1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симнување на книги од интернет

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од princessofthedark, 8 мај 2010.

 1. yeah

  yeah Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  62
  Jaс сакам да ја спуштам книгата Дневникот на Ана Франк ама ја има на српски мене ми се чита на македонски ако некој може нешто да најде нека ми пише :)
   
 2. TennisBabe

  TennisBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  364
  Mи треба 50 Shades of grey..Ја имам на македонски ама не е тоа тоа..на англиски ми треба :)
  ако имате линк постирајте
   
 3. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.561
  Допаѓања:
  7.975
  Пол:
  Женски
  Некој може да ми даде линк од „Шагринска кожа“ на српски или македонски, итно е многу.
   
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.107
  Допаѓања:
  56.335
  Пол:
  Женски
  https://thepiratebay.se/torrent/7096447 ... b_Mobi__KK
  Еве торент.
  Јас сакам да симнам од Мисо, ама не можам да најдам ништо друго од веќе стандард што ги има, А потоа, Затоа што те љубам, тие ги имам, ја немам Врати ми се, има и други што не се преведени, ама на англиски не можам да ги најдам. Ако има некој нека сподели. :)
   
 5. DreamAngel

  DreamAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  584
  Допаѓања:
  353
  Ја барам Why men love bitches на македонски (или српски евентуално) :)
   
 6. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.128
  Допаѓања:
  8.178
  Општи прашања

  Како да симнам книга од интернет ?
  Има посебна страна или ? Не можам да се снајдам :?:
   
 7. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.128
  Допаѓања:
  8.178
  Дали може некој да ми каже од каде да ја симнам Крила oд Даниела Стил ? ;)
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.107
  Допаѓања:
  56.335
  Пол:
  Женски
  На македонски не знам, еве ако ти врши работа на англиски, тука има цела колекција книги, ако не ти требаат другите отштиклирај ги кога ќе го симнеш торентот. :)
  http://kat.ph/danielle-steel-collection ... 70822.html
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 9. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.407
  Општи прашања

  Дали некој знае страна од каде можам да ја симнам Декамерон на македонски или српски? :?:
   
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.107
  Допаѓања:
  56.335
  Пол:
  Женски
 11. Martina1993

  Martina1993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2011
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  77
  Дали знаете како можам да симнам некоја книга да можам на компјутер да ја читам? Сакам да ја симнам Калугерот што го продаде своето ферари.
   
 12. SparkyAngel

  SparkyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  901
  Допаѓања:
  1.365
  Пол:
  Женски
  Е-читач

  Ве молам кој знае нека ми пише ЛП. Неможам да ја најдам темата за онлајн книги. Прашањто ми беше од Игор Џамбазов дали некој знае 1 книга каде можам да ја најдам online верзија да си ја симнам.
   
 13. Daisy.E

  Daisy.E Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2013
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  57
  http://www.scribd.com/doc/40323119/Gol- ... -Dzambazov
   
  На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ariela09

  ariela09 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  1.765
  Знае ли некој каде можам да ја најдам книгата "Пустински цвет" дали онлајн или да ја симнам,било како и по можност на македонски?
   
 15. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.365
  Допаѓања:
  28.861
  Пол:
  Женски
  Бев во градската библиотека да ја земам книгава...Ја нема за позајмување,само за во читална....знае ли некој каде можам,дали може онлајн или да ја симнам,по можност на македонски јазик книгата “Гора“ од Тагоре?
  :?:
   
 16. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.989
  Пол:
  Женски
  Еве го и прирачникот :)
  http://www.scribd.com/doc/58769082/%D0% ... 1%80%D0%B8
   
  На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 17. confused

  confused Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  322
  Здраво девојки. Веќе неколку дена се обидувам да ја спуштам книгата „прирачник за анти анти алкохоличари„ од Игор, ама неуспешно. Пробав на линкот од АнаКаренина ама вели дека фајлот е избришан. Ако некоја од вас ја има да ми ја пушти или знае некој друг линк од каде да ја спуштам ке ви бидам многу благодарна.
   
 18. Padre

  Padre Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2012
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  36
  http://www.mediafire.com/download/cs2s8 ... %D0%B8.pdf
   
 19. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.791
  Девојки, повелете неколку страни за спуштање на книги, на англиски јазик:
  Gutenberg Project
  4shared
  Online books library
  Open culture

  Јас сум многу задоволна од Gutenberg и 4shared.
  На 4shared најчесто наоѓам pdf фајлови па супер е, а од Gutenberg спуштам epub/Kindle формат и си ги ковертирам преку Epub converter. Брзо, лесно и безопасно. :lol:

  Инаку според мене е-книгите се добра замена за оние книги што не се преведени или не можам да ги најдам. Не е тоа-тоа, но сепак врши работа. Плус предност е што книгите имаат помалку страни како pdf фајлови, зашто страните се поголеми.

  Мои е-книги во pdf формат:
  After you'd gone - Maggie O'Farrell
  The Canterville ghost - Oscar Wilde
  The Invisible man - H.G. Wells
  The War of the worlds - H.G. Wells
  Paper Towns - John Green
  Looking for Alaska - John Green
  The fault in our stars - John Green
  This side of Paradise - F.S. Fitzgerald
  The Giver - Lois Lowry
  The Kite Runner - Khaled Hosseini
  The Perks of Being a Wallflower - Stephen Chbosky

  Ако сака некој можам да му ги испратам. :)
   
 20. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  108
  Девојки каде може да ја симнам книгата ОРХАН за основно или барем некој раска итно ми е