1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Се плашам од породување

Дискусија во 'Бременост' започната од XstrongerX, 10 јули 2010.

  1. dushe555

    dushe555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    i jas sum kako tebe 34 nedela ama ova mi e veke treto dete....prvite gi rodiv normalno bez epiduralna i si pominav mnogu ubavo. Bolkite ne se koj znae kolku dolgi ili jaki. Privremeno te fakat i te drzat nekolku sekundi i te pustat,ne e nisto strasno. Vo toa vreme ne mislev na bolkite tuku kako izgleda bebeto,kako ke go gusnam,kako ke go dojam,menuvam peleni.....i se pozitivno i srekno.
    Jas te sovetuvam da bides jaka i da si reces i jas mozam kako majka mi.
    Jas so dusa cekam da mi pocnat kontrakciite i presrekna ke trcam na bolnicata da mi olesni na stomakot i da si go donesam bebceto doma :)
    jas sum najplaslivata zena so moze da bidi ne veruvam ti da se plasis poveke od mene
    pa koga mozev jas mozes i ti!
    so sreka i da ni kazes kako si pomina! pozdravce
     
    На Ayleenn и J.Ivanoska им се допаѓа ова.
  2. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Дали некоја од вас се има породуваѓано во Државна болница кај докторка Весна Ларвинска да ми каже како е докторката??

    Благодарам однапред!
     
  3. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    643
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    сакам да ве прашам нешто драги Феминки знам дека на форумов има и поискусни девојки,жени што имаат искуство со пораѓање и такви работи.Jас имам 23 год имам сериозна врска ама многу се плашам од породување.Нe сум бремена ниту во блиска иднина планирам да останам(барем не уште година -две најмалце) но кај и да е и тоа ке дојде.Е имам голем страв од пораѓање природно и сакам со царски рез сакам да ве прашам дали при породување со царски рез се става анестезија во кичма.Пред 2 недели се породи ќерката на едни мои пријатели(во Систина) и ми кажаа дека се породила со царски рез но и ставиле таква анестезија.Дaли некоја од вас има вакво искуство да ми каже какво е и дали боли и дали мора таква инјекција во кичма за царски рез?Vи благодарам.
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    За царски рез може да се искористи општа или локална анестезија, а тоа мислам дека зависи од лекарот за каква анестезија ќе се одлучи, но можеби зависи и од желбите на пациентката.
    Инаку, ако правиме споредба, подобро е спонтано, природно породување отколку со царски рез.
     
  5. vemili

    vemili Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    nisto strasno rodiv jas dve zenata e nesto najsilno na svetot e zenata tesko da tie so ke gi rodis da gi izvedes na prav pat a poragajot e pesna vo sporedba so toa poz do site so se plasat majka mi velese aj pojdi na pazat i ke vidis site tie luge majka gi rodila zar ne poz..
     
  6. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Кога останав бремена имав многу страв од породувањето.Постојано мислев што како ке биде.Но како што се ближеше времето стравот почна да се губи и чекав само да дојде денот за да се олеснам,зошто неможев да спијам,да седам,да се избањам како што треба.КОга дојде моментот воопшто не почувствував страв туку велев само што побрзо да се породам за да си го видам малото ангелче.Така да порачувам на сите идни мамички дека нема потреба од страв,па сите сме од мајка родени и кога ке си го видеите бебенцето верувајте ми ке заборавите и на страв и на се.Поздрав до сите и со лесно :*
     
    На peperutkaa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.026
    Пол:
    Женски
    Исто и јас се плашам..мислам дека нема жена која не се плаши од породување ( поготово на тие што им е прв пат ) како ке биде па што ке биде.Ама па си викам кога мајка ми , баба ми итн сите го поминале тоа па и јас ке го поминам :) само позитивни мисли и се ке биде
     
  8. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Една роднина моја, плашејќи се од природно раѓање (ја исплашиле дека многу боли), си закажа царски рез и така го роди детето. И токму синоќа правевме муабет за тоа и по неколку месеци од пораѓањето е уште исплашена од природно раѓање.

