1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.504
    Допаѓања:
    3.339
    Пол:
    Женски
     
  2. idontwannabeyou

    idontwannabeyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2022
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    167
    На 26.12 ми заврши менс,веднаш наредниот ден имав незаштитен однос со дечко ми, веќе некое време осеќам болка во јајниците,градиве ме болат(не многу)..што мислите дали е можно да сум бремена?
     
    На SoniMoni му/ѝ се допаѓа ова.
  3. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    4.459
    Пол:
    Женски
    Како би знаеле ние? :?:
    Сврши во тебе? Ако да, има шанси иако ден после менструација не би требало, сметајќи дека овулацијата настанува покасно.
    Јајниците те болат затоа што си во овулација најверојатно. Користете заштита ако не планирате бременост.
     
  4. idontwannabeyou

    idontwannabeyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2022
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    167
    Само побарав мислење како и сите други, btw благодарам :)
     
  5. stsmua05

    stsmua05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    2.388
    Допаѓања:
    13.097
    Пол:
    Женски
    Овулација е 4 дена после менструација големи се шансите ако партнерот свршил во неа да е бремена.
     
    На idontwannabeyou му/ѝ се допаѓа ова.
  6. idontwannabeyou

    idontwannabeyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2022
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    167
    Сврши затоа и прашувам за мислење,веќе подолго време чувствувам болка во долниот дел од стомакот..страв ми е ако правам тест да не биде негативен(ќе се разочарам) :)(
     
  7. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    4.459
    Пол:
    Женски
    Мислиш 14 сметајќи од прв ден на менструација. На секое правило има исклучок, така да штом свршил во неа, има шанси.
     
    На idontwannabeyou му/ѝ се допаѓа ова.
  8. stsmua05

    stsmua05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    2.388
    Допаѓања:
    13.097
    Пол:
    Женски
    По 14 дена се прави тест си измешала нешто.
    Овулација не трае 14 дена и не е 14 дена по менструација.
    Инаку да не е кај сите исто..
     
  9. idontwannabeyou

    idontwannabeyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2022
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    167
    14 дена после менструација..такво мислење прочитав а и слушнав од неколку блиски пријателки..а од мајка ми баш спротивно таа веднаш после менс забременила
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. stsmua05

    stsmua05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    2.388
    Допаѓања:
    13.097
    Пол:
    Женски
    Кога ти завршува менструација 3/4 дена после тоа ти е овулација барем јас сум бремена знам кога работевме на случајот не знам што се буниш тоа ти се најплодни денови а 14 дена по овулација дознаваш дали настанала бременост или јајце клетката пукнала и добиваш циклус нов.
    Не е кај сите тогаш овулација ама кај сите што имаат редовни циклуси и редовна овулција тие се калкулациите.
     
    На Снегулк@23 и idontwannabeyou им се допаѓа ова.
  11. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    4.459
    Пол:
    Женски
    Не сум измешала ништо. Прочитај уште еднаш што напишав. Ниту пишав дека трае 14 дена ниту дека е 14 дена по менструација.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. stsmua05

    stsmua05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    2.388
    Допаѓања:
    13.097
    Пол:
    Женски
    А океј си пишала 14 дена од прв ден на циклус , мислам дека не е толку ама нема врска сите сме различни.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Kailani

    Kailani Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2021
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    1.142
    Пол:
    Женски
    Кај жени со типичен циклус од 28 дена, овулацијата е на 14ти ден. 14 дена трае фоликуларна фаза, настапува овулацијата, па следи 14 дена лутеална фаза. Ако не настанала бременост, почнува крварење и стартува нов циклус.

    Јајце клетката инаку не пука. Фоликулот при овулација пука и ја ослободува јајце клетката за оплодување. Ако не се оплоди јајце клетката, почнува да се распаѓа.

    Бидејќи сите не се по книга и циклусите на сите не се 28 дена, траењето на фоликуларната фаза варира, а со тоа варира и овулацијата. Кај некои овулација може и на 10ти ден од циклус да биде, кај некои на 20ти ден.
    Ти можеби си имала рана овулација кога си останала бремена, ама имај во предвид дека и сперматозоидите можат да преживеат внатре неколку дена.

    3-4 дена после менструација школски се смета дека почнуваат "плодни денови", а не дека кај сите тогаш е овулација.
    Апликациите за следење на циклусот, ја земаат во предвид можноста и за рана и за доцна овулација, а и животниот век на сперматозоидите, па повеќе денови ги пресметуваат како плодни.
     
    Последна измена: 11 јануари 2022
    На Ani93, doubleinfinity, boo3 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. stsmua05

    stsmua05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    2.388
    Допаѓања:
    13.097
    Пол:
    Женски
    Јасно ми е се што си напишала :D
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. SupernovaS

    SupernovaS Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2020
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    35
    Na 21 noemvri dobiv no potoa imav nezastiten odnos pri sto deckoto ne svrsi vo mene no bidejki ispaniciv ispiv Norlevo. Potoa sekoj nareden odnos bese so kondom i svrsuvanje nastrana kako obicno. Imam neredoven ciklus i dobiv na 6 januari pri sto prvo imase kafeava krv a potoa normalno crvena i denes na 5 den mi zavrsi. Po pienje na apceto imav krvarenje isto kafeava krv sto procitav deka e normalno, no koga dobiva pred nekolku dena kafeavata krv me zbuni. Citav i procitav deka kafeavata krv mozebi e implantacisko krvarenje i sekade mi izleguvaa sekakvi raboti povrzani so bremenost pa napraviv 3 testa koi izlegoa negativni. Poradi toa sto ponatamosnoto krvarenje bese crveno kako voobicaeno prestanav da panicam. Nekako mnogu brzo mi zavrsi menstruacijata i malku sum isplasena no se nadevam nema prostor za panika i deka se e posledica od apceto. Sto mislite Vie?
     
  16. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    11.675
    Пол:
    Женски
    Воопшто нема простор за паника. Уживај си сега а следен пат размислете два пати пред да имате однос без заштита за да немаш вакви стресови.
     
    На SupernovaS му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Чинам имам читано дека влијае апчето, прави промени. Така да, немаш простор за паника.
     
    На SupernovaS и Снегулк@23 им се допаѓа ова.
  18. peperutce94

    peperutce94 Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2021
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site za 7 dena treba da dobijam od vreme na vreme mi ide na povrakanje ama ne povrakam toa mi se slucuva posle sekoj obrok sto mislite mozno e da sum bremena? I gradite me bolat drugi simptomi nemam...
     
  19. stsmua05

    stsmua05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    2.388
    Допаѓања:
    13.097
    Пол:
    Женски
    И да си бремена рано е за симптом - повраќање :)
     
  20. Tinkerbell11

    Tinkerbell11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.824
    Пол:
    Женски
    И јас мислам дека е рано. Почекај да добиеш, а доколку не добиеш направи тест и тогаш ќе бидеш сигурна.