1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.363
    Допаѓања:
    5.701
    Пол:
    Женски
    На Animallover<3 и Vivienen им се допаѓа ова.
  2. proletttt

    proletttt Нов член

    Се зачлени на:
    8 април 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakav da prasam menstruacija mi zavrsi nekade na prvi april. odnosi imav den dva posle 7 meseci ... posle odnosi custvuvam bolki vo dolniot del na somakot denes mi veli deka mi se plodni denovi odnosi imam samo zastiteni .. od sto moze da mi se bolkite vo gradi vo stomakot ??.. moze ovalucija ilo? mesto za panika?
     
  3. Vivienen

    Vivienen Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2021
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    388
    Пол:
    Женски
    Fala :inlove:
     
  4. Kk63

    Kk63 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Sekoj mesec pred da dobijam 10 dena predhodno me bolat gradite mnogu, sega 2 dena pred dobivanje ne osekjam nikakva bolka, dali moze da e toa nekoj simptom ili nesto mi se poremetilo ?
     
  5. Vivienen

    Vivienen Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2021
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    388
    Пол:
    Женски
    I jas go imav toj iscedok edna edela pred da dobijam i toa vo golema kolicina i isto go imam postaveno prashanjeto tuka. Mislev deka e pokasna ovulacija bideja spored kalendar ovulacijata mi bese projdena. A bidejki za vreme na ovulacijata sum ostanala bremena, ovaa ligava tecnost pokasno sum ja imala zosto matkata se cistela i se spremala za novata bremenost. Taka mi objasnija na lekar. Znaci ima dve opcii ili ti e pokasna ovulacija ili ako si bremena matkata se cisti.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kk63

    Kk63 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски

    Nema sansi da mi e ovulacija bidejki ja pratam so testovi i mi pomina, se nadevam deka e bremenost , eve za dva dena w treba da dobijam a najjakiot simptom(bolka vo gradi) go nema, pa toa mnogu me buni . Ke pocekam da zakasni pa ke vidime
     
    На aci aci му/ѝ се допаѓа ова.
  7. aci aci

    aci aci Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    442
    Пол:
    Женски
    Dali na nekoja vi se Ima sluceno da pocuvstvuvate simptomi na samo edna nedela od ovulacija I da ostanete bremena? Konkretno peckanje kaj jajnicite
     
  8. sikica7

    sikica7 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.983
    Јас имав симптоми 10 дена отприлика пред дата за добивање што значи после пбулација некој ден. Инаку забременив во неплоден ден, симптомите ми беа скроз исти како за добивање , болки во јајници,кичма, болни гради и само што често мокрев обично ноќеска..Тоа беше единствениот симптом кој што ме натера да помислам дек сум бремена .. Само два дена ми каснепше земав тест и беше позитивен..Затоа мој совет ти е да шочекаш барем 1 2 да ти задоцни и ќе видиш дали си или не. Со среќа се надевам дека ќе имаш 2 цртки
     
    На tina2018 и aci aci им се допаѓа ова.
  9. aci aci

    aci aci Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    442
    Пол:
    Женски
    Ti posakuvam lesna bremenost, majka i Bog da Ve cuva:l:
     
    На Animallover<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sikica7

    sikica7 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.983
    Многу ти фала, ти држам среќа
     
    На Animallover<3 и aci aci им се допаѓа ова.
  11. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Баш ме интересира каков е тој неплоден ден?
     