    Што се однесува до мене, што даде Господ-тоа. Ако има потреба за царски рез- не се двоумам. Ама сепак ме фаќа страв од се, не само од болките, туку и од компликациите што можат да настанат за време на самиот пораѓај.
    Плус ми изгледа многу валкано тоа што крвиште лета на сите страни... Уф уф уф
     
  9. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Блонд зошто мислиш дека крв лета на сите страни? Крвта ти нема ни да ја видеш, освен таа од бебушот кога ке ти го стават на градите, друга крв нама да видеш на пораѓајот.. И немојте да се плашите и да се паничите, ако ги слушате лекаруте шансите за компликации се минимални. Само опуштено, правилно дишење и врескање до колку сакаш (без да ти е галје кој шо кажал и мисле). и плус секоја жена различен пораѓај има.. Немојте да паничите пред време... Ако нешто ве интересира околу породувањето прашајте ме детално ке ви објаснам, само без паника, ем полесно ке го поминете сето тоа, ем и на бебчето нема да му стварате непотребни стресови.. Поздрав до сите идни мамички :)
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.026
    Пол:
    Женски


    Ако слушаме кој како поминал мислам дека секакви мисли низ главата ке ни се мотаат :lol: Подобро никој да не слушаме , секој за себе своја приказна ;)
     
  11. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717

    Јас знам дека нема да видам крв, ама лошо кај нас е тоа што немаш каде да си ги ставеш нозете на боксот и сама си ги држеш нозете и буташ... уф леле, што гледав некои клипови, да ти се одмили природното раѓање, голема мака е.
    Ама ајде во тие моменти нели се заборава на се, па се надевам лесен пораѓај ќе си имаме.
    Коритсаки и Аннатх ќе ме информираат каков ќе биде нивниот пораѓај :)
     
  12. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Апсолутно се сложувам.
    Кога јас најголемата паничарка на светот, бајаги гоооолема плашливка и често песимист можев да се породам спонтано, мислам дека било која жена ќе може (освен ако навистина не постојат индикации за царски).
    Не му ја мислете многу што како ќе биде, НИКАКО со црни мисли, прашајте за туѓото искуство ама никако не земајте го здраво за готово.
     
  13. femina11

    femina11 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    225
    Најнапред да им посакам среќа на нашите ни идни мајки феминки.Колку што читам по форумиве сварно многу ги има,да си родат живи и здрави дечиња.Јасдосега не размислував на оваа тема дури не ја прочитав.Јас иако сметам дека ми е рано да бидам мајка,доколку би бирала би избрала породување по природен пат.Баш денес загледав Време је за бебе на една српска телевизија и верувајте јас плачев од радост кога се роди бебето.Тоа е дефинитивно благослов.Радувајте се што ние жените ја имаме таа среќа да донесеме на свет нечиј живот.Воопшто не се плашите од породувањето,ви стискаме палци на сите.поззз
     
    На Nine25, koritsaki и blond им се допаѓа ова.
  14. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Посакувам сите да имате породување како моето.
    Накратко, отидов на ехо преглед, ми рекоа дека сум отворена 4 прсти, ме примија веднаш,ми ставија провокација, ми го пукнаа водењакот (подобро не ја гледајте таа постапка), за два часа се породив со два напона. Претходно ми правеа ЦТГ,тогаш имав големи болки, малку поголеми од менструални(моите беа ЈАКИ),се шатав малку низ собата и ходникот, ме однесоа на бокс и за 10 мин.се породив.
    Со среќа на сите идни мајки.(СОВЕТ-најдете си врски, некој познат, макар и чистачка да биде ако се породувате во државна установа.)
     
  15. viki.bebe

    viki.bebe Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    site se plasete da ragate a niedna ne se plase da go stvore toa bebe vo nea,, :lol:
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.026
    Пол:
    Женски


    хахаха :D мене докторката ми вика не се плаши како влегло така ке излезе. јас викам па кога влегло не било толку големо :lol: :rofl: си направивме мало шалење :D
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    739
    Имам гледано и обичен нормален пораѓај, и царски рез. Па не сте свесни колку е подобро природен пораѓај. И јас го имав истото мислење дека со царски ни гледаш ни ништо, анестезија и се ќе помини. Не е така. Веднаш го сменив мислењето. Ја нема радоста, не е истото чувство. Не можам да ви го опишам лицето на една мајка која штотуку се породила, и и го даваат детето за прв пат да го види и да го прегрни. Јас бев среќна во моментот, а камоли мајката. А царски рез е механички. Отвараат, вадат, затвараат. Да не правам муабет за компликации понатамошни и поголемиот ризик, сепак се работи за операција.
    Друго тоа сецкањето долу, може да се случи на втор пораѓај а и во моментот нема да се осети. Трето крв нема многу, детето не плива во крв туку во амнионска течност. Значи има крварење после пороѓајот, кога ја вадат плацентата, и не е обилно. Пороѓајот како чин, трае 15-20мин. Тоа нормална работа, нема потреба за страв. Е сега ако веќе мора со царски рез, тогаш е оправдано. Инаку на сите ви советувам по природен пат.
     
