1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сидни Шелдон

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од s1a1n1d1r1a1, 4 ноември 2010.

 1. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1.685
  Допаѓања:
  14.357
  Пол:
  Женски
  Значи јас имам прочитано многу книги од Сидни Шелдон и сум фасцинирана од начинот на кој кулминират настаните, како се испреплетват, те тера да мислиш една работа цело време и на крајот излегва сосема друго...И предобро ги вклопува криминалистиката и романсата во таков баланс шо јас дури читам книга од него сум ваква буквално :o ... Цело време чекам да видам шо ќе се случи и книгите ги читам во минимално време... Зато сакав да споделиме ...Која книга ја имате прочитано од него и какви впечатоци имате ? Дали пак би прочитале друга книга во тој стил ?

  Позз :D
   
  На nejvi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Последна прочитана од него ~Ништо не трае вечно~ и беше одлична.
  Да не кажувам сега за што се работи, прочитајте ја :)

  Стилот му е јасно дефиниран и се држи до него, иако понекогаш мислам дека го побунува концептот и самиот не знае како да дојде до расплет. Буквално не се оставаат книгите!!
   
 3. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Го обожавам, секогаш сум расположена да прочитам некоја книга од него.

  Омилени- “Господарот на играта“ и “Крвна врска“
   
 4. nejvi

  nejvi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Knigite na Seldon se navistina fascinantni.Posledna sto ja procitav bese "Raskazi mi gi sonistata", a mislam deka e i posledna prevedena na makedonski.Ja baram "Ako ima utre",prevedena na makedonski ?? pozdravvv :)
  [mod-kirilica:3klu3rg4][/mod-kirilica:3klu3rg4]
   
 5. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  Го обожавам Шелдон, неговиот начин на пишување, имам доста книги прочитано од него:
  Крвна врска
  Раскажими ги соништата
  Странец во огледало
  Пеколни планови
  Се плашиш ли од темница
  И сега на список ми е Ништо не трае вечно
  :) :) :)
   
 6. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.585
  Од Шелдон ја имам прочитано само Ветерници на Боговите лани на одмор.
  Ми се допадна како за на одмор, лесна и пријатна литература, белетристика.
  Интересен е, но не доволно комплексен за мене.
  Оваа книга има и екранизација, т.е. мини серијал , го даваа на времето на Мтв. Добра книга. :)
   
 7. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  393
  Прва книга која ја прочитав од Шелдон беше Крвна врска.Таа книга ми остави така најголем впечаток,незнам можеби затоа што беше прва.Инаку книгите од Шелдон се лесни и брзи за читање,имам неколку прочитано.Има препознатлив стил на пишување многу сплетки,интриги,убиства...интересно во секој случај кога сакаме нешто возбудливо да прочитаме.
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.371
  Допаѓања:
  63.411
  Пол:
  Женски
  Крвна врска ми е ол тајм фејворит. Ја обожавам книгата. Гневот на ангелите исто така ми е една од омилените, едноставно мора да се прочита. И Небото паѓа ја прочитав во еден здив. Нема книга од него што не ме оставила без спиење.
   
  На Lady-PinkHeart му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.293
  Пол:
  Женски
  Го обожавам човекот, нема книга која не ме ставила без здив. Повеќето ги имам прочитано на српски, бидејќи само малку наслови се преведени на македонски. Фасцинантни трилери, ги препорачувам на секој. Последните прочитани ми се Господарица игре (продолжение на Господар игре), и Испричај ми снове, ги купив од саемот годинава. Потоа...
  - Се плашиш ли од темница
  - Крвна врска
  - Пеколни планови
  - Ветерници на боговите
  - Ништо не трае вечно
  - Јутро, подне и ноч... има уште знам, ама не ми текнува во моментот.
  Ако знаете некој друг наслов преведен на македноски кажете да го барам.
   
 10. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  2.007
  Единствено Крвна врска,солиден роман ,јас би рекла повеќе лесен роман кој ќе те остави без спиење,ама сепак нема да те натера да го уклучиш мозочето малку повеќе:)

  Интересно,ама сепак за мене не доволно заинтригирачки да посакам да прочитам нешто плус од него.Се надевам нема да се налутат обожавателките:)
   
 11. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.456
  Ја читав „Пеколки планови“ и мн ми се допадна, а дома ја имам „Крвна врска“ не ни знаев дека ја имам ја купиле моите на времето на српски е ама не ми претставува проблем ќе си ја прочитам, а баш сега ја почнав „Се плашиш ли од темница? “. Кога ќе ги дочитам ќе ви пишам каков впечаток ми оставија :)
   
 12. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  109
  „Пеколни планови“ , „Крвна врска“ ,стварно ми се допаѓаат, ама кога читам еден автор со 1- 2 книги се заситувам од него па сакам нешто друго , за промена па кога ќе мине некое време би прочитала уште нешто од неа .
   
 13. mar17

  mar17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  107
  Последна книга од Шелдон беше Раскажи ми ги соништата.Преубава крими-драма,се воодушевив.
  Ја читав на англиски и одма си ја купив и на македонски ! :)
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.511
  Допаѓања:
  195.499
  Пол:
  Женски

  Сидни Шелдон е машко, а не женско. Инаку беше во Охрид пред неколку години (мислам дека имаше жена по потекло од Охрид).
  Јас го сакам, интересен ми е. Ми се допаѓа како пишува (во овие македонскиве преводи нема ни с од стилот на Шелдон), имам неколку книги дома што татко ми ги купил на времето, и сега кога ќе најдам нешто од него, не пропуштам да го прочитам. Омилена книга ми е „Ако има утре“ (If tomorrow comes). Не дека не сум ги читала другите, ама таа посебно ја сакам.
   
  На crazylady и sesilija им се допаѓа ова.
 15. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  109

  Цело време мислам дека читам книги напишани од жена :rofl:
   
 16. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.456

  Цело време мислам дека читам книги напишани од жена :rofl:[/quo

  И јас на почеток мислев дека е женско :lol:

  „Се плашиш ли од темница“ преубава :)
   
 17. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Се плашиш ли од темница е единствена книга која сум ја прочитала од него. На мајка ми и е еден од омилените писатели колку што имам сознание. Планирам да земам повторно нешто од него, читам претежно книги кои вклучуваат мистерии, факти од полето на археологијата и слично на тоа, меѓутоа после секои 3-4 такви книги, правам пауза со нешто поопуштено, а Се плашиш ли од темница ме остави без зборови.
   
 18. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Ја имам прочитано Пеколни Планови стварно многу ми се допадна книгата... И сега ја зедов Странец во Огледало да ја прочитам
   
 19. LifeLove

  LifeLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  141
  И јас мислев дека е жена :rofl: Инаку од него ги има прочитано Се плашиш ли од темница,Крвна врска,Ништо не трае вечно,Странец пред огледало,а најмногу ми се допадна Раскажи ми ги соништата-крај кој буквално те остава со отворена уста.Одлична книга,всушност како и останативе.
   
 20. Springy

  Springy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  522
  Го открив кога ја здогледав Ништо не трае вечно. Веднаш на памет ми падна некоја тажна љубовна приказна, но првата рпетстава за нешто обично е лажна нели, и задоа добив крими верзија на серијата Вовед во Анатомија :D

  По неколку месеци ја седов Крвна врска и некако.. не беше тоа тоа. Но таа книга има еден добар цитат:

  " Времето е непријател на љубовта, крадец што ги скратува сите наши златни часови. Јас затоа никогаш не разбрав зошто љубовниците ја сметаат својата среќа во денови, ноќи и години, кога нашата љубов може да се мери само во нашите радости, воздишки и солзи. "