1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Се плашите ли од стареење?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од girl23, 20 февруари 2010.

  1. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Не...бидејќи секој период во животот носи свои убавини кои ние треба да ги искусиме.
     
  2. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Не воопшто не се плашам од стареење. Секој мора да остари тоа е дел живот. Напротив сакам да остарам со во среќно семејство покрај мене, со дечиња па и внучиња :lol: па да им се радувам на нивната младост. Секој период во животот си има своја убавина. Не ме плаши ни менувањето на изгледот при стареење. Единственото нешто што го сакам е дур да остареам да постигнам нешто во животот, и посакувам да имам пари да се прошетам и проживеам дури сум млада, подоцна во староста знам дека нема да биде исто, ама секој со своја судбина.
     
    На Shana му/ѝ се допаѓа ова.
  3. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Не,не се плашам бидеќи секој треба да помине низ тој период наречен старост.Да даде госпот сите да дочекаат.
     
  4. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Се плашам многу,најголемит страв мене ми е тој :D Не сакам да бидам стара.Гледам по бабами живее сама всело,не сака овде да живее и веќе 17 години негде е сама.не сакам да остарам ;(
     
  5. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    И староста е убава на некој начин, внучиња, деца... најубаво нешто. Среќен е тој што ја дочекал :)
     
  6. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Од стареењето не се плашам ,туку од последиците :D
    Убаво е да созрееш на ментален план ,но би било подобро кога сето тоа не би било следено со брчки ,кожа со намален тонус ,ослабнати мускулли ,а за болести да не дискутирам.
     
  7. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Како да не се плашам бе ?!
    Јас ваков човек до сега не сум запознала ... Нормално е . Е сега под стареење не мислам само на изгледот , кога ќе си замислиш сега се нервираш и се дереш за една акна на лицето а за некои 20-30 години ќе имаш брчки кои не ќе можеш да ги преброиш :!: |( . Ослабнува телото , немаш енергија , елан , стануваш беспомошна треба уште нешто да се додаде ? :?: :tmi:

    Да не земам предвид што следува со старењето освен болестите и изгледот . Ќе почнат децата , внуците да се врткат околку тебе за пари за наследство . Па кој ќе те гледа ... Со наредниве генерации имаш добри шанси да завршиш во некој дом за стари лица со Никакви услови :x
    Едвај чекаат да умреш ! :lol: Па да така е во 80 % од случаите така да кога се ќе се собере СЕ ПЛАШАМ бе :|
     
  8. LuckyStar

    LuckyStar Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    23
    Да се старее не е пријатно,но тоа е единствениот досега познат за да се жибее подолго -Сент-Бев
     
  9. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Ух многу , многу се плашам од стареење , незнам зошто толку многу но кога ќе помислам на старост или стареење ми се згорчува животов :swear:
     
  10. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.630
    Допаѓања:
    4.431
    Пол:
    Женски
    Да понекогаш....со самото страеење доаѓаат и повеќе обврски во животот
     
  11. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Незнам.
    Не се плашам од стареење, некако природно ми доаѓа. Еден циклус, период, заменет со друг, поинаков. Други приоритети и обврски.
    Искрено, се плашам од крајот иако и тоа е природно. Само ми е чудно дека се до тогаш си постоел, си дишел, мислел, чувствувал, придонесувал... и одеднаш СТОП, толку од смеата, плачките, чувствата...
     
  12. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    171.309
    Под старост подразбирам бастунче како трета неопходна нога,некои бабински чевли за 3-4 броја поголеми бидејќи нозете ќе ми отекуваат,коса за 50% проретчена,заби(леле мајко од оваа најмногу ми е страв и гроза)вештачки-дај Боже да имам пари да не одам со оние вештачки вилици,туку да се средени-навлаки.

    Па и ако е ова се што наведов,мислам дека нема да е страшно.

    Единствено страв од старост ми е некоја болест на нервен систем-МС,Алцхајмер,Паркинс....пупупу,скраја било.Се друго е според очекуваното за годините.
     
  13. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    Не ме плаши изгледот, а зависноста од луѓето околу мене и за најелементарните работи, како и тоа дека мозоков ќе заборави на спомените од минатото, се видено, прочитано, слушнато.. ако староста треба да ми биде како она нешто што го видов, не благодарам.
    Искрено пре би порано, многу порано.
     
