1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    3.662
    Многу ми е жал :( Имаше некои симптоми во овие две недели?
     
  2. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.109
    Пол:
    Женски
    Koga pocustvuvavte bolka vo gradi I oteceni gradi kako simptom na bremenost? Dali site ili ima I nekoi koi ne pocustvuvale?
    Me interesira nekoe iskustvo :)
    Ubav vikend! ❤
     
  3. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.301
    Допаѓања:
    22.881
    Пол:
    Женски
    Како најтазе еве мое искуство. Вчер правев тест и позитивен:inlove: и прва бременост и оваа без ниеден симптом, ни надуени гради, ни болки во стомак, ни често мокрење, ништо. Све најнормално.
     
    На cipita, Vanila&argan и Campanula им се допаѓа ова.
  4. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.109
    Пол:
    Женски
    Cestitkiiii Lesna bremenost da si imas ❤
     
    На Bubish26 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.408
    Допаѓања:
    4.873
    Пол:
    Женски
    Мислев дека никогаш нема тука да пишам.. Ама во паника сум. За првата бременост бев во потрага по симптоми, немав никакви до седмата недела.
    Овулацијата мислам дека ми помина, до наредна менструација имам уште десетина дена. Имавме односи, незаштитени. Единствен метод на контрацепција ни е pull out... Утрово имав страшна главоболка, болки во половината цел ден и гадење некое и мачнини.. Со првата бременост немав ништо од ова, само боцкање во јајници и болка во половина, ама сега паничам и се плашам.. Рано е ваљда за симптоми на бременост ? Може ли да ми е ова од замор ? Очајно се чувствувам, не сум спремна за уште едно дете..
     
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.996
    Допаѓања:
    75.744
    Пол:
    Женски
    Не би требало да имаш толку рано симптоми. Не ти ни доцни? Има и вирус периодов, а може и од умор да ти се гади и повраќа (ми се случило). Мене и со двете тие мачнини ми почнаа тек после 7,8ма недела... (а тоа е веќе 2,3 недели од недобиениот циклус).
     
    На DarkStormm му/ѝ се допаѓа ова.
  7. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.408
    Допаѓања:
    4.873
    Пол:
    Женски
    Не ми доцни. И јас мислам рано е. Ама паничам..Мене единствени симптоми ми беа болки во половина, боцкање во јајници, чувствителни гради, ама баш 7 недела, дури и кога имав позитивен тест, рано направен (5 недела) немав никаков симптом. Ама тогаш беше друго, сега не сакам бременост и очај ме фаќа...
     
  8. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.638
    Допаѓања:
    19.025
    Пол:
    Женски
    Не ме болеа гради мене ни во прва бременост ни сега. Само ги осеќам како потешки некако. Ако ги стиснам брадавиците осетливи се, ама онака да болат константно не.
     
  9. kjofti4

    kjofti4 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    991
    Допаѓања:
    3.582
    Со првата бременос немав буквално ништо едино повраќа многу
    Е сега дали е нормално болки доле како менструални и половината ме боли од која недела престануваат?
    Прв преглед тек за 5дена сеуште е рано за ехо
     
  10. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.109
    Пол:
    Женски
    Normalni se tie bolki. I jas gi imav, znaat da se Javat od vreme na vreme. Se Shiri matkata I zatoa. Ne se plasi :)
     
    На kjofti4 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Elenka1994

    Elenka1994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2020
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Ne mora da znaci so simptomive, jas na primer uste pred da dozaam deka sum premena znaci edna nedela pred termin za dobivanje imav simptomi ( bolka vo polovinata nevidena dosega prv pat tolku da me boli da ne mozam da sedam a nitu da lezam i plus mirisot na jajca ne mozev da go podnesam se mi mirisaa na rasipano) iako ne znaev deka se toa simtomite togas no ete pak edna nedela do termin.
     
