1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост пред датумот на појава на циклусот

Дискусија во 'Бременост' започната од maja-maja92, 8 март 2012.

  1. Srcka1230

    Srcka1230 Активен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Zdravo mi docneshe 3dena i koga mislev 4ot den da napravam test mi dojde no mnogu minimalno i mi trashe 3 dena dali sum bremena ili ima drugo neshto tuka?
    I da prasham mozham li sega da go napravam testot
     
  2. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Можеш.
     
  3. maca050619

    maca050619 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2017
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    Мене ми се случува неколку дена еве пред добивање да ме боли како за менстуација знаете тие тапа болки во половината градите и долниот дел ама мене претежно кога ми идело ме болело и ѓи доаѓало а сега ме боли неколку секунди и ме пушта такс повеќе пати во денот ми касни 3 дена а со мм се обидуваме 3 месеци за бебушко, а исто требаше да добијам
     
    На S.12.G му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Jerry4

    Jerry4 Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2020
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Zdravo,
    Imam bolki bo dolniot del na stomakot isto kako koga dobivam ciklus i me tera mnogu da jadam. Mozno li e da sum bremena iako uste nemam dobieno a treba da dobijam uste 5 dena?
     
  5. MissSiki

    MissSiki Активен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Ова е тема за буквално вашите најнајнајрани симпотми, значи пред изостанокот на менструанцијата, пред потврдата со тест :) Многу ми се интересни овие приказни, на јутуб се изнагледав различни приказни, па и на нет се изначитав. Обично се чуствуваат симптоми после една недела (болки во стомакот и долниот дел од грбот, замор, подуеност и болка во градите, нерасположеност, чувство на гадење итн итн) на 7-от или 10-от ден од зачнувањето. Но ете слушнав приказни каде што некој девојки едноставно знаеле дури после 3тиот ден (кога апла нешто нетипично за нив се случува пример наеднаш преголем умор, а девојката е енергична и хиперактивна 90 посто од времето, или болки во долниот абдомен а скоро никогаш немала болки дури ни во менструацијата итн итн) а некои други мнг мнг покасно.

    Сепак колку што прочитав овие симптоми на мнг рана бременост не се нешто типично и едноставно не може да се потврди ништо бидејќи мора да помине барем недела за да може да има позитивен/негативен резултат на тестот (при што не мора да е точен, најдобро да се чека до датата кога обично добивате)
     
    На Lisicko и KittyCat:) им се допаѓа ова.
  6. KittyCat:)

    KittyCat:) Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    1.966
    Допаѓања:
    13.848
    Пол:
    Женски
    Мене пред да ми закасни и пред да направам тест почнав да имам осетливи брадавици значи буквално неможев да се итуширам ај си реков од работа што сум цел ден по прслук ми е потоа почна да ми фаќа креч десна нога-имам повреда и за првата и ега оваа бременост имам болки во десна нога...Како деновите поминуваа почнуваа градите повеќе и повеќе да ме болат па потоа заклучив дека изгледа сум заради тоа што каде што ќе се фатев на градата каде има болка се појавуваа жлезди... По 4 дена по доцнење позитивен тест....

    Мајка ми мене ми е чудно ама сепак таа си го знае телото 3 дена после имала симптоми буквално значи и половина и стомак и повраќање и осетливи гради....си викам можеби затоа што организмот и е поосетлив па затоа ги имала од мн мн рано....На ехо одела 3та недела од менст ништо не се покажувало нормално за по 1 месец да се појави бременост ...
    Сепак сето е индивидуално може некоја и бремена да е да нема никакви симптоми до крај на бременост...
     
    На cresa-jagoda, Lisicko и MissSiki им се допаѓа ова.
  7. Lisicko

    Lisicko Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2020
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    1.098
    Пол:
    Женски
    Мене градите ме болеа и ми беа подуени и имав благи болки во долниот дел од стомакот, знаев дека сум бремена уште пред да ми закасни и пред да направам тест. И сега ги имам болките во долниот дел од стомакот и се надевам дека сум бремена, ама има уште некој ден за тест, а во градите не чувствувам ништо, амасеуште дојам. :)
     
    На MissSiki му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Naatashka123

    Naatashka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2020
    Пораки:
    1.996
    Допаѓања:
    9.903
    Пол:
    Женски
    Јас 5, 6 дена пред да добијам заприметив премногу често одење во wc. Но си помислив ај можеби ми има достудено и сум настината. По ден, два се чувствував ептен изморена, постојано спиев мислам. А градите ме болеа стандард како пред циклус, и половината ме болеше исто како пред добивање. Помислив на бременост, но мислев не е можно бидејќи останав од прв обид бремена. Следниот ден симтомите од претходно си беа уште присутни и решив да направам тест за рана детекција на бременост, бидејќи имаше уште 4 дена за да добијам. Испадна позитивен, па потоанна еден доцнење преку крв испитав и тоа е тоа.
    После веќе следуваше уште една недела само гадење. Сега сум супер:lol:
     
    На Fontana, MissSiki и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  9. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Нагон за повраќање ми беше најран симптом и во двете бремености
     
    На MissSiki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kaja991

    Kaja991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2020
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    4.025
    Пол:
    Женски
    Strasno mi se spiese, pocnav tesko da vozam kola nemav dovolno koncentracija od so bukvalno mi pagaja ocite za spienje.
     
    На MissSiki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Многу осетливи и тешки гради, благи болки во стомакот, екстремно нервозен пмс со hot flashes, не можев до воздух да дојдам во затворен простор од жештини. До душа и септември беше ама пак, така не ми било. Но, нервозата ја памтам.
     
