1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сидни Шелдон

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од s1a1n1d1r1a1, 4 ноември 2010.

  1. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Cношти ја прочитав Cе плашиш ли од темница? книгава е одлична,ме мрда,ме остави без здив,ја прочитав во рок од 4-5 саати,не станав ни за мочање :lol: а камоли ли да легнам :D Cекој момент те изненадува,возбудува,одлична е :)
    Eх глупава јас,што не си купив повеке книги од Cидни |(
     
    На CoverGirl10 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Како и многу други мислев дека е женско но нема врска, сеедно маестрален писател. Книгите му се многу лесни за читање. Ги имам прочитано Раскажи ми ги соништата и Полноќни спомени. Раскажи ми ги соништата не можев да ја испуштам од раце, во еден здив се чита. Ме остави без зборови, толку непревидлива, толку заплеткана. Полноќни спомени, не ми се доадна многу, некако уште од почетокот како да знаев што ќе се случи. Како и да е, книгите на Шелдон се прелесни за читање и одлични за тепање време :)
     
  3. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Ми се допаѓаат книгите на Шелдон, лесни и интересни. Ги имам читано:
    - ‘‘ Полноќни сеќавања ‘‘
    - ‘‘ Радкажи ми ги оништата ‘‘
    - ‘‘ Ништо не трае вечно ‘‘
    - ‘‘ Гневот на ангелите‘‘
    Сите се добри!
     
  4. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Пред некое време ја прочитав и третата од него книга „Ако го дочекам утрото“ и не беше баш ништо посебно, многу акција на почетокот за таков слаб крај. Инаку од „Крвна врска“, „Странец во огледало“ и „Ако го дочекам утрото“. „Странец во огледало“ ми беше најубава, иако немаше срекен крај. Беше непредвидлива и прекрасна приказна.
    Инаку планирам и јас да го профатам предизвикот за најмногу прочитани книги така да ке продолжам да го читам. „Гневот на ангелите“ и „Се плашиш ли од темница?“ ми се први на списокот.
     
  5. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Сидни е навистина одличен,немам зборови како би се изразила.Сите книги што ги имам прочитано се прекрасни сега ја читам Гневот на Ангелите а имам уште 3 од него да прочитам:Небото паѓа,Наутро напладне и ноќ и Ѕвездите светат од небото.Сигурна сум дека се прекрасни како и овие досега. :*
     
  6. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Сидни Шелдон - едноставно го обожавам, човекот едноставно знаел да пишува, од него имам прочитано многу книги,некои ги имам и дома а сакам еден ден да си ги имам дома сите, ме воодушевува начинот на пишување, сакам како и претходно што имам кажано книги кои ме оставаат без здив, кои не можеш да ги оставиш, од него ги имам читано „Крвна врска“, „Се плашиш ли од темница“, „Ништо не трае вечно“, „Другата страна на полноќ“, „Полноќни спомени“ (мислам дека така се викаше) мислам дека се толку и сите ги сакам неможамникоја да ја издвојам ама ке ги прочитам сите ;)
     
  7. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Конечно се убедив да ја прочитам „Крвна врска“ и многу ми се допадна. Сега следни се „Гневот на анѓелите“ и „Странец во огледало“ само треба да ги најдам.
     
  8. Ognenija

    Ognenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    586
    Од Сидни може да се каже имам прочитано поголем дел од неговите книги.
    Прва која ја прочитав беше Раскажи ми ги соништата и многу ми се допадна.
    После како ги читав другите негови книги веќе му ја знаев тактиката и не ми беа интересни, јас веке знаев што ке случи на крајот.
     
  9. DarkRose

    DarkRose Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    21
    Пеколни планови, Ветерници на Боговите, Ако го дочекам утрото и Се плашиш ли од темница - најдобри се.
     
  10. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Ако не си ја читала уште Раскажими ги соништата земај ја одма нема да згрешиш, врв е книгата. :)
     
  11. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Јас ја препорачувам Господарот на играта мислам дека така е преведена на македонски, јас ја читав на српски беше Господар игре, заедно со Крвна врска ми се најдобри.

    Потоа читајќи ги другите се презаситив од Шелдон, а на времето ептен го сакав и читав, не знам дали ми остана непрочитана книга од него.
    Во секој случај е мајстор на трилер романите кои се читаат во еден здив.

