1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Се плашите ли од стареење?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од girl23, 20 февруари 2010.

  1. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Ne se plasam od streenjeto -Me plasi pomislata dali ce mozam da doziveam dlaboka starost.
    Ne me plasi mojata sitna brcka sto sum ja dobila , mozam da ja ispolnam.
    Me plasi pomislata dali ce imam vreme da go ispolnam seto ona sto sum go zacrtala vo zivotot.
    Covekot ne go pravat godinite star ako znae da se nosi so niv.
    I pokraj moite godini jas se cuvstvuvam kako mlada devojka...polna so energija .
    Mozam da kazam deka stareenjeto e proces koj ne mozeme da go sopreme.
     
  2. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    kaj i da e ke polnam 20(daleku e od starost znam),ama mi e taka cudno ke go nemam veke ona "teen" vo godinite,i taka ke si dojde 21,pa 22 itn,pa ke zavrsam fak,pa ke se vrabotam,pa...mi se svigja kako sto sum si sega ;(
     
  3. Klara20

    Klara20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    3
    iskreno da, mnogu :worried:
     
  4. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Кога ќе ја погледнам баба ми, така малечка и збрчкана, не гледа, слабо слуша, тешко оди, не можам да се замислам на нејзини години, како стара личност. Кога ќе ми каже дека на времето била една од најубавите моми во местото, просто не можам да замислам дека и таа некогаш била убава :) Ама сигурно била, а сега годините си го направиле своето..Се случува да не слушне нешто убаво, па да одговори сосем друго, и јас ќе и се изнасмеам, а таа ќе каже „ еее ќе дојдеш и ти на мои години“ :) па што знам, не ме плаши стареењето од причина што сакале или нејќеле, не можеме да го избегнеме, и сите ги стигнува.
     
  5. jassna

    jassna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    2
    Kako so e trgnalo so se, se se plasam dali i ke stasame da ostareeme...mnogu mlad svet otide prerano :(
     
  6. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Луѓе јас би била горда на моите брчки! :D
    А додека ги чекам... ќе уживам во животот!
     
  7. ivana-milanovska

    ivana-milanovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    јас не се плашам од стареење,едноставно ке си отидам на пластична хирургија,ке ми ги отстранат брчките,ке ми ја затегнат кожата..замислете си што се ке измислат за 50 години!!!
     
  8. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Не се плашам од стареење , па тоа е последниот процес од 5-те животни процеси, секој процес си има свои убавини, па би сакала да доживеам старост со внуци , па да им раскажувам за моето детство, за моите баби и дедовци ,животот е еден циклус, значи тој си тече по еден редослед, замислете да можеше да бидеш стар, па бебе па жена, па тинејџер ќе имаше тогаш животот смисла?
     
  9. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Starosta si ima negativnosti i pozitivnosti, i nie kako luge, nemozeme da i izbegame, taka da jas ja cuvstvuvam kako neizbezen del! Sakala nesakala, mora da se sluci toa! Ne mi e strav.....no koga ke ostaram sakam da si gledam vnuci, i da si ja gledam srekna familijata sto ke si ja stvoram! Samo zdravje....
     
  10. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Повеќе ме плаши неискористеното време. А тоа од нас зависни.
     
  11. Klara20

    Klara20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    3
    bash sega razmisluvam za minatoto, za mladosta, za mojata bezgrizna mladost, togas se bese pointeresno, i iskacanjeto i se.. kako staream se poveke se plasam deka ke go snema onoj zabaven duh vo mene. ne znam zasto, nekako se e smeneto. i lugeto ne se druzat kako porano, ne im se iskaca od doma, porado bi sedele pred kompjuter odkolku da odat barem na edna pijacka, zasto e taka??? vo momentov me fati nenormalna nostalgija sto duri i zaplakav, me fati nostalgija za onie vreminja ;(
     
  12. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    се надевам дека никогаш нема да доживеам да остарам, можеби звучи чудно и лудо ама сакам да умрам млада...
     
  13. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    не се плашам воопшто,зашто и тоа е дел од убавината на животот....
     
  14. AngelGirl

    AngelGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    78
    СТАРОСТА најголемиот страв во мојот живот :| .....Знам дека староста е привилегија што навистина ја нема секој , дека тоа е убавината на животот и дека животот е долга мисија(сите сме гости на овој свет што доагаме го заврашуваме нашиот дел успешно/неуспешно , порано / подоцна и заминуваме). која треба успешно да ја изполниме т.е и да остарееме .Знам дека секоја година си носи свои убавини , дека нема да сме срекни само сеа со нашето блудначење и авантури , со годините доагаат се поубави и повредни работи да изучиме, да успееме на деловен план , да созрееме како личности , да бидеме добри сопруги , и најдобри мајки што тоа е нешто што ке те тера да продолжиш понатаму во животот , и највредното нештода дочекаме внуци па можеби и паравнуци е тогаш можеби се ке биде повредно , повредно и од деншните авантури , оваа прекрасна младост (не ја потценувам воопшто уживам во неа и ја гледам како нешто најдрагоцено) ...сепак се ежам од помислата дека треба да остарам, д се збрчкам да почнам да живеам со болки , можеби и на крај да останам сама :worried:
     
  15. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.089
    Допаѓања:
    6.811
    Пол:
    Женски
    Уф,па секоја жена се плаши од стареење и од самата помисла на заменувањето на убавите колкови и претварањето на убавото мазно лице во лице со брчки.Тоа не може да се смени и тоа е тоа.Тоа е природен процес и некогаш мора да се случи :)
     
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Да,многу.Затоа што ако остарам јас,ќе остарат и моите и ќе ги снема.А за мојата старост,воопшто не се грижам
     
  17. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Страв ми е да не останам сама кога ќе остарам..а би сакала да имам внучиња и секогаш викам кога ќе остарам нема да правам некои работи што гледам дека ги прават останатите постари жени како на пример мешање насекаде и каде што не ми е местото
     
  18. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.555
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со ова. Не се плашам да остарам затоа што животот има пат кој треба да се изоди, деца, па внуци, најголемото богатсво, но со староста ќе исчезнат најсаканите, само поради тоа се плашам, се плашам дека еден ден мајка ми, тетка ми ќе ги нема.
     
  19. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Сеуште немам почнато..Годините не ми се за да се плашам од староста :) Ќе дојде без да забележиме, полека ќе ни излезат брчки и гледајќи се секојдневно во огледало ќе бидеме навикнати на сите промени..Сепак тоа е нормален биолошки процес, не треба да си ја врзуваме главата ’лелеее остарев’. Лек против стареење?-НЕМА. Може да се одложи, но не и да се спречи. Затоа-здрав живот, помалку разочарување, гледање само на убавите страни на животот. ;)
     
  20. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Марама, еден ден во животот ќе имаш некој што ќе ти биде далеку поважен од мајка ти и тетка ти, дури и поважен од тебе-ТВОИТЕ ДЕЦА. Болката што ќе ја снема мајка ти е неподнослива на почеток, но потоа одеднаш согледуваш дека поминува. А да загубиш твое дете НЕДАЈ БОЖЕ ќе имаш неподнослива болка ЦЕЛ ЖИВОТ! Извинете на оф топик :)