  12. Vanilla15

    Vanilla15 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.241
    Пол:
    Женски
    Може да се симптоми на се.
    На замор, на настинка, на се буквално...
    може пишам во погрешна тема ама и да не си спремна знаеш дека имаш секогаш опција.. те имам читано и во другите теми, затоа и ти кажувам и тоа...
    нема потреба за паничење
    :hug:
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.177
    Допаѓања:
    1.051
    Пол:
    Женски
    Другарка ми е трудна има 6 недели ипол (прва бременост)
    Овие неколку дена некој саат мачно и ниски притисок
    Денеска цел ден не арна и со ниски притисок 95 со 59
    Џабе кока кола, солено...
    Сабајлето се напила вода или кафе одма повраќа...
    А некој кажаа дека вака ќе било 3 месеци..
    Пред крајот септември термин и секакви испитувања треба да се направи

    Некој искуство?
     
  14. Мамичка

    Мамичка Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2017
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    691
    Пол:
    Женски
    Јас со двете бремености повраќав до 3 или 4 месец. Сите качуваат килажа во бременоста јас намалува. Нека јаде овошје повеќе. Јас првите три месеци бев повеќе на банани и мандарини од тоа не повраќав, од друго се.
     
    На Kikiccc му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.301
    Допаѓања:
    22.881
    Пол:
    Женски
    Нормално е да и се гади и да повраќа, ако повраќа од вода и кафе нека не пие,сама ќе види види што ќе можи да јади. Пример јас сум месар, сакам кафе, јадам јајца, првТа бременост овие работи не можев да ги смислам, осетев мирис на месо одма повраќав ама дека ќе и трае точно до 3 месец никој неможе да гарантира дека ќе и трае, може помалце, може да и помине, па пак да и се врато во тие 9 месеци или најлошо, до крај да и тера ама се е тоа нормално.
     
    На Kikiccc му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ivana2111

    Ivana2111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, веќе подолго време ве читам, но никогаш не сум пишала ништо. Никогаш не мислев дека прв пат ќе пишам нешто во Бременост, но еве.. Имам нередовен циклус од 28-35 денови, секогаш е различно. Со мм се обидуваме за бебе од пред 2 месеци. Последно добив на 25.08.2022 и траеше 5 дена. Денес имав лигав и темно крвав исцедок само еднаш. Бидејќи сите циклуси се со различно траење на денови не знам дали би можело да е знак за овулација или имплантациско крварење. Никогаш не ми се случило при овулација да прокрварам вака, но не знам.. Што мислите вие?
     
    На Bori му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.638
    Допаѓања:
    19.025
    Пол:
    Женски
    Поголеми се шансите да е овулација отколку имплантација. Вчера ти бил 18ти ден од циклус. Да речеме дека си овулирала школски на 14ти ден, рано е за 4 дена да имаш имплантациско крварење. Со циклуси што варираат варира и овулацијата. Јас имав циклуси околу 31 до 36 ден и во последниот овулацијата ми беше околу 21-22 ден. Нема врска што е прв пат, не секогаш има овулациско крварење.
     
    На Ivana2111 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    4.466
    Пол:
    Женски
    Цеден лимон со малку вода нека се напие, мене тоа секогаш ме крева а и јас сум со низок притисок. И нека си побара од матичен апчиња за против повраќање, можи ке и поможат.
     
    На Kikiccc му/ѝ се допаѓа ова.
  19. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Другари јас изгледа ке ве дружам
    сабајле 2 цртки на sure check
    здравје утре ке правам уште еден па ке се јавам кај матичниот ако и тој е поз. :) иначе 2 недели ми доцни а сум заборавила како рачунаа ке излезе дека сум 4та или 6та сега
     
    На Bebce1 и MinnieM им се допаѓа ова.
  20. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.301
    Допаѓања:
    22.881
    Пол:
    Женски
    Ехее ти си на велико трудничка :inlove: честитки мајкаа, колку што се сеќавам и првите ни се генерација, ќе се дружиме здравје со @MinnieM пак во исти теми. Мада на тоолку каснење, јас друга од фирма одма би направила хаха така беше овај пат, кај можев да чекам. Иначе би требело да си 6та.
     
    На *malenavolena*87 и MinnieM им се допаѓа ова.