1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. Hello me

    Hello me Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2018
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Почекај уште една недела и направи тест. Или можеш преку крв.
     
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    23.924
    Од кога почнуваат мачини? или нема правило?
     
  3. Hello me

    Hello me Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2018
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Најчесто една недела откако ќе ти доцни. Мада правило нема, секоја има различен организам. Кај некои се поизразени, кај некои не.
     
  4. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    23.924
    Фала мајка. Се надевам ќе поминам полесно без многу мачнини.
     
  5. Mara123

    Mara123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki
    Ve citam podolgo vreme i se odluciv da pisam bidejki so deckomi imavme eden mal problem za vreme na seksualen odnos.
    Sekogas koristime zastita (bidejki seuste ne sme se resile na toj cekor da bideme roditeli) na 02.03 imavme seksualen odnos i se sluci kondomot da ostane vo mene, kondomot sekako go izvadivme, no problemot e sto jas sum vo plodni denovi, koga najbrzo mozam da proveram dali sum bremena? Ne se napiv apce Norlevo od pricina sto ova ni bese prv rizicen odnos i ne veruvam deka od prva bi se zacnal plod, a i nesakam da imam hornomsko poremetuvanje. Dali imal nekoj slicna prikazna
     
  6. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Од прва може да се зачне.
    Имаше свршено во кондомот или?
     
  7. Mara123

    Mara123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Za vreme na odnos kondomot izlegol i ostana vo mene, znaci kondomot vekje se izvadil i koga svrsuval nemal kondom. Vo kondomot nemase sperma. Neznam koga da odam na ginekolog ?

    Treba da dobijam na 20.03 imam redoven ciklus, cuvstvuvam grcevi vo stomakot i bolka vo grbot (neznam dali e se toa podsvesno cuvstvo ili vistina imam grcevi...no pominaa samo 36 casa od rizicniot odnos neli e rano za pocetni simtomi ?? Sto mislite ?
     
    Последна измена од модератор: 5 март 2019
  8. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    2.284
    Пол:
    Женски
    Значи нема теоретски шанси да имаш симптоми после 2 дена од однос. Почекај да ти касни па прави тест :D
     
    На ELI MJ, KonstantinaM и Mara123 им се допаѓа ова.
  9. Mara123

    Mara123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Далеку е 20.03
     
  10. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Приказната не е слична, затоа што ние сакавме бебе, ама од прва зачнавме три пати. Ако си во плодни денови, а не ви е момент за деца, имаш време и за Norlevo и уште повеќе време за ЕllaOne. Кај гинеколог, освен за да ти пропиши ургентна контрацепција, сега не гледам причина да одиш.
     
    На Mara123 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    веќе не му верувам на телово и престанав да си барам симптоми.
    минатиот месец толку многу ме болеа градите, дури плачев од болка.
    Месецов ништо, ни најмалку не ме болеа. Минатиот месец 10 дена пред да добијам секој ден имав грчеви, мислев трудна сум готово. Ама си добив. Еве месецов ниту грч ниту ништо, утре треба да ми почне циклус и знам дека ке добијам пошто се пазев.
    4 другарки имам што се трудни моментално и ниту една од нив немала ни еден симптом, апсолутно ништо не почуствувале.

    поголеми се шансите да не си трудна.
    и покрај тоа што си била во плодните денови, статистички гледано, во просек секоја жена има 20% шанси да затрудни секој месец во плодни денови.
    е сега може баш ти си во тие 20%, ако не ти се ризикува пиј апче, ама затоа ти викам поголема е веројатноста дека не си.
    јас два пати се имам напиено норлево во животот и сега се каам искрено зошто пробувам неколку месеца веќе да затруднам, гледам дека не било толку лесно кај мене:)
     
    Последна измена од модератор: 5 март 2019
  12. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    @LunaGrey не можеш тоа си сигурност да знаеш.
    Ти си се напила норлево дека не си посакувала бременост во моментот.
    Така и членкава боље спречити него лечити.
    Јас најискрено во ваква ситуација би се напила норлево отколку да чекам,дали било,па да чукам глава после.

    П.С. сестра ми со првото дете е останата бремена од еден ризичен однос,од на нозе што би рекла,а за второто се помачија 1,5 година.
     
  13. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    Па затоа и пишав дека има шанса да е трудна дека има 20% шанса и дека ако не и се ризикува дека треба да се напие апче.
    Не и реков НЕМА ШАНСА. Не тврдев со сигурност дека нема шанси да остане трудна , не ми го извртувај кажаното.
     
  14. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    @LunaGrey не сум се изјаснила може убаво.
    На тебе мислев дека не можеш со сигурност да знаеш дали би останала бремена доколку не би се напила норлево.
    Може не се поклопиле коцките,а не дека тешко ќе оди забременувањето кај тебе.
    Ти посакувам 2 жар црвени линии месецов :*
     
  15. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    тешко оди да да ти кажам искрено, поминаа доста месеци.
    месецов сигурно нема да има линии, се пазев зошто лечев бактерија. ама како и да е фала ти, се надевам дека сите ќе си дочекаме наскоро...
     
  16. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    Ќе биде,ќе биде (fingers)
    Јас за првото ми требаше околу 1 година,па спонтан имав па после 3-4 месеци останав пак бремена и имав успешна бременост.
    Сега за второ се обидуваме 1,5 год сеуште без резултат.
     
  17. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    ти посакувам најскоро да си имаш позитивен резултат!:l:
     
  18. Mara123

    Mara123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    @LunaGrey dali moze malku povekje da mi objasnis otkako go ispi apceto norlevo dali imase bolki, dali imase poremetuvanje vo ciklusot, dali imase krv posle pienjeto na apceto?
    Imam seuste vreme za da se napijam, no na dva uma sum, sto dokolku ne sum bremena pa samo da si napravam hormonsko poremetuvanje..prv pat se soocuvam so ova i nemam iskustvo
     
  19. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    откако го испив апчето, ми се поремети циклусот да, добив два дена откако го испив апчето, а требаше да добијам на пример за недела дена. патам дека и првиот пат и вториот пат ми го поремети циклусот. вториот пат мислам дека и два пати добив во еден месец. знам дека по обилно крварев и ме болеше меѓутоа не беше претерана болката, може малце поинтензивна од обично.
    тоа е мое искуство, на некои луѓе не им го пореметува циклусот. не е толку страшно, нема да ти направи некое опасно хормонско пореметување. отвори на интернер и прочитај за можни нус појави па одлучи си.
     
    На Mara123 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mara123

    Mara123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Фала Луна
    А ellaone до колку часа има ефект ?