1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сидни Шелдон

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од s1a1n1d1r1a1, 4 ноември 2010.

  1. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Значи јас имам прочитано многу книги од Сидни Шелдон и сум фасцинирана од начинот на кој кулминират настаните, како се испреплетват, те тера да мислиш една работа цело време и на крајот излегва сосема друго...И предобро ги вклопува криминалистиката и романсата во таков баланс шо јас дури читам книга од него сум ваква буквално :o ... Цело време чекам да видам шо ќе се случи и книгите ги читам во минимално време... Зато сакав да споделиме ...Која книга ја имате прочитано од него и какви впечатоци имате ? Дали пак би прочитале друга книга во тој стил ?

    Позз :D
     
    На nejvi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Последна прочитана од него ~Ништо не трае вечно~ и беше одлична.
    Да не кажувам сега за што се работи, прочитајте ја :)

    Стилот му е јасно дефиниран и се држи до него, иако понекогаш мислам дека го побунува концептот и самиот не знае како да дојде до расплет. Буквално не се оставаат книгите!!
     
  3. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Го обожавам, секогаш сум расположена да прочитам некоја книга од него.

    Омилени- “Господарот на играта“ и “Крвна врска“
     
  4. nejvi

    nejvi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Knigite na Seldon se navistina fascinantni.Posledna sto ja procitav bese "Raskazi mi gi sonistata", a mislam deka e i posledna prevedena na makedonski.Ja baram "Ako ima utre",prevedena na makedonski ?? pozdravvv :)
    [mod-kirilica:3klu3rg4][/mod-kirilica:3klu3rg4]
     
  5. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Го обожавам Шелдон, неговиот начин на пишување, имам доста книги прочитано од него:
    Крвна врска
    Раскажими ги соништата
    Странец во огледало
    Пеколни планови
    Се плашиш ли од темница
    И сега на список ми е Ништо не трае вечно
    :) :) :)
     
  6. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Од Шелдон ја имам прочитано само Ветерници на Боговите лани на одмор.
    Ми се допадна како за на одмор, лесна и пријатна литература, белетристика.
    Интересен е, но не доволно комплексен за мене.
    Оваа книга има и екранизација, т.е. мини серијал , го даваа на времето на Мтв. Добра книга. :)
     
  7. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Прва книга која ја прочитав од Шелдон беше Крвна врска.Таа книга ми остави така најголем впечаток,незнам можеби затоа што беше прва.Инаку книгите од Шелдон се лесни и брзи за читање,имам неколку прочитано.Има препознатлив стил на пишување многу сплетки,интриги,убиства...интересно во секој случај кога сакаме нешто возбудливо да прочитаме.
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Крвна врска ми е ол тајм фејворит. Ја обожавам книгата. Гневот на ангелите исто така ми е една од омилените, едноставно мора да се прочита. И Небото паѓа ја прочитав во еден здив. Нема книга од него што не ме оставила без спиење.
     
    На Lady-PinkHeart му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Го обожавам човекот, нема книга која не ме ставила без здив. Повеќето ги имам прочитано на српски, бидејќи само малку наслови се преведени на македонски. Фасцинантни трилери, ги препорачувам на секој. Последните прочитани ми се Господарица игре (продолжение на Господар игре), и Испричај ми снове, ги купив од саемот годинава. Потоа...
    - Се плашиш ли од темница
    - Крвна врска
    - Пеколни планови
    - Ветерници на боговите
    - Ништо не трае вечно
    - Јутро, подне и ноч... има уште знам, ама не ми текнува во моментот.
    Ако знаете некој друг наслов преведен на македноски кажете да го барам.
     
  10. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    Единствено Крвна врска,солиден роман ,јас би рекла повеќе лесен роман кој ќе те остави без спиење,ама сепак нема да те натера да го уклучиш мозочето малку повеќе:)

    Интересно,ама сепак за мене не доволно заинтригирачки да посакам да прочитам нешто плус од него.Се надевам нема да се налутат обожавателките:)
     
  11. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Ја читав „Пеколки планови“ и мн ми се допадна, а дома ја имам „Крвна врска“ не ни знаев дека ја имам ја купиле моите на времето на српски е ама не ми претставува проблем ќе си ја прочитам, а баш сега ја почнав „Се плашиш ли од темница? “. Кога ќе ги дочитам ќе ви пишам каков впечаток ми оставија :)
     
  12. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    „Пеколни планови“ , „Крвна врска“ ,стварно ми се допаѓаат, ама кога читам еден автор со 1- 2 книги се заситувам од него па сакам нешто друго , за промена па кога ќе мине некое време би прочитала уште нешто од неа .
     
  13. mar17

    mar17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    107
    Последна книга од Шелдон беше Раскажи ми ги соништата.Преубава крими-драма,се воодушевив.
    Ја читав на англиски и одма си ја купив и на македонски ! :)
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски

    Сидни Шелдон е машко, а не женско. Инаку беше во Охрид пред неколку години (мислам дека имаше жена по потекло од Охрид).
    Јас го сакам, интересен ми е. Ми се допаѓа како пишува (во овие македонскиве преводи нема ни с од стилот на Шелдон), имам неколку книги дома што татко ми ги купил на времето, и сега кога ќе најдам нешто од него, не пропуштам да го прочитам. Омилена книга ми е „Ако има утре“ (If tomorrow comes). Не дека не сум ги читала другите, ама таа посебно ја сакам.
     
    На crazylady и sesilija им се допаѓа ова.
  15. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110

    Цело време мислам дека читам книги напишани од жена :rofl:
     
  16. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457

    Цело време мислам дека читам книги напишани од жена :rofl:[/quo

    И јас на почеток мислев дека е женско :lol:

    „Се плашиш ли од темница“ преубава :)
     
  17. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Се плашиш ли од темница е единствена книга која сум ја прочитала од него. На мајка ми и е еден од омилените писатели колку што имам сознание. Планирам да земам повторно нешто од него, читам претежно книги кои вклучуваат мистерии, факти од полето на археологијата и слично на тоа, меѓутоа после секои 3-4 такви книги, правам пауза со нешто поопуштено, а Се плашиш ли од темница ме остави без зборови.
     
  18. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    Ја имам прочитано Пеколни Планови стварно многу ми се допадна книгата... И сега ја зедов Странец во Огледало да ја прочитам
     
  19. LifeLove

    LifeLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    141
    И јас мислев дека е жена :rofl: Инаку од него ги има прочитано Се плашиш ли од темница,Крвна врска,Ништо не трае вечно,Странец пред огледало,а најмногу ми се допадна Раскажи ми ги соништата-крај кој буквално те остава со отворена уста.Одлична книга,всушност како и останативе.
     
  20. Springy

    Springy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    522
    Го открив кога ја здогледав Ништо не трае вечно. Веднаш на памет ми падна некоја тажна љубовна приказна, но првата рпетстава за нешто обично е лажна нели, и задоа добив крими верзија на серијата Вовед во Анатомија :D

    По неколку месеци ја седов Крвна врска и некако.. не беше тоа тоа. Но таа книга има еден добар цитат:

    " Времето е непријател на љубовта, крадец што ги скратува сите наши златни часови. Јас затоа никогаш не разбрав зошто љубовниците ја сметаат својата среќа во денови, ноќи и години, кога нашата љубов може да се мери само во нашите радости, воздишки и солзи. "