1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    no sram mie da odam na ginekolog i ne znam vo koj ginekolog da odam dali treba da zakazam ili kako
     
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Абе не сум била на гинеколог до сега за да ти кажам што и како, ама ќе си речеш МЕЧКА СРАМ - МЕНЕ НЕ СРАМ и ќе одиш. Пошо повеќе ќе ти биде срам на 19 години со мешенце да шеташ, верувај. ;)
     
  3. strawberry18

    strawberry18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    25
    Vcera mi bese 16ti den vo ciklus, a mene mi trae okolu 30 dena voobicaeno. Mozebi mi bil ploden, iako pred nekoj den imav simptomi na ovulacija kako so e bolki vo stomak i rastegliv sekret. So decko mi bevme na zabava za valentine, malkucja ja podmapivme rabotata i otidovme kaj mene. Bevme mnogu zapaleni, ama nemavme zastita. Trezni ne praime nisto bez zastita, no vcera imavme peting(se mazevme goli), no od pregolema vozbudenost toj nekolku pati penetrirase vo mene(kratki penetracii po 3-4 pati i se trgase). Potoa so masturbiranje mi svrsi na stomak, se izbrisav, ne mi otide nakaj vaginata.

    Prasanjeto mi e dali mozelo (ne daj boze), da se sluci nesto???

    pozdrav
     
  4. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Јагодче, можно е (не-дај-Боже) да си толкав баксуз па од предсемена течност да си забременила.
     
  5. strawberry18

    strawberry18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    25
    Hmmm.. i sea so da pravam...da ne me uviba neizvesnosta do 30ti...
     
  6. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Можеш да си купиш Ден потоа , апчиња , се купуваат во аптека ама ќе се консултираш со аптекарката дали може да ги земеш бидејќи се пијат најкасно 24 или 48 часа после секс, никако покасно, апчињата ќе ти предизвикаат меструација и така ќе се исчисти матката, или друдга варијанта ти е да почекаш неколку дена и да направиш тест за бременост. Јас лично мислам дека не си бремена, ама ти направи си тест.
     
  7. strawberry18

    strawberry18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    25
    Tie apcinja se okolu 500 den kolku so znam, i decko mi ne e tuka, a ako potrosam moite ke primetat od kaj da opravdam tolku pari..? a ginekologot mi ima receno da gi zemam samo ako ni se skine kondomot..za vakva situacija nz so da pravam..so e popametno- da cekam ili da se snaogjam da kupam apcinja?
     
  8. Katja.efremova

    Katja.efremova Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    89
    Девојки незнаев каде да го сместам прашањето..ама надевам се ке ми одговорите иако е малку у несоодветна тема :roll: Сакав да прашам дали сте слушнале за интермедиерно крварење?ако некој слушнал и знае што е нека ми објасни ако сака :)
     
  9. sonique

    sonique Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    28
    Како што прочитав поголем дел од коментарите и мислењата сфатив дека има шанси и за мене да постои некој совет.. :) значи ризичен однос имав на 30јануари(се скина презервативот но дечко ми тврди дека нема шанси да биде ништо несакано затоа што сврши надвор). А имав и ПМС. После два дена од односот добив мензис.... Постои ли сепак можност да сум бремена? :( :( :(
     
  10. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    i mene istoto mi se sluci se skina kondomot nema mesto za panika.jas mislev deka sum bremena zatoa so mi kasnese 16 dena no mi dojde
     
    На Winterborn77 и SimpleG им се допаѓа ова.
  11. simolicka

    simolicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    vaka , sakam da prasam imav odnosi so decko mi , bez prezervativ i mi e strav deka svrsi vnatre . MIslam sugurna sum deka pogolemiot del od spermaozidite bea isfrleni nadvor , bidejki samo sto go izvadi i svrsi . BIdejki ne sakam da rizikuvam me interesira dali moze testot za bremenost da pokaze posle 24 casa dali sum ili ne bremena ili da zemam anti bejbi apcinja ( kako odat dali na recepta ili nemora i kako vistinski se vikaat ) . Inaku treba da dobijam za okolu 4 dena sto e najdobro da napravma ve moal mza pomos .
     