    На karak, Strumfeta93, Nine25 и 3 други им се допаѓа ова.
  18. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите...Посакувам лека бременост и уште по-леко пораѓане на сите...
    Поради ужасната бирократија, од почетокот на бременоста, до сега имам изпропатувано над 7000км. Кога разбрав дека сум бремена немав ни виза, ни брак, ни ништо...Но сепак бевме многу среќни. Го сакавме! Овде бев запишана во полиција само како турист со право на 3 месеца престој. Бев во 3-ти месец, кога ме вратија на граница (мораше да ја преминам и да се вратам одма после тоа), ми рекоа дека треба да си седам во Бугарија 3 месеца и тогаш да се вратам во Македонија. Пропатував 1000км в нај-опасните ми месеци, тогаш, кога трудницата треба да се пази најмногу. Миле - маж ми, дојде при мене, бевме на Црно море 3 месеца при моите родители...Оженивме се само со подпис, без церемонии и гости, затоа што бевме далеку от моите и неговите роднини и другари, а на граница ни рекоа, кога се ожениме, ке можам да минавам граница колку сакам. Да ама не, пропатувахме уште 700км до граница, не вратија, уште 700км до мојот роден град-требало да минат тие 3 месеца и тогаш. Ги извадив сите можни документи за виза. Се вративме во нашата куќа во Скопје. Патувавме и до Охрид неколко пати и така..., како и да е...веке си имам и виза, и брак, и лична карта со матичен број, и здравствена книжка...се! Слава на Бога! Со големи маки...Убаво што Господ ми зачува бебето живо и здраво. До сега сум била на 7-8 различни гинеколози. И њо Бугарија, и во Охрид, и во Скопје...Ден после вадењето на здравствената книжка влезнав во Даржавна болница, поради тахикардија и контракции (33 недела) бев там 3 дена. За тие 3 дена видев што не... Жени с мачителни болки, други со компликации разни, една жена почна да се пораѓа во входник, лекарски грешки, лошо отношение. 3 дена се молев на сестрите на ми премерјат крвнија притисок, така и не ми го примериха...Како и да е, сега Слава му на Господа, се е во ред. Само ми рекоа да лежам повеке...
    Се извинувам за долгата историја, сакам да ви кажам со тоа, дека неволјата учи, дека патот, којто ти е напишан, ке си го поминеш, колкото и да не веруваш во него, колкото и да се мачиш да го промениш... Жените са устроени да бидат психички многу посилни от мажите. Јас се уплашив многу во болницата и одлучив, дека сакам со царски рез. Но една жена бремена за 3 пат во болницата ме успокои, дека тоа са најсладките болки на целиот свет. Нај убавиа момент во животот на една жена. Да не ги пропуштам за ништо на светот, поради царски рез, во којто нема да усеќам ништо. Болката колку и да е, ке е за 1 сат, или 2...нема да е цел месец или година. Сето тоа е на психичка основа. Треба сам да се настроиш на хубаво, а не на лошо.
    Уште еднаш се извинувам за големија одговор и правописните грешки. Имајте кураж дами.
    ТОА, КОЕ ШТО НЕ НИ УБИВА, НИ ПРАВИ ПОСИЛНИ.
     
    На karak, LaFemina, Izaabella и 2 други им се допаѓа ова.
  19. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Јас воопшто не размислувам на страв,иако во јули треба да се породам здравје. Сакам природно да се породам, ако може минимално анестетици, да не е ептен болно, ама како што ми има кажувано сестра ми во тој момент чекаш само да излезе,па колку и да боли.Се имам оперирано со целосна анестезија, така да знам како е и царски рез не благодарам , ептен ако мора, тоа е друга работа.
     
  20. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Јас имам прашање до идните мамички, ама не ми се смејте :D
    Терминот за породување е во деветтиот месец или откога ќе помине?