1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. Tincekatince

    Tincekatince Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Da prvite dva testa bea pozitivni a ginekologot mi rece da cekame sumljat na bremenost a i na cista isto vecerva ke si idam za mk pa se nadevam posle 10 godini ke se izraduvam pa ke vi pisam sto kako pozic
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Дај Боже, ај ќе чекаме!
     
  3. kjofti4

    kjofti4 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    3.582
    Zdravo zenski
    Mi docni 4 dena, napraviv denes test za bremenos no bese negativen. Dali mozebi rano go napraviv ili? Bideki imam stvarno bolki vo gradite koi mi pocnaja od prviot den na docnenje na ciklusot, postojano mokram znaci na 1 cas, a ne pijam skoro voopsto tecnosti, i postojanoo potam mi e toplo na periodi na periodi ladno.. I ne napomenav deka koga svrse partnerot mene mi beja neplodni denovi..
    Fala na sovet sekoj bi mi bil dobredojden
     
  4. asdasadas

    asdasadas Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    • Ве молиме пишувајте кирилица.
    Zdravo,
    Dali e mozno simptomi na bremenost da se javat desetina dena posle odnos? Imam preosetlivi gradi. Bolka vo desniot jajnik.. treba da dobijam okolu 10ti ovoj mesec no nikogas ovie simptomi sum gi nemala za PMS.. Dali e mozno da se simptomi za bremenost?
     
  5. kristina.a.a.a

    kristina.a.a.a Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2018
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    ако се неплодни денови од 7 до 10 дена спермата може да опстане на топло место ( внатре ) и една недела ос однос да се оплоди, а за тестот може и да е сеуште рано, обиди се за неколку дена повторно со прва утринска мокрача (y) и секако со среќааааа
     
    На kjofti4 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Ако си имала подоцна овулација, можеби е рано, почекај уште некој ден, пак си направи тест, ако не добиеш во меѓувреме. Симптомите кои ги имаш, јас ги имам секој циклус после овулација, заради покачениот прогестерон. На сперматозоидите не им треба топлина, но фертилен секрет за да преживеат. Се надевам и @kristina.a.a.a ќе го прочита овој извадок од книгата на Диана Рој "The sperm meets egg plan": "Многу книги кажуваат дека сперматозоидите живеат 5 дена, а јајце-клетката 24 часа. Ова технички е точно, но голем дел од сперматоизоидите живеат само околу два часа, ако немате фертилен секрет да пливаат во него. На патот до матката, ќе ги потрошат резервите и ќе изумрат. Јајце-клетката живее само околу 12 часа и не може да чека долго."
     
    На kjofti4, srekice и kristina.a.a.a им се допаѓа ова.
  7. Tincekatince

    Tincekatince Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Devojkiiiii bremena sum 5 nedela konecno posle 10 godini daj boze kaj site da e vrateno kamen od srce mi padna❤️❤️
     
    На bella.gk, Stressed Out, MarigoldA и 21 други им се допаѓа ова.
  8. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Честитки!
     
  9. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.029
    Пол:
    Женски
    Рано е, симптоми за недела дена најрано
     
    На asdasadas му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ma4a

    ma4a Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    10
    Девојки, пред 12 дена точно во денови на овулација имавме секс со дечкото два пати со ред без да се измие и да моча.. Сега 7 дена пред менструација сум градите ужасно ме болат на допир и имам болки во долниот дел од стомакот.. Можни се шанси за бременост или само паничам? Ве молам без осуда само
     
    Последна измена: 3 ноември 2018
  11. asdasadas

    asdasadas Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    dali znaete od sto mozi da mi se tolku osetlivi gradite. Najcesto mi se slucuva den ili dva pred da dobijam.. ova sega e prerano..
     
  12. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Секогаш кога се има незаштитени односи во плодни денови има шанси за бременост. Болките што ги опишуваш значи дека многу веројатно си имала овулација и си пред менструација, но може да значат и бременост. Меѓутоа, без да направиш тест за бременост, никој не може да тврди што е. Не паничи пред време, почекај да задоцни прво.
     
    На ma4a му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Hello me

    Hello me Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2018
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Или од менструација или од бременост. Најдобро е да почекаш, ако ти доцни направи тест. Никој со сигурност не може да ти одговори, може само да нагодуваме.
     