    Едит- сега гледам, ова ми е трет пат како ја препорачувам Господарот на играта во рок од две години :tmi: :D
    Гледате колку ми се допаднала? :wasntme: :angel:
     
  12. SimplyElegant

    SimplyElegant Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Ги обожувам неговите книги кои се читаат во еден здив, но омилена ми е Ако го дочекам утрото.
     
  13. grdoto.pajce

    grdoto.pajce Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    8
    И јас ги имам прочитано скоро сите негови книги и ми се допагаат.Ако го дочекам утрото,Мајсторот на играта се филмувани.Ги даваа во серии пред дваесетина години кога многу од сегашните негови читателки не се биле родени.Исто го имам гледано и Ветерници на боговите.
     
  14. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Јас кога ја зедов првата книга од Сидни Шелдон мислев дека е женско :tmi: Па така звучи името... :lol:
     
  15. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Од Сидни Шелдон никогаш не ми е доста. Дома имам околу 15тина негови книги и сите ги имам прочитано по два пати. Ептен ме фасцинираат!!
    Последниве две години најдов доста на саемот преведени од Наша Култура, ама некако ич не ми се допадна преводот, претпочитам да ги читам на српски. Издавачката куќа Алнари има најдобри преводи и најубав дизајн. Само што се малку поскапи од нашиве, за околку 100 денари.
    Прочитав исто така и 2 книги од авторката Тили Багшо, Господарица игре и После таме, на кои како автор е напишан Сидни Шелдон, бидејќи пишува во негов стил и морам да признаам дека ептен ја бидува... да не занеш нема шанси да приметиш дека не е пишувано од Шелдон. ;)
    Инаку најдобри книги ми се Ако го дочекам утрото, Се плашиш ли од темница и Раскажи ми ги соништата. Единствена која не ми се допадна е Ѕвездите светат на небото. :|
     
  16. portokalova

    portokalova Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    32
    Нема промашување! Пишува феноменално! Имам прочитано неколку книги од авторов...
    -Ништо не трае вечно
    -Раскажи ми ги соништата
    -Крвна врска
    -Ветерници на боговите
    иииииии сите се ПРЕУБАВИ! :) А да издвојам една што ја прочитав во еден здив -Раскажи ми ги соништата :)
     
  17. Berguzar

    Berguzar Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    7.315
    Го обожавам неговиот стил на пишување...Во последно време ги имам прочитано "Раскажи ми ги соништата","Гневот на ангелите" и "Небото паѓа"...одлични се нема да зажалите ако ги прочитате :*
     
  18. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Прва негова книга која ја прочитав беше Пеколни планови, по предлог на библиотекарката. Каква книга, бреејј .. не ја пуштив од раце! Сплетки за извоз, а плус до самиот крај не можев да претпоставам кој е човекот што се крие позади сето тоа.

    А сега, само што ја завршив Се плашиш ли од темница?, ама на англиски јазик ја читав. Разбирливо и интересно напишана, со многу повеќе заплети од предходната. Дури вилицава ме заболе од чудење на секое, најсериозно! Уште на пола книга се откри кој стои зад сè, па мислев ќе нема смисла сега книгата, џабе ќе ја читам. Ама сум згрешила, зашто после тоа всушност почнаа вистинските заплети и интриги.
    Прекрасна e, препорачувам да ја прочитате ама на англиски, за вистински да ja осетите книгата!! :nod:

    Во англиската библиотека на Црвен Крст има уште неколку негови книги, па сигурно за брзо време ќе земам уште некоја. Иако на кратко, маѓепсува некако.. :)
     
  19. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Човеков е дефинитивно врв! Сите негови книги кои сум ги прочитала ме воодушевиле (а сум ги прочитала речиси сите кои му се преведени на македонски) :)
    Иначе и јас на почетокот мислев дека е женско и останав буквално со отворена уста кога дознав дека е машко, бидејќи некако пофанатик сум по книгите од женски автори (незнам зошто така) :lol:
     
  20. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    После долга пауза од неговите книги, ја прочитав “Ништо не трае вечно“ и сфатив дека веќе не ги доживувам исто неговите дела, сум ги надраснала и не ми се интересни :|
     
    На LilBaby му/ѝ се допаѓа ова.