1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.087
    Пол:
    Женски
    Ако последниот циклус ти бил на 18ти мај, денес ти е прв ден каснење ако ти доаѓа точно на 28 дена.
    Ако имаш подолги циклуси, почекај уште некој ден и направи тест, ама ако ти е редовен денес ти е прв ден доцнење.
     
  2. Bella10

    Bella10 Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2022
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Tocno na 30 dena mi doagja , do april mi doagjase sekoj 8 vo mesecot,vo april imav preselba dali mi vlijaese toa, stres... mi docnese 10 dena sto nikogas od koga imam dobieno kako devojce ne se slucilo i sega si go zemam 18 kako posledno neli kako da e uste dva dena stiskam palci
     
    На Cecko85 и Mantub им се допаѓа ова.
  3. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.087
    Пол:
    Женски
    Епа тогаш почекај уште два дена. Среќно
     
    На Bella10 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. girl2

    girl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2013
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    Здраво веке подолго време сакам детенце ама ова се случи неочекувано ... Добив на 4јуни..
    На 10ти ми заврши.обично после 7 дена од завршувањето ми се плодни ама јас место на 18ти .. овулација имав на 15ти .(осекам по болката во јајникот). . А. . На 13ти имав односи со свршување внатре .. ама станав одма у вц пошо ми се мо*аше.. после три дена од односот осетив пак болки како за овулација траеа два дена (и 3 можеби) ..и вчера станав од спиење со киселини во желудникот кои траеа неколку часа ..
    На Втори сега треба да добијам(или не) .. ама многу сум нестрплива ...
    (Иначе бев настината и имам белопрање налик на бели грутчина и ме чеша ) мислам дека мие од настинката ..ама можное рана бременост ?
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.489
    Допаѓања:
    18.710
    Пол:
    Женски
    Ако те чеша можно е да имаш некаква инфекција, оди на гинеколог. За тест за бременост ќе треба да почекаш уште недела дена.
     
    На girl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. girl2

    girl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2013
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    Фала за советот ... дефинитивно е инфекција ... најдов нешто слично cotton cheese ... or yeast infection се вика ... со сода се мијам секој ден ... денеска помалце имам ..
    Значи за тест мора да почекам ... уште 8 дена ке ми дојди ...
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    976
    Допаѓања:
    13.610
    Пол:
    Женски
    Не да се миеш со сода туку да одиш на гинеколог да ти даде соодветна терапија. Прво тоа излечи го па мисли на бременост.
     
    На sj *O*, Снегулк@23, H.VAGA и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.489
    Допаѓања:
    18.710
    Пол:
    Женски
    Бактерии не се лечат со сода, 21ви век сме. Ако имаш бактерија и си забременила не е ок. Оди на гинеколог.
     
    На sj *O*, Снегулк@23, MilaSs12 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. girl2

    girl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2013
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    Во ред имате право ... фала ви многу уште сега ке се јавам кај матичен дами закаже преглед .. ❤
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Marija Magdalena

    Marija Magdalena Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    По симптомиве што ги пиша наликува на кандида и таа ако не се третира може да доведе до поголеми компликации и да се повторува често..
     
    На Cecko85 и Снегулк@23 им се допаѓа ова.
  11. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.539
    Допаѓања:
    10.703
    Пол:
    Женски
    Какви поголеми компликации од кандида, освен што е повторлива често?
     
  12. Marija Magdalena

    Marija Magdalena Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Во смисла ако е бремена.
     
  13. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.539
    Допаѓања:
    10.703
    Пол:
    Женски
    Сега читам, кандида албиканс на едно место вели не му штети на плодот, нема допир со него, а на друго дека од кандидијаза може да се роди со помала тежина. Појма немам стварно шо е точно. Ваљда ако не се третира долго време.
    Нека каже некоја повеќе ако знае.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. АнаМаријаД