    На thelittle17, Fatalnata и MissSiki им се допаѓа ова.
  12. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Ги имав истите симптоми како за добивање циклус па затоа ни на крај памет не ми падна дека е можно да сум бремена, и цело време си чекав циклус, дури имав и црвенкаст исцедок реков тоа е тоа конечно добив ама остана на тоа, после ми каснеше па така направив тест и дознав.
     
    На Fatalnata и MissSiki им се допаѓа ова.
  13. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски
    Скоро исти симптоми како за добивање циклус , едино што приметив уцрвенети образи баш ми беше чудно што така одеднаш се вжарувам во лице
     
    На tina2018 и MissSiki им се допаѓа ова.
  14. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.559
    Допаѓања:
    4.689
    Пет дена пред терминот за менструација имав крварење кое беше во еден наврат и толку (било имплантациско), а паралелно ме болеа градите од ден на ден се повеќе, одвај одев по скали :lol:
    Па денот кога требаше да добијам направив тест, испадна позитивен, и така...
     
    На **Ubava_K** и MissSiki им се допаѓа ова.
  15. lovely91

    lovely91 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.323
    Допаѓања:
    3.178
    Пол:
    Женски
    Беше интересно све си мислев дека ќе ми дојде имав менструални болки,ми беше чудно осеќав подуеност во стомакот се си мислев нешто сум каснала неубаво и си имам секако низок притисок и ми се вртеше по малу ама мислев дека е од топлото време,никогаш не добивав редовно стално ми каснело недела две па и тогаш не ми беше чудно додека не решив да купам тест и тоа на зезајње па покажа позитивен и тоа втората цртичка беше црвена жар како и првата :D па кога отидов на гинеколог сум била веќе 8 ма недела (facepalm) немав други симптоми како гадење и повраќање :)
     
    На MissSiki му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Мене телото отсекогаш ми било како швајцарски саат, немало утка. Затоа одма знаев дека сум бремена. И секогаш сум викала дека јас кога ќе бидам бремена одма ќе знам. :)

    Мене најпрво ми почнаа симптоми со болни и подуени гради. Тоа ми се случувало секогаш 2,3 дена пред циклус. Сега ми се случи 10 дена пред да добијам. Одма знаев дека нешто се променило со моето тело.

    После ми се случи да бидам гладна, седнувам да јадам, се најадов од 5 залчиња, како некоја одбивност од храна одеднаш. Одма му реков на мм, јас сум трудна, едноставно си го знам телото и знам дека сум трудна. Он цело време со резерва беше, не му се веруваше одма да се фатило, зашто ние буквално еден месец пробавме колку од љубопитност да видиме што ќе се случи. :D Си имавме други планови. :D

    Тоа со јадењето ми продолжи и сега, во текот на цела бременост ми е така, мислам којзнае колку ќе изедам, а се најадувам од многу малку.

    Обично тие што имаат редовен циклус и секогаш исти симптоми, можат одма да познаат дека нешто се променило, а тие што имаат нередовен циклус, тешко можат да забележат, зашто обично симптомите на бременост се идентични како пред менструација. :)
     
    На thelittle17, MissSiki и tina2018 им се допаѓа ова.
  17. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.613
    Допаѓања:
    18.180
    Пол:
    Женски
    Јас немав никакви симптоми. Ме болеа јајниците исто како за добивање. Ама не добив. :D
    Дури и не бев сигурна дали е бременост или ке пробие.
    По една недела доцнење бев на ехо ама нема ништо, а бета покажа бременост. Прво беше висока а по два дена дуплирана.
    Подоцна, околу 10та недела почна одбивност кон некои типови храна ама брзо ми помина.
     
    На Fatalnata, lovely91, MissSiki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    10.463
    Пол:
    Женски
    А дали има разлика во симптомите во однос на полот на бебето?

    Ама пак многу рано е за полот на бебето, околу 7ма недела се формира како пол...

    Јас имав поболни гради, желба за храна мрсна(велат ако е машко, помесна храна бара, и машко е :))

    Буквално значи сѐ ми се јадеше, особено месо. Други симптоми изразени немав. Малку на денот кога следуваше менструацијата наредна, имав розевкасто ама помина.

    А јас да ве прашам уште порано од ова. Дали би можеле симптомите на зачнување да се осетат? 8-|

    Пример ако ја осеќаме овулацијата понекогаш, дали би можело да се забележи оплодувањето, секако кога знаеш дека си имал односи пред неколку дена. Што мислите?
     
    На Осе, MissSiki и MilaSs12 им се допаѓа ова.
  19. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.613
    Допаѓања:
    18.180
    Пол:
    Женски
    Сум читала дека жени почувствувале дека се случува нешто. А дали е до психата не знам.

    Јас знам дека не очекував да сум бремена и мислев секој ден дека ке добијам. :D

    Мит е тоа за машко, јас сакав леб и тесто да јадам, а кога не сум бремена повеќе сакам месо.

    И тоа за коса и киселини е мит. Јас немав ни к од киселини а синко се роди со доста коса.
     
    На thelittle17, MissSiki и elenaklasik им се допаѓа ова.
  20. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Со првото, имав симптоми после недела од однос, преосетлива на мирис, ми се гадеше од некои јадења што претходно не сум имала проблем, а бев и многу бледа. Направив тест после 3 дена доцнење, беше негативен, па утредента преку крв испитав и покажа дека сум бремена.

    Со второто имав само чести главоболки. Бидејќи патам од мигрена, мислев имам некаков проблем со главата и сакав да правам магнетна, ама кога му кажав на докторот дека ми доцни повеќе од 10 дена ми рече да си одам дома и да направам тест, а ја го убедував дека не сум бремена затоа што немав никакви други симптоми, ама испадна дека сум :D
     
    На MissSiki му/ѝ се допаѓа ова.