1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.658
    Пол:
    Женски
    Постои можност, не е исклучено да си трудна иако имаш менструација. Ама во твојот случај не мислам дека се работи за бременост, можеби имаш проблем со варењето на храната. Не си напишала каде точно имаш болки, а тоа што стомакот ти е поголем, може да ти е само подуен. Не си мала за да отидеш на гинеколог, време е да си одбереш свој лекар кај кого ќе одиш редовно и нема да имаш вакви дилеми. Сепак, уште си мала, и во фаза кога циклусот сеуште ти варира. Во секој случај, не верувам дека си бремена.
     
  2. babygirl

    babygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    65
    драги мои ке мозе ли некој да ми каже дали е можно да сум бремена , имав односи со дечко ми 4 дена откако ми заврши менструацијата, сврши во мене целосно :( утре дента купив од оние апчињата за после ризичен секс и требаше да ми предизвика повторно менструација но нема ништо......дали е рано да земам тест , колкави се шансите да сум бремена .....многу се плашам позз
     
  3. sweety.86

    sweety.86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    21

    Јас до сега сум земала два пати од апчињата за “ден потоа“ нормално во разлика поголема од 6 месеци и ми доаѓаше точно на време и не ми се појави никаков проблем, тие спречуваат несакана бременост во 80- 90 % од случаите и подобро е да се земат до 24 часа после незаштитен однос затоа што после тоа од 24 до 72 часа дејството му е намалено на пола, а исто така во нив пишува и дека може да добите пред време менструција а може и да касни неколку дена ама ако е повеќе од 10- 15 дена подобро е да си земиш тест, а и онака за да не ти е во мисла земи си тест и види си ако не друго барем психички ќе се рестеретиш. Ама сепак мислам дека штом си зела таблета не би требало да постои бременост ама секогаш постои некоја можност. А како се викаше таблетата што ја зеде? Јас земав НОРЛЕВО најефикасни се и плус тоа ако си останата бремена случајно и сакаш да го здржиш бебето нема никаков ризик ни по здравјето на мајката ни по здравјето на бепчето :) Поздрав
     
  4. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Deckii aj pomosh :D Posledna menstruacija imam dobieno na 22 april a inaku mi doagja na 21 den uvek redovno :D nikogash do sega nemam propusteno da ne mi dojdee :D E vaka sea Pred 22 april decko mi svrsi u mene i mi dojdee i ja pretpostaviv deka ne su trudna e segaa koga trebashe da mi dojde gi imav samo simptomite deka ke mi dojdee i gledam ne mi doagja e znaci mi kasnese 10 dena skoro vcera pravev dva testa ama negativni bea ama mozebi e uste rano e deneskaa mi dojdee ama po nikoja logika ne mi trebalo da imama ama ete po na femina kalkulatorot treba da sum sea u ovulacija lele ne znam sto da pravam ne znam dali sum bremena ako nekouj imal vakva slicna situacija neka mi pisee! pls |( :angel:
     
  5. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370

    epa vaka jas da ti kazam.... cim testovite se negativni ne se sekiraj...plus si dobila toa e znak deka ne si trudna...i jas dobivav sekogas tocno ama sega dobivam ednas na tri cetiri meseci a imam odnosi so deckoto bez zastita ... nemoj da se opteretuvas tolku psihicki ... samo se macis... i jas iskreno niso od kalkulatorite ne razbiram nikade....sto trebalo da bide ke bide ... jas sekoj mesec imam simptomi deka ke dobijam ama ne dobivam osven belo pranje so mi tece i koa ke dobijam me rastura... a ako ti tolku se plasis odi na ginekolog..i jas imam otideno ne e strasno...ama cim imas dobieno smwtam deka ne treba da se grizis..pozdrav
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Falaa srckaa :D I da znaesh ne treba psihicko maltretiranje sho treba da bide ke bide :D
     
  7. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370


    ete taka.... :D:D:D:D
     
  8. jarec-22

    jarec-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    I jas nemam nikakvi simptoni no sepak mi kasni 12 dena. imav mnogu stres vo tekot na ovoj mesec i promena na klima. sepak ne sum napravila test bidejki mislam deka ne sum bidejki sansite ne se mnogu golemi .
     
