1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. maja1083

    maja1083 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4

    За да знаеш точно кој денови ти се плодни израчунај вака- 22+15=6ти Декември
    Е сега минус два три дена тоа е еднакво на 3ти или 4ти Декември за плодни денови.
    Значи од денот на менструацијата + 15 дена и од тоа што ќе се добие одземаш два, три дена.
    Оваа формула е точна бидејќи кога останав бремена точно го израчунав денот на породување, само што ќерка ми порани две недели.
     
    На Merii22 и Lola122 им се допаѓа ова.
  2. pozitiv

    pozitiv Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    9
    nema pravilo ,so deka nemoze prezervativot na ne e ok
     
  3. strawberry18

    strawberry18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    25
    mislam deka nemoze da e bremena i da dobiva ciklus redovno, a i da dobie ne bi trebalo da bide voobicaen normalen ciklus, verojatno bi bilo toa kratko poslabo krvarenje, so se slucuva kako rezultat na implantacijata. ama menstruacija ne veruvam deka e. zasto stom kje se implantira konceptusot vo endometriumot na matkata- toj se zadebeduva i prisposobuva za razvivanje na plodot, a so mensturacija toj se ispfrla i lupi...
     
  4. confused

    confused Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    326
    devojki posleden pat dobiv na 7 mi noemvri pa imav odnosi tocno na 20ti..inace ciklusot mi trae od 26 do 28 dena..veke mi docni eden den..napraviv test za bremenost i pokaza negativen megutoa mene me bolat gradite ( kako pred dobivanje ) a procitav deka toa moze da e znak na bremenost a isto taka imam i zacesteno mokrenje( megutoa sum na dieta i samo jadam ovosje i zelencuk a i pijam mn voda-drugarka mi kaza deka isto i taa ima zacesteno mokrenje pa sega ne znam kako da go sfatam). testot bese negativen no se plasam da ne mozda e pogresen..sto mislite vie?
     
  5. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Testot se pravi 14 dena posle plodnite denovi.(jas bi mu dala 20 dena )
    Plodnite denovi tebe ,bi trebalo da ti se 14-tiot i 15-tiot od menstruacijata,znaci na 20,21ili 22 noemvri (kako sto naveduvas)
    22+14=08.12.2009
    Sto znaci deka testot ke ti pokaze ako ima nesto posle 08.12,ako do togas ne dobies.
    SRECNO!
     
  6. confused

    confused Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    326
    dragi moi jas uste ne dobiv megutoa denes procitav deka apcinjata koi mi gi prepisal doktorot se protiv krvarenje (jas mislev vitamini nekoi deka se :worried:, inaku imav krvarenje od nos)pa me interesira dali od tie apcinja moze da mi docni..??

    Devojki denes dobiv.:))) i'm happy :*
     
    Последна измена од модератор: 30 март 2017
  7. urnebes

    urnebes Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    ај мала помош.................
    имам нередовна менструација ми касни месец дена бидејки добивав обично накрајот на месецот до сега ми касни некои 18 дена правев два теста и тоа после две недели нели како што пишува ми покажаа негативни немам никакви симптоми сега незнам што да правам ме фака паника ако може некој совет? фала
     
  8. confused

    confused Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    326

    urnebes draga po ova sto naveduvas nema ni da te prasuvam dali si imala nezastiten odnos zatoa sto pretpostavuvam deka si..megutoa dali cesto ti kasni?da ne imas mozebi nekoi cisti na jajnicite od koi bi mozelo da ti kasni? ako ne pocekaj uste nekoj den pa ako ne dobies napravi eden test.jas bi rekla deka okolu 20ti den(na eventualna bremenost) testot nema sansi da pogresi..megutoa ako tie dva testa dosega bile negativni jas ne bi panicela mala e verojatnosta da dva testa ti dale pogresen rezultat.
    vo sekoj slucaj ako i rezultatot od tretiot test e negativen a ti se uste ne si dobila ti preporacuvam da odis na ginekolog ne zaradi bremenosta tuku da proveris sto ne e vo red i zosto tolku mnogu ti docni.pozddrav i bez panika :))
     
  9. urnebes

    urnebes Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    фала на советот ....а иначе многу ретко добивам на ист датум некогаш се случува да добијам на почеток на месец па после на крај на месецот па на средина на месец ,а во последниве три год приметив дека секоја година еден месец не добивам а за оваа год тоа е најверојатно ноември, па може и за тоа малку се испаничив.
     
