1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    800
    Допаѓања:
    885
    Пол:
    Женски
    После менструација преку ден и имавме односи кога бев во овулација, не правам тестови за овулација за точно да знам но имав некоја болка во јајниците тој период
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  2. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.850
    Пол:
    Женски
    Ако е така, можно е имплантациско да е. Треба да направиш тест утре и ќе знаеш на што си.
    Не ни прекинува менструацијата од туширање.
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    800
    Допаѓања:
    885
    Пол:
    Женски
    Сепак не е тоа колку и да се понадевав, утрово дојде.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    Девојки, имав претходно пишно дека односи имавме со мм веднаш после менс, нареден ден, тоа беше 13.03.Кога требаше да ми биде ден на овалуација (секогаш имам симптоми за овалуација и знам кога точно овалуирам), овој пат немав, но на 25.03 пак имавме и од тогаш имам постојано имам безобен скрет, мала болка во гради и пецкање во јајници, а треба да добијам за 8 дена. Не ми се чекаше за тест па направив вчера но негативен покажа, што е нормално рано. Навистина едвај чекам да видам две цртки но постојано сум со резерва да не се разчарам овој пат пак.;( Читав тука дека симптоми се исто како и пред добивање, но вагиналниот исцедок и пецкањето во јајници не ми се баш како за добивање сиптоми. Пред две недели бев и на гинеколог за ПАП да си направам и и кажав на матичната дека се обидуваме за дете и таа ми рече "супер, само опушти се, матката ти е чиста и здрава, дури нема ни потреба за фолна но на тебе оставам дали ќе сакаш да земиш". Е сега и за тоа не знам дали да почнам да земам или? Убав ден да си имате :l:
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. spasovskam

    spasovskam Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2014
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    758
    Kako nema potreba od folna, nema vrska folna so cista i uredna matka. Folnata w za razvoj na bebeto, da si zemes i da si pies obavezno. Srekjno(fingers)
     
    На juice_, Suze18992, Cecko85 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.789
    Пол:
    Женски
    Не е бремена се уште, јас не знам зошто сите пијат фолна пред да забременат. Буквално ништо нема да ти смени освен ако имаш некој проблем, па доктор да ти препорача да 'ги наполниш резервите'.
     
    На sheis, fana и Emy867 им се допаѓа ова.
  7. spasovskam

    spasovskam Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2014
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    758
    Jas kako sto mi imaat kazano znoram, folna bi trebalo da se pie 3 meseci pred planirana bremenost. Koj kako si saka, samo spodeliv:)
     
    На Sweetheart87 и Verce28 им се допаѓа ова.
  8. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.384
    Допаѓања:
    8.308
    Пол:
    Женски
    Ке се вмешам малку :). Не очајувај, само стрпи се и направи си тест ако ти задоцни. И јас бев првин нестрплива, ама после се опуштив и три дена по задоцнување направив тест. Воопшто не мислев на тоа, порано да го направев можеби негативен ке ми покажеше.
     
  9. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.789
    Пол:
    Женски
    Знам, јасно ми е. Тоа го пишува на секоја кутија со фолна ама ретко кој доктор препорачува освен секако ако тој не смета дека е потребно.
     
    На sheis му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    5.860
    Пол:
    Женски
    Јас пак досега кај сите што отидов и кажав дека пробуваме, одма ме прашаа дали пијам фолна. Не гледам причина зашто да не ја зимаме предвреме, а има многу причини зашто да ја зимаме. Сепак секој си знае најдобро. Јас почнав со фолна година ипол пред да останам бремена
     
    На sheis и LaTama им се допаѓа ова.
  11. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.789
    Пол:
    Женски
    Кога веќе знаат дека се обидувате, па ок ајде нема штета почни да пиеш. Така бебето од прв ден ќе биде покриено со доволно фолна, а кај некои кои непланирано останале бремени ќе почнат една недела покасно. Муабетот ми е апсолутно не менува многу доколку пиеш или не, туку така кај нас се научени 'ајде пиј за секој случај, нема штета'. Овие дабростон, утрогестан гледам како ц витамин почнале да ги препишуваат, за друго да не правиме муабет.
     
