1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Се плашите ли од стареење?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од girl23, 20 февруари 2010.

  1. girl23

    girl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    32
    Не знаев каде точно да ја сместам темава, па модераторите слободно нека ја префрлат ако не и е местото овде.Е сега овие денови како постојано каде и да се движам,каде и да одам се околу тоа се прави муабет.Леле какви си бевме млади,сега како остаревме,па не знам ...нешто во стил..ех да имаше еликсир на младоста.И навистина гледам слики од мајка ми кога била на моја возраст 22 и 23-24 ...итн итн и гледам ама како да не гледам.целосна промена....Сега годините си го праат своето и никој не сака да старее според мене, и јас лично :) :roll: Па ајде изјаснете се вие како гледате на сето ова.Сепак убаво е да си млад,полн со енергија,подвижен, лол...со мерак да се спремаш,контиш :D , да шеткаш и уживаш ....итн...чекам ваши коментари :D
     
  2. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Оф стареење,лично не се плашам,но сепак тој страв произлегува од тоа дека нема да сме убави,подвижни како млади,но тука е и стравот од смртта.Ако си го одржуваш телото во правилна форма,значи вежбање,здрава храна,тогаш ете ти го рецептот на младоликост.Познавам жени кои имаат 50 години,а не се сомневам дека и вие не сте виделе некоја жена од 60 години а да изгледа како да има 25/6.А секако,кога сме кај жените и ставањето на пудри,разни креми,кои се дел од процесот на стареење,да кога ке ги видиш без шминка,се со брчки,делуваат како згужвана хартија.Во однос на шминка убаво е да користиш,но не често,предизвикуваат бррррчкииии.Сега секој си има различно мислење,но сепак нема зошто страв,кога тоа е природна работа,мислам неможеме вечно да сме млади,со убава и оптегната кожа... :D
     
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Искрено како што дошло времево, изгледа привилегија ќе биде да дочекаме 60. Се повеќе млади и млади луѓе го напуштаат овој свет, неизживеани. Не сакам да бидам една од нив. НЕ - не се плашам од стареење и ДА - сакам да остарам и да доќекам внуци. Староста е доказ за исполнета животна мисија.
     
    На Emilija97mk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Оф да!Не се плашам од староста.Се плашам да не немам можност да ја изживеам :? Сите тие брчки,работи што ги носи староста,радости и таги,сето тоа е дел од богатата колекција на трофеи од исполнетите животни задачи,кои мора да ги освоиме.
     
    На Angel-Wings и s1a1n1d1r1a1 им се допаѓа ова.
  5. girl23

    girl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    32
    Е стварно ова убаво го склопи,последната реченица ммм....И во право си... :)
     
  6. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    jas mislam deka ne postoi covek na planetava sto ne se plasi od stareenjeto,nema takov.samo sto kaj nekogo toa e poizrazeno a kaj nekogo e pomalce izrazeno. se znae starosta si nosi so sebe opaganje pred se na fizicki plan.covek ja gubi kondicijata,ja gubi rabotnata sposobnost,brzinata,podviznosta,nesto sto porano si go pravel bez maka,na starost stanuva problem,podlozen si na bolesti itn..starite luge okolinata mnogu cesto gi dozivuva kao tovar,teret.mladite ne gi svakaat starite.tebe ti se brza,a nekoja babicka zastanala na kasa i nikako da trgne,ili pola sat se kacuva vo avtobus i si vikas"kaj se najde sega",ama eden den i nie ke bidime na nivno mesto ako docekame...
    nie zenite pak pogotovo tesko se nosime so godinite..na mazite poveke im se progleduva niz prsti za nivniot izgled,ako kacil nekoe kilo.pustil stomak,mu se pojavila nekoja brcka ili slicno..dodeka za zenite tie raboti se tragedija..se podlozuvame na najrigorozni dieti,legnuvame pod noz,ili ne bockaat so igli samo sto podolgo da mozeme da ja odrzime ubavinata i mladeskiot izgled.....ubavo bi bilo koga bi mozel da se pronajde neli nekoj eliksir na mladosta pa da ne stareeme,ednostavno dostignuvas odredena vozrast da receme 25 godini.i ti stavaat inekcija so eliksirot i poveke ne starees :D se dodeka eden den ne dojde vreme da te snema.. :roll: ama ne veruvam deka ke se pronajde takov lek,toa e vo sprotivnost so prirodniot tek na nestata,so prirodata..ednostavno taka mora da bide,da se ragame,rasteme,razvivame,stareeme i na kraj umirame.
    jas imam 29 godini i si gi osekam promenite vo moeto telo.metabolizmot ne mi e taka brz kako so mi bese..porano mozev da jadam so sakam bez da se sekiram deka ke se zafati za mene,a sega pocna da se zafaka :D cela sreka so sum mladolika i voobicaeno me pravat za nekolku godini pomlada :D na majka mi sum fizicki na lik a ona e dosta mladolika taka da se nadevam deka i jas ke bidam takva na postari godini :D
    i da dragi forumdziki moi gledam nekoi od vas pisale deka ne se plasat od starosta od brckite i slicno,ama imate po 2o-21 godina,i jas togas ne sum razmisluvala i ne sum se plasela od starosta ,ama sega na 29 e mnogu podrugo..ne deka se plasam ama ne mi prija koga ke se poglednam vo ogledalo i ke zabelezam nekoja liniicka-brcka na liceto sto porano ja nemalo..a stom se pojavila nema da iscezne moze samo da se prodlabocuva..ne sum od devojkite sto se opsednuvaat so toa..ne koristam razni preparati i kremi samo obicna pomada od garnier ili nivea oksigen,nisto poveke..zadovolna sum so svojot izgled..ama koga bi mozelo da ne staream poveke da si ostanam vakva :D
     
