1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Силикони/филери на уста

Дискусија во 'Лице' започната од 2468, 25 март 2010.

  1. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    ЈАс немам проблем, имам природно полна уста па силикони да ставам слободно со патки да се дружам.
    Инаку многу сум протв ботокс (мислам дека е тоа што се вбризгува, россонерка погоре има пишувано за тоа.
    Хируршка интервенција па може некако, иако тоа е сепак под нож и може да дојде до компликации.
     
  2. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    и ЈАС сакам пополнички усни да имам но од ова што го читам скоро сите се против, не знам дали би се нафатила.Би сакала на горната усничка да ставам таа ми е потенка.Но не сакам после тоа да имам искривена усна.
    Дај кажете некое козметичко средство за поголем волумен,знам дека имало некои со ефект на пецкање и усните изгледале пополни,подобро да користам некои талви ствари него да си ја зафркнам устата.Дали некој знае,дали пробал и каков е ефектот?Мислам дека имаше од АВОН од Anew ЛИНИЈАТА.Пробал некој?
    Благодарам.
     
  3. Queen-Nefertiti

    Queen-Nefertiti Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    46
    Не сум против силиконите ама најискрено силиконите на уста ми се одвратни,наместо да те разубаваат те огрдуваат мене лично не ми се допаѓаат
     
  4. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Јас сум сепак за природно.
    Немам полни усни. Ниту мали, ниту големи. По желба ги правам какви сакам со помош на шминка. :wasntme:

    Сепак, мислам дека подобра опција е хируршки зафат отколку ботокс. Таа опција ми е многу невкусна.
     
  5. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Немам ништо против силиконите на уста ,се додека се користат добронамерно :lol: ,т.е. со цел усните да изгледаат пополно ,но истовремено и природно.
    Но нималку не ми се допаѓа изгледот на оваа дама ,на пример
    Инаку,немам потреба од силикони ,усните ми се полни и во хармоничнен сооднос со остатокот од суратот :lol:
     

    Прикачени фајлови:

    • horror.jpg
      horror.jpg
      Големина на фајлот:
      6,1 KB
      Прегледи:
      589
  6. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Мислам дека немам потреба од вакво нешто, усните не ми се тенки, повеќе одат накај полни, онака средно но доволно ми е, задоволна сум со тоа како изгледаат. :$ Кога сакам да ми изгледаат уште малку поголеми, користам шминка.

    Не би ставила силикони на уста од причина што природното не може да се замени... Најчесто ова изгледа претерано и невкусно, дури и искривени им изгледаат усните на некои, што е стварно грдо. :doh:

    И не им стојат на сите големи усни, пред се зависи од обликот на лицето. Така да со ова жените не стануваат поубави и попривлечни-мое мислење. :!:
     
  7. blondie99

    blondie99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Јас во никаков случај не би се одлучила на таков чекор иако имам многу тенки усни....сакам да си бидам каква што сум без пластики врз мене, па кој не би сакал да има полна уста убаво изгледа но тоа се прави и со шминки пробајте и ќе се уверите дека е така....има мислам совети како со шминка да се прави тоа можеш да користиш цртач за усни кој ке биде за нијанса потемен од сјајот или карминот пожелно е да се користи понеутрална боја слична со бојата на телото затоа што потемните нијанси имаат спротивен ефект ја прават устата помала.
     
  8. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Моите усни се скромни, не се најмали, значи не сум без ич ама мене ми се сосема доволни. Скромни, ама чуда знам да правам со нив, особено кога ќе се раздрдорам :D

    Ама пополнување на истите со силикони или пак со ботокс ми е некако многу неубаво решение, од чиста причина што без исклучок девојките кои ги познавам со вештачки пополнети усни ми се толку неприродни со нивните патка фаци, што секој момент ми доаѓа нагон да ги бакнам па си велам - ќе се претвори или не во принц сега?! :?:
    А читав една статија, дека луѓето чиишто лица се модифицирани на овој начин се лишени од какви и да е емоции. Јасно ми е. Кога ќе ги видам како внимаваат да не се насмеат премногу, да не се развикаат премногу, да не се изненадуваат премногу, да не плачат премногу, се во име на нивниот нов „беспрекорен“ физички изглед, се до степен на губење способност да ги изразат чуствата сосема природно. Жално.

    Јас не би, најискрено :( Дали дека имам укомпонирано во главата дека луѓето кои посегнуваат по ваков зафат не знаат за доста па така не постои некоја златна средина - ич не знам. Ама мене секогаш ми текнува на екстремно пополнети усни и потоа распаѓање на истите од незнаење да се каже - стоп.
     
    На Lovely93 и FBI им се допаѓа ова.
  9. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Природно си е природно, батка! Сум забележала дека и силикончињата ствараат зависност како и тетовирањето. Кога еднаш ќе ставиш- не остануваш на еден зафат.
    Ретко која знае колку силикон да стави, сите сакаат од мушмулче да направат смоква |(.
    Не знам дали ви текнува на Марија, онаа од бугарскиот Идол. Дури и виц смислија за неа. Устата иде 15 минути пред неа :rofl:

    Се согласувам со Сефора дека шминката може значително да го подобри визуелниот ефект, а богами после мислењево на Пирамида за ограниченото искажување емоции ми е многу жал за нив.