  12. simolicka

    simolicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    vaka , sakam da prasam imav odnosi so decko mi , bez prezervativ i mi e strav deka svrsi vnatre . MIslam sugurna sum deka pogolemiot del od spermaozidite bea isfrleni nadvor , bidejki samo sto go izvadi i svrsi . BIdejki ne sakam da rizikuvam me interesira dali moze testot za bremenost da pokaze posle 24 casa dali sum ili ne bremena ili da zemam anti bejbi apcinja ( kako odat dali na recepta ili nemora i kako vistinski se vikaat ) . Inaku treba da dobijam za okolu 4 dena sto e najdobro da napravam ve molam za pomos .
     
  13. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Ako treba da dobies za 4 dena ,a menstruacijata ti e redovna SANSITE ZA DA SI BREMENA SE MNOGU MALI ,ODNOSNO NIKAKVI!
    Bremena mozes da ostanes samo vo sredinata na ciklusot ,odnosno 14,15, dena od dobivanjeto ,koga ti se plodnite denovi.
    Ovde ne postoi sansa deka si vo plodni denovi .
    Znaci ako ti e redoven ciklusot ,togas nemozes da ostanest bremena.
    Ako sakas mozes da kupis pilula ,koja se vika : DEN POTOA ,vaka se vika zargonski ,a vistinski ke si prasas vo apteka.
    Taa se pie 24-36 casa po rizicniot odnos i gi namaluva hormonite ,pa go stopira procesot na oploduvanje.
    Inace mozes da koristis i piluli za kontracepcija.Vo denesno vreme ,ne se strasni i mozat sekade da se kupat,ama mora da se konsultiras so lekar prvo!
    POZ.
     
  14. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    stom se 4 dena pred da dobies, ne e ploden den i ne bi trebalo da dojde do nesakana bremenost. ako voopsto se slucilo del od spermatozoidite da se vo tebe, ne e vazno dali e mal ili e golem del, mozebi bas vo toj mal del e nekoj "kvaliteten" spermatozoid.jas ne bi piela apcinja na tvoe mesto, no ako si tolku nestrpliva apcinjata se vikaat norlevo i ne mora recept
     
  15. simolicka

    simolicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Neznam sto da pravam , a zaredoven ciklus imam da nekogas duri i porano 4-5 dena znae da me iznenadi . Treba da dobijam na 27 minatiot mesec dobiv na 27 . Ve molam dajte mi sovet dali da zemam "norvelo" ili ne i koj se posledicite od toa .
     
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.749
    Допаѓања:
    65.202
    Пол:
    Женски
    Норлево за да земеш прво мораш да отидеш до гинеколог и да ти напише рецепт. Ако веќе одиш ќе те праша и за циклусот и за се, па ќе те советува дали да ги земеш или не.
     
  17. simolicka

    simolicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Neznam sto da pravam , a zaredoven ciklus imam da nekogas duri i porano 4-5 dena znae da me iznenadi . Treba da dobijam na 27 minatiot mesec dobiv na 27 . Ve molam dajte mi sovet dali da zemam "norvelo" ili ne i koj se posledicite od toa . Mi rekoa vo apteka deka netereba recept za borveloto
     
  18. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.749
    Допаѓања:
    65.202
    Пол:
    Женски
    Па јас коа ги купив мораше со рецепт. Ако не измениле сега нешто. Инаку ако треба да добиеш, шансите да бидеш бремена се скоро никакви. А со земањето на апчето ќе ти се поремети и циклус и се.
     
  19. simolicka

    simolicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    osven ciklusot moze da ima i drugi nekoj problemi ?
     
  20. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.749
    Допаѓања:
    65.202
    Пол:
    Женски
    Па јас немав никакви проблеми. Ми дојде една недела порано и после ми се поремети се, ама болки или нешто слично немаше.