  7. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Абе супер би било тоа со инекциите, ама не сакам моите внуци да имаат баба која ќе изгледа како нивна врсничка :lol: Сакам тие да имаат бабичка во вистинска смисла на зборот. :D
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со погорните коментари дека денеска е жива среќа да доживееш старост. Животниот век се повеќе и повеќе се скратува поради модерниот начин на живеење.
     
  9. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Ic ne se plasam od stareenje...DAJ BOZE da go docekam toj proces....
    IhIIIII da docekam vnuci i sto mi treba poveke....
    Smetam deka en treba starosta da se krie....
    Toa e mnogu loso i loso izgleda...
    Treba da se staree dostoinstveno i da se ima merka...
    ne treba i na 5- ili 60 godini veke da se proglasis za baba ,pa da ne se sminkas i farbas i doteruvas,ama na 80 so lakirani nokti ,nekako ne mi ide! :D :D :D
     
  10. gwen

    gwen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    81
    Не ми смета што стареам, туку што останатите ме потсетуваат на тоа.
    Си мислам дека паметот ми застанал на 20, ама па кога седам со
    2о-годишњаци некако си осеќам разлика.
    Плус ме нервираат брчките, ма ни помада не ги покрива :x :x
    Како и да е не битно колку години имаш, туку како се чувствуваш.
     
  11. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    od stareenje ne se plasam no od smrt da i nema nekoj koj moze da kaze deka ne se plasi od smrtta. Starosta ne moze da se izbegne kolku i da sakas da si vecno mlad ne moze taka da bide, a smrt go ocekuva sekoj koga togas sekoj umira so mnogu spomeni :)
     
  12. elena99

    elena99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    20
    Јас мислам дека стареењето е страшна работа и едвај чекам да не стигнам на тие години кога ке почнам да изгледам старо.Супер ми е вака на младиве години :)
     
  13. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    i mene mi e super i se plasam od toj period mislam deka ke zapadnam vo teska depresija i ke me faka nostalgija za minatoto ama sepak toa e zivotot daj boze site da docekame starost
     
  14. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    У принцип не .. ама коа ќе помислам да иам сеа пример 40 години , да си речам сакам пак да иам 17 а ќе неможам .. што тогаш ? :D Мислам дека ќе измислат некои пилули или напиток за да се враќаме на која сакаме година хахах :lol:
     
  15. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    hahah bi bilo super taka i mene mi se vrtele takvi idei kako mala :D
     
  16. Katja.efremova

    Katja.efremova Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    89
    Па незнам точно дали се плашам или не..уствари се плашам од тоа да остреам а да не завршам некои работи кој сакам да ги завршам,од тоа да ми поминат годините а да не ги проживеам најдобро што можам...а највеќе од тоа пред мене да не умре некој помлад некој што многу ми значи,ама буквално од стареење не баш,сакам да доживема строст зошто арно велите како почнало..привилегија е :?
     
  17. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.788
    Допаѓања:
    131.404
    И јас се плашам да не изгубав некој близок, и дали ќе го искоритам максимално времето што го имам.
    И да, страв ми е од стареење, не од брчки и слично, туку од болестите што доаѓаат со староста, од опаѓањето на телото, снеможувањето шо викаат охриѓани :) А бога ми и промените на умот... ама секоја возраст си има свои убавини.
    Имам една колешка на 50 години, неверојатно е со каков елан го живее животот! Нон-стоп на шетање, со пријатели, со децата кога може (во странство и се), и самата вика дека не би ја менувала возраста како што викаат голем број нејзини врсници. Се надевам и јас така ќе гледам на животот и понатаму, не само сега.
     
  18. srnicka24

    srnicka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    45
    јас си се плашам некако многу брзо ми лета времево ;)
     
  19. natasa69

    natasa69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    5
    Јас се плашам од старост несакам ни да помислувам ама што ќе правиш тоа е неможеш да бидеш вечно млад :sweat:
     
  20. natasa69

    natasa69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    5
    и мене исто така ;(