    На H.VAGA, Campanula, Eli23 и 7 други им се допаѓа ова.
  12. spasovskam

    spasovskam Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2014
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    758
    I tvoeti drzi voda:) koga e neplanirano e drugo, ama ako vece se probuva, zosto da ne. Kako i da se postapi ne e greska, koj kako smeta deka e ispravno
     
  13. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.993
    Допаѓања:
    7.474
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со тебе еве колешка моја не пиеше фолна до трет месец не пиеше ништо ваљда матичниов заборавил да и каже. Па роди здраво и живо бебе.
    Додека пак утрогестанот,дабростонот, магнезиум и слично ги даваат за секој случај .
    Некогаш кога читам какви се витамини пијат а јас сум само со пренеталниве си викам дали е ок тоа?
    Друг момент имам другарка во странство таму буквално за се што те боли гинекологот те пушта да пиеш апче, кога и кажувам кај нас само најчесто парацетамол дека се пие се чуди.
    Паин килерси, капки за нос, таблети за гадење и повраќање и сл.
    Вика да не ги пијам апчињата би повраќала.
    А ние сироти овде имаме еден антиметил што за ништо не служи, па и кога ќе се пожслиш на гинеколог од мачнини повраќање таква ти е бременоста ќе ти рече.
    У превод трпи си и ќути си.
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.789
    Пол:
    Женски
    Другарка во Германија мене ме прашуваше кои витамини да ги земе, докторот ништо не и кажал. Буквално ја оправав за се по ред, мислам само шеќер испита во цела бременост и за ова не сум сигурна.
    Не знам искрено за кои лекови се дозволени ама знам дека многу жени без никаква причина си ги одбиваат децата од цицање ради антибиотик или друга терапија само зашто докторите ги мрзи да си го апдејтираат знаењето. Членката Каетана само на колку жени има помогнато, педијатрите можат само да и позавидат. Еве сега моја блиска си го одби детето зашто е трудна со второ, така и рече докторот. Плус и препиша утрогестан за секој случај зашто го држела детето во раце, па да не прокрвари.
    Чест на исклучоци ама стварно трудниците се извадени од памет ради такви доктори.
     
    На Мамичка му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.993
    Допаѓања:
    7.474
    Пол:
    Женски
    За во Германија многу се жалат. Знам од други познаници.
    Она не е во Германија .
    И кога и кажував дека нсшинциве се жалат од здраството еве да речеме во Германија.
    Рече кај неа не било така случај.
    И дека на прегледи можеш да одиш често колку сакаш ама ги плаќаш приватно. И дека најчесто народот не сака да плаќа па оди само на тие прегледи што ти следуваат.
    И баш била задоволна од матичната.
     
  16. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.747
    Допаѓања:
    3.242
    Пол:
    Женски
    Точно. Мене ми даде, кога ја прашав зошто ми рече зошто многу спонтани имало па за секој случај. Кога плодот престана да се развива ми вика од утрогестанот стои, да не си го користела ќе си прокрварела сама. Сега мора киретажа. :?: Чист доказ дека го даваат без никаква потреба.
     
    На Jana06 и Erika.greeneyes им се допаѓа ова.
  17. Verce28

    Verce28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2021
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    943
    Пол:
    Женски
    Otvori na google i procitaj, ima ubavo objasneto. Ne samo zaradi razvoj na bebeto, tuku i zaradi pogolema plodnost i pogolemi sansi za zacnuvanje i namaluvanje na rizikot na defekti kaj bebeto :) Ne e stetna, mozes samo pridobivki da imas od folnata.
     
    На Yeeah и Sweetheart87 им се допаѓа ова.
  18. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    5.860
    Пол:
    Женски
    Јас за во Швајцарија да си кажам 3ца доктори ми кажаа да земам фолна уште кога почнавме со обиди. Ми препишаа апчиња за повраќање и ми рекоа да ги земам само доколку стварно не можам да издржам. За болка во грло ми рекоа ништо не треба да пијам само чаеви такви ствари. И за запек само магнезиум и сируп за трудници. Овде баш се тешки за давање антибиотици и лекови, битно и е да се направат сите испитувања од каде доаѓа проблемот. Кога ве читам во мк што се пиете, стварно не знам што е правилно.
     
  19. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.384
    Допаѓања:
    8.308
    Пол:
    Женски
    Дали се нормален симптом на бременост болки слични на менструални, но не толку јаки и краткотрајно се? И благи болки во половината исто краткотрајни, само на еден момент ме заболи појако.
    Болките ми поминаа пред некој ден. Сега освен благо осетливи гради, благ замор и пореметен сон, друго не чувствувам.
    Инаку 5та недела сум.
     
  20. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.825
    Допаѓања:
    11.742
    Пол:
    Женски
    И јас сум 5+0 и се осеќам исто како тебе, буквално исто. Ми се јавуваат болки одвреме навреме ама читав тука дека биле нормални. Кога велиш пореметен сон, дали тоа значи дека се будиш во текот на ноќта? Јас се будам околу 2 пати во текот на ноќта и после цел ден ми се спие:lol:
     
    На oblace1 му/ѝ се допаѓа ова.