  10. angie

    angie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    242
    Ве молам ако може некој да ми помогне со совет - другарка ми е во својот прв месец на бременост но одвреме навреме има крварења кои не се обилни и има силни болки во грбот по цел ден веке 1 недела. Докторот и рече никако премногу движење и само лежење ;( Дали недај Боже се опасни овие симптоми и дали би можеле да доведат до абортус ;( ;( ;( Ве молам ако знаете нешто пишете ;(
     
  11. lia

    lia Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Najdobro e tvojata drugarka da lezi vo krevet i da ne stanuva duri ne pominat tie krvarenja,zatoa sto od iskustvo ti kazuvam jas ne si go poslusav mojot doktor,stanvav miev sadovi..... i na kraj zavrsi fatalno.Zatoa najdobro e da se slusat preprakite od doktorite,zatoa sto vo toj period od bremenosta najvazno e miruvanjeto-taka i mene mi kaza doktorot,pozdrav,se nadevam pomognav.
     
  12. angie

    angie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    242
    Lia фала на советот :mrgreen: иначе другарка ми лежи цело време и тоа мн ја нервира ама нажалост тоа е... иначе жал ми е за твојот случај али животот продолжува понатаму. Се надевам дека ке си имаш мн дечиња и се ке ти е ок во животот. Фала уште еднаш и позззз ;)
     
  13. lia

    lia Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Angie,milo mi e sto pomognav,reseieto na problemot e vo miruvanjeto i nisto drugo.Jas toa ne go svakav,no sega so sigurnost znam deka e taka zatoa sto sega sum cetiri meseci bremena i vo ovaa bremenost prokrvariv malku,ama reagirav navreme i postojano lezev-t.e.si go poslusav doktorot i taka si ja spasiv ovaa bremenost,a znam deka ne se izdrzva celo vreme da lezi ama za dobroto na bebeto i za nea mora da izdrzi.Se nadevam ponatamu se ke bide vo red i so mene i so tvojata drugaraka.Pozdrav
     
  14. didimila

    didimila Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Jas sakam da znam kolkava e verojatnosta da se ostane trudna dva dena posle ciklus?? Dali ima sansi da sum trudna?? Znam deka toa e individualno no me interesiraat vasite razmisluvanja i iskustva.....didimila
     
  15. makica

    makica Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    pa zavisi mnogu od bazlnata temperatura vo momentot.jas sum inace studentka na medicinski fakultet i ginekologijata e moja slaba strana...moze da se zabremeni vo bilo koj period iako ponekogas mozeme da se vodime po plodni denovi...za bremenost e dovolno zdrav uterus i moznosta da se zabremeni e golema...najdobro ke bide da posetite lekar.pozdrav
     
  16. didimila

    didimila Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Bev na genikolog pred nekolku meseci i se mi bese vo red...jas pocnuvam da imam nekoi simtomi kako cuvstvitelni gradi, bolki vo stomakot i mali gadenja no seto ova moze da mi bide i od samata sugestija ili zelba za bebence..sakam ako mozes podetalno da mi objasnes posto seto ova e tvoja idna profesija i imas dosta poznavanje.pozdrav
     
  17. sreknicaa

    sreknicaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    posledniot menstrualen ciklus mi bese na 10 dekemvri a veke po4uvstvuvam gadenje ne mi se jade malaksanost..zabrzano mi cuka srceto dali mislite deka e mozno da sum bremena :oops:
     
  18. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    :o istoto go cuvstvuvam i jas :( mozno li e da e bremenost? :? de be luge ne zezajte :|
     
    На blagica1991 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Supergirl

    Supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Ve moooolam za pomos! Prethodniot mesec imav takov kafeav iscedok kako sto bese spomnuvan kako simptom na bremenost. No posle toa dobiv menstruacija. Ne cuvstvuvam zamor, a za hrana pa nikogas ne sum bila golem ljubitel, a i partnerot svrsuva nadvor. Dali e mozno da sum bremena iako dobiv menstruacija?!?? P.S. i cesto mokram i imam cudni bolki vo jajnicite, ne se bas bolki tuku postojano imam cuvstvo na preladenost i potreba za mokrenje. HELP!
     
  20. dadada

    dadada Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    14
    pravi test na urina ili BHCG(najsigurno) :roll: