariz им се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.734
    Допаѓања:
    72.641
    Пол:
    Женски
    Епа или хормоните лудуваат :D
    Јас немав проблем првата бременост, ни после породувањето. А вторава леле викам што ми се случи, нит желба, не ми беше ни убаво :worried: Фала богу се среди :D
     
    На didisi и tincemajmunce им се допаѓа ова.
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @mariz ни јас немав никаква психичка бариера, едноставно нешто болеше внатре, дури и кога бев највлажна на свет :D
    Имав и едно одредено место кое што продолжи да боли уште 2 години (но не редовно, да не се уплаши некоја нова мајка).
    И сега таман кога сум стабилизирана и све е како порано, пак треба да раѓам |(
    Женски муки.
     
    На Sexybaby86, tincemajmunce и mariz им се допаѓа ова.
  14. anas23

    anas23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Како и сите жени така и јас имам страв,но мене повеќе ме плаши епизотомија,епидурална(во грб) отколку самите болки,се тешам со тоа што си викам дека сите луѓе на светов некоја мајка ги родила и таа се плашела но успеала..рано ми е уште но со господ напред ако се биде како што треба сакам природно да се породам без епидурална анестезија и без сечење (од тоа имам кошмари) природата го создала тоа и на сите ни дала сила да го издржиме тој момент..уживајте во бременоста сепак е нешто најубаво
     
    На didisi и gjoker4e им се допаѓа ова.
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не се осеќа боцкањето со епидурал.
     
  16. anas23

    anas23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    А после тоа боли ли местото?останува белег?јас што гледав едно видео ептен страшно ми беше
     
  17. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.475
    Пол:
    Женски
    За мене најстрашното нешто од пораѓајот се контракциите. Епидуралот воопшто не се осеќа, нити епизиотомија.
     
    На anas23 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ништо не осеќам на грбот. Нема белег. Како да не сум боцкана.
    Сулудо ми е во 21 век при достапни опции за обезболување да ср трпи.
     
    На Martka и anas23 им се допаѓа ова.
  19. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.232
    Пол:
    Женски
    Имам напишано сличен пост како твојот но кога почнаа болките апсолутно ништо не беше важно и мојот мозок скроз поинаку ги перцепираше случувањата. Не ни помислив на било каков страв или на стравот што го имав. Многу беше различно од замислата дома и тоа таму. Ги имав изгледано сите видеа на јутјуб за природно, царски дрн дрн но денот Д беше сосем поинаков. Ќе помине се.
    Најбитно е да сте живи и здрави. Се друго паѓа во вода.
    Со лесно мајче
    Работи кои не ми ги кажаа а би сакала се дека мајчинството е многу тешко и доењето. Дој си го малото не се двоуми и психичми спреми се за непроспиени ноќи.
    Љубовта е најважна и победува се.
     
    На anas23 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.564
    Пол:
    Женски
    Сецнувањето нема ни да го осетеш верувај. Без анестезија се породив и можам да кажам дека имав лесен пораѓај. Ама закрепнувањето ми беше тешко мене.
     
    На anas23 му/ѝ се допаѓа ова.