    На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    42.988
    Вечно дете сум, така да и на 100 години, ако ги доживеам, духот нема да ми се смени.
    Дедо ми има 95, витален е, насмеан, си пие ракиичка, си чита весници, пее на слави, баш, го Слави Животот, зошто поминал се’ и сешто, и уште е тука, присутен.

    Староста е исто како и се’ друго, state of mind, со таа разлика што телото мора да ја носи. Да ме служи здравјето, убава старост сакам да дочекам, со внуци, да им читам седната на лулашка, да им готвам убава храна, да бидам здодевен пензионер.
     
  15. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    Како дете толку многу се плашев од стареење што дури си имав зацртано во глава дека кога ќе наполнам 30 години ќе се убијам, зошто нели ќе бидам стара :tmi: :D
    Староста е релативна работа и зависи од моменталната состојба и од тоа како самиот се гледаш себеси. Има луѓе со 70 години и блескаат со енергија и елан, а постојат и такви кои со 40 делуваат изнемоштено и предвреме остарено, така што сметам дека годините не го определуваат тоа туку физичката и менталната состојба и способност.

    И не, не се плашам од стареење, но се плашам од старост. Стареењето е природен процес кој доколку правилно се одвива може да биде многу убав, но староста (без разлика на периодот кога ќе пристигне) ме асоцира на тешкотии, болести и она неизбежното.
     
    На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Не се плашам од стареење туку дал ќе доживеам старост. Не сум личност која би се потресла дал кожата ќе и старее, туку умот. Секој период од годините си носи убавини. Ја достигнав фазата кога си имам ќеркичка, кога го почуствував мајчинството, сега сакам да ја достигнам фазата кога ќе гледам како расте. Да доживеам да ја видам нејзината среќа. Да си имам внучиња, да постојам за нив. Сакам да ја доживеам староста за да видам што сум оставила зад себе. На што сум почеток и крај. А духот, убаво кажа Шилеа секогаш можеме да бидеме млади во умот. Зависи од нас, и тоа не би го сменила сакам Мила да ми вика како и сега блесава си мамо, знам дека и тогаш ќе бидам блесава. Ке брлавам со осмеси, ќе штипкам мажи по газот, ќе се шегувам за нејзини Љубови, ќе ја терам да одиме да јаваме коњи, да ме носи во кафич иако бидам закржлавена. Знам дека додека можам ќе патувам и планинарам.

    Годините можеби ќе ми скратат некои физички активности но не и други задоволства. А најголемото задоволство е среќата и желбата во умот, и мирот и Љубовта во срцето.

    Не не се плашам од староста и сакам да видам што ќе ми донесе.
     
  17. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Не. Не се плашам. Немам од што да се плашам... Животот е таков, си тече постојано.
    Сакам да го доживеам секој период од животот, и да го искористам максимално..
     
  18. Ulata

    Ulata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    100
    Не се плашам...нема потреба тешко на тој шо не остарил и шо не дочекал старост
     
  19. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Прво мислев да напишам дека не се плашам, но се потсетив кога пред некое време видов 2-3 бели влакна на косата и изразот на лицето пред огледало ми беше како да видов дух...Во секунда се замислив со збрчкано лице и шамија на главата :worried:
    Мислам јас знам дека нема вечно да сум млада но имам некоја замисла во глава дека ќе сум скроз иста како сега до кај некаде 55 год. и тогаш наеднаш ќе ми се случат сите промени на телото а јас ќе бидам една среќна и сталожена бабичка која нема да се замара премногу за својот изглед (за болести не сакам ни да размислувам) затоа што веќе има скоро 60 па нема смисла... :D
    Се плашам...по малку!
     
  20. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    566
    Пол:
    Женски
    абе никој не се плаши :D затоа сите трчаат по теретани,вежбање,диети,козметички студиа на третмани на лице,и ботокси,купуваат разнорани скапи креми за лице итн,од шо ич не се плашат од стареењето,брчките,и килограмите :D тики ај да си траам јас да не ми се налути некој па да почне да ми раскажува прикаски за убавините на староста,и плетењето покрај камин додека ги гледаш внучињата ;) не дека тоа не е убаво таман работа,ама да може да си витален и здрав како во младоста не би било лошо нели,а не да те мачи ишијас реума и артритис :)