  12. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Многу пати имам слушнато, прочитано дека се забременува и во неполодни денови, шо ми иди косава сама да си ја извадам. Прво е најголема смешка шо можи да ја кажите, второ е срамота да мислите дека во неплодни се забременува.
    Луѓе, единствена шанса да забремените т.е да се деси зачнуваање се 12-24 часа месечно, односно овулација, односно прскање на јајце клетката. И тој ви е ПЛОДЕН ДЕН, НИКОЈ ДРУГ. Шансата е само тогаш. Терминот плодни денови се користи, за деновите пред овулација и денот на овулација, бидејќи сперматозоите живеат многу подолго од јајце клетката, па ако имате незаштитен однос, тие сперматозоиди може да останат живи до моментот на овулација, и да ја дочекаат јајце клетката.И затоа се викаат плодни, бидејќи точно не ја знаеме овулацијата, може да е било кој ден од тие денови. И забременувате единствено во тие 12-24часа.И забременувате во плоден ден. Затоа што сам тој ден е реално плоден.
    Како мислите забременив во неплоден ден? Денот ко ке сврши партнерот во вас тоа го сметате за неплоден, а пример следите овулација и не е овулацијата тој ден? Затоа е неплоден? Или забременив во неплодни денови, пред менструација или одма по менс? Како бе така. Кога и да сте забремениле, значи имало овулација, значи единствениот плоден ден сте го начекале. Вие можи и пред 5 дена пред овулација да имате однос, и ќе речите во неплоден забременив? Ја иступив ама еве не ми е јасно какви се тие неплодни денови во кои се зачнува
     
    На Anomis11, L*G, Honny и 11 други им се допаѓа ова.
  13. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.523
    Пол:
    Женски

    Devojkata mozno za ‘neploden’ den, aludiral na denovi koi sto ne se 14-15-16 ti od denot koga dobivame ciklus. Mozno e loso da se izrazil. Inaku plodniot den ne moze da se pretpostavi spored knigava, mozno e plodni denovi da imas i po kasno, i porano, organizmot e cudna rabota. Se pretpostavuva ovulacijata da se sluci vo 14 den, no ima malku zeni sto imat ovulacija togas. Sve zavisi od organiZmot. Mene na primer ovoj mesec, plodni denovi mi bea 17-18 od denot na dobivanje. Ima zeni pred 14tiot den ovulirat. Taka sto, ehoto e edinstvena forma da doznaes koi ti se plodni denovi. Sledenje na folikul. Nisto drugo. Pozz
     
    На aci aci и sikica7 им се допаѓа ова.
  14. sikica7

    sikica7 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.983
    Mozebi loso sum se izrazila ali mislev na den koga ne bev vo ovulacija i voopsto ne pratev koga sum vo ovulacija a koga ne..
     
  15. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Постојат неплодни денови. Тоа се сите денови освен денот кога е овулацијата, без разлика дали е на 10ти ден од циклус, 14ти или 23ти.
    Така да неможеш да кажеш забременив во неплоден ден, нема смисла ни реченицата ни муабетот. Не мислев ништо лошо, само сакав да корегирам. Секое добро :l:
     
  16. sikica7

    sikica7 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.983
    Se e okej te svativ ,jas loso se izraziv .. Moja greska
     
  17. aci aci

    aci aci Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    442
    Пол:
    Женски
    Дали некоја од Вас или некоја што познавате, чии сопруг има дијагноза asthenizoospermia остана бремена природно?
     
  18. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Јас :D Спермограм со две дијагнози. Без терапија. Без променет животен стил, храна и слично. После неполна година неуспешни обиди, сега сум веќе 10та полна недела. Ако имаш прашање слободно прашај. Секое добро :l:
     
    На hub, Campanula, Мишел* и 2 други им се допаѓа ова.
  19. aci aci

    aci aci Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    442
    Пол:
    Женски
    Srekjaaaa si ti:l: mi go razubavi denov so nadez I pozitiva. Ti blagodaram do beskraj, ti posakuvam lesna bremenost majcicke I zdrav plod:l::f::sun:
     
    На babymaybe123 и Honny им се допаѓа ова.
  20. Lady..M

    Lady..M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Фала мила, да ти се врати што поскоро :inlove:
    Мажот ми покрај астено (10% само брзи) имаше и тератозооспермија, 85 % неподвижни.
    Од медицината има нешто поголемо, се вика верба :hug:
     
    На hub, Bebce1, Мишел* и 5 други им се допаѓа ова.