  9. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    vcera prokrvariv malce mislev deka sum dobila ali sabajle imase epten malce kako kafeavo..pred nekolku dena naprajv dva testa koi ispadnaa negativni i sega ova totalno me zboni.mi kasnit veke eden mesec i nekolku dena stomakot mi e isto kako pred dobivanje....strav me fakat da ne sum bremena:worried:
     
  10. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    а ако ти касни еден месец да посетиш гинеколог. може имаш проблеми со јајници или било што што може да ти направи проблем. затоа што не е убаво да ти касни, а викаш не си бремена. и ако сеа не си, посети гинеколог мора да го најдеш проблемот, затоа што тој проблем може да ти направи последици покасно кога ке се решиш да имаш деца. поздравче и среќно :$
     
  11. kleopatrata

    kleopatrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    posledno dobiv na 29maj i od togas evo veke mi kasni.nemam utrinsko macenje,nemam mokrenje,a me bolat gradive,jajnicive i polovinanva isto kako pred da dobijam.ima li sansa da sum bremena iako decko mi tvrdi deka nema?
     
  12. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    treba uste 10 dena da mi dojdi od sega me bolat gradite.a pred edna nedela kogaimav odnos so deckomi se skina kondomot i svrsi vo mene.ve molamza sovet
     
  13. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Ако односот кога ви се случило тоа со пукањето на кондомот бил пред недела дена, а ти треба да добиеш за 10 дена, тогаш ризикот е голем. Тогаш ти си била отприлика во 12 ден од циклусот. А земено општо при редовен циклус (26 - 30 дена) плодни денови се три дена пред овулацијата и еден ден по овулацијата значи отприлика од 11/12 ден до 15/16 ден од циклусот. Незнам девојче што да ти кажам. За таблати ден после мислам дека е касно. Оди побрзо на гинеколог консултирај се дали постои нешто што мижеш да направиш. А сигурни ли сте дека сврши во тебе? Баш беше пукнат кондомот? Ајде да се надеваме дека може и нема ништо. Види деновиве (недела дена по односот) ако се десило нешто треба да имаш капка крв. Мислам дека ова се јавува кај 80% од бремените жени. Тоа знчи дека зиготот се вгнездил во матката, па затоа има капка крв. Не мора да значи дека е сокогаш така, но е еден симптом. Па сега прати си ти и види. Ако не, не ти останува друго освен да почекаш уште две недели и као не добиеш до тогаш да направиш тест и обавезно на гинеколог. Поздрав и ти држам среќа.
     
  14. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    da kondomot bese skinat.i sega najmnogu se plasam da ne sum bremena ne znam sto da napravam
     
  15. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    mislam ponedelnik da zemam test ama neznam dali mozi
     
  16. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Па рано ти е понеделник. Викаш дека треба да добиеш за 10 дена, тогаш за најрано две недели од сега, односно 4 дена откако ќе ти доцни, тестот покажува точни резултати. А на гинеколог можеш да одиш во понеделник. Мислам дека најубаво ти е да се конслутираш.
     
  17. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    dosega ne sum bila na ginekolog.no ne znam i kaj koj ginekolog da odam.no mora da se rasprasam
     
  18. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Па незнам од кој град си. Распрашај се по другарките, ако ти е незгодно да се консултираш со мајка ти, а мислам дека најубаво со неа да се договориш. Прашај каде одат дали се задоволни, каков е третманот на докторот дали квалитетно работи, дали работи со плави картони... Па оди. Не е срамота да одиш не гинеколог. Мораш да појдеш штом до сега не си била воопшто, а посебно што си сексуално активна. Немој да с есрамиш, поголема срамота е да не се оди. Секоја модерна и самосвесна жена треба два пати годишно да си прави преглед...
     
  19. zoreto

    zoreto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    jas sakam da prasam ako nekoj znae da mi odgovori dali ima sansi da se zabremeni za vreme na doenje iako posle poragajot mi se nema stabilizirano menstrualniot ciklus,,znaci imam 4 mesecno bebe go dojam a nemam ciklus dali e mozno da ostanam bremena ve molam odgovorete mi
     
  20. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Имам слушнато дека ако само го доиш бебето и не го дохрануваш со ништо не можело да останеш бремена, но исто така имам и слушнато дека после породување најлесно се останувало, така да барем ти можеш на гинеколог ког аке отидеш на контрола да си прашаш.