1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сидни Шелдон

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од s1a1n1d1r1a1, 4 ноември 2010.

  1. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Mене Господар на играта заедно со Крвна врска, ми се најубави книги од Шелдон
     
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Ја имам читано на српско-хрватски, едно распарталено издание што поминало Господ знае колку раце :D Ама пуста желба... прекрасна е книгата, јас за ниедна негова книга не можем да кажам лош збор... не сум видела наш превод на книгава во библиотека, па не знам што да ти кажам, може на саемот да ја има. :)
     
  3. agi

    agi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    и на мене заедно со Ветерници на боговите
     
  4. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Раскажи ми ги соништата :x извонредна...само што јас малку си го уништив впечатокот затоа што секогаш кога ќе земам книга во раце прво ја читам последната страна и така знаев каков е крајот и не се изненадив баш премногу, но премногу е добра, одлична !!
     
  5. argentina

    argentina Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    10
    би прочитала некоја книга од Сидни Шелдон но сега со Тв некако малку читам
     
  6. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Моментално ја читам "Се плашиш ли од темница?" и навистина му е многу добра книгава....а имам намера да ги прочитам и останатите книги на Шелдон
     
  7. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    1. Раскажи ми ги соништата – Сидни Шелдон
    2. Ништо не трае вечно – Сидни Шелдон
    3. Пеколни планови – Сидни Шелдон
    4. Гневот на ангелите – Сидни Шелдон


    овие ги имам прочитано од Сидни Шелдон. Прва што ја прочитав од него беше Раскажи ми ги соништата и бев воодушевена од неа...дури го терав дечко ми да ја прочита (иако тој не е мн по читањето :lol: )
    А другите 3....Ништо не трае вечно, Пеколни планови, и Гневот на ангелите не ми оставија баш некој посебен впечаток....имам чувство дека само Раскажи ми ги соништата е онака оригинална а другите....се нешто едни исти ситуации....(кога ги читав си претпоставував што ке се случи и оп ств така испаѓа :?: ) така да не ми беа нешто посебни овие другите....ама Раскажи ми ги соништата беше ств wow :D :rock:
     
  8. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Ако го дочекам утрото е исто така преубава книга на Шелдон.
     
  9. Grunge

    Grunge Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    625
    Ја препорачувам од дноооото на срцето :) Одлична книга !
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Сега ја дочитав „Крвна врска“ и сум воодушевена, следна на списокот ми е „Странец во огледало“, другите ги немаше во библиотеката :roll:
     
  11. konni

    konni Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    -ветерници на боговите
    -се плашиш ли од темница
     
  12. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Странец во огледало не е нешто посебно, од сите книги што ги имам прочитано од Шелдон оваа не ми остави некој посебен впечаток.
     
  13. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Ја прочитав „Ништо не трае вечно“ и мн ми се допадна. Следна е „Крвна врска“
     
  14. a.n.e

    a.n.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    Од овој виртуоз ја имам прочитано "Ништо не трае вечно" и ме фасцинираше, голема неизвесност до самиот крај и запрепастувачки факти и судбини на некои од ликовите. Сепак ФАСЦИНАНТНО! 8)
     
  15. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Сидни Шелдон е авторот кој ме импресионира со начинот на кој се напишани неговите книги ,заплетот и кулминацијата те оставаат без здив ,,неговите дела поттикнуваат на размислување затоа како ќе се одвиваат настаните понатаму .Од него ги имам прочитано Крвна врска ,Странец во огледало и Раскажи ми ги соништата.Раскажи ми ги соништата дефинитивно најмногу ми се допадна пред се затоа во себе содржи добра криминалистика- опис на начинот на кој се се извршени убиствата ,судскиот процес и на крај психијатриски третман Со еден збор ве фасцинира.Следното нешто што сум во план да го прочитам доколку ги има во нашата библиотека од него се Гневот на ангелите и Полноќни спомени .
     
  16. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Гневот на ангелите -С.Ш.
    Ја читав на плажа и навистина беше лесна и убава книга, содржината беше интересна иако крајот можеше да биде и посреќен,
    како во шпанска серија, да дознаеше дека жена му го силуваше :D да и направи дете и знаела дека неговата љубовница е трудна па он да ја остави итн
     
  17. maci95

    maci95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    18
    Од него ја имам прочитано само Се плашиш ли од темница. Доста добра книга :)
     
  18. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.076
    Допаѓања:
    20.829
    Пол:
    Женски
    Дали ја имате читано Полноќни спомени. Ја зедов да ја читам, кога ќе ја дочитам Крвна врска? Некој коментар за книгава :)
     
  19. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.076
    Допаѓања:
    20.829
    Пол:
    Женски
    Беше Струга на Струшките вечери на поезијата пред неколку години и бил почестен гостин ;) и потоа починал :(
     
  20. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Од сидни Шелдон ги имам читано Крвна Врска и Полноќни спомени. Книгите премногу ми се допаднаа, само после овие книги имам впечаток дека секогаш главниот лик е некој милијардер кој богатството го стекнал почнувајќи од ништо и со многу работа, големи компании, забранета љубов и нормално, убиства. Книгите се многу загатливи и секогаш со нетрпение го чекаш расплетот. Следна што ќе ја читам од него може ќе биде Се плашите ли од темнина.