  14. kjofti4

    kjofti4 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    3.582
    Fala mnogu na sovet
    Mene me maci bideki plodnite denovi mi beja zavrseni... A ovie denovi stvarno imam tolku tapa bolka vo predelot kaj jajnicite kako za dobivanje neznam dali seto ova e normalno definitivno sum zbuneta..
     
    На kristina.a.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.029
    Пол:
    Женски
    Јас се водам по тоа дека женското тело се менува нон стоп. Мене менструациите ми беа мн лесни и на 3 дена. Па почна стомакот малку па на 4 дена траење. Сум била и во болница од менструални болови на инфузија со лежење 6 часа. Така да немора да значи ако те болеле градите 2 3 дена пред да дојде и сега оп 1 недела порано не е нормално, нормално е . И гради болат и за менст. И за бременост. Неможеш да знаеш додека не пројде датум за менст.

    Има шанси
     
    Последна измена од модератор: 4 ноември 2018
  16. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Најмногу три дена опстанува спермата, не повеќе. Сепак среќно
     
    На kristina.a.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  17. DnevnikAna

    DnevnikAna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2018
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Девојки јас месецов правев ХСГ, ми рекоа дека ми се проодни каналите. После бев кај матичниот гинеколог за да ми каже дали имам фоликули што треба да пукнат, ми вика имаш пукнат фолукул. Тоа било значи на 12 ден од циклус, ми рече дека овулација ми е на 12 ден. Ние баш на тој ден немавме односи, но претходната вечер да, како и сабајлето на 13 ден. Докторката рече дека може да се фати, не се знае.
    Е сега, што е чудното :)
    Јас пред 4-5 имав чисто бел секрет и многу се изнервирав, прва мисла ми беше што е сега па ова, да не е некоја инфекција, никогаш не сум имала таков секрет. Чисто бел и густ. Вчера читав по нет и гледам дека често се јавува бел секрет во рана бременост.
    И друго, осеќам некоја нелагодност во десен јајник, што ми е чудно, бидејќи такво чувство имам пред овулација.
    Имате ли слични искуства?
     
  18. Tincekatince

    Tincekatince Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Цури пак јас ☺️
    Сакам да ви кажам дека симптомите според мене немаат многу значење бидејки сестрами после 1 месец доцнење направи тест онака на мајтап излезе позитивен значи воопшто никакви симптоми немаше беше и на ехо и ја потврдија бременоста а ништо не осејкаше ниту гради ниту поврајќање ама баш нишо
    Шибо сега и мајкс ке станам и тетка нема нешто поубаво
    П.с извинете ако бев досадна хехе поздрав
     

    Прикачени фајлови:

    На L*G, MarigoldA, Melinda85 и 6 други им се допаѓа ова.
  19. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.245
    Пол:
    Женски
    Сакам да слушнам мислење. Пишував пред околу 10тина дена. И јас како што пиша @Tincekatince во првата бременост ништо не осетив од симптими. Само една остра болка во јаниците што ја толкував како предзнак дека ќе ми дојде менструација. На крај после месец дена доцнење на ехо ми потврдија. Единствено што забележав е зголемен апетит. Сега се оние што ги викаат симптоми с понадевав дека ќе испадне нешто но добив. Е сега проблемот е што наместо 6 дена како секоја редовна менструација јас имав крварење само 3 дена и тоа количински помалку неголи што секогаш сум имала. во еден разговор со една колешка таа ми кажа дека нејзината мајка додека била бремена со неа си добивла секој месец а на симптомите за гадење повраќање и сл добила терапија за желудник,против гадење па не знам уште што. Сето тоа траело 4 месеци. Потоа престанала да има циклус но веќе се осеќало движењето на плодот. Да си закажам преглед за да дознаам која е причината на овој скратен циклус или да пробам со тест? А смачено ми е да одам по лекари освен кога навистина е неопходно.
     
  20. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    оди на гинеколог, ја сум веќе 10+3, сум останала бремена на 30 ти Август а имав циклус на 9 ти септември само неколку дена и многу малку... бидејки ми е трета бременост јас веке знаев чим градите ме болат дека мора да има нешто отидов на лекар 4 недели после циклусот си направив тест беше позитивен и кажувам на лекаркава вика нема да се види на ехо зашто едвај два дена ми касни .... кога погледна имаше и срцева реакција и се 5+6 бев .... се стаписа гинекологот.... оди си на лекар тоа ти е совет од мене.... а тест направи?
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.