    АнаМаријаД Популарен член

    Се зачлени на:
    15 март 2017
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    4.240
    Пол:
    Женски
    Кандидата во бременост лесно се појавува ради што се лачи поголемо количество естроген а тој прави да се лачи поголемо количество гликоген кој прави да порасне растот на кандидата,која секако ја имаме,само што тогаш под тие услови се активира многу лесно. Ко ке се породи жената ако се пренесе на бебето кандида ништо страшно многу лесно се лечи.
    А и во бременост има дозволени вагиналети антимикотици за трудници за да се исчисти кандидата. И најбитно е во бременост безразлика дали бактерии има жената или кандида важно е да се работи на обновување на микрофлората во вагината,односно лактобацилите да ги зголемиме. Само на тој начин ке бидете заштитени од тие ствари,пошто со разни инфекции и бактерии се уништува таа,и мора да се обнови,за да штити.
    И кандидата не може да му наштети на бебето во стомакот додека другите бактерии како уреаплазма микоплазма и сл. можат и те како. Затоа се треба да се третира на време.
    Членката што пиша дека може да донесе поголеми компликации,да точно ако не се лечи кандидата,микрофлората на вагината ке се уништи скроз и тогаш е подлога за опасните бактерии како овие горе што ги пишав,тогаш многу лесно може да се размножат и тие. Но самата кандида не може да направи поголеми компликации ако се лечи одма и на време.
     
    На sj *O*, Campanula, Cecko85 и 4 други им се допаѓа ова.
  15. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.539
    Допаѓања:
    10.703
    Пол:
    Женски
    Фала ти на објаснувањето!
    Ако е присутна пример, а без симптоми во рана бременост, е опасност по развојот на плодот?
     
    На АнаМаријаД му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.338
    Допаѓања:
    38.061
    Пол:
    Женски
    Не е опасно, јас имав од пред да останам трудна до брисеви во 12 недела, после со вагиналети се среди. Сега сум 30та недела, не ми се појави пак. Скоро сите ја имаме, кај некои повеќе, кај некои помалку размножена.
     
    На sj *O*, Erika.greeneyes и elenaklasik им се допаѓа ова.
  17. АнаМаријаД

    АнаМаријаД Популарен член

    Се зачлени на:
    15 март 2017
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    4.240
    Пол:
    Женски
    Кандидата е габа, не спаѓа во група на бактерии,и неможе да наштети на развојот на плодот нити во рана нити во доцна бременост и не делува на текот на бременоста. Како и да е треба да се лечи,ствара нелагодност,некој ги чеша пече и слично. И да нема симптоми а да е откриена тогаш значи дека не е во толкав голем број чим не дава симптоми,ама и тогаш треба да се лечи. Обично многу лесно се лекува,ретко некоја да има упорна кандида и потешко да биде лечењето.
     
    На Cecko85 и elenaklasik им се допаѓа ова.
  18. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.539
    Допаѓања:
    10.703
    Пол:
    Женски
    За секој случај секоја вечер по една чаша јогурт, а наутро кисело млеко.
    Знам еден лек за лечење, зовриена вода и сода бикарбона вл шприц, да се шприца повнатре во вагина, околу 10тина дена. Таа шо ми го кажа откако го направила ова, не ѝ се појавила пак.
    Кај мене најчесто излегува на брис, а јас не ја осеќам.
     
    На АнаМаријаД му/ѝ се допаѓа ова.
  19. АнаМаријаД

    АнаМаријаД Популарен член

    Се зачлени на:
    15 март 2017
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    4.240
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам најискрено ова го имам пробано и јас со шприцот и содата ама не чини. Како шприцаш тоа внатре pH вредноста се менува и се уништуваат лактобацилите(добрите бактерии кои не штитат) и јас напраив ова и не само што не излечив кандида него закачив и уреаплазма и микоплазма и гарднела. Ова е само мое искуство не викам дека не помогнало на некого,ама и самите доктори кажуваат дека пречесто миење доле може да го направи истото,а ова замисли сода растворена внатре шприцаме. Мене гинеколог ми има кажано навечер само со млака вода измивање и доволно е. Никако сода и такви ствари. Поарно да си земете вагиналети јас овие последно ги користев Донафил на природна база се со млечна и борна киселина и обновува се,башка ептен ефикасна против кандида. Ова зборам со дозвола од доктор за вие бремените. На природна база се ама сепак треба консултација.
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Girllllllll***

    Girllllllll*** Нов член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2022
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Да прашам. Со дечко ми имавме незаштитен однос неколку пати, но тој сврши надвор од мене. Три дена ми касни менструацијата што ми се дешава првпат постојано ми идеше порано неколку дена, имам болки во стомакот и во градите. Што мислите има ли шанси за бременост многу сум исплашена??:?:
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.