    Бидете си такви како што ве дала мајка природа. Јас пластични операции оправдувам кога се работи за корекција на видливи лузни и сл. ама газ, уста или цицки - нема шанси да ставам ;)
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Употребата на течниот силикон (дури и на оној најчистиот) е казниво дело во Америка.Биополимер е еден дел од тие вештачки материјали-филери, кој сеуште се употребува во сиромашните земји, бившите Советски Републики, па и Бразил и Мексико.
    Само една од многуте нус-појави е појавата на гранулом и миграција.
    Постот на Пирамида веќе објасни колку треба да се внимава на силиконските усни,нема потреба да се повторувам, а освен тоа треба често да се масираат, не смеат да се јадат поконцентрирани зачини и сл.
    Лично, не сум против, ако некој смета дека таквата промена видно ќе му го измени изгледот и дека ќе изгледа поубаво.
    Но, пред да вбризгате во лицето било што , посетете го сајтот:
    http://www.lipaugmentation.com/
    И таму ќе се информирате за материјалите, ги има дури и нивните сериски броеви, ќе дознаете како и што да очекувате после неколку години, начинот на отстранување на истите, ако нешто тргне наопаку или дојде до компликации итн.
    И изборот на хирург е од големо значење, зависи колку е тој естет.
    Инаку како што постои привремена тетоважа, така постои и привремен материјал за силиконски уста се вика пураген.
    Па ако некој се одлучи на ваков чекор, може да проба, па доколку не е задоволен од изгледот, тоа ќе биде само привремено :lol:
     
  11. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Да и во Ск има привремени материјали како што е теосиал кисс кој трае 12 месеци и е хијалуронска киселина која сите ја имаме во телото, па затоа се разградува. Јас сум за таа варијанта и мислам дека сега никој не користи веќе течен силикон и забранет е во повеќе земји. Инаку не знам дали смеам да ставам линк од докторката која според мене ја запазува естетиката и става минимални количини од хијалуронот. Еве ако го интересира некој има слики и од усни на профилот.
    http://www.facebook.com/?ref=home#!/dr.svetlana?sk=photos
    http://www.facebook.com/?ref=home#!/med ... 1460298876

    Ако е против правила бришете :)

    Инаку јас размислувам за оваа опција за понатаму за горната усна бидејќи ми е тенка (доста потенка од долната) и ова е единствениот безбеден начин, а и ако не ми се допаѓа по 1 година усните се враќаат во нормала. Ама се разбира ова е и поскапата варијанта!
     
  12. babyblue

    babyblue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    12
    ^^ а дали може да пишиш колку кошта?
     
  13. pinacolada07

    pinacolada07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Силикони ... why not ?:))
     
    На Candid му/ѝ се допаѓа ова.
  14. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Значи сварно ви се чудам,зошто ви се тие силикони на усните,само заџабе пари давање ништо друг,а и не изгледа убаво(мое мислење и вкус :?: )
     
    На Star19 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ani22

    ani22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    303
    Јас никогаш не би ставила силикон на мене на ниту едно место , но тој што има потреба и сака зошто да не .. но сепак да изгледа природно :)
     
  16. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Ова со силикониве ми е сељацизам на устата. Ептен ми се грди. Има една блгарска певачица Марија а бе ко некои слонче со сурличка е, катастрофа. А на Северинчето со тек на време силиконите застареле и на тоа шоуто ’’големиот брат’’ ко стара баба беше во устата. Ако ти се усните мали има финти со кармин и олив и сјај како визулено да ги зголемиш а да не изглеаат нападно.
     
  17. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Жена, можеби би сфатила, ама машко да стави силикон... ццц... :fubar:
    Додека изгледа добро, шо знам, секој за себе, ама јас не би ставила, задоволна сум од големината на моите усни. :)
     
  18. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски

    Се извинувам за задоцнетиот одговор. :) Пред една година 1 мл хијалурон чинеше 150 евра, конкретно во оваа ординација. За сега немам информации. Поздрав :*
     
    На babyblue му/ѝ се допаѓа ова.
  19. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Имам полни усни но и да имам потенки никогаш ама никогаш не би ставила силикон.Од таа причина што ќе се осеќам како да имам нешто што не е мое,нешто што не е дело на мајка природа :) .
    Делува вештачки а зошто сите да бидеме со полни усти??? На некој повеќе му стојат потенки,на некој пополни,се зависи до фацата и мислам дека природната убавина е нешто што не може да се замени.Бидете си такви какви што ве створил бог.
    Силиконите се залудно трошење на пари и сум апсолутно против.Не само на уста него било каде.
     
  20. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Hijaluronskata kiselina ne e ic toksicna samo trae 2 meseci i e 500 evra ampula-dzabe parite
    jas ja pravev kaj dr daskalov so aqumentin i kosta 420 evra ampula,staviv 2 -morav da cekam izmegu ampuli 2 nedeli.i mi dadoja vtoriot pat popust 20 evra.izgleda prirodno

    [mod-kirilica:rlr4aah2][/mod-kirilica:rlr4aah2]